Справа № 500/1716/20
19 жовтня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
за участю:
секретаря судового засідання Заблоцька І.І.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Смаль Г.Н.
представника третьої особи, яка
не заявляє самостійних вимог
щодо предмета спору на стороні
відповідача Приватне акціонерне
товариство "Котломонтаж" Чепіга Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Приватне акціонерне товариство "Котломонтаж" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (надалі, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Приватне акціонерне товариство "Котломонтаж", в якому просив визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у призначенні з 31.10.2019 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію на пільгових умовах відповідно до ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на посаді "майстер" у ПрАТ "Котломонтаж" з 01.07.1985 по 15.01.1990 та з 02.08.1991 по 30.09.1996, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на посаді "майстер" з 31.10.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії у відповідності до вимог ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", разом з якою позивачем була надана трудова книжка та пільгові довідки для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Однак, на думку позивача, відповідач протиправно відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки загальний стаж позивача становить більше 38 років при необхідних 30 та підтверджується визначеними законом документами, а також для призначення такої пенсії позивач звернувся протягом трьохмісячного терміну з дня настання права на пенсію, ІНФОРМАЦІЯ_1 ), 04.12.2019 . З огляду на наведене, позивач просив задовольнити даний позов повністю.
Ухвалою суду від 21.07.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 01.09.2020 о 11:00 год. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Представник відповідача подав до суду відзив, в якому зазначив, що оскільки, висновки результатів проведеної атестації робочих місць за умовами праці по ПАТ «Котломонтаж» в період з 21.08.1992 по 30.09.1996 позивачем не було представлено, зарахувати даний період до пільгового стажу у Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області підстав не було. Вказав, що згідно поданих документів, на момент звернення за призначенням пенсії загальний страховий стаж позивача складає 38 років 02 місяці 19 днів, та пільговий стаж становить 01 рік 03 місяці 21 день (з 01.07.1985 по 30.09.1985, з 02.08.1991 по 20.08.1992), є меншим за необхідний, а отже для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підстав немає.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив аналогічні доводи, що і у позовній заяві.
01.09.2020 у відкритому судовому засіданні розгляд справи відкладено до 17.09.2020 о 11:00 год.
17.09.2020 судове засідання відкладено до 19.10.2020 о 10:00 год. у зв'язку із перебуванням головуючої судді на лікарняному.
19.10.2020 у відкритому судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю з мотивів, наведених у позовній заяві, відповіді на відзив.
Представник відповідача у відкритому судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні повністю з мотивів, наведених у відзиві на адміністративний позов.
Представник третьої особи у відкритому судовому засіданні вказав, що вирішенні даного позову покладається на думку суду.
Судом встановлено, що 04.12.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії. У відповідності до розписки - повідомлення, разом з вказаною заявою позивачем було подано довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру - 1, паспорт/посвідку - 1, трудову книжку або документи про стаж - 1, диплом (свідоцтво, атестат) про навчання - 1, інший документ (пільгова довідка і заява, що ніяких документів доносити не буде - 1) - 1+1.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області позивача повідомлено про те, що згідно поданих документів, на момент звернення за призначенням пенсії його загальний страховий стаж складає 38 років 02 місяці 19 днів , та пільговий стаж становить 01 рік 03 місяці 21 день, є меншим за необхідний, а отже для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на даний час підстав немає. Одночасно роз'яснено, що відповідно до статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" спору, що виникають із правовідносин за цим Законом можуть бути оскаржені до вищестоящих органів Пенсійного фонду або в судовому порядку.
Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 2 частини другої ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058), за відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
До спеціального стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах зараховується фактично відпрацьований час в шкідливих умовах праці.
Відповідно до Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням свої трудових обов'язків.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, який затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №1451/11731 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та уточнюючу довідку, передбачену Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637.
При цьому, відповідно до п.4.5 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 року №383, застосовуються Списки, що чинні на період роботи заявника.
Відповідно до п. 10 Порядку застосування Списків №1 і № 2 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати: 1. трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, 2. виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці, 3.у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637 (надалі, Порядок №637).
Також, за змістом пункту 20 Порядку №637, у довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
З аналізу наведеного слід вважати, що підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є, зокрема, наявність професії чи посади в зазначеному Списку, підтвердження шкідливих умов праці робітника безпосередньо на робочому місці результатами атестації робочих місць (при наявності пільгового стажу після 21.08.1992 року), а також підтвердження первинними документами зайнятості повного робочого дня на роботах із шкідливими і важкими умовами праці.
Відповідно до пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442, атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації чи установі в строки, передбачені колективним договором, але не рідше від одного разу на п'ять років.
Пунктом 8 цього Порядку передбачено, що відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з МОЗ. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Однак, суд зазначає, що громадянам, які претендують на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообо'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом.
З матеріалів справи слідує, що 04 грудня 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення пенсії відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачем було подано наступні документи: копія паспорта громадянина України; довідка про присвоєння ідентифікаційного номера; трудова книжка НОМЕР_1 ,видана 06.09.1984 року; диплом НОМЕР_2 , виданий 09.06.1984 року; довідка № 108 від 12 липня 2018 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній видана приватним акціонерним товариством «Котломонтаж» м. Тернопіль; копія наказу про переведення № 48-Л від 03 липня 1985 року трест «Подольськпроммонтаж» Тернопільського БУ «Котломонтаж»; довідка про заробітну плату № 17 від 29 серпня 2019 року, видана ПАТ «Котломонтаж».
Така інформація не заперечувалась сторонами у судовому засіданні.
Крім цього, Списками №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженими постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173 розділом XXIX "Будівництво будівель, споруд: промислових, енергетичних, гідротехнічних, дорожньо-мостових, транспорту та зв'язку, житлових та культурно-побутових, а також наземних будівель та спорудах шахт, рудників та комунікацій" передбачені посади - майстри (десятники) та прораби.
Постановою Кабінетом Міністрів України від 11.03.1994 №162 розділом XXVII «Будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, реставрація та ремонт будівель, споруд та інших об'єктів» передбачені посади - майстри будівельних і монтажних робіт, виконавці робіт.
Згідно із записами трудової книжки, копії наказу про переведення № 48-Л від 03.07.1985 та пільгової довідки № 108 від 12.07.2018 позивач працював в ПАТ «Котломонтаж» в період з 01.07.1985 по 30.09.1985, з 02.08.1991 по 30.09.1996 на посаді майстра.
Суд вважає, що оскільки, висновки результатів проведеної атестації робочих місць за умовами праці по ПАТ «Котломонтаж» в період з 21.08.1992 по 30.09.1996 позивачем не було представлено, отже зарахувати даний період до пільгового стажу у відповідача підстав не було.
При цьому суд зазначає, що як вбачається з трудової книжки позивача серії АС №440805, датою її виготовлення зазначено 1998 рік, однак датою заповнення зазначено 06.09.1984, а запис №1 здійснений 01.09.1979., що ставить під сумнів достовірність записів у ній. Також, суд зазначає, що на підтвердження цих записів про роботу на ПАТ "Котломонтаж" відсутні будь-які належні, достатні, допустимі докази.
Таким чином, на думку суду, стаж позивача, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, є меншим за необхідний, а отже для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підстав немає.
Вирішуючи даний спір по суті, суд також зазначає, що позивачем до матеріалів позовної заяви долучено наказ ВАК «Котломонтаж» від 27.09.1995 №87 «Про затвердження переліку робочих місць виробництв, робіт, професій і посад, працівникам, яких підтверджується право на пільги та компенсації за результатами проведеної атестації робочих місць».
Однак, такий документ позивачем не долучався при поданні заяви для призначення пенсії.
Водночас, суд вважає, що обов'язок стосовно подання заяви на призначення пенсії та долучення додаткових документів покладається на позивача відповідно до «Порядку подання документів подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1). Натомість, позивачем, за змістом розписки-повідомлення, додано до заяви про призначення пенсії, інший документ (пільгова довідка і заява про те, що ніяких документів доносити не буде).
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.05.2011: згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що у задоволенні даного позову слід відмовити повністю.
У відповідності до вимог ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір, поверненню не підлягає.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Приватне акціонерне товариство "Котломонтаж" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 22 жовтня 2020 року.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3 );
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль,46001 ЄДРПОУ:14035769);
третя особа - Приватне акціонерне товариство "Котломонтаж" місцезнаходження вул.Шептицького, 23, м.Тернопіль,46008 ЄДРПОУ 01415967
Головуюча суддя Дерех Н.В.