Рішення від 23.10.2020 по справі 480/3208/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2020 р. Справа № 480/3208/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій за порушення законодавства про рекламу,-

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області звернулось до суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ), в якій просить стягнути з відповідача штраф за порушення законодавства про рекламу в розмірі 510,00 грн., накладений рішенням від 19.02.2020 № 000025.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в ході здійснення контролю за дотриманням порядку розповсюдження реклами щодо захисту прав споживачів реклами на території м. Суми було встановлено, що на фасаді будівлі по АДРЕСА_1 біля входу до бару, де господарську діяльність здійснює ФОП ОСОБА_1 , розміщено рекламу, що порушує ч. 1 ст. 20 та ст. 22 Закону України "Про рекламу", а саме містить зображення тютюнових виробів та зброї. Зазначені порушення були зафіксовані засобами фото та відеозйомки, складено протокол про порушення законодавства про рекламу.

23.01.2020 прийнято рішення про початок розгляду справи, проведено її розгляд, в ході якого досліджено пояснення відповідача та прийнято рішення від 19.02.2020 № 000025, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 510,00 грн.

Відзиву на позов Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області ФОП ОСОБА_1 не подав.

Ухвалою від 26.05.2020 судом відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвала неодноразово (26.05.2020, 10.07.2020 та 07.09.2020) направлялась на адресу ФОП ОСОБА_1 за адресою місця проживання, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ( АДРЕСА_2 ). Однак поштові відправленням повернуто до суду. Враховуючи положення ст. ст. 124, 126 КАС України вважається, що ухвала вручена ФОП ОСОБА_1 належним чином.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що при здійсненні контролю за дотриманням законодавства про рекламу щодо захисту споживачів реклами на території м. Суми, 20.01.2020 головними спеціалістами Горуновою І. та Великодною І. було встановлено, що на фасаді споруди за адресою: АДРЕСА_1 , біля входу до бару " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ФОП ОСОБА_1 розміщено зовнішню рекламу у вигляді рекламної композиції, що складається з двох банерів, на кожному з яких зображено кальян та напис " ІНФОРМАЦІЯ_1 ". На другому банері зображені схрещені пістолети та шабля.

За вказаним фактом уповноваженими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області було складено протокол у якому вказано на порушення відповідачем ч. 1 ст. 20 та ч. 3 ст. 22 Закону України "Про рекламу", оскільки використання зображень справжньої або іграшкової зброї та реклама тютюнових виробів, реклама знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, забороняється засобами зовнішньої реклами (а.с. 5).

За вказаною адресою господарську діяльність здійснює ФОП ОСОБА_1 , що підтверджується в тому числі даними отриманої ним ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями в частині адреси місця торгівлі (а.с. 10).

23.01.2020 начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області прийнято рішення № 000020 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно ФОП ОСОБА_1 (а.с. 12).

Для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу у відповідача були витребувані необхідні документи, в тому числі інформація про вартість реклами (а.с. 13).

У відповідь на вимогу ФОП ОСОБА_1 подав необхідні документи, зазначив про усунення виявлених порушень, однак інформації про вартість реклами надати не зміг (а.с. 16).

У подальшому, 19.02.2020 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Сумській області прийнято рішення № 000025, яким на ФОП ОСОБА_1 , відповідно до ч. 7 ст. 27 Закону України "Про рекламу" накладено штраф у розмірі 510,00 грн. (а.с. 25).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, пов'язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України регулює Закон України "Про рекламу".

Відповідно до ст. 1 вказаного Закону рекламою є інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; а зовнішньою рекламою - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Частиною 1 ст. 20 Закону України "Про рекламу" забороняється реклама з використанням зображень справжньої або іграшкової зброї, вибухових пристроїв.

Згідно з ч. 3 ст. 22 Закону України "Про рекламу" реклама алкогольних напоїв та тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої та тютюнові вироби забороняється шляхом розміщення зображення тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, під якими випускаються тютюнові вироби, на будь-яких інших товарах, крім розміщення на товарах (предметах), пов'язаних із вживанням тютюнових виробів, запальничках, попільничках.

Положеннями абз. 2 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про рекламу" передбачено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів щодо захисту прав споживачів реклами.

В свою чергу відповідно до Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2015 № 667 Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи, яким є позивач.

Згідно з ч. 2 ст. 26 Закону на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

Частиною 1 ст. 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Крім того, згідно з п. 3 ч. 2 ст. 27 Закону відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть, серед іншого розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.

Так, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №693), зокрема, на розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдження реклами (ч.4 ст. 27 Закону № 270/96-ВР). При цьому, згідно із ч. 5 цієї ж норми вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), які встановлені Податковим кодексом України.

Відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону України "Про рекламу" за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При цьому частина 7 вищевказаної статті передбачає, що у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 затверджено Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу (далі - Порядок № 693), який регулює питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав).

Відповідно до п. 2 Порядку № 693 штрафи відповідно до статті 27 Закону України "Про рекламу" (далі - Закон) накладаються у таких розмірах:

п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами - на рекламодавців, винних у:

замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом;

наданні виробнику реклами недостовірної інформації, необхідної для її виготовлення;

замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом;

недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами;

порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо вона розповсюджується ними самостійно;

п'ятикратної вартості виготовлення реклами - на виробників реклами, винних у порушенні прав третіх осіб під час її виготовлення;

п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами - на розповсюджувачів реклами, винних у порушенні порядку її розповсюдження та розміщення;

сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за неподання або подання свідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, її виготовлення та/або розповсюдження.

У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог законодавства про рекламу, на рекламодавців і розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з п. 8 Порядку № 693 накладати штрафи на рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами мають право Голова Держспоживінспекції, його заступники, начальники територіальних органів Держспоживінспекції та їх заступники.

Судом встановлено, що рішенням від 19.02.2020 № 000025 на ФОП ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 510,00 грн. Зазначене рішення було отримане відповідачем 19.02.2020, про що свідчить його особистий підпис у відповідній графі рішення (а.с. 25 зворот. стор.). Рішення відповідачем не було оскаржено та не скасоване у порядку, встановленому законом.

Враховуючи викладене вище, зважаючи на те, що на момент розгляду справи сума штрафу не сплачена ФОП ОСОБА_1 в добровільному порядку, суд вважає позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій за порушення законодавства про рекламу - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь бюджету (р/р UA088999980313060106000018540, одержувач Сумська міська ОТГ, код одержувача 37970593, банк одержувача Казначейство України, код платежу 21081100) штраф за порушення законодавства про рекламу в розмірі 510,00 грн., накладений рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області від 19.02.2020 № 000025.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 23.10.2020.

Суддя С.М. Гелета