Рішення від 22.10.2020 по справі 420/1269/20

Справа № 420/1269/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Одеснафтопродукт-Барвінок» (65039, м. Одеса, 2-ий Артилерійський провулок 6; код ЄДРПОУ 30047378) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна. 83; код ЄДРПОУ 39765871) про визнання неправомірною дій та бездіяльності щодо не перенесення інформації про земельну ділянку, зобов'язання внести до Державного земельного кадастру відомості про зареєстровану земельну ділянку, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «Одеснафтопродукт-Барвінок» до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, в якій позивач, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 14.08.2020р. (вх. № 31891/20), просить:

визнати бездіяльність та неправомірні дії Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про не перенесення інформації про земельну ділянку за кадастровим номером 5121686400:01:002:0329 до Державного земельного кадастру протиправними;

зобов'язати державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру в Одеській області внести до Державного земельного кадастру відомості про зареєстровану земельну ділянку за кадастровим номером 5121686400:01:002:0329, розташовану на території Чапаєвської сільської ради (за межами населеного пункту) Великомихайлівського району Одеської області.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що розпорядженням Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області від 24.01.2006р. ТОВ «Одеснафтопродукт-Барвінок» надано в довгострокову оренду земельну ділянку площею 0,3506 для експлуатації та обслуговування автозаправної станції на території Чапаєвської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області.

01.11.2006р. затверджено технічну документацію по передачі в оренду земельної ділянки, укладено між ТОВ «Одеснафтопродукт-Барвінок» та Великомихайлівською районною державною адміністрацією договір оренди земельної ділянки на території Чапаївської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області ділянки строком на 20 років з моменту державної реєстрації.

За вказаним договором позивач прийняв в довгострокову оренду земельну ділянку площею 0,3506 для експлуатації та обслуговування автозаправної станції на території Чапаєвської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області. Договір зареєстровано у Великомихайлівському районному відділі Одеської регіональної філії Державного підприємства Центрального державного земельного кадастру, про що у Книзі договорів оренди земельних ділянок у Державному реєстрі земель вчинено запис №2 від 01.11.2006р. та присвоєно кадастровий номер 5121686400:01:002:0329.

Незважаючи на те, що позивач з 01.11.2006р. на законних підставах набув право оренди земельної ділянки, відповідач листом від 07.05.2019р. повідомив, що право власності (користування) на земельну ділянку з вказаним кадастровим номером за будь-якою фізичною або юридичною особою не зареєстровано, фактично відмовивши позивачу у державній реєстрації земельної ділянки з тих підстав, що відомості про неї не підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву від 06.04.2020р. (вх. № 14674/20), в якому в обґрунтування правової позиції зазначено про відсутність правових підстав для перенесення земельної ділянки з кадастровим номером 5121686400:01:002:0329 з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру, оскільки земельна ділянка площею 0,3506 га, в тому числі 0,3406 га забудованих земель для експлуатації та обслуговування автозаправної станції на території Чапаєвської сільської ради Великомихайлівського району перебуває у складі земель, які перебувають у постійному користуванні Веселокутської філії відкритого акціонерного товариств «Одеснафтопродукт». Враховуючи наведене, державним кадастровим реєстратором Управління здійснено заходи щодо виправлення технічної помилки, яка виникла внаслідок перенесення відомостей про земельну ділянку з кадастровим номером 5121686400:01:002:0329, яка не підлягала перенесенню з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру, а саме: відомості про вказану земельну ділянку перенесені до архівного шару Державного земельного кадастру.

Ухвалою від 25.02.2020 р. відкрито провадження в адміністративній справі, визначено, що справа буде розглядатись за правилами спрощеного позовного провадження (з викликом сторін); призначено судове засідання по справі на 24.03.2020 р.

Судове засідання, призначене на 24.03.2020р., перенесено на 07.04.2020р., у зв'язку з запровадженням обмежувальних протиепідемічних заходів.

Ухвалою суду від 07.04.2020р. зупинено провадження по справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Ухвалою суду від 08.07.2020р. поновлено провадження по справі; зобов'язано Головне управління Держгеокадастру в Одеській області надати до суду письмові докази по справі; призначено проведення розгляду справи за правилами загального позовного провадження зі стадії проведення підготовчого засідання; призначено підготовче засідання по справі на 11.08.2020 р.

Ухвалою суду від 11.08.2020 р., яка занесена до протоколу засідання, у підготовчому засіданні оголошено перерву до 18.08.2020р.

Ухвалою суду від 18.08.2020р. заяву позивача про уточнення позовних вимог від 14.08.2020р. (вх. № 31891/20) залишено без руху; надано позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали; продовжено строк підготовчого провадження по справі на тридцять днів; відкладено підготовче засідання по справі на 25.08.2020р., яке було перенесено на 23.09.2020р.

Ухвалою суду від 25.08.2020р. прийнято до розгляду заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеснафтопродукт-Барвінок» про уточнення позовних вимог від 14.08.2020р. (вх. № 31891/20).

Ухвалою суду від 23.09.2020р. підготовче провадження в адміністративній справі закрито; призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 19.10.2020 р.

До судового засідання 19.10.2020 р. всі учасники справи не з'явились, явку представників не забезпечили, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином та завчасно.

19.10.2020 р. (вх. № 43305/20) від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.

За приписами ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області №16/а-2006 від 24.01.2006 р. ТОВ «Одеснафтопродукт-Барвінок» надано в довгострокову оренду земельну ділянку площею 0,3506 га для експлуатації та обслуговування автозаправної станції на території Чапаєвської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області (а.с. 51).

01.11.2006р. затверджено технічну документацію по передачі в оренду вказаної земельної ділянки (а.с. 6-12).

01.11.2006р. між ТОВ «Одеснафтопродукт-Барвінок» та Великомихайлівською районною державною адміністрацією укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,3506 га для експлуатації та обслуговування автозаправної станції на території Чапаєвської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області строком на 20 років з моменту державної реєстрації (а.с. 59-60).

За вказаним договором позивач прийняв в довгострокову оренду земельну ділянку площею 0,3506 для експлуатації та обслуговування автозаправної станції на території Чапаєвської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області. Договір зареєстровано у Великомихайлівському районному відділі Одеської регіональної філії Державного підприємства Центрального державного земельного кадастру, про що у Книзі договорів оренди земельних ділянок у Державному реєстрі земель вчинено запис №2 від 01.11.2006р. та присвоєно кадастровий номер 5121686400:01:002:0329 (а.с. 58).

07.05.2019р. (вих. № 28-15-0.83-4123/2-19) Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області за результатами розгляду листа ТОВ «Одеснафтопродукт-Барвінок» щодо виправлення помилки про земельну ділянку повідомлено, що за інформацією Міжрайонного управління у Великомихайлівському та Захарівському районах Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, згідно наявних в Управлінні Книг записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку, договорів оренди землі других примірників актів та примірників договорів оренди земді станом на 31.12.2012р. право власності (користування) на земельну ділянку з кадастровим номером 5121686400:01:002:0329, яка розташована за адресою: Одеська область, Великомихайлівський район, Чапаєвська сільська рада (за межами населеного пункту) за будь-якою фізичною чи юридичною особою не зареєстровано. З урахуванням наведеного, державним кадастровим реєстратором Управління здійснено заходи щодо виправлення технічної помилки, яка виникла внаслідок перенесення відомостей про земельну ділянку з кадастровим номером 5121686400:01:002:0329, яка не підлягала перенесенню з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру, а саме: відомості про вказану земельну ділянку перенесені до архівного шару Державного земельного кадастру (а.с. 61).

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.

Таким чином, суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний земельний кадастр» Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера; кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Згідно ч.8 ст. 9 Закону України «Про державний земельний кадастр» державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).

За приписами ч.3 ст. 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи.

Відповідно до ч. 4 ст.24 Закону України «Про державний земельний кадастр» для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:

заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;

оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;

документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Згідно ч. 6 ст. Закону України «Про державний земельний кадастр» підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:

розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;

подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;

невідповідність поданих документів вимогам законодавства;

знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Відповідно до ст.17 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Згідно п.7 ст. 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.

Відповідно до ст.41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.

Так, Розпорядженням Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області №16/а-2006 від 24.01.2006 р. ТОВ «Одеснафтопродукт-Барвінок» надано в довгострокову оренду земельну ділянку площею 0,3506 га для експлуатації та обслуговування автозаправної станції на території Чапаєвської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області (а.с. 51).

Відповідно до ч.1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

За приписами ч.2 ст. 116 ЗК України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про оренду землі'оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ч.1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про оренду землі'договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 01.11.2006р. між ТОВ «Одеснафтопродукт-Барвінок» та Великомихайлівською районною державною адміністрацією укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,3506 га для експлуатації та обслуговування автозаправної станції на території Чапаєвської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області строком на 20 років з моменту державної реєстрації (а.с. 59-60).

Згідно з ч.2 ст.125 ЗК України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Частиною 2 статті 126 ЗК України передбачено, що право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Відповідно до ст.18 Закону України «Про оренду землі'договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Згідно зі ст.20 Закону України «Про оренду землі'укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.

Відповідно до п.1.1 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003р. №174, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003р. за №641/7962 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), цей Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель розроблено відповідно до положень Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі" від 6 жовтня 1998року №161-XIV, на виконання Указу Президента України від 17 лютого 2003року №134 "Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру", наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 23 травня 2003року №135 "Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру та удосконалення структури державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.05.2003 за №408/7729.

Зокрема, означеним Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, передбачено, що оператори державного реєстру земель -структурні підрозділи Центру ДЗК, що проводять приймання, перевірку та систематизацію реєстраційних карток земельних ділянок, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, ведуть книгу реєстрації, формують Поземельну книгу та не мають прямого доступу до бази даних АС ДЗК. Реєстраційна картка земельної ділянки - це документ, який є складовою частиною Поземельної книги і містить відомості, що вносяться до бази даних АС ДЗК.

Також, згідно з п.п.2.4, 2.5 вказаного Порядку, територіальний орган земельних ресурсів у 10-денний термін з дня отримання оформленого бланка державного акта на право власності на земельну ділянку (державного акта на право постійного користування земельною ділянкою) або договору оренди землі перевіряє наявність на титульному аркуші технічної документації відмітки про приймання обмінного файла, зміст реєстраційної картки, відповідність відомостей, що містить реєстраційна картка та оформлений бланк державного акта на право власності на земельну ділянку (державного акта на право постійного користування земельною ділянкою) або договору оренди землі до технічної документації (реєстраційної справи) та передає бланки державного акта на право власності на земельну ділянку (державного акта на право постійного користування земельною ділянкою) або договору оренди землі з реєстраційними картками оператору (реєстратору) за актом приймання-передавання. Територіальний орган земельних ресурсів за актом приймання-передавання передає реєстраційну картку оператору (реєстратору) разом з усіма примірниками державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі для їх видачі та державної реєстрації.

Пунктом 2.7 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах передбачено, що у разі оформлення договору оренди (суборенди) землі територіальний орган земельних ресурсів надає за актом приймання-передавання оператору (реєстратору) реєстраційну справу для створення реєстраційної картки.

Згідно з п.2.8 Тимчасового порядку оператор (реєстратор) здійснює видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та видачу договорів оренди (суборенди) землі. Видача державного акта на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договору оренди (суборенди) землі супроводжується внесенням запису про державну реєстрацію до відповідних розділів книги реєстрації. При цьому оператор (реєстратор) відображає дані державної реєстрації на всіх примірниках державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди (суборенди) землі. До реєстраційної картки оператором (реєстратором) вносяться відомості про державну реєстрацію згідно з пунктом 3.4 цього Порядку. Після внесення відомостей про державну реєстрацію до реєстраційної картки вона засвідчується підписом керівника з зазначенням прізвища та ініціалів та печаткою оператора (реєстратора). Другий примірник державного акта на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, примірники договору оренди (суборенди) землі оператор (реєстратор) передає до територіальних органів земельних ресурсів за актом приймання-передавання.

Аналіз наведених приписів свідчить, що земельна ділянка вважається зареєстрованою в Державному реєстрі земель за умови внесення записів до книги реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.

Укладений 01.11.2006р. між ТОВ «Одеснафтопродукт-Барвінок» та Великомихайлівською районною державною адміністрацією укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,3506 га для експлуатації та обслуговування автозаправної станції на території Чапаєвської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області зареєстровано у Великомихайлівському районному відділі Одеської регіональної філії ДП «ЦДЗК при держкомземі України» №2 від 01.11.2006р. в Книзі договорів оренди земельних ділянок та присвоєно земельній ділянці кадастровий номер 5121686400:01:002:0329.

Відповідно до п. 4 розділу VII «Прикінцевих та перехідних» положень Закону України «Про державний земельний кадастр» у разі якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні зареєстровані до набрання чинності цим Законом у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення.

Відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженої та переданої до Державного фонду документації із землеустрою до 1 січня 2013 року, підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру на безоплатній основі центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та його територіальними органами відповідно до їх повноважень.

Відповідно до п. 134 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1051 від 17 жовтня 2012 р., внесення відомостей до Державного земельного кадастру в разі внесення змін до відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку Поземельна книга не відкривалася, та/або нових (додаткових) відомостей про таку земельну ділянку до Поземельної книги (в тому числі у випадку, передбаченому пунктом 4 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Державний земельний кадастр", під час перенесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки з державного реєстру земель) здійснюється Державним кадастровим реєстратором відповідно до пункту 124 цього Порядку.

В обгрунутування правомірності своїх дій відповідач послався на те, що державним кадастровим реєстратором Управління здійснено заходи щодо виправлення технічної помилки, яка виникла внаслідок перенесення відомостей про земельну ділянку з кадастровим номером 5121686400:01:002:0329, яка не підлягала перенесенню з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру, а саме: відомості про вказану земельну ділянку перенесені до архівного шару Державного земельного кадастру, проте правових підстав для вчинення таких дій з посиланням на відповідні норми законодавства відповідачем не наведено.

Разом з тим, приписами п. 4 розділу VII «Прикінцевих та перехідних» положень Закону України «Про державний земельний кадастр» чітко визначено, що у разі якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні зареєстровані до набрання чинності цим Законом у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення. Як вбачається з матеріалів справи, такі відомості щодо спірної ділянки було перенесено з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру, але в подальшому, як зазначив відповідач «відомості про вказану земельну ділянку перенесені до архівного шару Державного земельного кадастру».

Системний аналіз норм чинного законодавства в контексті надання оцінки правомірності дій чи бездіяльності у спірних правовідносинах свідчить про те, що відмовляючи позивачу у виправленні помилки в Державному земельному кадастрі про земельну ділянку, що виникла внаслідок перенесення відомостей про вказану земельну ділянку до архівного шару Державного земельного кадастру віповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, що призвело до порушення прав та законних інтересів позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання протиправними дій Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо відмови ТОВ «Одеснафтопродукт-Барвінок» у перенесенні інформації про земельну ділянку за кадастровим номером 5121686400:01:002:0329 до Державного земельного кадастру; зобов'язання Головного управління Держгеокадастру в Одеській області перенести до Державного земельного кадастру відомості про зареєстровану земельну ділянку за кадастровим номером 5121686400:01:002:0329, розташовану на території Чапаєвської сільської ради (за межами населеного пункту) Великомихайлівського району Одеської області, відповідно до п. 4 розділу VII «Прикінцевих та перехідних» положень Закону України «Про державний земельний кадастр».

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Одеснафтопродукт-Барвінок» є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно ч.ч.1, 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З урахуванням наведеного, враховуючи висновок суду про задоволення позову, наявні підстави для стягнення з Головного управління Держгеокадастру в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судового збору у розмірі 2102,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Одеснафтопродукт-Барвінок» (65039, м. Одеса, 2-ий Артилерійський провулок 6; код ЄДРПОУ 30047378) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна. 83; код ЄДРПОУ 39765871) про визнання неправомірною дій та бездіяльності щодо не перенесення інформації про земельну ділянку, зобов'язання внести до Державного земельного кадастру відомості про зареєстровану земельну ділянку, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо відмови ТОВ «Одеснафтопродукт-Барвінок» у перенесенні інформації про земельну ділянку за кадастровим номером 5121686400:01:002:0329 до Державного земельного кадастру.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області перенести до Державного земельного кадастру відомості про зареєстровану земельну ділянку за кадастровим номером 5121686400:01:002:0329, розташовану на території Чапаєвської сільської ради (за межами населеного пункту) Великомихайлівського району Одеської області, відповідно до п. 4 розділу VII «Прикінцевих та перехідних» положень Закону України «Про державний земельний кадастр».

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна. 83; код ЄДРПОУ 39765871) за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Одеснафтопродукт-Барвінок» (65039, м. Одеса, 2-ий Артилерійський провулок 6; код ЄДРПОУ 30047378) судовий збір у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя: Г.П. Самойлюк

.