Рішення від 22.10.2020 по справі 520/12228/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2020 р. Справа № 520/12228/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати призначену ОСОБА_1 пенсію по інвалідності згідно ч.ч.2, 9 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» з дня звернення до відповідача з 20.11.2018 року, з проведенням коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього, відповідно до вимог ч.4 ст.86 Закону України «Про прокуратуру».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2019 по справі №520/4535/19 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області переведено позивача на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Однак, в порушення вимог ч.4 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" пенсію призначено без проведення коригування розміру виплат із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього, що і слугувало підставою звернення до суду з вказаним позовом.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі посилаючись на те, що на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності Законом №1697, поширюється дія норм Закону №1789, відповідно до яких розмір виплат (крім посадових окладів, набавки за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед звільненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. При цьому, використовується механізм коригування виплат, передбачених спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України від 17.04.2006 року №2569/0/14-06/039, Генеральної прокуратури України від 17.04.2006 року №1-656 та Пенсійного фонду України від 17.04.2006 року №4724/02-30, відповідно до яких призначення (перерахунок) пенсій провадиться на підставі розрахованої органами прокуратури України довідки про розмір місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 20.11.2018 року позивачем до Лозівського ОУПФУ Харківської області подано заяву про перехід на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про прокуратуру" .

Рішенням Лозівського ОУПФУ Харківської області №2859 від 28.11.2018 року відмовлено у задоволенні заяви, оскільки у зв'язку з відсутністю 10 річного стажу роботи прокурором в органах прокуратури підстав для переведення гр. ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру» немає.

Позивач, не погодившись з зазначеним, звернувся за захистом своїх прав у судовому порядку.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2019 року по справі №520/4535/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною відмову Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області у переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності у відповідності до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру». Скасовано рішення №2859 від 28.11.2018 року Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову в переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Зобов'язано Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи в органах прокуратури, що дає право на пенсію по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру», період роботи на посадах помічника прокурора з 22.07.2008 року по 05.06.2012 року. Зобов'язано Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності згідно ч.ч.2, 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» з дня звернення до відповідача з 20.11.2018 року. Зобов'язано Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 різницю між пенсією виплаченою згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та згідно ч.ч.2, 9 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року з дати звернення з 20.11.2018 року.

Рішення суду набрало законної сили.

Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2019 року по справі №520/4535/19 призначено ОСОБА_1 пенсію по інвалідності згідно положень ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».

Позивач 26.03.2020 року звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до вимог ч.4 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" з проведенням коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього.

Проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 153723 від 26.03.2020 року відмовлено в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

В обґрунтування відмови в рішенні зазначено, що відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VІІ, пенсія прокурорам призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховується в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Заробітна плата прокурора регулюється статтею 81 Закону №1697-VІІ. Відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу XII "Прикінцеві положення" Закону №1697-VІІ, Закон України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ втратив чинність, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46, статті 7, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частини третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50, частини третьої 51, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України. Згідно із частинами третьою та четвертою статті 50 Закону №1789 розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь - які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60.

Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин і вислугу років під час призначення пенсії враховується в розмірах, установлених на дату звернення за пенсією. На осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності Законом №1697-VІІ, поширюється дія норм Закону №1789, відповідно до яких розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

При цьому, в рішенні також зазначено, що використовується механізм коригування виплат, передбачених спільним листом Міністерства праці та соціально політики України «від 17.04.2006 року 2569/0/14-06/039, Генеральної прокуратури України від 17.04.2006 року №18-656 та Пенсійного фонду України від 17.04.2006 року №4724/02-30. Дана позиція з приводу коригування заробітної плати наведена в листі Міністерства соціальної політики України від 18.06.2019 року №18608/02-12 (згідно запиту Пенсійного фонду України від 02.04.2019 року №9905/02-12) та в листі Генеральної прокуратури України від 16.07.2019 року №18-1352/вих-19.

Аналогічна позиція пенсійного органу міститься в повідомленні ГУ ПФУ в Харківській області від 03.04.202 року № 2000-0317-8/11337, яке направлялося на адресу позивача.

Вважаючи протиправною відмову відповідача щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до вимог статті 86 Закону України "Про прокуратуру", позивач звернувся до суду для захисту своїх порушених прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначає Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 р.

Питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури врегульовано статтею 86 Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до ч.2 ст.86 Закону України «Про прокуратуру», пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Частиною 3 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Згідно ч.4 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Частинами 8 та 9 статті 86 Закону №1697-VII визначено, що право на пенсію за вислугу років мають особи, які, зокрема, безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури.

Прокурорам, визнаним особами з інвалідністю I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами (ч. 13 ст. 86 Закону №1697-VII).

Судом встановлено, що відповідно до довідки Прокуратури Харківської області №18-395 від 20.11.2018 р., заробітна плата ОСОБА_1 на посаді заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури станом на 01.11.2018 року становить: посадовий оклад - 5 660,00 грн., надбавка за вислугу років - 1 415,00 грн., усього - 7 075,00 грн. Вказана довідка видана на підставі особових рахунків про нараховану та сплачену заробітну плату за 2013-2018 роки.

Згідно довідки про складові заробітної плати №18-395 від 20.11.2018 р., виданої Прокуратурою Харківської області, надбавки, премії та інші виплати за період з 01.11.2013 р. по 31.10.2018 р. становили 638 847,33 грн. При цьому, вказана довідка містить дані для проведення коригування вищезазначених виплат розміру посадового окладу та надбавки за класний чин з коефіцієнтом загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього.

Отже, суд приходить до висновку, що порядок призначення пенсії та її обрахунку визначений Законом, у зв'язку з чим доводи відповідача щодо порядку призначення (перерахунку) пенсії, передбаченого спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України від 17.04.2006 року №2569/0/14-06/039, Генеральної прокуратури України від 17.04.2006 року №1-656 та Пенсійного фонду України від 17.04.2006 року №4724/02-30, суд не приймає до уваги.

Так, враховуючи наявність у матеріалах пенсійної справи документально підтверджених складових оплати праці позивача та даних для проведення коригування вищезазначених виплат із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього, які є необхідними та достатніми для проведення відповідного перерахунку пенсії за вислугу років позивача відповідно до вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», суд приходить до висновку про протиправність відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_2 згідно статті 86 Закону України "Про прокуратуру".

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу за вислугою років з проведенням коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього, відповідач порушив гарантоване та наявне у позивача право на призначення пенсії в порядку, встановленому ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», тому реалізація позивачем наявного у нього права на перерахунок раніше призначеної йому за рішенням суду пенсії по інвалідності має бути здійснено відповідачем на підставі частини 4 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» з дня звернення ОСОБА_1 до відповідача з заявою, тобто з 20.11.2018 року.

Частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.2 ст. 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 153723 від 26.03.2020 року протиправно відмовлено в перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього, відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру", з метою належного способу захисту прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення № 153723 від 26.03.2020 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Враховуючи, що вказаним рішенням пенсійного органу № 153723 від 26.03.2020 року протиправно відмовлено позивачу у проведенні перерахунку його пенсії, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати призначену ОСОБА_1 пенсію по інвалідності згідно статті 86 Закону України "Про прокуратуру" з дня його звернення - з 20.11.2018 року, з проведенням коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього, відповідно до частини 4 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" та провести виплату пенсії, із врахуванням раніше виплачених сум.

Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Питання щодо судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 153723 від 26.03.2020 року про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати призначену ОСОБА_1 пенсію по інвалідності згідно статті 86 Закону України "Про прокуратуру" з дня його звернення - з 20.11.2018 року, з проведенням коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього, відповідно до частини 4 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" та провести виплату пенсії ОСОБА_1 , із врахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Шевченко О.В.