Справа №380/6128/20
15 жовтня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сасевича О.М.,
за участю секретаря судового засідання Шиц А.А.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача 2 Цимбора Ю.О.,
розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій,-
На розгляд до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , із вимогами:
-«визнати протиправними дії Львівського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у коректуванні, підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області уточнену нову довідку з оновленим розміром грошового забезпечення, у відповідності до вимог ч.3 ст.43, ст.63 Закону України №2262-ХІІ, затвердженого Постановою КМ України №45 п.5 додатку 2 Порядку 45 проведення перерахунку пенсії і Постанови КМ України №704, з обов'язковим зазначеним відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) для здійснення обрахування та перерахунку з 01.01.2018 року основного розміру пенсії;
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати уточнену, кореговану оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на ім'я ОСОБА_1 з оновленим розміром його грошового забезпечення станом на 01.01.2018 року, у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України №2262-ХІІ, Постанов КМ України №704, 45, ст.9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІ, у якій вказати оновлений розмір окладу за посадою, військового звання, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії за відповідною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії, але вже у розмірах діючих військовослужбовців;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області на підставі призначених, відповідно до Закону України №2262-ХІІ, п.5 додатку 2 Порядку 45 Постанови КМ України №704, здійснити проведення повноцінного перерахунку пенсії у встановлений строк після отримання від ОВК уточненої, корегованої оновленої довідки на ім'я ОСОБА_1 з 01.01.2018 року оновленого розміру його пенсії з нарахуванням недоплаченої частини суми підвищеної оновленої пенсії;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у розмірі, яка обчислена з урахуванням 100% суми підвищеної пенсії, згідно уточненої довідки від ОВК та без обмеження її максимального розміру, а саме - встановлений 10-тии прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, на підставі рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016р., а також здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії за весь період часу його обмеження та з урахуванням її максимального розміру без обмеження її максимального розміру;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року невідкладно та однією сумою, з урахуванням 100% суми підвищеної пенсії та з урахуванням раніше виплачених сум, враховуючи компенсацію втрат частини доходів;
-встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, шляхом зобов'язання ОВК та Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду протягом місяця з дня набрання рішення законної сили звіт про виконання судового рішення».
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 05.03.2019 року набрало законної сили судове рішення у справі №826/3858/18 про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103) та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок №45), зокрема, щодо переліку видів грошового забезпечення, що обов'язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та під час проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки. Позивач вважає, що відповідач 1 повинен керуватись актами вищої юридичної сили, а саме: положеннями статей 43 та 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII, які визначають перелік таких видів грошового забезпечення (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Відтак, відмова відповідача 1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у зв'язку з тим, що Урядом не приведені у відповідність підзаконні нормативно-правові акти (не внесені зміни у Порядок №45 щодо форми довідки), є протиправною.
Ухвалою судді від 04.08.2020 року позовну заяву було залишено без руху та запропоновано позивачу у 5-денний термін з моменту отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали.
Копію цієї ухвали було надіслано судом засобами поштового зв'язку на адресу позивача, зазначену ним у позовній заяві. Тож, як встановлено, позивача було повідомлено належним чином про підстави залишення позовної заяви без руху та наслідки неусунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху.
11.08.2020 року позивач подав до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви та виправлену позовну заяву, в якій він визначив належний склад учасників справи (відповідачів), уточнив позовні вимоги щодо кожного із відповідачів та надав додаткові пояснення щодо усунених недоліків позовної заяви.
Ухвалою судді від 12.08.2020 року було відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.
26.08.2020 року від відповідача 1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 засобами поштового зв'язку надійшов до суду відзив на позовну заяву, за змістом якого останній заперечує проти позовних вимог, оскільки відсутні передумови для видачі нової довідки ОСОБА_1 .
Львівський обласний військовий комісаріат у відзиві стверджує, що у даному випадку будь-якого підвищення грошового забезпечення військовослужбовців не відбулося, повідомлення від ГУ ПФУ у Львівській області про таке не надходило, а ГУ ПФУ у Львівській області списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до ІНФОРМАЦІЯ_3 не направляло. Позиція відповідача 1 також зводиться до того, що постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» станом на час здійснення перерахунку пенсії позивача була чинною, не визнавалася неконституційною, а тому підлягає застосуванню до спірних правовідносин. Визнання нечинними в подальшому п.п.1, 2 постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, не може мати наслідком визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку пенсії, які були вчинені до визнання нечинною вказаної Постанови №103.
28.08.2020 року позивач подав до суду відповідь на відзив на позовну заяву відповідача 1.
07.09.2020 року від відповідача 2 - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області засобами поштового зв'язку надійшов до суду відзив на позовну заяву. Відповідач - 2, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у відзиві на позовну заяву заперечував проти позовних вимог та зазначив, що органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках, таким чином ГУ ПФ України у Львівській області не порушувало права позивача.
08.09.2020 року позивач подав до суду відповідь на відзив відповідача 2.
Ухвалою суду від 10.09.2020 року було задоволено клопотання відповідача 1 - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та постановлено перейти із спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін до розгляду адміністративної справи №380/6128/20 за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
23.09.2020 року від позивача надійшли до суду додаткові письмові пояснення по суті заявлених позовних вимог.
13.10.2020 року позивач подав до суду заяву про уточнення позовних вимог, яку судом прийнято до розгляду. Так, згідно цієї заяви, позивач просить суд:
-«визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області уточненої нової довідки з оновленим розміром грошового забезпечення, у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру його пенсії;
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень Постанов КМ України №704, 45, ст.9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІ, у якій вказати оновлений розмір окладу за посадою, військового звання, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії за відповідною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.04.2019 року;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області на підставі призначених, відповідно до Закону України №2262-ХІІ, п.5 додатку 2 Порядку 45 Постанови КМ України №704, здійснити ОСОБА_1 проведення перерахунку пенсії у встановлений строк після отримання від ОВК оновленої довідки на ім'я ОСОБА_1 з 01.04.2019 року оновленого розміру його пенсії з нарахуванням недоплаченої частини суми підвищеної оновленої пенсії;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 у розмірі, яка обчислена з урахуванням 100% суми підвищеної пенсії, згідно уточненої довідки від ОВК та без обмеження її максимального розміру, а саме - встановлений 10-ти прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, на підставі рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016р., а також здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.04.2019 року за весь період часу його обмеження та з урахуванням її максимального розміру без обмеження її максимального розміру;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.04.2019 року, з урахуванням 100% суми підвищеної пенсії та з урахуванням раніше виплачених сум, враховуючи компенсацію втрат частини доходів, невідкладно та однією сумою;
-встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, шляхом зобов'язання ОВК та ГУ ПФ України у Львівській області подати до суду протягом місяця, з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення».
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задоволити повністю.
Відповідач 1 явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив. 29.09.2020 року від відповідача 1 засобами поштового зв'язку надійшло до суду клопотання про розгляд справи у відсутності представника ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник відповідача 2 проти позову заперечив, надав пояснення аналогічні тим, що викладені у відзиві на позовну заяву.
Суд ухвалив розгляд справи здійснювати у відсутності представника відповідача 1.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, розглянувши доводи та заперечення сторін, дослідивши зібрані в справі докази, об'єктивно оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років з 21.03.2005 року, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ; пенсія позивачу призначена в розмірі 76% від грошового забезпечення.
Матеріалами справи стверджується, що Львівським обласним військовим комісаріатом було скеровано до Головного УПФУ у Львівській області довідку від 07.05.2018 року №ХВ57405 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , за нормами, чинними на 01.03.2018 року.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснило перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року, відповідно до Постанови КМ України №103, на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату від 07.05.2018 року №ХВ57405.
15.11.2019 року ОСОБА_1 подав на ім'я начальника Головного УПФ України у Львівській області заяву про перерахунок раніше призначеної пенсії.
Листом від 29.11.2019 року №5209/Т-20/11.03-06 Головне УПФ України у Львівській області повідомило позивачу, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсії, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ після 05.03.2019 року не приймалося, повідомлення з Пенсійного фонду України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку не надходило, тому відсутні підстави для направлення запиту до Львівського ОВК щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії.
29.01.2020 року позивач звернувся до Львівського ОВК із заявою, в якій просив підготувати та надати до ГУ ПФУ у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії.
Листом Львівський ОВК від 12.02.2020 року №1444 повідомив позивача про те, що на дату надання відповіді на заяву список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, від ГУ ПФУ у Львівській області до Львівського ОВК не надходив, тому підстав для складання запитуваної в заяві довідки не вбачається.
У подальшому, позивач неодноразово звертався до відповідачів щодо видачі оновленої довідки та перерахунку пенсії, проте його заяви залишились без відповідного реагування.
Позивач вважаючи дії відповідачів протиправними щодо відмови у видачі нової довідки та здійснення на її підставі відповідного перерахунку пенсії, звернувся до суду з означеним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
У силу приписів ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентоване статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Так, відповідно до ч.ч.2, 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393» затвердив Порядок №45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Порядку №45 (у редакції до внесення змін постановою №103), для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаток 2 до Порядку №45 передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка у редакції до внесення змін постановою №103 містила такі складові грошового забезпечення як посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.
Пунктом 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому, у додатку 2 до Порядку №45 в редакції постанови №103, форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що зміни, внесені постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до внесення змін Постановою №103.
Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, Головні управління Пенсійного фонду України та відповідач 1, у зв'язку з втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Так, на час звернення позивача до відповідача 1 із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення, пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі по тексту - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
В силу пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій, згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду.
Суд зазначає, що 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 (надалі по тексту - Постанова №704) (набрала чинності 01.03.2018 року), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, та пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Наведене відповідає правовому висновку, викладеному у рішенні Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 17.12.2019 року, прийнятому у зразковій справі №160/8324/19 (провадження №Пз/9901/20/19) та залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії Львівського обласного військового комісаріату щодо відмови позивачу у видачі оновленої довідки про грошове забезпечення, є протиправними, а тому з метою відновлення порушених прав позивача наявні підстави для зобов'язання відповідача 1 виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ; а відповідача 2 зобов'язати здійснити ОСОБА_1 проведення перерахунку пенсії у встановлений строк після отримання від ОВК оновленої довідки.
На відповідача 1, покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
І лише на підставі довідки про розмір грошового забезпечення пенсійний орган здійснює перерахунок пенсії.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
На час розгляду справи в суді ГУ ПФУ у Львівській області рішення (дії, бездіяльність) щодо проведення позивачу перерахунку пенсії або про відмову в такому перерахунку на підставі нової довідки відповідача 1 ще не приймалось (дії, бездіяльність не вчинялись).
В той же час, надаючи оцінку вимогам позивача щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 у розмірі, яка обчислена з урахуванням 100% суми підвищеної пенсії, згідно уточненої довідки від ОВК та без обмеження її максимального розміру, а саме - встановлений 10-ти прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, на підставі рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016р., а також здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.04.2019 року за весь період часу його обмеження та з урахуванням її максимального розміру без обмеження її максимального розміру; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити виплату позивачу суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.04.2019 року, з урахуванням 100% суми підвищеної пенсії та з урахуванням раніше виплачених сум, враховуючи компенсацію втрат частини доходів, невідкладно та однією сумою, то суд зазначає наступне.
Так, право на захист - це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: «Права і свободи людини і громадянина захищаються судом» (ст.55 Конституції України).
Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
За таких обставин, вимоги позивача про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії із нарахуванням компенсації втрати частини доходів, на переконання суду, є передчасними, адже спору в цій частині фактично не існує, оскільки нарахування компенсації втрати частини доходів відбувається разом із виплатою пенсії за минулий період, яка, в даному випадку, ще є не перерахованою.
До того ж, обов'язок відповідача нарахувати компенсацію втрати частини доходів під час виплати пенсії за минулий період, прямо передбачений положеннями ч.2 ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Крім того, вимога про здійснення виплати недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою, на думку суду, також є передчасною, позаяк спору в цій частині не існує, оскільки відповідний перерахунок з урахуванням висновків, викладених у цьому рішенні, та наслідком якого є здійснення виплати, ще не проведено.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то суд вважає, що в його задоволенні слід відмовити, оскільки в розумінні статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов'язком. Крім того, у суду відсутні підстави вважати, що рішення суду виконане не буде.
В силу положень ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України.
Тож, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір стягненню зі сторін не підлягає.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 134, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій задоволити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області уточненої нової довідки з оновленим розміром грошового забезпечення, у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру його пенсії.
Зобов'язати Львівський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень Постанов КМ України №704, 45, ст.9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у якій вказати оновлений розмір окладу за посадою, військового звання, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії за відповідною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.04.2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 проведення перерахунку пенсії у встановлений строк після отримання від ОВК оновленої довідки на ім'я ОСОБА_1 , з 01.04.2019 року, із врахуванням оновленого розміру його пенсії та недоплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судовий збір стягненню із сторін не підлягає.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України, з урахуванням гарантій, встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя Сасевич О.М.
Повний текст рішення складено та підписано 20.10.2020 року.