21 жовтня 2020 р. Справа №480/3693/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши у спрощеному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області) та просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 03.04.2020 №18-14054/16-20-СГ про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Великобобрицької сільської ради Краснопільського району Сумської області;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надати дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Великобобрицької сільської ради Краснопільського району Сумської області.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 по справі № 480/4102/19 ГУ Держгеокадастру у Сумській області було зобов'язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Великобобрицької сільської ради Краснопільського району Сумської області.
Оскарженим наказом від 03.04.2020 №18-14054/16-20-СГ відповідач повторно відмовив у наданні такого дозволу, посилаючись на підстави, не передбачені ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України. Підставою для відмови у оскарженому наказі зазначено те, що на виконання вищевказаного рішення видано наказ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою" від 11.02.2020, у якому зазначалося, що згідно наявної в Головному управлінні інформації вказана у викопіюванні земельна ділянка передана товариству "Енергетик-93" для ведення колективного садівництва відповідно до рішення Великобобрицької сільської ради Краснопільського району Сумської області від 09.04.1993, про що 12.02.1998 видано Державний акт на право постійного користування серії СМ №033 та яка є предметом спору у справі №480/1827/19. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом. За вказаних обставин позивач вважає, що відмова відповідача є протиправною.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 22.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
22.07.2020 представником відповідача подано відзив, у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити у їх задоволенні, зазначаючи, що наказом Головного управління від 03.04.2020 №18-14054/16-20-СГ позивачу відмовлено в задоволенні його заяви, оскільки за наявною в управлінні інформацією, земельна ділянка, яка планується для відведення ОСОБА_1 , відповідно до рішення Великобобрицької сільської ради Краснопільського району від 09.04.1993 була передана товариству "Енергетик-93" для ведення колективного садівництва, що підтверджується Державним актом на права постійного користування землею серії СМ № 033 від 12.02.1998. Посилається на те, що відповідно до ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у користуванні юридичних осіб, передаються у власність чи користування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом (а.с. 27-28).
Крім того, відповідач зазначив, що Верхньосироватська об'єднана територіальна громада, до складу якої входить Великобобрицька сільська рада, у листі від 10.03.2020 №645/03-23 повідомила, що вона заперечує у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою.
Також відповідач заперечує проти позовних вимог щодо зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Сумській області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, оскільки надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є виключними повноваженнями ГУ Держгеокадастру у Сумській області і суд не може втручатись у здійснення державним органом своїх дискреційних повноважень.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач звернулася до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 03.03.2020, у якій просила надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Великобобрицької сільської ради Краснопільського району Сумської області (а.с. 29).
Наказом від 03.04.2020 №18-14054/16-20-СГ ГУ Держгеокадастру у Сумській області відмовило ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Великобобрицької сільської ради Краснопільського району Сумської області посилаючись на те, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 по справі №480/4102/19 видано наказ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою" від 11.02.2020, у якому зазначалося, що згідно наявної в Головному управлінні інформації вказана у викопіюванні земельна ділянка передана товариству "Енергетик-93" для ведення колективного садівництва відповідно до рішення Великобобрицької сільської ради Краснопільського району Сумської області від 09.04.1993 про що 12.02.1998 видано Державний акт на право постійного користування серії СМ №033 та яка є предметом спору у справі №480/1827/19. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом (а.с. 8).
Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися, суд зазначає наступне.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Суд звертає увагу, що позивачка раніше зверталася до ГУ Держгеокадастру у Сумській області з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, відмова відповідача у наданні такого дозволу була предметом судового розгляду.
Так, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 по справі №480/4102/19 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, що полягає у неналежному розгляді заяви ОСОБА_1 від 12.08.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Великобобрицької сільської ради Краснопільського району Сумської області, зобов'язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки у власність (а.с. 15-20).
Проте, 03.03.2020 ОСОБА_1 звернулась до ГУ Держгеокадастру у Сумській області з новою заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, а тому посилання відповідача у оскарженому наказі на те, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 по справі №480/4102/19 було видано наказ від 11.02.2020 "Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою" від 11.02.2020 не можна вважати належним обгрунтуванням відмови у задоволеннні поданої 03.03.2020 позивачкою заяви.
Крім того, у оспорюваному наказі від 03.04.2020 №18-14054/16-20-СГ, ГУ Держгеокадастру у Сумській області вказує, що позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки бажана до відведення земельна ділянка передана товариству "Енергетик-93" для ведення колективного садівництва відповідно до рішення Великобобрицької сільської ради Краснопільського району від 09.04.1993, а 12.02.1998 видано Державний акт на право постійного користування серії СМ № 033 та яка є предметом спору у справі №480/1827/19 .
Проте, суд зазначає, що вказані підстави для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не передбачені статтею 118 Земельного кодексу України.
В інформаційній довідці від 19.03.2020 № 1239/413-20 управління у Великописарівському та Краснопільському районі ГУ Держгеокадастру у Сумській області вказано, що земля, за рахунок якої планується формування земельної ділянки за формою власності є колективною; знаходиться у постійному використанні, але фактично не використовується; розташована за межами населеного пункту; раніше не була сформована та не відноситься до категорії тих, які неможливо передавати у приватну власність (а.с. 30).
При цьому, згідно з розпорядженням голови Краснопільської районної державної адміністрації № 652 землі площею 36,7 га були вилучені у кооперативу "Енергетик-93" та переведені до земель запасу сільської ради (а.с. 13).
З відомостей із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що Садівничий кооператив "Енергетик-93" припинено 12.09.2019 (а.с. 9-12).
Тобто, в ході розгляду заяви позивача від 03.03.2020, відповідачем не з'ясовано у кого в постійному користуванні перебуває бажана до виділення земельна ділянка після державної реєстрації припинення Садівничого кооперативу "Енергетик-93" 12.09.2019.
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що відповідач протиправно відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Великобобрицької сільської ради Краснопільського району Сумської області.
Щодо посилання відповідача у відзиві на те, що Верхньосироватська об'єднана територіальна громада, до складу якої ходить Великобобрицька сільська рада, у листі від 10.03.2020 №645/03-23 повідомила, що вона заперечує у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою, суд не приймає до уваги вищезазначені доводи відповідача, оскільки наказ ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 03.04.2020 №18-14054/16-20-СГ не містить посилань на вказані підстави для відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправним та скасування наказу ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 03.04.2020 №18-14054/16-20-СГ про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Частиною 7 ст. 118 Земельного кодексу України визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним.
У спірних правовідносинах відповідач не розглянув заяву позивача у встановленому порядку. Отже, відповідачем при розгляді клопотання позивача не надана його оцінка на предмет відповідності вимогам ст. 118 Земельного кодексу України, тому вказана заява підлягає розгляду повноважним органом на відповідність вимогам закону, а суд на цьому етапі позбавлений процесуальної можливості приймати рішення за умови не перевірки, не надання оцінки та не встановлення певних обставин суб'єктом владних повноважень з цього питання.
Зобов'язання судом відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може мати місце лише у випадку, якщо судом встановлено відсутність таких підстав для відмови у видачі дозволу, які передбачені законом, а саме: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів; невідповідність місця розташування об'єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів; невідповідність місця розташування об'єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
При цьому, суд не уповноважений здійснювати перевірку наявності чи відсутності усіх названих підстав, у випадку, якщо відповідач цього не здійснив, оскільки у такому разі це не входить до предмету судової перевірки. А прийняття судом рішення про зобов'язання відповідача видати дозвіл на розробку проекту землеустрою, без перевірки наявності чи відсутності усіх названих підстав для відмови у видачі дозволу, може бути необґрунтованим та призвести до видачі такого дозволу з порушенням закону.
З урахуванням викладеного, суд зазначає, що такий спосіб захисту, як зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Сумській області прийняти конкретне рішення, як і будь-які інші способи захисту застосовується лише за наявності необхідних підстав, з урахуванням фактичних обставин справи. У цій справі з метою захисту порушеного права позивача ефективним та належним, за встановлених обставин, є такий спосіб захисту порушених прав, як зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Зазначена позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 10.10.2019 по справі № 814/1959/17.
Зважаючи на те, що ГУ Держгеокадастру було прийнято рішення про відмову позивачу надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою без наведення (встановлення) вичерпних підстав для відмови, передбачених ст. 118 Земельного кодексу України, суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.03.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Великобобрицької сільської ради Краснопільського району Сумської області.
А відтак позовні вимоги про зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Сумській області винести наказ про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Великобобрицької сільської ради Краснопільського району Сумської області, задоволенню не підлягають.
Відповідно ст. 139 КАС України судові витрати в тому числі і судовий збір підлягають відшкодуванню в разі задоволення позову, або пропорційно до розміру задов олених позовних вимог. Відтак, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держгеокадастру у Сумській області суму судового збору в розмірі 840,8 грн., сплаченого згідно квитанції №49828803 від 17.06.2020 (а.с.7).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 03.04.2020 №18-14054/16-20-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою", яким ОСОБА_1 відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Великобобрицької сільської ради Краснопільського району Сумської області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 25, код ЄДРПОУ 39765885) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 03.03.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Великобобрицької сільської ради Краснопільського району Сумської області, та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру (40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 25, код ЄДРПОУ 39765885) суму судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.Б. Діска