Ухвала від 21.10.2020 по справі 420/6061/20

Справа № 420/6061/20

УХВАЛА

21 жовтня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Юхтенко Л.Р.,

за участю секретаря судового засідання - Закуріної А.М.,

розглянувши у підготовчому засіданні за відсутності сторін в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 3781384, місцезнаходження:65014, м. Одеса, вул. Преобаженська, 44) про визнання протиправною відмову у видачі паспорта в формі id картки та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться ця справа.

До суду 21 жовтня 2020 року (вхід. №ЕП/17802/20) від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі, у зв'язку з посиленням та запровадженням карантину у м. Одесі, а саме входженням до помаранчевої зони ризику.

Дане клопотання представник відповідача просив розглядати за його відсутності.

Відповідно до наказу Одеського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2020 року «Про встановлення обмежень, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню короновірусної хвороби (COVID-19) в Одеському окружному адміністративному суді на період запровадження в Україні карантинних заходів», через перебування м. Одеса в «помаранчевої» зоні епідемічної небезпеки поширення COVID-19 з 21 жовтня 2020 року припинено розгляд справ у відкритих судових засіданнях, за участю учасників судового процесу та рекомендовано проводити розгляд справ у порядку письмового провадження. Цей наказ належним чином оголошений на сайті Судова влада.

Позивач та його представник повідомлені про дату, час та місце призначення підготовчого засідання на 21 жовтня 2020 року належним чином, про що свідчить підпис представника позивача у розписці. Втім станом на 21 жовтня 2020 року позивачем або її представником не подано до суду заяв або клопотань з приводу можливості розгляду справи у порядку письмового провадження та чи бажають вони надати додаткові документи по справі, прийняти участь у слуханні справи.

Розглянувши клопотання представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що за конкретними обставинами у цій справи, клопотання представника відповідача слід задовольнити та провадження по справі зупинити, з огляду на таке.

Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами та доповненнями), відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 р.: установлено з 12 березня 2020 р. до 22 травня 2020 р. на всій території України карантин. Установлений на всій території карантин продовжений до 31 грудня 2020 року.

Також, постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" Кабінет Міністрів України постановляє: установити з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 1 серпня до 31 жовтня 2020 р. на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя (далі - регіони) карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" та залежно від епідемічної ситуації в регіоні або районі чи місті обласного значення (далі - окремі адміністративно-територіальні одиниці регіону) встановлюється "зелений", "жовтий", "помаранчевий" або "червоний" рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 (далі - рівень епідемічної небезпеки).

Згідно з рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 9 жовтня 2020 року, затверджено рішення про перегляд рівнів епідемічної небезпеки поширення COVID-19, відповідно до якого з 00:00 години 12 жовтня 2020 р. «Помаранчевий» рівень встановлено, зокрема: у Одеській області - у місті Одесі.

Відповідно до рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 15.10.2020 року (протокол № 37), в м. Одесі з 19 жовтня 2020 року продовжено «помаранчевий» рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 року № 1645-III, карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 32 цього Закону, обмежувальні протиепідемічні заходи встановлюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за поданням відповідного головного державного санітарного лікаря у разі, коли в окремому населеному пункті, у дитячому виховному, навчальному чи оздоровчому закладі виник спалах інфекційної хвороби або склалася неблагополучна епідемічна ситуація, що загрожує поширенням інфекційних хвороб. Обмеженням підлягають ті види господарської та іншої діяльності, що можуть сприяти поширенню інфекційних хвороб.

Види і тривалість обмежувальних протиепідемічних заходів встановлюються залежно від особливостей перебігу інфекційної хвороби, стану епідемічної ситуації та обставин, що на неї впливають.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», основними принципами профілактики інфекційних хвороб є, зокрема: визнання захисту населення від інфекційних хвороб одним із пріоритетних напрямів діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування; дотримання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та громадянами санітарно-гігієнічних та санітарно-протиепідемічних правил і норм при здійсненні будь-яких видів діяльності; комплексність проведення профілактичних, протиепідемічних, соціальних і освітніх заходів, обов'язковість їх фінансування.

Таким чином дотримання заходів профілактики інфекційних хвороб та умов карантину є обов'язком фізичних та юридичних осіб та органів державної влади.

Статтею 236 КАС України передбачений вичерпаний перелік підстав, за яких суд зобов'язаний зупинити провадження у справі (ч. 1 вказаної статті), та за яких підстав має право зупинити провадження у справі (ч. 2 вказаної статті).

Однак, статтею 236 КАС України не передбачено підстав для зупинення провадження у справі через застосування обмежувальних заходів у зв'язку з оголошеним карантином.

Втім, розглянувши матеріали справи, враховуючи предмет спору по цій справі - позбавлення позивача права на отримання паспорту громадянина України через не підтверджену належність позивача до громадянства України, суд вважає, що для всебічного та об'єктивного розгляду справи має бути проведено слухання справи за присутністю сторін, надані пояснення безпосередньо позивачем, які мають істотне значення для встановлення обставин у справі для розгляду та вирішення справи по суті.

З огляду на те, що через епідеміологічну ситуацію в м. Одесі існує об'єктивна неможливість у проведенні відкритого судового засіданні у цій справі, що необхідно для з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для розгляду та вирішення справи, суд вважає необхідним застосувати за аналогією правові наслідки зупинення провадження у справі у разі об'єктивної неможливості розгляду справи, передбачені п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України та зупинити провадження у справі до поліпшення рівня епідеміологічної небезпеки поширення COVID-19 в м. Одесі, оскільки суд доходить висновку, що об'єктивно неможливо розглянути та вирішити цю справу без заслуховування пояснень сторін.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Аналогія закону і аналогія права є способами подолання прогалин у праві.

Прогалина у праві має місце, коли певні суспільні відносини, які належать до сфери правового регулювання, або не врегульовані взагалі, або врегульовані неповно. Аналогія закону - це поширення судом на відносини, не врегульовані правом конкретних правових норм, що регулюють подібні відносини.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що клопотання представника відповідача належить задоволенню шляхом зупинення провадження у справі до поліпшення рівня епідеміологічної небезпеки поширення COVID-19 в м. Одесі.

Керуючись ст. ст. 236, 241, 243, 256, 295,297 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі, - задовольнити.

Зупинити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 3781384, місцезнаходження:65014, м. Одеса, вул. Преобаженська, 44) про визнання протиправною відмову у видачі паспорта в формі id картки та зобов'язання вчинити певні дії,- до поліпшення рівня епідеміологічної небезпеки поширення COVID-19 в м. Одесі.

Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст.ст. 295,297 Кодексу адміністративногосудочинства України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 розділу УІ Прикінцевих положень КАС України.

Повний текст ухвали виготовлено та підписано « 23» жовтня 2020 року.

Суддя Л.Р.Юхтенко