23 жовтня 2020 року Справа № 160/7076/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у місті Дніпрі позовну заяву Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Старокозацька, 52, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 25005978) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Снек Продакшн" (пр. Олександра Поля, б. 103, каб. 205, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 39293714) про стягнення адміністративно-господарських санкцій, -
30.06.2020 року Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Снек Продакшн" на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочого місця для працевлаштування особи з інвалідністю за 2019 рік у розмірі 51 278,49 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, відповідач повинен був до 15.04.2020 року самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 51 278, 49 грн. Несплата відповідачем у добровільному порядку суми такої санкції стала підставою для звернення до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.07.2020 року було відкрито провадження в адміністративній справі № 160/7076/20. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Заперечуючи проти адміністративного позову відповідачем подано 06.08.2020 року відзив на позовну заяву. В обґрунтування відзиву вказано, що на виконання діючого законодавства, відповідачем було подано до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт «Про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2019 рік» № 03-07/2248 від 20.01.2020 року за формою 10-ПІ. У відзиві відповідач вказує, що 13.07.2020 року було самостійно виявлено допущену в звіті технічну помилку, у зв'язку із чим товариство звернулось до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів з уточнюючим звітом. Проте, позивач відмовив у прийнятті уточнюючих звітів за формою 10-ПІ, мотивуючи це тим, що вчинення таких дій, діючим законодавством не передбачено. 05.08.2020 року відповідачем направлено позивачу листа № 1 та уточнюючий звіт, в якому зазначено, що при здачі річного звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2019 рік було допущено технічну помилку. До листа було додано копії довідок МСЕК по всім особам з інвалідністю, які були працевлаштовані на ТОВ «Снек Продакшн» протягом 2019 року, та копії всіх звітів про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2019 рік. Загалом протягом 2019 року у відповідача було працевлаштовано від 11 до 13 працездатних осіб з інвалідністю. Так, середньооблікова кількість штатних працівників відповідача за 2019 рік, розрахована у відповідності з вимогами Інструкції зі статистики, склала 272 особи, з яких середня кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 11 осіб.
Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Снек Продакшн" перебуває на обліку в Дніпропетровському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.
Згідно Звіту «про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2019 рік, що надавався відповідачем 20.01.2020 року до Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу - 251 осіб, з яких: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 9 осіб.
Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, встановлених в статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» 10 осіб.
У зв'язку із відсутністю працевлаштованих осіб з інвалідністю у кількості 1 особа, позивач склав розрахунок адміністративно-господарських санкцій із середньої річної заробітної плати штатного працівника - 51 278, 49 грн., оскільки відповідачем вказану суму не сплачено, утворилась заборгованість у розмірі 51 278, 49 грн.
В матеріалах справи містяться уточнюючий звіт «про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2019 рік, в якому середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу - 272 осіб, з яких: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 11 осіб.
Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, встановлених в статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» 11 осіб.
Листом Товариством з обмеженою відповідальністю "Снек Продакшн" від 05.08.2020 року керівнику Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, надано уточнюючий звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2019 рік, оскільки у звіті форми № 10 ПІ за 2019 рік від 20.01.2020 року допущена технічна помилка. У 2019 року на ТОВ "Снек Продакшн" було працевлаштовано 11 осіб з інвалідністю, що складає 4 % від кількості працівників підприємства, копії довідок МСЕК, та звіти по ЄСВ за 2019 рік, де відображено осіб з інвалідністю за кодом « 2».
Уточнюючий звіт ТОВ «Снек Продакшн» позивачем прийнято не було, оскільки можливість його подання не передбачена чинним законодавством.
Несплата відповідачем самостійно адміністративно-господарської санкції у розмірі 51 278,49 грн. стала підставою для звернення позивачем до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи питання наявності підстав для стягнення з відповідача адміністративно-господарської санкції, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України від 21 березня 1991 року №875-ХІІ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон № 875-ХІІ).
Частинами першою та другою статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ (далі - Закон № 875-ХІІ) визначено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
У відповідності до статті 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації.
Частиною 1 статті 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Частиною другою вказаної статті визначено, що види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами.
Серед переліку адміністративно-господарських санкцій, встановленого у частині першій статті 239 Господарського кодексу України вказано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання, зокрема, адміністративно-господарський штраф, а також і інші адміністративно-господарські санкції, встановлені цим Кодексом та іншими законами.
Спірні у цій справі санкції застосовуються до суб'єктів господарювання уповноваженими органами державної влади за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, а тому є адміністративно-господарськими санкціями. Про це також вказано у статті 20 Закону № 875-ХІІ.
Отже, законом передбачена відповідальність у вигляді адміністративно-господарських санкцій для підприємств, які не забезпечили середньооблікову чисельність працюючих інвалідів відповідно до установленого нормативу.
Разом з тим, законом передбачено випадки, у яких суб'єкт господарювання звільняється від відповідальності за вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Загальні засади відповідальності учасників господарський відносин, зокрема і підстави для звільнення від відповідальності за порушення правил здійснення господарської діяльності (за що передбачені адміністративно-господарські санкції), регламентовано гл.24 ГК України.
Так, відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Зі змісту частини 2 статті 218 Господарського кодексу України вбачається, що вказана норма встановлює підстави для звільнення від відповідальності, як за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання (за що встановлено відповідальність у вигляді відшкодування збитків, штрафні санкції, або оперативно-господарські санкції), так і за порушення правил здійснення господарської діяльності (за що встановлено відповідальність у вигляді адміністративно-господарських санкцій).
Отже, суб'єкт звільняється від відповідальності, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності (тобто від адміністративно-господарських санкцій), якщо доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення правопорушення.
Тому, у цій справі необхідно перевірити, чи вжив відповідач залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, яке полягає у не забезпеченні середньооблікової чисельності працюючих інвалідів відповідно до установленого нормативу.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону № 875-ХІІ забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Згідно з частини 3 статті 18 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За змістом статті 18-1 Закону № 875-ХІІ пошук підходящої роботи для інваліда здійснює державна служба зайнятості. Таким чином, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування.
Відповідно до пункту 4 частини третьої статті 50 Закону України від 05 липня 2012 року № 5067-VІ "Про зайнятість населення" (набрав чинності з 01 січня 2013 року) роботодавці зобов'язані, зокрема, своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).
Отже, своєчасно та в повному обсязі надавши інформацію про попит на вакансії підприємство, фактично, вживає усіх залежних від нього передбачених законом заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих інвалідів установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вимог статті 19 Закону № 875-ХІІ відповідач подавав до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт форми 10-ПІ про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2019 рік, в якому зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача, за звітний період складає - 251 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність - 9 особи, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" 10 осіб .
Водночас, судом встановлено, що відповідачем було подано пояснення, що ним було подано не вірний звіт до позивача, так як за 2019 р. кількість працівників підприємства становить 272 осіб, з яких - 11 особи з інвалідністю.
При цьому, щодо коригування відповідачем звітності за формою № 10-ПІ «Про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2019 рік, суд зазначає наступне.
Так, чинне законодавство не передбачає подання уточної форми звітності 10-ПІ до територіальних відділень Фонду соціального захисту інвалідів, при цьому така уточнююча звітність за формою 10-ПІ була подана відповідачем до позивача після пред'явлення позову, а саме 13.07.2020 року та в подальшому 05.08.2020 року разом із листом № 1 від 05.08.2020 року.
Однак, відповідачем 05.08.2020 року на підтвердження факту працевлаштування осіб з інвалідністю разом із листом № 1 від 05.08.2020 року надано до позивача наступний пакет документів: копії звітів за ЕСВ за період січень-грудень 2019 року; довідки МСЕК ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 .
При цьому, суд звертає увагу, що застосування до підприємства відповідальності у вигляді стягнення адміністративно-господарських санкцій можливе лише за умови вчинення відповідного порушення щодо працевлаштування особи з інвалідністю, та не ставиться в залежність від правильності оформлення звіту.
В свою чергу, судом встановлено, що у відповідача у 2019 році було працювало 11 осіб з інвалідністю ( ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ).
В матеріалах справи містяться накази про прийняття на роботи працівників відповідача, з яких вбачається, що на ТОВ "Снек Продакшн" працевлаштовано від 11 до 13 працездатних осіб з інвалідністю, а саме: ОСОБА_8 бухгалтер з відвантаження (Наказ № 188-к від 15.10.2019), ОСОБА_16 на посаду менеджера з постачання ТМЦ адміністрація (Наказ № 52-к від 26.04.2016), ОСОБА_14 на посаду провідного інженера з метрології Виробнича дільниця (Наказ № 52-к від 26.04.2016), ОСОБА_17 на посаду фельдшера санітарного відділу стандартизації і сертифікації (Наказ № 171-к від 18.09.2018), ОСОБА_2 , укладальником-пакувальником структурного виробничого підрозділу (м. Синельникове)/Виробництво риби (Наказ № 171-к від 18.09.2018), ОСОБА_18 на посаду заступника директора підприємства з логістики (Наказ № 171-к від 18.09.2018), ОСОБА_1 на посаду вантажника Виробнича дільниця, неповний робочий день (Наказ № 29-к від 27.11.2014), ОСОБА_13 на посаду диспетчера на умовах неповного робочого дня по 2 години (Наказ № 166-к від 18.09.2018), ОСОБА_19 на посаду начальника відділу дизайну Відділу дизайну (Наказ № 136-к від 07.10.2015), ОСОБА_3 на посаду електрика дільниця електромеханічна Наказ № 136-к від 07.10.2015), ОСОБА_4 на посаду табельника Адміністрація, не повний робочий день по 4 години (Наказ № 62-к від 15.03.2018), ОСОБА_5 на посаду прибиральника виробничих приміщень Виробнича діяльність, неповний робочий день, 4 години (Наказ № 34-к від 07.10.2015), ОСОБА_6 на посаду підсобного робітника Виробнича дільниця (Наказ № 74-к від 25.05.2016), ОСОБА_7 на посаду начальника відділу охорони праці відділу охорони праці (Наказ № 230-к від 20.12.2016), ОСОБА_15 на посаду економісті з праці (Наказ № 222-к від 13.12.2018), ОСОБА_20 на посаду комірника (Наказ № 116-к від 25.08.2015), ОСОБА_21 на посаду майстра дільниці Виробнича дільниця (Наказ № 116-к від 25.08.2015), ОСОБА_22 на посаду комірника, з випробувальним терміном 1 місяць (Наказ № 116-к від 25.08.2015), ОСОБА_23 на посаду начальника відділу бюджетування Відділ бюджетування (Наказ № 116-к від 25.08.2015), ОСОБА_10 на посаду укладальника-пакувальника Виробнича дільниця (Наказ № 116-к від 25.08.2015), ОСОБА_11 на посаду діловода, неповний робочий день, 4 години (Наказ № 25-к від 24.11.2014), ОСОБА_9 на посаду старшого контролера харчової продукції Сектор технічного контролю (Наказ № 65-к від 13.05.2016), ОСОБА_24 на посаду інспектора з кадрів (Наказ № 29-к від 09.02.2018), ОСОБА_25 укладальником-пакувальником Виробнича дільниця/ Виробництво риби (Наказ № 29-к від 09.02.2018), ОСОБА_26 укладальником-пакувальником Виробнича дільниця/ Виробництво риби (Наказ № 29-к від 09.02.2018), ОСОБА_27 на посаду завідувача господарства Структурний виробничий підрозділ (м. Синельникове) (Наказ № 29-к від 09.02.2018), ОСОБА_28 на посаду налагоджувальника технологічного устаткування Структурний підрозділ (м. Синельникове) (Наказ № 29-к від 09.02.2018), ОСОБА_12 майстра дільниці електромеханічної Структурний виробничий підрозділ (м. Синельникове) (Наказ № 29-к від 09.02.2018), ОСОБА_29 на посаду начальника виробництва Структурний підрозділ (м. Синельникове) (Наказ № 29-к від 09.02.2018) та довідки МСЕК.
Згідно з уточнюючим звітом, який було подано відповідачем позивачу та не прийнято останнім, про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2019 рік форми №10-ПІ, наведено такі відомості: середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) - 272; з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) - 11.
Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, встановлених в статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» 11 осіб.
Таким, чином оскільки середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу відповідача становить 272 осіб, а кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до 4 % нормативу, становить 11.
Зазначене повністю знайшло своє підтвердження матеріалами справи.
Тобто, відповідачем працевлаштовано осіб з інвалідністю за кількістю робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю, а отже факту порушення вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» встановлено не було.
Таким чином, позивачем під час розгляду справи не було надано належні та допустимі докази на підтвердження позовних вимог, а наведені ним доводи було спростовано відповідачем.
Отже, позовні вимоги є необґрунтованими, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Оскільки суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову, то підстави для вирішення питання про повернення судового збору і витрат на правничу допомогу у цій справі відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Снек Продакшн"- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 23.10.2020 року.
Суддя С.І. Озерянська