Справа № 420/6158/18
22 жовтня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами загального позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання провести перерахунок пенсії,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо:
неврахування при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 процентів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 10 процентів посадового окладу та премії в розмірі 10 процентів посадового окладу;
виплати пенсії з урахуванням лише 50 процентів суми підвищення пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, виходячи з основного розміру пенсії 62 процентів грошового забезпечення, з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 процентів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 10 процентів посадового окладу; премії в розмірі 10 процентів посадового окладу, та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100 процентів суми підвищення пенсії.
Позов вмотивовано наступним.
ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», основний розмір якої складає 62% відповідних сум грошового забезпечення.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенси особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» в березні 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року з урахуванням лише окладу за посадою, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення з військової служби, які були підвищені згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував у складі щомісячного грошового забезпечення в період проходження військової служби і які до 01.01.2018 року враховувались при обчисленні та подальших перерахунках пенсії, а саме: з надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу; надбавка за роботу з таємними документами в розмірі 10% посадового окладу; премія в розмірі 10 % посадового окладу - до перерахунку пенсії з 01.01.2018 року не увійшли.
При проведенні перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеські області було виплату пенсії позивачу здійснено лише з урахуванням 50% розміру підвищення пенсії/
Зазначене є порушенням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема ч.3 ст.43 Закону.
Право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії визначається безпосередньо Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та підпадає під дію ст. 1 Першого протоколу до Конвенції.
Оскільки позивач отримав право на вказані суми виплат, виплата пенсії без врахування додаткових видів грошового забезпечення та з врахуванням лише 50% підвищення пенсії, що здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області є втручанням у право позивача на вільне володіння майном.
Процесуальні дії.
Ухвалою суду від 03.12.2018 року відкрито провадження по справі (головуючий суддя Соколенко О.М.).
Відповідно до Розпорядження про призначення повторного автоматичного розподілу справи №149 від 24.06.2020 року, справу розподілено на головуючого суддю Потоцьку Н.В.
Ухвалою суду від 25.06.2020 року поновлено провадження у справі та справу №420/6158/18 прийнято до провадження (головуючий суддя Потоцька Н.В.). Розгляд справи призначено в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 20.07.2020 року.
Відповідно ст. 162 КАС України відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.
19.12.2018 року за вх. №39811/18 від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшов відзив на адміністративний позов.
26.12.2018 року за вх. №40338/18 від представника позивача Шевченко А.Є. надійшла відповідь на відзив, в якій підтримано правову позицію викладену в адміністративному позові.
14.07.2020 року за вхід. №ЕП/10655/20 через канцелярію суду від відповідача Головного управління ПФУ в Одеській області (за підписом С. Скрипник) надійшов відзив на адміністративний позов.
Відзив обґрунтовано наступним.
Позивачу призначено пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року.
Згідно частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.
На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Одеським обласним військовим комісаріатом Головному управлінню ПФУ в Одеській області передана довідка від 30.03.2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
На виконання постанови, Головним управлінням 02.04.2018 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року та постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 визначено чіткий перелік видів грошового забезпечення, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку пенсії.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року встановлено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року по справі №826/3858/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Окрім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року №804, встановлено, що виплати пенсій перерахованих з 01.01.2018 року здійснюється у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, а з 01.01.2020 року - 100% суми підвищення пенсії, встановленого на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 року №1088.
Відтак, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на момент проведення перерахунку пенсії позивача вчинені у спосіб передбачений законодавством.
Ухвалою суду від 20.07.2020 року продовжено на тридцять днів строк для проведення підготовчого провадження у справі №420/6158/18. Підготовче засідання у справі призначено на 14.09.2020 року.
Підготовче засідання призначене на 14.09.2020 року перенесено на 25.09.2020 року.
14.09.2020 року за вх. №ЕП/14352/20 від представника позивача Шевченко А.Є. надійшло клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.
25.09.2020 року за вх. №ЕП/15437/20 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.
Ухвалою суду від 25.09.2020 року закрито підготовче провадження у справі та розгляд справи по суті продовжено в порядку письмового провадження відповідно до ч.9 ст. 205 КАС України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 - далі), ІПН НОМЕР_1 є пенсіонером Міністерства оборони України.
З 13.12.1993 року позивачу призначено пенсію за вислугу років (24 роки) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Основний розмір пенсії позивача - 62% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до перерахунків пенсії від 16.04.2008 (перерахунок з 01.01.2008), від 23.06.2012 (перерахунок з 01.07.2012), від 21.04.2016 року (перерахунок з 01.05.2016), від 12.01.2018 (перерахунок з 01.02.2018) пенсія ОСОБА_1 перерахована з урахуванням наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 35%, робота з таємними виробами, носіями, документами 10% 10%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 10%.
Основний розмір пенсії 62% грошового забезпечення.
Відповідно до перерахунку пенсії від 02.04.2018 (перерахунок з 01.01.2018) пенсія ОСОБА_1 перерахована з урахуванням наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 45%, премія 0%.
Основний розмір пенсії позивача - 62% відповідних сум грошового забезпечення.
Крім того зазначено, що згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року підвищення складає 5956,91 грн., з них виплачується:
з 01.01.2018 по 31.12.2018 р. щомісячно 50% від підвищення: 2978,46 грн.;
з 01.01.2019 по 31.12.2019 р. щомісячно 75% від підвищення: 4467,68 грн.;
з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення: 5956,91 грн.
Підстава перерахунку: ПКМУ №704, ПКМУ №103 від 21.02.2018, пункт 1, перерахунок з 01.01.2018 року.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ.
Суд перевіряє дії відповідача на відповідність вимогам ч.2-3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У «Науковому висновку щодо меж дискреційного повноваження суб'єкта владних повноважень та судового контролю за його реалізацією», опублікованому на офіційному сайті Верховного Суду, зазначено, що «критеріями судового контролю за реалізацією дискреційних повноважень є: критерії перевірки діяльності публічної адміністрації, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема, мета, з якою дискреційне повноваження надано, об'єктивність дослідження доказів у справі, принцип рівності перед законом, безсторонність; публічний інтерес, задля якого дискреційне повноваження реалізується; зміст конституційних прав та свобод особи; якість викладення у дискреційному рішенні доводів, мотивів його прийняття».
Конституція України (в редакції станом на 30.09.2016 року) містить статтю 124 «…Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.», яка визначає можливість судового захисту за наявності юридичного спору.
Юридичний спір в даній справі виник у зв'язку із діями відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу без врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, здійснення перерахунку пенсії з урахуванням лише 50% підвищення.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 встановлено, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
В силу приписів статті 63 Закону України № 2262-XII, пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (Порядок №45 - далі), ОСОБА_1 отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункт 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 скасовано.
Тобто, з 05 березня 2019 року пенсія підлягає виплаті у розмірі 100% суми підвищення пенсії.
На момент перерахунку пенсійним органом пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року Постанова №103 була чинною та не скасованою, відтак, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення перерахунку пенсії за рахунок виплати 50% суми підвищення пенсії з 01 січня 2018 року до 05 березня 2019 року не можуть вважатися протиправними, оскільки, такий перерахунок за вказаний період проведено на виконання п.2 Постанови №103, чинного до 05.03.2019 року.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що спірні правовідносини виникли саме в період з 01.01.2018 по 27.11.2018 року (подання адміністративного позову), а відтак, вимоги щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, здійснивши виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення задоволенню не піддягають, оскільки у спірний період положеннями Постанови №103 встановлено виплату 50% суми підвищення пенсії.
При цьому слід зазначити, що після прийняття справи до провадження (25.06.2020 року) від позивача та його представника (Шевченко А.Є.), який діє на підставі довіреності від 15.11.2018 року, заяв в порядку ст. 47 КАС України щодо збільшення позовних вимог не надходило.
Щодо врахування у складі грошового забезпечення позивача щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Положеннями п.1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених КМУ.
Абзацом 1 п.5 Порядку №45 в редакції Постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
В компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45, проте, зміни внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними (справа за №826/3858/18).
Відтак, з 05.03.2019 р. - з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Алгоритм дій, який повинні вчинити, Головне управління ПФУ у зв'язку із втратою чинності положеннями п.1, 2 Постанови №103 та змін до п.5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Відповідно до п.3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з абз.2,4 та 5 п.2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014р. за №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету КМУ від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (надалі - Порядок №3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
При цьому, питання відносно подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст.63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відтак, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМУ, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Вказані правові висновки також відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 17 грудня 2019 року в зразковій справі за №160/8324/19, що враховується судом, відповідно до ч.5 ст.242 КАС України.
Як вбачається із матеріалів справи, що в межах спірних правовідносин, до Головного управління ПФУ в Одеській області від позивача та/або ІНФОРМАЦІЯ_1 не надходила відповідна довідка для перерахунку пенсії з урахування додаткових видів грошового забезпечення, які не були враховані під час перерахунку з 01.01.2018 р.
З наявної в матеріалах справи довідки від березня 2018 року вбачається, що Одеським обласним військовим комісаріатом надано Довідку до Головного управління ПФУ про розмір грошового забезпечення за №ЮО81339/ від 30.03.2018 року, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеним рішенням КМУ. Підстав для неврахування зазначеної довідки Головним управлінням ПФУ судом не встановлено.
Відтак, до моменту отримання належної довідки про розмір грошового забезпечення від уповноваженого органу у Головного управління ПФУ не виникає обов'язку у перерахунку пенсії позивача.
Аналогічного висновку доходить П'ятий апеляційний адміністративний суд у Постанові від 10.06.2020 року по справі №420/5401/18.
Велика Палата Верховного Суду у Постанові від 24.06.2020 року у зразковій справі №160/8324/19 (провадження №11-20заі20), дійшла наступного правового висновку:
«Разом із цим до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача».
Тобто, у Головного управління ПФУ в Одеській області виникне обов'язок здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 10% посадового окладу; премії в розмірі 10% посадового окладу), лише після складення та направлення ІНФОРМАЦІЯ_2 (Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки) нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019 року.
А тому позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % посадового окладу; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 10 % посадового окладу; премії в розмірі 10 % посадового окладу - задоволенню не підлягають.
У Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно з ч.1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У рішення по справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, ЄСПЛ зазначає, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 12, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання провести перерахунок пенсії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII Перехідні положення КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , телефон: НОМЕР_2
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса:65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, факс: 728-36-53, upr@od.pfu.gov.ua,upr@ods.pfu
Головуючий суддя Потоцька Н.В.
.