Рішення від 19.10.2020 по справі 524/2735/17

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2020 року м. ПолтаваСправа № 524/2735/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бойка С.С., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в частині несвоєчасного та протиправного виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення та несвоєчасного направлення вказаної довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із урахуванням підвищених видів грошового забезпечення, встановлених для поліції;

- зобов'язати ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із включенням у неї максимальних розмірів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 2950,00 грн, оклад за спеціальним званням "майор" - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років 35% - 1732,50 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3341,25 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 50% - 1475 грн, премія 130% - 14948,37 грн;

- зобов'язати ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку за формою, встановленою додатком №2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в розмірах: посадовий оклад - 2950,00 грн, оклад за спеціальним званням "майор" - 2000 грн, надбавка за вислугу років 35% - 1732,50 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3341,25 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 50% - 1475,00 грн, премія 130% - 14948,37 грн, починаючи з 12.09.2016, з моменту виникнення права на перерахунок пенсії.

Постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука від 06.06.2017 позов задоволено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2017 постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука від 06.06.2017 скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука від 06.06.2017 та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2017 скасовано, а справу №524/2735/17 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою Автозаводського районного суду м. Кременчука від 09 червня 2020 року справу передано за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.

Ухвалою суду від 28 липня 20202 року справу прийнято до провадження судді Бойка С.С.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На підставі статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області позивачу 26.04.2017 видано довідку №4/1994 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.

Разом з цим, позивач переконаний, що відповідач безпідставно не включив до зазначеної довідки відомості про надбавки за виконання особливо важливих завдань та за службу в умовах режимних обмежень. Однак, за результатами звернення до відповідача із заявою про видачу нової довідки отримав відмову.

Судом одержано відзив Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Зазначив, що на момент виникнення права на перерахунок пенсії додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував під час проходження служби в міліції, скасовані і поліцейським не виплачувались, що унеможливлює їх включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Звертав увагу на те, що щомісячна премія включається до довідки у середніх розмірах, які фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, а тому відповідачем у виданій позивачу довідці зазначено премію за відповідною посадою у Національній поліції за грудень 2015 року.

Згідно з частиною третьою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто у порядку письмового провадження, у зв'язку з чим на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ отримує пенсію за вислугу років у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

26.10.2016 позивач звернувся до голови Ліквідаційної комісії із завою у якій просив враховуючи збільшення грошового забезпечення діючих співробітників поліції у порівнянні з колишніми співробітниками міліції виготовити та направити йому та до ГУПФУ в Полтавській області уточнені довідки про склад грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії.

Листом від 07.11.2016 за вих.№39/Б-222 УМВС України в Полтавській області повідомило, що додатком №7 «Схема посадових окладів поліцейських управлінь, відділів (відділень) поліції» до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» не встановлюється посадовий оклад за посадою «старший юрисконсульт». Оклад за спеціальним званням майор поліції, відповідно до додатку №1 «Схема окладів поліцейських за спеціальними званнями» постанови №988 становить 2000 грн. Надбавка за стаж служби в поліції відповідно до додатку №11 «Розмір надбавки за стаж служби в поліції» за вислугу від 16 до 19 років становить 35% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням.

Надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції відповідно до Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України №260 від 06.04.2016 поліцейським виплачується в розмірі 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та стажу служби.

Відповідач також зазначив, що довідка про розмір грошового забезпечення за зразком, визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» буде негайно направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області після надання списків за формою, визначеною додатком №1 Постанови КМУ №45.

Відповідно до функціональних обов'язків старшого юрисконсульта Кременчуцького МУ УМВС України в Полтавській області, затверджених 01.02.2013 Начальником Кременчуцького МУ УМВС України в Полтавській області за №167, на позивача покладались обов'язки, передбачені для юридичної служби та він був прирівняний до керівника самостійного підрозділу юридичної служби. Юридична служба є самостійним підрозділом (одиницею) в складі Кременчуцького МУ УМВС України в Полтавській області відповідно до п.2.3.1 2.3.2 функціональних обов'язків.

У поданні від 01.03.2010 про встановлення посадового окладу старшому юрисконсульту Кременчуцького МУ УМВС України в Полтавській області ОСОБА_1 та поданні від 02.04.2013 про встановлення 50% надбавки за проведення інформаційно-аналітичної роботи відображено, що старший юрисконсульт ОСОБА_1 фактично є керівником юридичної служби Кременчуцького гарнізону міліції.

За таких обставин, додатком №7 «Схема посадових окладів поліцейських управлінь, відділів (відділень) поліції» до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» посада позивача прирівнюється до керівника самостійного підрозділу на правах начальника сектору (відділення), що не входить до складу відділу.

Вважаючи протиправною бездіяльність УМВС України в Полтавській області позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 4 ст. 63 вказаного Закону в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З набранням чинності Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII втратив чинність Закон України "Про міліцію" від 20.12.1990 №565-ХІІ, внаслідок чого ліквідовано органи міліції.

Водночас Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" (надалі - Закон №900-VIII) внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" та ст. 63 Закону №2262-ХІІ.

Так, відповідно до абзацу другого пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" (в редакції згідно із Законом №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтю 63 Закону №2262-XII було доповнено новою частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

При цьому, частиною вісімнадцятою статті 43 вказаного Закону (зі змінами, внесеними Законом №900-VII), серед іншого, передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №45) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі - Постанова №988) встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Після набрання чинності Законом №900-VII, яким внесено зміни до Закону №2262-XII та у зв'язку із встановленням для поліцейських згідно з Постановою №988 грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, більших за грошове забезпечення працівників органів внутрішніх справ, призначена колишнім працівникам міліції пенсія підлягала негайному перерахунку.

Враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, суд вважає, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.

З матеріалів справи суд встановив, що на підставі списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач сформував та надіслав на адресу ГУ ПФУ України в Полтавській області довідку від 26.04.2017 №4/1994 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону №2262-XII та Постанови №988.

Згідно з даною довідкою розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 за посадою, старший юрисконсульт Кременчуцького місткого управління УМВС України в Полтавській області, становить: посадовий оклад - 2500,00; оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000,00; надбавка за вислугу років (35%) - 15750,00; премія (2,73%) - 165,85; всього - 6240,85 (а.с. 54).

Позивач із визначеним в довідці від 26.04.2017 №4/1994 розміром грошового забезпечення частково не погоджується та вважає, що відповідач протиправно зменшив відсоток премії з130,% до 2,73%, при цьому взагалі виключив надбавку за виконання особливо важливих завдань 50% та надбавку за службу в умовах режимних обмежень 50%.

Однак, суд визнає доводи позивача з цього приводу безпідставними, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань виплачувалася особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до 06.11.2015 включно, тобто до моменту введення в дію Закону України "Про Національну поліцію". В той же час Постановою №988 та Законом №900-VII зазначений додатковий вид грошового забезпечення для поліцейських не передбачений, відповідно і не визначені розміри зазначених надбавок.

До того ж, як передбачено абз. 7 п. 5 Порядку №45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Абзацами 4 та 5 пункту 5 Порядку №45 визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема:

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

При цьому, пунктом 4 Постанови №988 встановлено, що керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Тобто, вказані надбавки та премія не є обов'язковими, їх встановлення є правом керівника поліції, реалізація якого залежить від асигнувань на грошове забезпечення. Конкретний же розмір вказаних надбавок та премій Постановою №988 не визначений.

На виконання Постанови №988 Міністерством внутрішніх справ України 06.04.2016 був прийнятий наказ №260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" (надалі - Наказ), який визначає критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції.

Відповідно до абз. 2 п. 4 розділу ІІ та абз. 2 п. 12 цього Наказу розмір надбавки та премії встановлюється кожному поліцейському індивідуально, залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.

Оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії станом на 01.01.2016 надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 50% та премія в розмірі 130% не виплачувались, законодавчих підстав для включення цих доплат до розрахунку його грошового забезпечення для перерахунку пенсії немає.

За викладених обставин, дії та рішення відповідача щодо виготовлення довідки від 26.04.2017 №4/1994 не містять ознак порушення права особи на належне пенсійне забезпечення. Інформація про складові грошового забезпечення позивача, яка міститься у довідці Ліквідаційної комісії від 26.04.2017 № 4/1994, є повною та об'єктивною.

Відтак позовні вимоги ОСОБА_1 суд визнає необґрунтованими, у зв'язку з чим відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Бойко