Рішення від 22.10.2020 по справі 520/12368/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2020 р. № 520/12368/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА-ПАНЕМ" до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА-ПАНЕМ" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Харківській області: №1498242/40862821 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю “ТЕРРА-ПАНЕМ” у реєстрації податкової накладної №5 від 29.02.2020 року у Єдиному реєстрі податкових накладних та №1498243/40862821 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю “ТЕРРА-ПАНЕМ” у реєстрації податкової накладної №4 від 28.02.2020 року у Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА- ПАНЕМ" №4 від 28.02.2020 року та №5 від 29.02.2020 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з рішеннями Головного управління ДПС у Харківській області №1498242/40862821 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю “ТЕРРА-ПАНЕМ” у реєстрації податкової накладної №5 від 29.02.2020 року у Єдиному реєстрі податкових накладних по операціях з контрагентом ТОВ «Продснаб Плюс» та №1498243/40862821 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю “ТЕРРА-ПАНЕМ” у реєстрації податкової накладної №4 від 28.02.2020 року у Єдиному реєстрі податкових накладних по операціях з контрагентом ТОВ «УССП «Київський обласний хлібопекарський комплекс». Позивач вважає, що відповідачем неправомірно відмовлено в реєстрації податкових накладних, оскільки ним надано всі необхідні пояснення та документи для розблокування реєстрації податкових накладних, реєстрація яких відповідачем була зупинена. Таким чином, позивач вважає, що оскаржувані рішення є неправомірними, необґрунтованими, безпідставними через відсутність доказів порушення підприємством податкового законодавства, у зв'язку з чим, просить зобов'язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА- ПАНЕМ" №4 від 28.02.2020 року та №5 від 29.02.2020 року.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.09.2020 року відкрито спрощене провадження в порядку передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачам надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачам - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.

Копія зазначеної ухвали надіслана та вручена відповідачам, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Представник першого відповідача, Головного управління ДПС у Харківській області, згідно наданого до суду відзиву на позов, заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначив, що приймаючи спірні рішення про відмову у реєстрації податкових накладних контролюючий орган виходив з того, що Товариством з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА-ПАНЕМ" не надано первинних документів щодо наданих послуг.

Представник другого відповідача, Державної податкової служби України, відзив на позов не надав, причин неможливості подання не повідомив.

Згідно з ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА-ПАНЕМ" пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації та набуло статусу юридичної особи з ідентифікаційним кодом 40862821.

Комісією Головного управління ДПС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації було прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1498242/40862821 щодо відмови у реєстрації податкової накладної №5 від 29.02.2020 року на загальну суму 677733,00 грн., в тому числі ПДВ - 112955,50 грн. та №1498243/40862821 щодо відмови у реєстрації податкової накладної №4 від 28.02.2020 року на загальну суму 111510,00 грн., в тому числі ПДВ - 18585,00 грн.

Суд зазначає, що Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Згідно підпунктів "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Із матеріалів справи вбачається, Товариством з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА-ПАНЕМ" були виписані податкові накладні №5 від 29.02.2020 року на загальну суму 677733,00 грн., в тому числі ПДВ - 112955,50 грн. та №4 від 28.02.2020 року на загальну суму 111510,00 грн., в тому числі ПДВ - 18585,00 грн., які виписані за правилами першої події та які було внесено до Єдиного реєстру податкових накладних для їх подальшої реєстрації та сплати ПДВ.

Проте, позивачем було отримано від контролюючого органу квитанції від 13.03.2020 та від 10.03.2020 (а.с.26, 38) про зупинення реєстрації податкових накладних, з посиланнями на вимоги: п.201.16 ст.201 ПКУ, реєстрація податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1101, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК.

При цьому, суд зауважує, що в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не зазначено переліку документів, які потрібно надати позивачу до контролюючого органу, які б були достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі по тексту - Порядок №520).

Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Аналізуючи вище зазначені положення суд зазначає, що законодавець визначив два етапи реєстрації податкових накладних: перший це зупинення реєстрації податкової накладної який є проміжним перед прийняттями рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та другий, це сам етап прийняття рішення податковим органом.

Виходячи зі змісту вказаних норм, суд приходить до висновку, що рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної приймається за результатами оцінки наданих підприємством документів.

Так, судом встановлено, що контролюючим органом реєстрація податкових накладних №4 від 28.02.2020 року та №5 від 29.02.2020 року була зупинена та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА-ПАНЕМ" 19.03.2020 до контролюючого органу були надіслані повідомлення щодо надання пояснення та/або копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, якими надано пояснення щодо товару проданого ТОВ «Продснаб Плюс» та ТОВ «УССП «Київський обласний хлібопекарський комплекс».

Вказані пояснення та повідомлення було отримано Головним управлінням ДПС у Харківській області, збережено та прийнято до розгляду, що не заперечується сторонами по справі.

Комісією Головного управління ДПС у Харківській області яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації були прийняті рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1498242/40862821 щодо відмови у реєстрації податкової накладної №5 від 29.02.2020 року на загальну суму 677733,00 грн., в тому числі ПДВ - 112955,50 грн. та №1498243/40862821 щодо відмови у реєстрації податкової накладної №4 від 28.02.2020 року на загальну суму 111510,00 грн., в тому числі ПДВ - 18585,00 грн.

Судом встановлено, що основними видами діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА-ПАНЕМ" є виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості (код КВЕД 10.61), неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний) (код КВЕД 46.39), виробництво олії та тваринних жирів (код КВЕД 10.41), оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (код КВЕД 46.21).

З матеріалів справи вбачається, що між ТОВ «ТЕРРА-ПАНЕМ» (в якості продавця) та ТОВ «ПРОДСНАБ ПЛЮС» (в якості покупця) укладено договір купівлі-продажу №б/н від 17 січня 2020 року, згідно умов якого продавець зобов'язується передавати відповідно до умов, передбачених Договором, борошно вищого, першого та другого сорту, власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти вищезазначений товар та оплатити його в строки, в розмірах та на умовах, визначених Договором. (п.1.1 Договору).

Відповідно до п.1.2. Договору, найменування, одиниця виміру товару, що підлягає поставці за цим договором, ціна за одиницю товар, його часткове співвідношення (асортимент, сортамент), визначаються Специфікацією та/або видатковою накладною та/або рахунком, що є невід'ємною частиною Договору.

Товар поставляється окремими партіями (п.3.1 Договору).

На виконання умов Договору від 17 січня 2020 року ТОВ «ТЕРРА-ПАНЕМ» 15.02.2020, 24.02.2020 року, 26.02.2020 року відвантажено на адресу ТОВ «ПРОДСНАБ ПЛЮС» борошно пшеничне 2/С б/т, що підтверджується наявними в матеріалах справи: видатковою накладною №4 від 15.02.2020 р.. залізничною накладною №33693649 від 15.02.2020 року; видатковою накладною №6 від 24.02.2020 р.. залізничною накладною №33797879 від 24.02.2020 року, товарно-транспортною накладною №ВК000000481 від 26.02.2020, видатковою накладною №8 від 26.02.2020 р.

Згідно товарно-транспортної накладної №ВК000000481 від 26.02.2020 відвантаження товару здійснювалося за адресою: Київська область, м. Васильків, вул. Володимирська, 22.

На підтвердження оплати за Договором від 17 січня 2020 року позивачем долучено до матеріалів справи банківську виписку, відповідно до якої на поточний рахунок ТОВ «ТЕРРА-ПАНЕМ» 26.03.2020 року ТОВ «ПРОДСНАБ ПЛЮС» здійснило оплату грошових коштів на суму 677733,00 грн., в т.ч. ПДВ - 112 955,50 грн.

Крім того, на підтвердження виконання умов договору позивачем долучена до матеріалів справи податкова накладна № 5 від 29.02.2020 року відповідно до якої загальна вартість товару становить 677733,00 грн., в т.ч. ПДВ 112955,50 грн. Вказана податкова накладна була направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Також, судом встановлено, що між ТОВ «ТЕРРА-ПАНЕМ» (в якості продавця) та ТОВ «УССП «Київський обласний хлібопекарський комплекс» (в якості покупця) укладено договір купівлі - продажу від 17.01.2020 р., за умовами якого продавець зобов'язується передавати відповідно до умов, передбачених Договором, борошно вищого, першого та другого сорту, власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти вищезазначений товар та оплатити його в строки, в розмірах та на умовах, визначених Договором. (п.1.1 Договору).

Відповідно до п.1.2. Договору, найменування, одиниця виміру товару, що підлягає поставці за цим договором, ціна за одиницю товар, його часткове співвідношення (асортимент, сортамент), визначаються Специфікацією та/або видатковою накладною та/або рахунком, що є невід'ємною частиною Договору.

Товар поставляється окремими партіями (п.3.1 Договору).

На виконання умов Договору від 17.01.2020 р., ТОВ «ТЕРРА-ПАНЕМ» 28 лютого 2020 року відвантажено ТОВ «УССП «Київський обласний хлібопекарський комплекс» борошно пшеничне 2/С б/т, що підтверджується та відображено у видатковій накладній №9 від 28.02.2020 р., наявні в матеріалах справи.

Фактичне переміщення товару підтверджується товарно-транспортною накладною №ВК000000554 від 28.02.2020 р. Згідно вказаної накладної відвантаження здійснювалося за адресою: Київська область, м. Васильків, вул. Володимирська, 22, пункт розвантаження склад покупця: Київська область, с. Крушинка, вул. Київська, 5.

Реальність вказаного правочину також підтверджується наявною в матеріалах справи виписаною на виконання приписів п.201.10 ст.201 ПК України, податковою накладною № 4 від 28.02.2020 року на загальну суму 111510,00 грн., в т.ч. ПДВ на суму 18585,00 грн. Зазначена податкова накладна була направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На підтвердження оплати за Договором від 17.01.2020 р., позивачем долучено до матеріалів справи банківську виписку, відповідно до якої на поточний рахунок ТОВ «ТЕРРА-ПАНЕМ» 26.03.2020 року ТОВ «УССП «Київський обласний хлібопекарський комплекс» здійснило оплату грошових коштів на суму 111510,00 грн.

Доказів наявності ознак фіктивності в діяльності контрагентів позивача, нікчемності або недійсності угод укладених позивачем з вказаними контрагентами або відсутності реального характеру вказаних операції матеріали справи не містять, а відповідачем таких доказів до суду не надано.

Суд зазначає, що зупинення реєстрації податкових накладних відбулось з посиланнями на вимоги: п.201.16 ст.201 ПКУ, зокрема, коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1101, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

З цього приводу суд зазначає, що позивачем до контролюючого органу надані пояснення щодо походження та наявності товару, які також були надані до суду.

Так, судом встановлено, що ТОВ «ТЕРРА-ПАНЕМ» укладено угоди з постачальниками на придбання пшениці (код УКТЗЕЛ 1001 ), зокрема:

- договір поставки №03012020 від 03.01.2020 року з ТОВ «СВИТАНОК», за яким придбано 1104,02 т пшениці 3 класу на суму 5539689,89 грн., у т.ч. ІІДВ 923 281, 65 грн.;

- договір поставки № 10/01/2020 від 01.01.2020 року з ТОВ «ЗЕНІТ», за якими придбано 149,24 т пшениці 2 класу на суму 753661,41 грн., у т.ч. ПДВ 125610,24 грн.;

- договір поставки №01/2020 від 09.01.2020 року з ТОВ «РОПА-АГРОСЕРВІС», за якими придбано 299,96 т пшениці 2 класу на суму 1507298,00 грн., у т.ч. ПДВ 251216,33 грн.;

- договір поставки № 0109 від 09.01.2020 року з ТОВ «ФК ЛТД», за яким придбано 549,34 т пшениці 2 класу на суму 2766666,00 грн., у т.ч. ПДВ 461111,00 грн.

Згідно укладеного Договору позивачем з ТОВ «ВАСИЛЬКІВХЛІБОПРОДУКТ» від 27.12.2019 року про надання послуг по переробці зерна, акту виконаних робіт (надання послуг) №6 від 30.01.2020 року та розрахунку переробки пшениці по хлібопекарному 3-х сортовому помелу форми №117, було перероблено 2096 т пшениці, з якої виготовлено 1694,19 т продукції, у т.ч. крупи манної 38 т, борошна вищого сорту 1 179,24 т, борошна 1 сорту 256,95 т, борошна 2го 220 т, та зареєстровано постачальником податкову накладну на послуги переробки на суму 1534272,00 грн., у т.ч. ПДВ 255712,00 грн.

Вказані послуги по переробці зерна 30.01.2020 року було оплачено на суму 1464000,00 грн. (у т.ч. ПДВ 244000,00 грн.), що підтверджується банківською випискою.

Суд зазначає, що вказані первинні документи та пояснення стосовно наявності та походження товару за спірними господарськими операціями, позивачем було надано до контролюючого органу, що в свою чергу спростовує доводи відповідача про ненадання позивачем первинних документів щодо поставленого товару.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій товариства є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Первинні документи складаються під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкуванню оброблення даних на підставі первинних документів складаються зведені облікові документи товариства.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, надані позивачем до суду первинні бухгалтерські документи підтверджують вчинення господарських операцій з ТОВ «Продснаб Плюс» та ТОВ «УССП «Київський обласний хлібопекарський комплекс», та настання обставин, з якими закон пов'язує виникнення податкових зобов'язань та права виписки податкових накладних позивачем.

Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення Головного управління ДПС у Харківській області №1498242/40862821 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю “ТЕРРА-ПАНЕМ” у реєстрації податкової накладної №5 від 29.02.2020 року у Єдиному реєстрі податкових накладних та №1498243/40862821 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю “ТЕРРА-ПАНЕМ” у реєстрації податкової накладної №4 від 28.02.2020 року у Єдиному реєстрі податкових накладних є необґрунтованими, оскільки платником податків надано всі необхідні пояснення та документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковими накладними, у реєстрації яких було відмовлено, а тому є таким, що підлягає скасуванню, а вимоги зобов'язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА- ПАНЕМ" №4 від 28.02.2020 року та №5 від 29.02.2020 року є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Суд вказує, що відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

А згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам, Головне управління ДПС у Харківській області, як суб'єкт владних повноважень не довело правомірності прийнятих ним рішень.

Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА-ПАНЕМ" (пров. Кузнечний, буд. 8, м. Харків, 61103, код 40862821) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків, 61057, код 43143704), Державної податкової служби України (Львівська площа,8, м. Київ, 04053, код 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Харківській області №1498242/40862821 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю “ТЕРРА-ПАНЕМ” у реєстрації податкової накладної №5 від 29.02.2020 року у Єдиному реєстрі податкових накладних та №1498243/40862821 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю “ТЕРРА-ПАНЕМ” у реєстрації податкової накладної №4 від 28.02.2020 року у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА- ПАНЕМ" №4 від 28.02.2020 року та №5 від 29.02.2020 року.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРРА-ПАНЕМ" (пров. Кузнечний, буд. 8, м. Харків, 61103, код 40862821) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків, 61057, код 43143704) суму сплаченого судового збору у розмірі 4204,00 грн. (чотири тисячі двісті чотири гривні 00 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.А. Волошин