Справа № 420/11045/20
22 жовтня 2020 року 20 год. 10 хв. м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасишиної О.М., за участю секретаря судового засідання Сидорівського С.А., розглянувши в порядку письмового провадження з урахуванням особливостей встановлених ст. 273 КАС України справу за позовною заявою кандидата на посаду Сергіївського селищного голови Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Сергіївської селищної територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (місцезнаходження: 67000, м. Білгород-Дністровський, с. Сергіївка, вул. Гагаріна, 3; код ЄДРПОУ 2891514157) про визнання протиправною та скасування постанови від 20.10.2020 року № 51 та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду 21.10.2020 року о 16:45:54 год. надійшла позовна заява кандидата на посаду Сергіївського селищного голови Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 до Сергіївської селищної територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, в якій позивач просить суд:
визнати протиправною та скасувати постанову Сергіївської селищної територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 20.10.2020 року № 51 «Про відмову в реєстрації офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Сергіївського селищного голови ОСОБА_1 на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року»;
зобов'язати Сергіївську селищну територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області прийняти рішення (постанову), яким зареєструвати офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Сергіївського селищного голови ОСОБА_1 , зазначених у поданні від 19 жовтня 2020 року вх. 358 від 19.10.2020 року про реєстрацію офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Сергіївського селищного голови на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
Ухвалою суду від 21.10.2020 року прийнято до розгляду дану позовну заяву з урахуванням особливостей встановлених ст. 273 КАС України щодо розгляду окремих категорій справ, відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
22.10.2020 року (вх. № 44250/20) представником позивача до канцелярії суду подано заяву про виконання вимог ухвали суду від 21.10.2020р., в якій позивач просив суд про розгляд справи без участі позивача в порядку письмового провадження.
22.10.2020 року (вх. № ЕП/18131/20) представником відповідача до канцелярії суду подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження без участі представника.
22.10.2020 року (вх. № ЕП/18174/20) представником відповідача до канцелярії суду подані письмові докази.
22.10.2020 року (вх. № ЕП/18176/20) представником відповідача до канцелярії суду подані письмові докази.
22.10.2020 року (вх. № ЕП/18177/20) представником відповідача до канцелярії суду подані письмові докази.
22.10.2020 року (вх. № ЕП/18228/20) представником відповідача до канцелярії суду подані письмові докази.
В обґрунтування позовних вимог, зокрема, зазначено, що ОСОБА_1 , було подано до Сергіївської селищної територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області всі документи, які визначені чинним законодавством, з дотриманням строку їх подання. Проте, Постановою Сергіївської селищної територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 20.10.2020 року № 51 «Про відмову в реєстрації офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Сергіївського селищного голови ОСОБА_1 на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року» було відмовлено в реєстрації офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Сергіївського селищного голови ОСОБА_1 на перших місцевих виборах 25.10.2020 року, з посиланням на те, що в поданні не було зазначено виборчий округ. Позивач із вказаною постановою не погоджується та вважає, що кандидату на посаду селищного голови немає жодної потреби зазначати виборчий округ, так як такий округ є єдиним, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
В судове засідання 22.10.2020 року сторони по справі не з'явились, сповіщались належним чином та завчасно про дату, час та місце судового засідання, направили клопотання про розгляд справи за їх відсутністю в порядку письмового провадження.
За приписами ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
30 серпня 2020 року Центральною виборчою комісією винесено постанову № 208 "Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року", якою оголошено з 5 вересня 2020 року початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року.
Постановою Центральної виборчої комісії від 08.08.2020 року № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно із додатками.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.
Таким чином, суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; з досягненням розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи
За змістом ч. 2 ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Статтею 38 Конституції України передбачено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Статтею 69 Конституції України визначено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.
Згідно з ст. 71 Конституції України вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Виборцям гарантується вільне волевиявлення.
Спеціальним законом, який відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, є Виборчий кодекс України (далі ВК України).
Згідно з статтею 3 ВК України відповідно до Конституції України в Україні проводяться такі типи виборів, зокрема: місцеві вибори.
Так, постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року №795-IX «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2020 року.
ВК України відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Відповідно ч.1 ст.11 ВК України громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії (далі - партії) та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Кодексом.
Частиною 1 статті 20 ВК України визначено, що виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Згідно з частиною 1 ст. 21 ВК України виборчий процес кожних виборів, передбачених цим Кодексом, здійснюється на засадах:
1) гарантії реалізації виборчих прав громадян, визначених Конституцією України та цим Кодексом;
2) дотримання основних принципів виборчого права, визначених Конституцією України та цим Кодексом;
3) законності та заборони протиправного втручання будь-кого у виборчий процес;
4) політичного плюралізму та багатопартійності;
5) публічності і відкритості виборчого процесу, усіх його процедур з урахуванням обмежень, встановлених законом, належного інформування виборців та інших суб'єктів виборчого процесу;
6) свободи передвиборної агітації, рівного доступу всіх кандидатів і суб'єктів їх висування на відповідних виборах до засобів масової інформації незалежно від їх форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками яких є партії (організації партій);
7) неупередженості органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, закладів, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до кандидатів, партій.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 ВК України суб'єктом виборчого процесу відповідних виборів є:
1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах;
2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів;
3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах;
4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом;
5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб'єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.
Положення ст. 64 ВК України визначають, що суб'єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Виключно до суду шляхом подання позовної заяви оскаржуються, зокрема, рішення чи дії окружної виборчої комісії, рішення чи дії територіальної виборчої комісії, крім встановлених цим Кодексом випадків; дії чи бездіяльність члена окружної виборчої комісії, територіальної виборчої комісії України (п.п.1-1,1-2 ч.1 ст. 64 ВК України).
Як вбачається з позовної заяви, Постановою Сергіївської селищної територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 18.09.2020 року № 2 «Про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Сергіївського селищного голови Білгород-Дністровського району Одеської області, висунутого шляхом самовисування» ОСОБА_1 було зареєстровано кандидатом на посаду Сергіївського селищного голови Білгород-Дністровського району Одеської області.
В подальшому, 19.10.2020 року кандидатом ОСОБА_1 було подано до Сергіївської селищної територільної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області подання про реєстрацію офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Сергіївського селищного голови на перших місцевих виборах 25.10.2020 року (вх. № 358 від 19.10.2020р.), з проханням зареєструвати 16 офіційних спостерігачів, разом з поданням надано заяви про згоду зазначених осіб бути офіційними спостерігачами від кандидата на посаду Сергіївського селищного голови та копії паспортів громадян України кожної запропонованої особи.
Постановою Сергіївської селищної територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 20.10.2020 року № 51 «Про відмову в реєстрації офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Сергіївського селищного голови ОСОБА_1 на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року» було відмовлено в реєстрації офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Сергіївського селищного голови ОСОБА_1 на перших місцевих виборах 25.10.2020 року, з посиланням на те, що в поданні не було зазначено виборчий округ. Відсутність номеру для виборчого округу вказано як єдину підставу для винесення оскаржуваної постанови.
Виходячи з матеріалів справи, спірним питанням, яке потребує дослідження та надання оцінки судом в рамках даної адміністративної справи, є зокрема дотримання позивачем порядку та строку подання документів до селищної територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області для реєстрації офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Сергіївського селищного голови ОСОБА_1 на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
З метою забезпечення демократичності та законності виборчого процесу функціонує інститут офіційних спостерігачів.
Участь спостерігачів на виборах є важливою гарантією прозорості виборів, обов'язковою ознакою їх демократичності. Адже одним із принципів виборчого процесу є його відкритість та публічність (п. 5 ч. 1 ст. 21 Виборчого кодексу України). Наявність інституту громадських спостерігачів вважається одним з критеріїв вільних та чесних виборів (п. 4.7 Декларації про критерії вільних і чесних виборів).
Загальні засади правового статусу офіційних спостерігачів. Правовий статус та порядок реєстрації офіційних спостерігачів на місцевих виборах визначається Розділом IX, ст. 239 та іншими положеннями ВК України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 239 Виборчого кодексу України, у виборчому процесі можуть брати участь офіційні спостерігачі від організацій партій, які висунули виборчі списки, кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Офіційним спостерігачем від організації партії, кандидата, громадської організації на місцевих виборах може бути громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.
Офіційний спостерігач від кандидата, організації партії реєструється виборчою комісією за поданням кандидата, представника організації партії у виборчій комісії чи уповноваженої особи організації партії у єдиному багатомандатному або відповідному територіальному виборчому окрузі.
Так, згідно ч.ч. 3, 4 ст. 239 Виборчого кодексу України, у поданні про реєстрацію офіційних спостерігачів зазначаються: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), відповідний виборчий округ, громадянство, число, місяць і рік народження, місце роботи, посада (заняття), адреса для листування, контактний номер телефону, відомості про відсутність судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, що не погашена або не знята у встановленому законом порядку.
До подання додаються заява про згоду таких осіб бути офіційними спостерігачами від відповідної організації партії, кандидата, копія паспорта громадянина України (копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки) або копії першої та другої сторінок тимчасового посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) запропонованої особи.
У разі виявлення технічних помилок та неточностей у поданні про реєстрацію офіційного спостерігача в постанові відповідної виборчої комісії про його реєстрацію зазначаються відомості на підставі копій паспортних документів.
Подання про реєстрацію офіційного спостерігача за підписом кандидата, представника організації партії у територіальній виборчій комісії або уповноваженої особи організації партії вноситься до відповідної територіальної виборчої комісії не пізніш як за п'ять днів до дня голосування (на паперовому носії та в електронному вигляді).
Документи для реєстрації офіційних спостерігачів можуть подаватися за допомогою електронних сервісів у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
Згідно ч. 6 ст. 239 Виборчого кодексу України, підставою для відмови у реєстрації офіційного спостерігача може бути лише недотримання вимог, встановлених частинами першою - четвертою цієї статті, частиною третьою статті 58 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 58 Виборчого кодексу України, офіційним спостерігачем може бути виборець (крім офіційних спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій). Офіційним спостерігачем не може бути:
1) особа, яка є громадянином (підданим) держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом;
2) особа, пропозиції стосовно якої ініційовано або внесено державою, визнаною Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом;
3) член виборчої комісії;
4) посадова або службова особа органу виконавчої влади, органів прокуратури або суду, правоохоронних органів, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим чи органів місцевого самоврядування;
5) військовослужбовець, поліцейський, співробітник Служби безпеки України, особа рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України;
6) особа, яка проходить альтернативну (невійськову) службу;
7) особа, яка має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, що не погашена або не знята в установленому законом порядку.
Дослідивши подане 19.10.2020 року кандидатом ОСОБА_1 до Сергіївської селищної територільної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області подання про реєстрацію офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Сергіївського селищного голови на перших місцевих виборах 25.10.2020 року (вх. № 358 від 19.10.2020р.), судом встановлено, що в останньому не зазначено відповідний виборчий округ (ч.3 ст. 239 ВКУ).
Суд зазначає, що згідно ч. 1 ст. 200 Виборчого кодексу України, систему територіальної організації виборів сільського, селищного, міського голови складають:1) єдиний одномандатний сільський, селищний, міський виборчий округ, який охоплює всю територію відповідної сільської, селищної, міської територіальної громади; 2) виборчі дільниці.
Так, відповідно до п.п. 5, 7 Роз'яснень № p0350_2020_d «щодо застосування окремих положень Виборчого кодексу України стосовно реєстрації офіційних спостерігачів на місцевих виборах», з метою забезпечення реалізації на рівних засадах виборчих прав громадян України, дотримання принципів і засад виборчого процесу, забезпечення реалізації права суб'єктів виборчого процесу всіх місцевих виборів на спостереження за ними, керуючись принципом верховенства права, гарантованого статтею 8 Конституції України, з огляду на встановлені Кодексом типи місцевих виборів та їх територіальну організацію офіційні спостерігачі від місцевих організацій політичних партій, кандидатів: на виборах сільського, селищного, міського (міст без районного поділу) голови - реєструються та здійснюють свої повноваження у відповідному єдиному одномандатному сільському, селищному, міському виборчому окрузі.
Територіальні виборчі комісії під час прийняття рішень щодо реєстрації офіційних спостерігачів від місцевих організацій політичних партій, кандидатів повинні неухильно дотримуватись вимог Кодексу з урахуванням цього Роз'яснення.
Згідно офіційного сайту ЦВК (режим доступу (https://www.cvk.gov.ua/pls/vm2020/pvm115pt001f01=695pt00_t001f01=695pid112=8pid100=51rej=0.html) діє Єдиний одномандатний виборчий округ з виборів Сергіївського селищного голови на території Сергіївської селищної громади Білгород-Дністровського району Одеської області).
Відтак, відмова у реєстрації офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Сергіївського селищного голови Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 має формальний характер, оскільки інших виборчих округів з виборів Сергіївського селищного голови Білгород-Дністровського району Одеської області не існує.
Відтак, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваної Постанови Сергіївської селищної територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 20.10.2020 року № 51 «Про відмову в реєстрації офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Сергіївського селищного голови ОСОБА_1 на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року», у зв'язку з чим остання підлягає скасуванню.
Враховуючи зазначене, підлягає задоволенню похідна позовна вимога про зобов'язання Сергіївської селищної територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області прийняти рішення (постанову), яким зареєструвати офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Сергіївського селищного голови ОСОБА_1 зазначених у поданні від 19 жовтня 2020 року вх. 358 від 19.10.2020 року про реєстрацію офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Сергіївського селищного голови на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, оскільки єдиною підставою в постанові Сергіївської селищної територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 20.10.2020 року № 51 (а.с. 8) вказано, що в поданні не зазначено виборчий округ (інших недоліків у поданні та додатків до нього відповідачем в оскаржуваній постанові не зазначено).
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2102 гривень.
Згідно ч. 3 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 ЗУ "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру. Проте, друга позовна вимога є похідною.
За таких підстав, відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, з Сергіївської селищної територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області на спеціальний рахунок Державного бюджету України слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 14, 78, 139, 245, 246, 250, 255, 272, 273, 278 КАС України Суд, -
Позовну заяву кандидата на посаду Сергіївського селищного голови Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Сергіївської селищної територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (місцезнаходження: 67000, м. Білгород-Дністровський, с. Сергіївка, вул. Гагаріна, 3; код ЄДРПОУ 2891514157) про визнання протиправною та скасування постанови від 20.10.2020 року № 51 та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Сергіївської селищної територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 20.10.2020 року № 51 «Про відмову в реєстрації офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Сергіївського селищного голови ОСОБА_1 на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року».
Зобов'язати Сергіївську селищну територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області прийняти рішення про реєстрацію офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Сергіївського селищного голови ОСОБА_1 , зазначених у поданні від 19 жовтня 2020 року про реєстрацію офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Сергіївського селищного голови на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
Стягнути з Сергіївської селищної територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (місцезнаходження: 67000, м. Білгород-Дністровський, с. Сергіївка, вул. Гагаріна, 3; код ЄДРПОУ 2891514157) на користь Державного бюджету України (реквізити рахунку: УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); МФО89998, р/р UA338999980313181206084015005, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 278 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 272 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 22.10.2020р.
Суддя О.М. Тарасишина
.