Справа № 420/11159/20
23 жовтня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши заяву Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська,5,м. Одеса, 65044) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ» (вул. Геранієва,8, м. Одеса, 65048) про стягнення коштів за податковим боргом,-
До суду 22.10.2020 року о 17.15 год. надійшла заява Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ», в якому заявник просить стягнути з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих ТОВ кошти за податковим боргом, а саме по орендній платі з юридичних осіб в сумі 375 440,47грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст.160,161,172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Особливості провадження у справах за зверненням податкових та митних органів встановлені ст.283 КАС України.
Згідно з ч.2,3 ст.283 КАС України заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі та повинна містити:1) найменування адміністративного суду;2) найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку заявника;3) найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку, якщо такий відомий, щодо сторони, до якої застосовуються заходи, визначені частиною першою цієї статті;4) підстави звернення із заявою, обставини, що підтверджуються доказами, та вимоги заявника;5) перелік документів та інших матеріалів, що додаються;6) підпис уповноваженої особи суб'єкта владних повноважень, що скріплюється печаткою.
У разі недотримання вимог частини другої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків.
За приписами ч.3 ст.283 КАС України у разі недотримання вимог частини другої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків.
Ст. 283 КАС України встановлює лише особливості провадження у справах за зверненням податкових та митних органів встановлені ст.283 КАС України, тому всі інші вимоги встановлені КАС України повинні бути дотримані заявником.
Заявником, зокрема, зазначається у заяві про відсутність відомостей про електрону адресу ТОВ «ОДЕСЬКА ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ», у той час коли ТОВ є платником податків та подає декларації в електронному виді. До позову надані копії деяких декларацій, на яких наявна електрона адреса.
В обґрунтування позовних вимог заявник зазначає, що ним сформована вимога форми «Ю» №28986 від 28.02.2020 року, яку надіслано на адресу ТОВ 21.09.2020 року відповідно до ст.42 ПКУ.
Проте заявник жодним чином не висвітлює питання порушення ним строків направлення податкової вимоги боржнику.
Згідно зі п.59.1 ст.59 ПКУ у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 58.1 ст.58 ПКУ встановлено, що форма і порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов'язання визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наказом МФУ №1204 від 28.12.2015 року затверджений Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків.
Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку визначено, що після підписання податкове повідомлення-рішення (крім податкового повідомлення-рішення за формою «Ф») не пізніше наступного робочого дня надсилається (вручається) платнику податків.
Таким чином, податкову вимогу форми «Ю» №28986 від 28.02.2020 року ГУ ДПС повинна була направити на адресу ТОВ не пізніше 02.03.2020 року (враховуючи, що 29 лютого та 01 березня вихідні), проте вказана вимога направлена на адресу ТОВ по спливу майже 7 місяців - 21.09.2020 року.
При цьому у вимозі зазначена сума боргу станом на 27.02.2020 року 113726,45 грн, станом на час подання заяви борг складає 375 440,47 грн.
Направляючи вимогу форми «Ю» №28986 від 28.02.2020 року на адресу ТОВ по спливу майже 7 місяців - 21.09.2020 року заявник не обґрунтовував наявність підстав для розгляду вказаної заяви за правилами розгляду саме термінових справ, враховуючи, що заявник є суб'єктом владних повноважень та повинен діяти в межах повноважень, на підставі та у спосіб визначні законодавством.
Суд вважає, що особливості розгляду термінових справ та особливості обчислення процесуальних строків в окремих категоріях адміністративних справ вимагають від суб'єктів звернення строго дотримання вимог законодавства, зокрема для контролюючих органів при зверненні із заявами в порядку ст.283 КАС України дотримання норм податкового законодавства.
Основним завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 4 ст.5 КАС України встановлено, що суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України. Суб'єкт владних повноважень повинен діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб встановлений законодавством.
Строк звернення для із заявою у порядку ст.283 КАС України встановлений - 24 години з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Заявник не обґрунтовує питання про стягнення податкового боргу після 30 днів після направлення вимоги боржнику за правилами розгляду термінових справ при направленні йому вимоги порушенням строків, встановлених Порядком.
Ухвалою суду від 22.10.2020року о 19.45 год суд залишив заяву без руху та надав строк на усунення недоліків до 11.00 год. 23.10.2020 року.
На електронну адресу суду надійшла заява про усунення недоліків, в якій представник зазначив, що відповідно до податної податкової звітності електронна адреса боржника - virobnicha@ukr.net.
Також представник зазначив, що контролюючим органом не порушено строків направлення вимоги на адресу боржника, оскільки відповідно до п.1 розділу ІV Порядку направлення контролюючими органами податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом МФУ від 30.06.2017 року №610 (далі Порядок №610) податкова вимога надсилається (вручається) не раніше першого робочого дня після закінчення встановленого кодексом граничного строку сплати грошового зобов'язання.
Щодо різниці сум податкового боргу, то у разі збільшення його повторно податкова вимог не направляється.
Розглянувши подану заяву, суд вважає, що заявником не усунені порушення зазначені в ухвалі суду.
Суд, залишаючи заяву без руху, не оцінював позовні вимоги по суті, а саме наявності узгодженого зобов'язання та підстав для його стягнення. В даному випадку питання ставиться про процесуальний порядок розгляду вказаного питання у позовному провадженні, або у позовному провадженні з особливостями щодо розгляду термінових справ.
Категорія «термінова адміністративна справа» введений до КАС України у новій його редакції 2017 року, однак не розкривається в його приписах. Аналіз норм, які регламентують питання розгляду термінових справ свідчать про те, що термінові адміністративні справи це визначені КАС України справи щодо окремих категорій публічно-правових спорів, які потребують особливого порядку провадження в них, зумовленого невідкладними процесуальними діями і рішеннями, зволікання проведення (прийняття) яких призведе до порушення прав, свобод, інтересів суб'єктів публічно-правових відносин.
Саме з урахуванням вказаних обставин заявник повинен був обґрунтувати терміновість розгляду поданої ним заяви при несвоєчасному направленні податкової вимоги - майже через сім місяців після її формування, враховуючи що строк звернення із заявою у порядку ст.283 КАС України обчислюється в залежності саме від дати направлення податкової вимоги. З цієї точки зору зверталась увага заявника на збільшення податкового боргу за вказані сім місяців, незважаючи на дані облікової карточки щодо часткової сплати податкових зобов'язань.
Між тим, представником заявника не наведено жодного обґрунтування щодо розгляду питання стягнення податкового боргу з боржника саме у порядку розгляду термінових справ ст.283 КАС України при направлення вимоги боржнику майже через сім місяців після її прийняття, а не в порядку позовного провадження.
Суд наголошує, що для розгляду заяви у порядку розгляду термінових справ строк звернення до суду обчислюється саме від дати своєчасного направлення податкової вимоги (по спливу 30 днів) у 24 годинний строк.
При цьому представник не тільки не навів мотивів для порядку розгляду спірного питання в порядку розгляду термінових справ, а також не навів як суб'єкт владних повноважень обставин щодо несвоєчасного направлення вимоги божнику та безпідставно зазначив про відсутність вказаного порушення з посиланням на до п.1 розділу ІV Порядок №610, оскільки п.1 розділу ІV Порядок №610 регламентує питання строку можливості формування та направлення вимоги - не раніше першого робочого дня після закінчення встановленого кодексом граничного строку сплати грошового зобов'язання, тобто вимога може формуватися лише після спливу строку наданого для добровільного виконання податкових зобов'язань та не раніше.
Між тим, іншій строк - строк направлення податкової вимоги, від якого залежить звернення до суду у порядку ст.283 КАС України регламентований також вказаним Порядком №610, але іншими пунктами.
Строк та порядок направлення сформованої податкової вимоги регламентований пунктами 2-7 розділу ІV Порядок №610, відповідно до яких при формуванні податкових вимог їм автоматично присвоюється порядковий номер за певний рік, який заноситься до відповідного реєстру податкових вимог. Після формування податкової вимоги та внесення даних до відповідного реєстру податкова вимога в той самий день реєструється в контролюючому органі та направляється (вручається) платнику податків. Реєстри податкових вимог ведуться контролюючими органами в електронному вигляді. При надсиланні (врученні) податкової вимоги корінець такої податкової вимоги залишається в контролюючому органі та долучається до справи платника податків. Податкова вимога надсилається (вручається) платнику податків у письмовій та/або електронній формі.
Відповідно до п.7 Порядку №610 податкова вимога вважається належним чином врученою платнику податків (крім фізичних осіб), якщо вона надіслана за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеномуабз.3 пункту 6 цього розділу.
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків податкову вимогу через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, така податкова вимога вважається врученою платнику податків у день, вказаний поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення
Заявником до заяви наданий лише фіскальний чек від 21.09.2020 року.
Статтею 1 КАС України визначено, що Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Вказаного порядку повинні дотримуватися суб'єкти звернення до суду.
Суд вважає, що при зверненні контролюючого органу до суду у порядку ст.283 КС України повинні бути виконані контролюючим органом, як суб'єктом владних повноважень, всі вимоги податкового законодавства у строк та порядок встановлений цим податковим законодавством, які надають підстави для розгляду справи не у порядку позовного провадження, а в порядку позовного провадження для розгляду термінових справ. На думку суду, в іншому випадку з урахуванням особливостей розгляду термінових справ та обчислення процесуальних строків, а також виникнення спірних правовідносин у період оголошення в Україні карантину, буде порушено права та інтереси суб'єкта господарювання.
З урахуванням викладеного суд вважає необхідним повернути заяву заявнику.
Керуючись ст.ст. 19, 248, 283 КАС України, суддя,-
Заяву Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська,5,м. Одеса, 65044) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСЬКА ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ» (вул. Геранієва,8, м. Одеса, 65048) про стягнення коштів за податковим боргом - повернути заявнику.
Роз'яснити заявнику, що повернення заяви не є перешкодою для повторного звернення з ним до суду після усунення його недоліків, але не пізніше ніж протягом 48 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду або з позовом у порядку позовного провадження.
Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 24 годин з моменту її постановлення.
Суддя Е.В. Катаєва