Ухвала від 23.10.2020 по справі 01-07/126/2020

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

23 жовтня 2020 року № 01-07/126/2020

Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши у письмовому провадженні в м. Харкові заяву ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви до суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці у Харківській області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування наказу, подання та рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з заявою про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви, в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ тимчасово виконуючого обов'язки начальника Головного управління Держпраці у Харківській області Петренко Олени Миколаївни від 05.10.2020 №08-03/300 "Про оголошення добору з призначення на вакантну посаду державної служби категорії "Б" на період карантину;

- визнати протиправним та скасувати подання уповноваженої особи - начальника управління бухгалтерського обліку, фінансово-господарського, організаційно-аналітичного та документального забезпечення - головного бухгалтера ГУ Держпраці у Харківській області ОСОБА_3 про призначення на вакантну посаду заступника начальника управління бухгалтерського обліку, фінансово-господарського, організаційно-аналітичного та документального забезпечення - заступника головного бухгалтера ОСОБА_2 та прийняття рішення про укладення контракту;

- визнати протиправним та скасувати рішення про визначення переможця добору на вакантну посаду заступника начальника Управління бухгалтерського обліку, фінансово-господарського, організаційно-аналітичного та документального забезпечення - заступника головного бухгалтера ГУ Держпраці у Харківській області ОСОБА_2 ;

- заборонити Головному управлінню Держпраці у Харківській області вчиняти дії, направлені на прийняття подання на призначення вакантну посаду заступника начальника Управління бухгалтерського обліку, фінансово-господарського, організаційно- аналітичного та документального забезпечення - заступника головного бухгалтера ГУ Держпраці у Харківській області ОСОБА_2 , шляхом укладання з ним контракту про проходження державної служби на період дії карантину та вчинення дій щодо проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади" та Законом України "Про запобігання корупції".

Дослідивши заяву про забезпечення позову до пред'явлення адміністративного позову, суддя прийшов до висновку, що зазначену заяву необхідно повернути заявнику без розгляду, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.

Судом встановлено, що заява ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову до подання позовної заяви надійшла на електронну пошту Харківського окружного адміністративного суду. Проте, вказана заява не підписана електронним цифровим підписом.

Особливості функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи встановлює Кодекс адміністративного судочинства України, зокрема, стаття 18 визначає, що особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом. Особливості використання електронного цифрового підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Частиною сьомою статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини десятою статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).

Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи відповідно до пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Тобто, на день надіслання заяви про вжиття заходів забезпечення позову до подання позовної заяви Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система роботу не розпочала.

Згідно статті 5 Закону України від 22 травня 2003 року № 851-IV "Про електронні документи та електронний документообіг" електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа. Склад та порядок розміщення обов'язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством.

Статтею 6 вказаного Закону встановлено, що для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги".

При цьому, заява ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви не підписана за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП) заявника, а містить лише відскановану копію підпису.

Закон України від 22 травня 2003 року № 852-IV "Про електронний цифровий підпис" (далі - Закон № 852-IV) визначає правовий статус електронного цифрового підпису та регулює відносини, що виникають при використанні електронного цифрового підпису.

Згідно статті першої Закону № 852-IV електронний цифровий підпис - вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.

Електронний цифровий підпис використовується фізичними та юридичними особами - суб'єктами електронного документообігу для ідентифікації підписувача та підтвердження цілісності даних в електронній формі.

Отже, заява про вжиття заходів забезпечення позову до подання позовної заяви подана без використання Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи та не підписана електронним цифровим підписом.

Відповідно до ч. 2 ст.167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.

Згідно з п.3 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Враховуючи те, що заява ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви не підписана за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП) заявника, суд вважає, що вказана заява підлягає поверненню заявнику.

На підставі викладеного та керуючись ст. 167, ст. 248, ст. 256, ст. 293, ст. 295, ст. 297 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви до суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці у Харківській області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування наказу, подання та рішення - повернути заявнику.

Копію даної ухвали направити заявнику та повернути заявнику заяву про забезпечення позову до пред'явлення адміністративного позову.

Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Суддя Бабаєв А.І.