Справа № 420/3031/20
23 жовтня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним Товариства з обмеженою відповідальністю "АВТОБУС 365" до Одеської митниці Дермитслужби, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Одеської митниці ДФС, про скасування рішення про коригування митної вартості товарів та картки відмови,
Товариство з обмеженою відповідальністю "АВТОБУС 365" звернулося до суду з позовом до Одеської митниці Дермитслужби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Одеська митниця ДФС, в якому позивач відповідно до заяви про уточнення позовних вимог від 03.06.2020 року, просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів № UA500060/2019/000167/2 від 09 жовтня 2019 року за митною декларацією UA500060/2019/031398;
- визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500060/2019/00652.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю «АВТОБУС 365» провадить господарську діяльність за основним кодом КВЕД 77.39 - надання в оренду інших машин, устаткування та товарів н. в. і. у.
18 червня 2019 року між компанією NOBINA FLEET AB (Продавець) та ТОВ «АВТОБУС 365» (Покупець) був укладений Контракт №43351764 щодо купівлі-продажу пасажирського автобусу МAN A 21, 2006 року виготовлення, номер кузова (VIN) - НОМЕР_1 , за ціною, встановленою у п. 2.2. Контракту, 2500 (дві тисячі п'ятсот) євро. Відповідно до п. 1.1. Контрактів Продавець зобов'язався передати у власність Покупця пасажирські автобуси, які були у використанні, а Покупець зобов'язався прийняти Товар і оплатити його в порядку та на умовах Контракту.
З метою митного оформлення кожної з одиниць Товару, позивачем були подані до Одеської митниці ДФС України передбачені законодавством України документи, водночас, відповідачем було прийнято відповідно Рішення про коригування митної вартості товарів та Картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.
06 жовтня 2019 року декларантом позивача була подана електронна митна декларація №UA500060/2019/031398 з метою митного оформлення імпортованого товару за Контрактом. У графі 31 Митної декларації вказаний опис товару: Автобус, що був у використанні - 1 шт. Марки МАN, модель МAN A 21LIONSCITY, календарний рік виготовлення - 23.02.2006, модельний рік - 2006, номер кузова (VIN) - НОМЕР_2 . Тимчасовий транзитний номер - НОМЕР_3 . Номер двигуна - немає даних, номер шасі - немає даних. 3 двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням та з кривошипно-шатунним механізмом, бензиновий, адаптований для роботи на газі CNG (газ метан), робочий об'єм циліндрів двигуна - 12816 куб.см. Потужність двигуна - 228 кВт. Фактичний пробіг - 899359 км. Колір - зелений. Колісна формула 4х2. Загальна кількість місць для сидіння, включаючи місце водія - 30, стоячих місць - 56. Призначений для перевезення людей на дорогах загального користування. Маса в спорядженому стані: 12108 кг. Відповідає екологічним нормам рівня "ЄВРО-5". Цивільного призначення. Не має в своєму складі передавачі та приймачі. Торгівельна марка - МAN. Виробник: МAN NUTZFAHRZEUGE AKTIENGESELLSCНАFT. Країна виробництва DE. Див. "електронний інвойс". У графі 33 «Код товару» декларантом визначений код товару 87029019, який передбачає застосування ввізного мита за ставкою - 5% від митної вартості товару. У графі 42 Митної декларації визначена ціна імпортованого ТОВ «АВТОБУС 365» Товару у розмірі 2500 євро.
Разом з Митною декларацію ТОВ «АВТОБУС 365», на виконання вимог статті 335 та 53 Митного кодексу України, було подано відповідні документи.
Позивач вказав, що не зважаючи на надання відповідачу для митного оформлення товару усіх документів, що передбачені ч.2 ст.53 МК України, наступного детального обґрунтування позивачем митної вартості товару, за відсутності у поданих позивачем документах недостовірних числових даних, які б не підтверджували митну вартість товарів за ціною Контракту (згідно з вимогами ст.58 МК України) відповідач прийняв Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобі комерційного призначення № UA500060/2019/00652.
09 жовтня 2019 року відповідачем було прийнято Рішення про коригування митної вартості товарів № UA500060/2019/000167/2 за митною декларацією UA500060/2019/031398.
Згідно з графою 33 Рішення про коригування митної вартості товарів № UA500060/2019/000167/2, подані декларантом (ФОП ОСОБА_1 ) документи містять наступні розбіжності: в експортній МД 19SEE8GOYG0YNIKMG4 вартість товару відрізняється від заявленої митної вартості товару (вартість перерахована згідно курсу шведської крони до євро); наданий експертом звіт про визначення ринкової вартості № 10/4 від 04.10.2019 не містить всіх необхідних визначальних характеристик для розрахунку вартості ТЗ (пробіг).
Водночас, твердження відповідача про наявність розбіжностей та відсутність відомостей суперечать наданим позивачем повідомленням за вих. № 271/1 від 07.10.2019 р. поясненням та раніше наданим документам, та не є підставою для коригування митної вартості товару.
Позивач зазначив, що аналіз положень ч.3 ст.53, ч.1, 2 та 5 ст. 54, ст. 58 МК України дає підстави для висновку про те, що орган доходів та зборів при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості зобов'язаний перевірити складові числового значення митної вартості, правильність розрахунку, здійсненого декларантом, упевнитись в достовірності та точності заяв, документів чи розрахунків, поданих декларантом, а також відсутності обмежень для визначення митної вартості за ціною договору, наведених у статті 58 МК України, адже такі вади не дозволяють органу доходів та зборів законно здійснити визначений законом мінімум митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи для розмитнення задекларованого товару.
Отже, з огляду на законодавчо встановлену компетенцію митниці при перевірці митної вартості імпортованих товарів, зазначені розбіжності повинні бути не будь-якими, а лише тими, що стосуються числового значення заявленої митної вартості чи розрахунку митної вартості, здійсненої декларантом.
Отже, з наведеного вбачається, що при поданні до митного оформлення декларацій позивач надав не лише усі передбачені ст.53 МК України документи, а й надав документально обґрунтовані пояснення щодо визначених інспекторами розбіжностей в документах у встановлений чинним законодавством України строк. Однак, орган доходів та зборів залишив поза увагою надані позивачем пояснення та прийняв відповідні рішення про коригування митної вартості, за відсутності правових підстав для такого коригування.
Позивач вказав, що за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів, митний орган визнає заявлену декларантом, або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень ст.55 МК України.
Відповідач при визначенні митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням резервного методу не зазначив у спірних рішеннях докладної інформації та джерел, які використовувалися контролюючим органом, при її визначенні, а саме: ним не було зазначено митна вартість якого товару бралася за основу, торгова марка, фактурна вартість, країна експорту цього товару, час експорту в Україну, виробник, маршрут транспортування товару та інші комерційні умови поставки».
Так, у Рішенні про коригування митної вартості товарів № UA500060/2019/000167/2 вказано, що з метою забезпечення, повноти оподаткування проведено аналіз баз даних ЄАІС та встановлено, що по товару № 1 рівень митної вартості за товарами, митне оформлення яких вже здійснено є більшим 7000 євро за одиницю (МД від 22.07.2019 № UА400030/2019/024952), ніж заявлено декларантом 2500 євро за одиницю. За наслідками коригування Одеською митницею ДФС, товариству додатково неправомірно донараховано до сплати платежів у сумі 32 648 грн.
Отже, рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів № UA500060/2019/000167/2 не містить детальної характеристики товару, який брався за основу для коригування митної вартості, не визначено країни експорту товару та інші комерційні умови поставки, що суперечить вимогам обґрунтованості, об'єктивності та неупередженості рішення суб'єкта владних повноважень.
Митним кодексом України (ч. 4 ст. 319, ст. 337) передбачено проведення митного контролю із застосуванням єдиної з митними органами інформаційно-телекомунікаційної системи, проте правовий статус такої автоматизованої системи, порядок її формування, ведення, отримання інформації, а також порядок використання її даних суб'єктами при здійсненні ними зовнішньоекономічної діяльності, Митним кодексом України не передбачено.
У зв'язку з чим, автоматизована інформаційна система, даними якої оперує митний орган, має статус «для службового користування» у зв'язку з чим можна зробити висновок, що зазначена база не містить об'єктивних даних, які підтверджуються документально, а тому і не можуть прийматися в якості належного доказу. Митний орган зобов'язаний вказати, які саме складові митної вартості товару є непідтвердженими, чому з поданих документів неможливо встановити дані складові та які документи необхідні для підтвердження того чи іншого показника. Рішення про коригування повинно містити розбіжності або сумніви у достовірності наданої інформації повинні свідчити саме про невірні числові значення складових митної вартості товарів; спрацювання профілів ризиків АСАУР та наявність інформації про те, що ідентичні або подібні товари було оформлено у митному відношенні іншими особами за вищою митною вартістю не може бути підставою для витребування додаткових документів та відмови у прийнятті заявленої декларантом митної вартості товарів за ціною контракту. Відомості з інформаційних баз даних мають лише допоміжний інформаційний характер при прийнятті митницею відповідних рішень та не мають більшого значення, ніж надані декларантом первинні документи про товар.
Позивач зазначив, що ним надано відповідачу для митного оформлення імпортованого товару усі документи, що передбачені ч.2 ст.53 МК України. Подані позивачем документи містили достовірні числові дані, які підтверджували митну вартість товарів за ціною договору згідно з вимогами частин 4 та статті 58 МК України.
Відповідачем не спростовано та не надано жодних належних доказів неможливості застосування для визначення митної вартості товару основного методу, а також не обґрунтовано застосування до визначення митної вартості товару резервного методу, що свідчить про неправомірність та незаконність прийнятих відповідачем рішень.
Ухвалою від 04.05.2020 року відкрито загальне позовне провадження у справі. Призначено підготовче засідання на 03 червня 2020 року об 11:30 год.
Протокольною ухвалою від 03.06.2020 року прийнято до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог.
Протокольною ухвалою від 03.06.2020 року залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Одеську митницю ДФС.
Протокольною ухвалою від 03.06.2020 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів та оголошено перерву до 23.07.2020 року до 14:00 год. для подання заяв по суті справи учасниками справи.
Підготовче засідання 23.07.2020 року відкладено на 13.08.2020 року на 14:00 год. у зв'язку із знаходженням судді-доповідача у відпустці.
У підготовчому засіданні 13.08.2020 року оголошено перерву до 26.08.2020 року до 11:30 год. для дотримання процесуальних прав учасників справи на подання решти заяв по суті справи.
Ухвалою від 26.08.2020 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 23 вересня 2020 року о 14 год. 00 хв.
У судовому засіданні 23.09.2020 року суд заслухав пояснення представника позивача, доповів позицію відповідача згідно поданого відзиву та оголосив перерву до 15.10.2020 року до 16:00 год. у зв'язку з необхідністю подання додаткових доказів відповідачем на вимогу суду: засвідчених копій митних декларацій від 22.07.2019 року №UA400030/2019/024952 та №UA400030/2019/024953 та відомостей про те, чи здійснювалося коригування митної вартості за вказаними деклараціями.
У судове засідання, призначене на 15 жовтня 2020 року на 16 год. 00 хв., сторони та третя особа не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
15.10.2020 року через канцелярію суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без участі представника у порядку письмового провадження.
Відповідач та третя особа про причини неявки суд не повідомили, витребуваних доказів відповідач суду не надав.
Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про можливість продовження розгляду справи за відсутності осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч.4 ст.229 КАС України.
10.06.2020 року через канцелярію суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У відзиві на позовну заяву позивач зазначив, що під час митного контролю товарів за митною декларацією (МД) №UA500060/2019/031398 програмним комплексом автоматизованої системи аналізу та управління ризиками (АСАУР) сформовані форми контролю, які у зв'язку з можливим заниженням митної вартості товарів, передбачали необхідність здійснення митницею перевірки правильності визначення митної вартості із зверненням уваги на митну вартість ідентичних або подібних (аналогічних) товарів; проведення перевірки відомостей, що містяться в документах, які підтверджують митну вартість товарів; здійснення запиту додаткових документів; а у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 Митного кодексу України - прийняття рішення про коригування митної вартості.
Також під час здійснення Одеською митницею ДФС контролю правильності визначення митної вартості товарів, які надійшли на адресу позивача та перевірки документів, поданих до митниці для підтвердження митної вартості товарів декларантом разом з митною декларацією (МД) № UA 500060/2019/031398 було встановлено, що в поданих документах містяться розбіжності, а також надані позивачем документи не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів та всіх відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, а саме: в митній декларації країни відправлення №19SEE8GOYGOYNIKMG4 вартість товару відрізняється від заявленої митної вартості товару (вартість перерахована згідно курсу шведської крони до євро; наданий експертом звіт про визначення ринкової вартості №10/4 від 04.10.2019 року не містить всіх необхідних визначальних характеристик для розрахунку вартості ТЗ (пробіг).
Відповідач вказав, що наданий експертом звіт про визначення ринкової вартості №10/4 від 04.10.219 не відповідає вимогам пунктів 52, 53 Національного стандарту № 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440, пунктів 5.1, 7.1 Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів, яка затверджена наказом Міністерства юстиції України, Фонду Державного майна України від 24.11.2003 № 142/5/2092, в них відсутні відомості про те, що оцінювач здійснював огляд транспортного засобу, вони не містять всіх необхідних визначальних характеристик для розрахунку вартості ТЗ (пробіг).
Таким чином, надані позивачем документи містили розбіжності та не містили всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів та відомостей щодо ціни, яка була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Отже, оскільки в документах, які надані позивачем до Одеської митниці ДФС разом з митною декларацією №UA500060/2019/031398, містились розбіжності та були відсутні всі відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів та відомості щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, а також декларантом не подані документи згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах 2-4 статті 53 Митного кодексу України від 13.03.2012 №4495-VI, то зазначені обставини, у відповідності до п.2 ч.6 ст.54 Митного кодексу України від 13.03.2012 №4495-VI, були підставою для прийняття митницею рішення про коригування митної вартості товарів та відмови органу доходів і зборів у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю.
За допомогою інформації, отриманої за результатами здійснення митного контролю із зазначенням номерів відповідних митних декларацій, яка міститься у спеціалізованому програмно-інформаційному комплексі Єдиної автоматизованої інформаційної системи (ЄАІС) встановлено, що рівень митної вартості товарів (застосовано обґрунтовану гнучкість у застосуванні резервного методу), митне оформлення яких вже здійснено, у максимально наближений до митного оформлення час, є більшим та становить: №1 рівень митної вартості за товарами, митне оформлення яких вже здійснено є більшим 7000 Євро за одиницю МД від 22.07.2019 №№ UA400030/2019/024952, UA400030/2019/024953, ніж заявлено декларантом 2500 Євро за одиницю.
У зв'язку з викладеним та у відповідності до ч.2 ст.55 Митного кодексу України Одеською митницею ДФС прийняте рішення про коригування митної вартості товарів №1 рівень митної вартості за товарами, митне оформлення яких вже здійснено є більшим 7000 Євро за одиницю МД від 22.07.2019 №№ UA400030/2019/024952, UA400030/2019/024953, ніж заявлено декларантом 2500 Євро за одиницю.
У рішенні про коригування митної вартості товарів 09.10.2019 №UA 500060/2019/000167/2 наведено достатнє обгрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано, також у цих рішеннях про коригування митної вартості визначені джерела інформації, що використовувалися митним органом для визначення митної вартості, а саме: спеціалізовані програмно-інформаційні комплекси Єдиної автоматизованої інформаційної системи (ЄАІС), у яких міститься інформація, отримана за результатами здійснення митного контролю із зазначенням номерів митних декларацій.
Додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості товарів ТОВ "АВТОБУС 365" або його уповноваженими представниками до Одеської митниці ДФС надано не було.
Таким чином, Одеська митниця ДФС під час здійснення контролю митної вартості товарів позивача та прийняття рішення про коригування митної вартості товарів 09.10.2019 №UA500060/2019/000167/2, картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500060/2019/00652 діяла у відповідності до вимог законів та інших нормативно-правових актів України, не порушувала права та законні інтереси позивача.
Заслухавши вступне слово представника позивача у судовому засіданні 23.09.2020 року, дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань TOB "АВТОБУС 365" зареєстроване 01.03.2019 року за №1 538 102 0000 017085 (а.с. 38).
Основним видом економічної діяльності TOB "АВТОБУС 365" є: "Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів н.в.і.у." (код КВЕД 77.39).
Судом встановлено, що 18 червня 2019 року між компанією NOBINA FLEET AB (Sweden) (Продавець) та ТОВ «АВТОБУС 365» (Покупець) був укладений Контракт №43351764 щодо купівлі-продажу пасажирського автобусу МAN A 21, 2006 року виготовлення, номер кузова (VIN) - НОМЕР_1 , за ціною, встановленою у п.2.2. Контракту - 2500 (дві тисячі п'ятсот) євро (а.с. 15-18).
Відповідно до п.1.1. вказаного Контракту Продавець зобов'язався передати у власність Покупця пасажирський автобус, який був у використанні, а Покупець зобов'язався прийняти Товар і оплатити його в порядку та на умовах Контракту.
06 жовтня 2019 року декларантом позивача була подана електронна митна декларація (форма МД-2) №UA500060/2019/031398 з метою митного оформлення імпортованого товару за Контрактом №43351764 (а.с. 33-34).
У графі 31 Митної декларації вказаний опис товару: Автобус, що був у використанні - 1 шт. Марки МАN, модель МAN A 21LIONSCITY, календарний рік виготовлення - 23.02.2006, модельний рік - 2006, номер кузова (VIN) - НОМЕР_2 . Тимчасовий транзитний номер - НОМЕР_3 . Номер двигуна - немає даних, номер шасі - немає даних. 3 двигуном внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням та з кривошипно-шатунним механізмом, бензиновий, адаптований для роботи на газі CNG (газ метан), робочий об'єм циліндрів двигуна - 12816 куб.см. Потужність двигуна - 228 кВт. Фактичний пробіг - 899359 км. Колір - зелений. Колісна формула 4х2. Загальна кількість місць для сидіння, включаючи місце водія - 30, стоячих місць - 56. Призначений для перевезення людей на дорогах загального користування. Маса в спорядженому стані: 12108 кг. Відповідає екологічним нормам рівня "ЄВРО-5". Цивільного призначення. Не має в своєму складі передавачі та приймачі. Торгівельна марка - МAN. Виробник: МAN NUTZFAHRZEUGE AKTIENGESELLSCНАFT. Країна виробництва DE. Див. "електронний інвойс". В графі 33 «Код товару» декларантом визначений код товару 87029019, який передбачає застосування ввізного мита за ставкою - 5% від митної вартості товару.
У графі 42 Митної декларації визначена ціна імпортованого ТОВ «АВТОБУС 365» Товару у розмірі 2500 євро.
Разом з Митною декларацією ТОВ «АВТОБУС 365» було подано наступні документи:
1) контракт № 43351764 від 18.06.2019 р.;
2) рахунок-проформа №6428 від 18.06.2019 р.;
3) рахунок-фактура (інвойс) №43351764 від 18.06.2019 р.;
4) сертифікат про походження товару форми EUR.1 № А2348278 від 14.06.2019 р.;
5) свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 від 22.08.2019 р.;
6) платіжне доручення № 52 від 26.06.2019 р.;
7) платіжне доручення № 64 від 16.07.2019 р.;
8) звіт №10/4 від 04.10.2019 р. про визначення ринкової вартості КТЗ МAN A 21LIONSCITY, (VIN) - НОМЕР_1 , 2006р.в.; ФОП ОСОБА_2 ;
9) договір про надання послуг митного брокеру № 0404 від 23.05.2019р.;
10) повідомлення ТОВ «АВТОБУС 365» вих. № 271/1 від 07.10.2019р.;
11) копія митної експортної декларації країни відправлення від 14.06.2019р. №19SEE8GOYG0YNIKMG4.
На запит відповідача повідомленням за вих. №271/1 від 07.10.2019 р. (а.с. 31) позивачем надано пояснення стосовно відомостей щодо ціни, яка була фактично сплачена або підлягала сплаті за Товар, яка підтверджує митну вартість Товару, а саме:
- в експортній МД 19SEE8GOYG0YNIKMG4 вартість товару не відрізняється від заявленої митної вартості товару, оскільки звернувшись за поясненням до Продавця Товару, ми отримали інформацію про те, оформлення митними органами Швеції здійснюється у грошовій одиниці Швеції - шведській кроні, і станом на момент оформлення ТЗ офіційний курс шведської крони до євро становив близько 1 євро = 10,6 шведської крони. Враховуючи даний розрахунок, зазначена митними органами Швеції сума у розмірі 27122 шведських крон в експортній декларації відповідає 2500 євро;
- на 2 арк. наданого звіту експерта про визначення ринкової вартості №10/4 від 04.10.2019 міститься інформація стосовно пробігу ТЗ, а саме показник одометру.
09 жовтня 2019 року Одеською митницею ДФС було прийнято Рішення про коригування митної вартості товарів №UA500060/2019/000167/2 за митною декларацією UA500060/2019/031398 (а.с. 35-36).
Згідно з графою 33 Рішення про коригування митної вартості товарів №UA500060/2019/000167/2 подані декларантом (ФОП ОСОБА_1 ) документи містять наступні розбіжності:
- в експортній МД 19SEE8GOYG0YNIKMG4 вартість товару відрізняється від заявленої митної вартості товару (вартість перерахована згідно курсу шведської крони до євро);
- наданий експертом звіт про визначення ринкової вартості №10/4 від 04.10.2019 не містить всіх необхідних визначальних характеристик для розрахунку вартості ТЗ (пробіг).
Також у рішенні про коригування митної вартості товарів зазначено, що 08.10.2019 року декларантом ФОП ОСОБА_1 було надіслано лист ТОВ «АВТОБУС 365», в якому не надані відповіді на всі питанні, вказані в повідомленні митниці, та зазначено, що додаткові документи надати не мають можливості. Таким чином, вказані вище розбіжності не усунуті.
Згідно даного рішення здійснено коригування митної вартості товарів за інформацією щодо вартості подібних (аналогічних) товарів, 7000 євро за одиницю (у графі 31 зазначений Код МВВ митного органу - "3"). При цьому відповідач використав інформацію щодо митної вартості подібних товарів за митними деклараціями МД від 22.07.2019 року № №UA400030/2019/024952 та №UA400030/2019/024953.
09.10.2019 року Одеською митницею ДФС прийнята картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA500060/2019/00652 (а.с. 37).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 246 МК України, метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Згідно статті 248 МК України митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
Згідно статті 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до положень статті 318 МК України, митний контроль передбачає виконання органами доходів та зборів мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи.
Статями 49, 50 МК України визначено, що митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. Відомості про митну вартість товарів використовуються, зокрема, для нарахування митних платежів.
Система визначення митної вартості товарів ґрунтується на загальних принципах митної оцінки, прийнятих у міжнародній практиці. Міжнародно-правовим стандартом, на який зорієнтоване українське митне законодавство, є угоди по застосуванню статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року (далі - ГААТ).
Згідно з частиною другою статті VII ГААТ оцінка імпортованого товару для митних цілей повинна базуватися на дійсній вартості імпортованого товару, на який розраховується мито, або аналогічного товару і не повинна базуватися на вартості товару національного походження чи на довільній або фіктивній вартості.
Частинами 4, 5 ст. 58 МК України також передбачено, що митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті. При цьому, ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті - це загальна сума всіх платежів, які були здійснені або повинні бути здійснені покупцем оцінюваних товарів продавцю або на користь продавця через третіх осіб та/або на пов'язаних із продавцем осіб для виконання зобов'язань продавця.
Згідно статті 51 МК України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.
Відповідно до статті 52 МК України заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом. При цьому, декларант зобов'язаний: заявляти митну вартість, визначену ним самостійно, у тому числі за результатами консультацій з органом доходів і зборів; подавати з органу доходів і зборів достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.
Згідно статті 57 МК України, визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за основним методом (тобто за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції)) та другорядними: за ціною договору щодо ідентичних товарів; за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; на основі віднімання вартості; на основі додавання вартості (обчислена вартість); за резервним. Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.
Частиною 2 статті 53 МК України визначено, що документами, які підтверджують митну вартість товарів, є:
1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості;
2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності;
3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу);
4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару;
5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару;
6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів;
7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню;
8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
Частиною третьою статті 53 МК України передбачено, що у разі, якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи:
1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається;
2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом);
3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту);
4) виписку з бухгалтерської документації;
5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів;
6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару;
7) копію митної декларації країни відправлення;
8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
З аналізу частин 1, 2 ст. 53 МК України вбачається, що Митним кодексом передбачено вичерпний перелік документів, що подається декларантом органу доходів та зборів для підтвердження заявленої митної вартості товарів та обраного методу її визначення.
Це також відповідає стандартним правилам, встановленим пунктами 3.16 та 6.2 Загального додатку до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур, до якої Україна приєдналась згідно із Законом України від 15.02.2011р. №3018-VI Про внесення змін до Закону України «Про приєднання України до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур», якими запроваджено стандартні правила: на підтвердження декларації на товари митна служба вимагає тільки ті документи, які є необхідними для проведення контролю за даною операцією та забезпечення виконання усіх вимог щодо застосування митного законодавства; митний контроль обмежується мінімумом, необхідним для забезпечення дотримання митного законодавства.
Частиною 4 статті 53 МК України визначено, що у разі якщо орган доходів і зборів має обґрунтовані підстави вважати, що існуючий взаємозв'язок між продавцем і покупцем вплинув на заявлену декларантом митну вартість, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів, крім документів, зазначених у частинах другій та третій цієї статті, подає (за наявності) такі документи: 1) виписку з бухгалтерських та банківських документів покупця, що стосуються відчуження оцінюваних товарів, ідентичних та/або подібних (аналогічних) товарів на території України; 2) довідкову інформацію щодо вартості у країні-експортері товарів, що є ідентичними та/або подібними (аналогічними) оцінюваним товарам; 3) розрахунок ціни (калькуляцію).
Частиною п'ятою статті 53 МК України чітко та імперативно визначено, що митним органом забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті.
Контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється органом доходів і зборів під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.
Відповідно до ст.54 МК України контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється органом доходів і зборів шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.
Зокрема, статтею 58 МК України передбачено, що метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, застосовується у разі, якщо щодо продажу оцінюваних товарів або їх ціни відсутні будь-які умови або застереження, які унеможливлюють визначення вартості цих товарів. Метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні. У разі якщо митна вартість не може бути визначена за основним методом, застосовуються другорядні методи.
За результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів орган доходів і зборів визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.
Орган доходів і зборів може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі:
1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості;
2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари;
3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу;
4) надходження до органу доходів і зборів документально підтвердженої офіційної інформації органів доходів і зборів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.
У разі якщо під час проведення митного контролю орган доходів і зборів не може аргументовано довести, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, заявлена декларантом або уповноваженою ним особою митна вартість вважається визнаною автоматично.
Враховуючи вищевикладене, аналіз положень ч.3 ст.53, ч.1, 2 та 5 ст. 54, ст. 58 МК України дає підстави для висновку про те, що орган доходів та зборів при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості зобов'язаний перевірити складові числового значення митної вартості, правильність розрахунку, здійсненого декларантом, упевнитись в достовірності та точності заяв, документів чи розрахунків, поданих декларантом, а також відсутності обмежень для визначення митної вартості за ціною договору, наведених у статті 58 МК України, адже такі вади не дозволяють органу доходів та зборів законно здійснити визначений законом мінімум митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи для розмитнення задекларованого товару.
Отже, з огляду на законодавчо встановлену компетенцію митниці при перевірці митної вартості імпортованих товарів, зазначені розбіжності повинні бути не будь-якими, а лише тими, що стосуються числового значення заявленої митної вартості чи розрахунку митної вартості, здійсненої декларантом.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 53 МК України право митного органу на висунення письмової вимоги про надання додаткових документів виникає лише у разі, коли у документах, поданих для митного оформлення згідно частини другої статті 53 МК України, наявні розбіжності, ознаки підробки або відсутність всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, наявні обґрунтовані підстави вважати, про наявність взаємозв'язку між продавцем і покупцем, який впливає на заявлену декларантом митну вартість.
Так, процедура витребування органом доходів та зборів додаткових документів з урахуванням вимог чинного законодавства має визначені умови та послідовність - витребування додаткових документів має місце виключно з підстав існування у контролюючого органу обґрунтованих сумнівів у правильності зазначеної декларантом митної вартості товарів. У свою чергу, митниця має вказати, які саме відомості у поданих документах викликають сумнів. Витребування додаткових документів за переліком ч. 3 ст. 53 МК України можливе за умови зазначення митницею того, який саме документ є необхідним та які конкретно відомості такий документ має підтвердити. Тобто витребування всіх документів передбачених частиною 3 статті 53 МКУ можливе за умови надання митницею пояснень щодо кожного з документів.
Однак, винесене митним органом рішення про коригування митної вартості товарів не містить інформації щодо затребуваних органом доходів та зборів документів та пояснень з приводу обставин, які можуть бути підтверджені кожним з цих документів.
Щодо доводів органу доходів та зборів про розбіжності, які містять подані декларантом (ФОП ОСОБА_1 ) документи, суд погоджується з позивачем, що такі доводи не є підставою для висновку про недостовірність усієї інформації, що у міститься у вказаних документах.
Так, щодо твердження органу доходів та зборів про розбіжності заявленої митної вартості Товару від вартості Товару, вказаної у митній декларації країни відправлення, позивач обгрунтовано зазначив, що у копії митної декларації країни відправлення вартість товару не відрізняється від заявленої митної вартості товару, оскільки оформлення митними органами Швеції здійснюється в грошовій одиниці Швеції - шведській кроні. Враховуючи те, що станом на момент оформлення у Швеції пасажирського автобусу офіційний курс шведської крони до євро становив близько 10,6 шведських крон за один євро, заявлена позивачем митна вартість у перерахунку на євро становить 2500 Євро.
Крім того, задля додаткового документального підтвердження митної вартості Товару позивачем був наданий відповідачу звіт суб'єкта оціночної діяльності ФОП ОСОБА_2 про визначення ринкової вартості КТЗ.
При цьому твердження органу доходів та зборів про відсутність всіх необхідних визначальних характеристик для розрахунку вартості Товару (пробігу) у звіті експерта про визначення ринкової вартості, є безпідставним, оскільки зазначений звіт на другому аркуші містить таку інформацію, а саме: зазначений показник одометра - 899359.
Згідно з частиною 3 статті 53 МК України митна вартість товару підтверджується зовнішньоекономічним контрактом, інвойс та пакувальний лист містять відомості про вартісну, якісну та кількісну характеристику товару, змістова наповненість визначених документів чинним законодавством не встановлена та відноситься до сфери відання суб'єкта господарювання. Однак, як вбачається з матеріалів цієї справи, витребувані відповідачем документи, перелік яких наведений в оскаржуваному рішенні, не зрозуміло яким чином і які саме розбіжності/відомості щодо ціни за Товар мали довести, а питання щодо визначання митної вартості не було розглянуто органом доходів та зборів всебічно та сукупно, не було враховано той факт, що основним видом діяльності Позивача є надання в оренду транспортних засобів, інших машин, устаткування та товарів.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні правові підстави для коригування митної вартості товару, задекларованого уповноваженою особою позивача.
Згідно положень п.п. 4,5 ст.54 МК України, митний орган зобов'язаний, зокрема, здійснювати контроль заявленої декларантом митної вартості товарів шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості, наявності в поданих документах усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Отже, з наведеного вище вбачається, що при поданні до митного оформлення декларацій позивач надав не лише усі передбачені ст.53 МК України документи, а й надав документально обґрунтовані пояснення щодо визначених інспектором розбіжностей в документах у встановлений чинним законодавством України строк. Однак, орган доходів та зборів залишив поза увагою надані позивачем пояснення та прийняв рішення про коригування митної вартості, за відсутності правових підстав для такого коригування.
Крім того, за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів, митний орган визнає заявлену декларантом, або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень ст.55 цього кодексу.
Так, частиною 2 статті 55 МК України передбачено, що прийняте органом доходів та зборів письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити: 1) обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано; 2) наявну в органу доходів та зборів інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; 3) вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана митним органом; 4) обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої митним органом, та фактів, які вплинули на таке коригування; 5) інформацію про: а) право декларанта або уповноваженої ним особи на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються: у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною митним органом; у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу X цього Кодексу в розмірі, визначеному митним органом відповідно до частини сьомої цієї статті; б) право декларанта або уповноваженої ним особи оскаржити рішення про коригування заявленої митної вартості у митному органі вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.
Відповідно до Правил заповнення рішення про коригування митної вартості товарів, визначено обставини прийняття Рішення та джерела інформації, що використовувалися митним органом для визначення митної вартості, у графі зазначаються причини, через які митна вартість імпортованих товарів не може бути визначена за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції), у тому числі: Посилання на використання цінової бази Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби у Рішенні допускається тільки при визначенні митної вартості відповідно до положень ст.ст. 59, 60 та 64 Кодексу з обов'язковим зазначенням номера та дати митної декларації, яка була взята за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів, з поясненнями щодо зроблених коригувань на обсяг партії ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, умов поставки, комерційних умов тощо.
Відповідач при визначенні митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням другорядного методу не зазначив у спірних рішеннях докладної інформації та джерел, які використовувалися контролюючим органом, при її визначенні, а саме: ним не було зазначено митна вартість якого товару бралася за основу, торгова марка, фактурна вартість, країна експорту цього товару, виробник, маршрут транспортування товару та інші комерційні умови поставки.
Так, у Рішенні про коригування митної вартості товарів №UA500060/2019/000167/2 вказано, що з метою забезпечення, повноти оподаткування проведено аналіз баз даних ЄАІС та встановлено, що по товару № 1 рівень митної вартості за товарами, митне оформлення яких вже здійснено є більшим 7000 євро за одиницю (МД від 22.07.2019 №UА400030/2019/024952, №UА400030/2019/024953), ніж заявлено декларантом 2500 євро за одиницю. Іншої інформації про товар, ввезений за МД від 22.07.2019 №UА400030/2019/024952 та №UА400030/2019/024953, відповідачем у рішенні не зазначено.
Отже, рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів №UA500060/2019/000167/2 не містить детальної характеристики товару, який брався за основу для коригування митної вартості, не визначено країни експорту товару та інші комерційні умови поставки, що суперечить вимогам обґрунтованості, об'єктивності та неупередженості рішення суб'єкта владних повноважень.
Митним кодексом України (ч.4 ст.319, ст.337) передбачено проведення митного контролю із застосуванням єдиної з митними органами інформаційно-телекомунікаційної системи, проте правовий статус такої автоматизованої системи, порядок її формування, ведення, отримання інформації, а також порядок використання її даних суб'єктами при здійсненні ними зовнішньоекономічної діяльності, Митним кодексом України не передбачено.
У зв'язку з чим, автоматизована інформаційна система, даними якої оперує митний орган, має статус «для службового користування» у зв'язку з чим можна зробити висновок, що зазначена база не містить об'єктивних даних, які підтверджуються документально, а тому і не можуть прийматися в якості належного доказу. Митний орган зобов'язаний вказати, які саме складові митної вартості товару є непідтвердженими, чому з поданих документів неможливо встановити дані складові та які документи необхідні для підтвердження того чи іншого показника. Рішення про коригування повинно містити розбіжності або сумніви у достовірності наданої інформації повинні свідчити саме про невірні числові значення складових митної вартості товарів; спрацювання профілів ризиків АСАУР та наявність інформації про те, що ідентичні або подібні товари було оформлено у митному відношенні іншими особами за вищою митною вартістю не може бути підставою для витребування додаткових документів та відмови у прийнятті заявленої декларантом митної вартості товарів за ціною контракту. Відомості з інформаційних баз даних мають лише допоміжний інформаційний характер при прийнятті митницею відповідних рішень та не мають більшого значення, ніж надані декларантом первинні документи про товар.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 25 лютого 2020 року у справі №260/718/19.
Відповідно до позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 25 лютого 2020 року по справі №260/718/19, суд зазначив, що Верховний Суд вважає за необхідне зауважити, що рішення про коригування митної вартості товару не може базуватися виключно на інформації ЄАІС ДФС України, оскільки порядок її формування, ведення, отримання інформації, а також порядок використання її даних суб'єктами господарських відносин при здійсненні ними зовнішньоекономічної діяльності Митним кодексом України не передбачено. Також слід врахувати, що в ЄАІС ДФС України відсутня інформація про коригування заявленої митної вартості товарів, а також інформація щодо судових рішень з питань визначення митної вартості товарів та методів її визначення, у зв'язку з чим така інформаційна база не містить всіх об'єктивних даних щодо імпортованих в Україну товарів, які підтверджуються документально та підлягають обчисленню.
Автоматизована система аналізу та управління ризиками з об'єктивних причин не може містити усієї інформації, що стосується суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, товарів і умов їх продажу, тому такі дані не можуть мати більше значення, ніж надані декларантом первинні документи про товар, оскільки торгові відносини є різноманітними, здійснюються на принципах автономії волі та свободи договору.
Так, відповідно до Правил заповнення рішень про коригування митної вартості товарів, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 24.05.2012 р. №598 посилання на використання цінової бази Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби у Рішенні допускається тільки при визначенні митної вартості відповідно до положень статей 59, 60 та 64 Кодексу з обов'язковим зазначенням номера та дати митної декларації, яка була взята за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів, з поясненнями щодо зроблених коригувань на обсяг партії ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, умов поставки, комерційних умов тощо.
У випадку визначення митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням резервного методу (стаття 64 Кодексу) зазначаються докладна інформація та джерела, які використовувалися митним органом при її визначенні.
Як наслідок, само лише зазначення у рішенні про коригування митної вартості товарів реквізитів раніше оформленої митної декларації з вищим рівнем митної вартості товару - не може вважатись належним підтвердженням обґрунтованості коригування митної вартості.
В оскаржуваному позивачем рішенні про коригування митної вартості зазначено лише номер та дату митної декларації, яка стала джерелом інформації для коригування митної вартості.
Такий підхід для формування оскаржуваного рішення про коригування митної вартості прямо суперечить положенням законодавства, що є самостійною підставою для його скасування.
Вказана позиція підтверджується постановою Верховного Суду від 21.12.2018 р. у справі №815/1670/17.
Судом встановлено, що позивачем надано відповідачу для митного оформлення імпортованого товару усі документи, що передбачені ч.2 ст.53 МК України. Заявлена декларантом митна вартість відображена в Контракті та Інвойсі, сплачена позивачем двома платіжними дорученнями на суму по 1250 євро кожне, а загалом - 2500 євро.
У постанові Верховного Суду від 21.02.2020 року по справі №813/1229/16 суд дійшов висновку, що обов'язок доведення заявленої митної вартості товару покладається на декларанта. Витребуючи додаткові документи, Митниця зобов'язана зазначити конкретні обставини, які викликали сумніви у правильності визначення митної вартості, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також зазначити документи, надання яких може усунути сумніви у їх достовірності.
При цьому, відповідач не надав суду доказів на підтвердження існування обґрунтованих сумнівів у правильності визначення митної вартості товару; неможливості перевірки числового значення митної вартості товарів на підставі поданих декларантом документів та пояснень; що ним запитувались конкретні документи (назва, вид, реквізити документа) із посиланням яким чином вони можуть усунути сумніви у достовірності поданих декларантом документів.
Також на підтвердження заявленої вартості товару позивачем надано до суду лист від 02.10.2020 року (а.с. 192-193) продавця за контрактом, відповідно до якого продавець підтверджує наступне: «Даним листом компанія NOBINA FLEET AB (що входить до холдингової групи Nobina AB (publ)) продавець за контрактом №43351764 від 18.06.2019 року підтверджує, що поставила ТОВ «АВТОБУС 365» за вищевказаним контрактом автобус МAN A 21, 2006 року виготовлення, номер кузова (VIN) - НОМЕР_1 , за ціною. встановленою в п. 2.2. Контракту 2 500,00 Євро (дві тисячі п'ятсот Євро). У вартість товару входить доставка товару до м. Одеси, Україна відповідно до умов поставки DAT ІНКОТЕРМС 2010 року. Вказана вартість товару обумовлена оптовою закупівлею транспортних засобів марки МAN, проведеною ТОВ «АВТОБУС 365» у компанії NOBINA FLEET AB (у тому числі груп компаній, що входять до холдингової групи Nobina AB (publ)), а саме:
- 2 транспортних засобів у компанії NOBINA FLEET AB (що входить до холдингової групи Nobina AB (publ)):
- 1 автобус марки МAN A 21, 2006 року виготовлення, номер кузова (VIN) - НОМЕР_1 , за ціною 2 500,00 Євро (дві тисячі п'ятсот Євро) - контракт № 43351764 від 18.06.2019 року;
- 1 автобус марки МAN A 21, 2007 року виготовлення, номер кузова (VIN) - НОМЕР_5 за ціною 5 000,00 Євро - контракт №43351765 від 18.06.2019 року;
- 13 транспортних засобів у компанії NOBINA SVERIGE AB (що входить до холдингової групи Nobina AB (publ)):
- 1 автобус марки МAN A 26, 2008 року випуску, номер кузова (VIN) - НОМЕР_6 , за ціною 5 000,00 (п'ять тисяч) - контракт № 30428931 від 18.06.2019 року;
- 1 автобус марки МAN A 26, 2009 року випуску, номер кузова (VIN) - НОМЕР_7 , за ціною - 6 000,00 (шість тисяч) євро - контракт № 30428933 від 18.06.2019 року;
- 1 автобус марки МAN A 21, 2006 року випуску, номер кузова (VIN) - НОМЕР_8 , за ціною 2 500,00 (дві тисячі п'ятсот) євро - контракт № 30428941 від 18.06.2019 року;
- 1 автобус марки МAN A 21, 2009 року випуску, номер кузова (VIN) - НОМЕР_9 , за ціною 5 000,00 (п'ять тисяч) євро - контракт №30428942 від 18.06.2019 року;
- 1 автобус марки МAN A 21, 2007 року виготовлення, номер кузова (VIN) - НОМЕР_10 за ціною 5 500,00 (п'ять тисяч п'ятсот ) Євро - контракт №43351763 від 18.06.2019 року;
- 1 автобус марки МAN A 26, 2010 року випуску, номер кузова (VIN) - НОМЕР_11 , за ціною 6 000,00 (шість тисяч) Євро - контракт № 30428939 від 18.06.2019 року;
- 1 автобус марки МAN A 26, 2010 року випуску, номер кузова (VIN) - НОМЕР_12 , за ціною 6 000,00 (шість тисяч) євро - контракт № 30428937 від 18.06.2019 року;
- 1 автобус марки МAN A 26, 2010 року випуску, номер кузова (VIN) - НОМЕР_13 , за ціною 6 000,00 (шість тисяч) євро - контракт № 30428936 від 18.06.2019 року;
- 1 автобус марки МAN A 26, 2008 року випуску, номер кузова (VIN) - НОМЕР_14 , за ціною 5 000,00 (п'ять тисяч) євро - контракт № 30428932 від 18.06.2019 року;
- 1 автобус марки МAN A 21, 2006 року випуску, номер кузова (VIN) - НОМЕР_15 , за ціною 2 500,00 (дві тисячі п'ятсот) євро - контракт № 30428940 від 18.06.2019 року;
- 1 автобус марки МAN A 26, 2010 року випуску, номер кузова (VIN) - НОМЕР_16 , за ціною 6 000,00 (шість тисяч) євро - контракт № 30428935 від 18.06.2019 року;
- 1 автобус марки МAN A 26, 2010 року випуску, номер кузова (VIN) - НОМЕР_17 , за ціною 6 000,00 (шість тисяч) євро - контракт № 30428938 від 18.06.2019 року;
- 1 автобус марки МAN A 21, 2009 року випуску, номер кузова (VIN) - НОМЕР_18 , за ціною 5 000,00 (п'ять тисяч) євро - контракт № 30428943 від 18.06.2019 року;
- 1 автобус марки МAN A 26, 2009 року випуску, номер кузова (VIN) - НОМЕР_19 , за ціною 6 000,00 (шість тисяч) євро - контракт № 30428934 від 18.06.2019 року;
- 13 транспортних засобів у компанії NOBINA Norge AS ( що входить до холдингової групи Nobina AB (publ));
- 13 автобусів марки МAN R 13, 2008 року виготовлення, за ціною 10 000,00 Євро (десять тисяч Євро) за кожен транспортний засіб - контракт № 100000166 від 02.12.2019 року.
Ціна товару ((VIN) - НОМЕР_1) також обумовлена технічним станом транспортного засобу, роком випуску, моделлю, пробігом транспортного засобу. Ціна визначена тим фактом, що згідно умов і правил експлуатації транспортних засобів країни походження (Швеція) транспортні засоби, які не експлуатуються тривалий час підлягають утилізації, експлуатація (підтримка відповідного технічного стану) і утилізація транспортного засобу покладає на продавця значні витрати та є економічно не доцільною».
Митним органом не враховано, що вартість транспортного засобу (відповідного року випуску) залежить від звітного періоду ввезення його на територію України, адже фактична кількість років перебування транспортного засобу в експлуатації на час придбання та ввезення на територію України безпосередньо впливає на його вартість.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 23.04.2019 року по справі №810/1479/16 та від 26.02.2019 року по справі №808/454/18.
Верховний Суд у постановах від 13 серпня 2020 року по справі № 815/3451/16, від 16 липня 2020 року по справі №815/6833/17 зазначив, що доводи відповідача щодо оцінки ризиків при перевірці митної вартості товарів (наведені з посиланням на відповідні нормативні акти) суд оцінює критично з огляду на те, що спрацювання профілів ризиків автоматизованої системи аналізу та управління ризиками і наявність в базах митного органу інформації про те, що ідентичні або подібні товари розмитнено у попередні періоди за вищою митною вартістю, не може бути підставою для відмови у прийнятті заявленої декларантом митної вартості за ціною контракту, за відсутності інших законних підстав для витребування додаткових документів.
Відповідно до позиції, висловленої Верховним Судом у постанові від 08 лютого 2019 року у справі №825/648/17, у рішенні про коригування заявленої митної вартості, крім номера та дати митної декларації, яка взята за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів, митний орган повинен також навести пояснення щодо зроблених коригувань на обсяги партії ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, умов поставки, комерційних умов тощо та зазначити докладну інформацію і джерела, які використовувалися митним органом при визначенні митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням другорядних методів.
Відповідачем не спростовано та не надано жодних належних доказів неможливості застосування для визначення митної вартості товару основного методу, а також не обґрунтовано застосування до визначення митної вартості товару другорядного методу (з наведенням ознак подібності товарів за ст.60 МК України), що свідчить про неправомірність та незаконність прийнятого відповідачем рішення про коригування митної вартості.
Суд наголошує, що матеріалами справи підтверджується правомірність визначення митної вартості товарів за основним методом, тобто згідно контрактної ціни, зазначеної в інвойсі.
При цьому, відповідачем незаконно відмовлено в митному оформленні товару за заявленим методом і безпідставно застосовано другорядний метод, чим порушено приписи чинного законодавства щодо здійснення контролю правильності визначення митної вартості та застосування методів визначення митної вартості товару.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ТОВ "АВТОБУС 365" підлягає задоволенню в повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
У прохальній частині уточненої позовної заяви позивач просить суд стягнути на його користь компенсацію витрат на правову допомогу у розмірі 10000 грн.
Відповідно до ч.1 та ч.3 ст.132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; 3) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Згідно ч.ч. 2-5 ст.134 КАС України, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно до ч.ч. 6, 7 ст.134 КАС України, у разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Згідно ч.ч. 7, 9 ст.139 КАС України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем понесені витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 5000 грн., що підтверджується договором про надання правової допомоги від 01.02.2020 року, укладеним між ТОВ "АВТОБУС 365" та АО «МІТРАКС ЮГ", додатковою угодою до договору, актом приймання-передачі наданої правової допомоги, розрахунком гонорару за надання правової допомоги, замовленням на надання правової допомоги, рахунком на оплату №4/2 від 20.03.2020 року, платіжним дорученням №00078962 від 05.06.2020 року на суму 5000 грн. (а.с. 76-81, 115-117, 192).
Суд зазначає, що заявлені позивачем витрати на професійну правничу допомогу в сумі 10000 грн. не відповідають критерію співмірності, наведеному у ч.5 ст.134 КАС України.
Тому суд вважає, що стягненню підлягають витрати на професійну правничу допомогу у розмірі фактично сплаченої суми 5000 грн., яка є співмірною зі складністю справи та виконаними адвокатом роботами (наданими послугами); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову.
З огляду на зазначене, стягненню підлягають судові витрати у розмірі 9204 грн. (судовий збір у розмірі 4204 грн.; витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 5000 грн.).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 132, 134, ч.1 ст.139, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229, ст.ст. 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд,
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АВТОБУС 365" (адреса: вул. Старокиївська, буд. 3, с. Курісове, Лиманський район, Одеська область, 67512, код ЄДРПОУ 42855926) до Одеської митниці Дермитслужби (адреса: вул. Івана та Юрія Лип, 21А, м. Одеса, 65078, код ЄДРПОУ 43333459), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Одеської митниці ДФС (адреса: вул. Гайдара, 21-а, м. Одеса, 65078, код ЄДРПОУ 39441717) - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA500060/2019/000167/2 від 09 жовтня 2019 року за митною декларацією UA500060/2019/031398.
Визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500060/2019/00652.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці Дермитслужби (адреса: вул. Івана та Юрія Лип, 21А, м. Одеса, 65078, код ЄДРПОУ 43333459) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АВТОБУС 365" (адреса: вул. Старокиївська, буд. 3, с. Курісове, Лиманський район, Одеська область, 67512, код ЄДРПОУ 42855926) судові витрати у розмірі 9204 грн. (дев'ять тисяч двісті чотири гривні).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Андрухів