Рішення від 22.10.2020 по справі 511/1893/20

Роздільнянський районний суд Одеської області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 511/1893/20

Номер провадження: 2-а/511/18/20

22 жовтня 2020 року Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді - Іванової О. В.,

за участю секретаря судового засідання Кирилової І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Роздільна Одеської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 510756, третьої особи: відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Роздільнянської районної державної адміністрації про уточнення списків виборців, -

ВСТАНОВИВ:

21 жовтня 2020 року до Роздільнянського районного суду Одеської області надійшов вказаний адміністративний позов.

В обґрунтування своїх вимог позивач ОСОБА_1 посилається на те, що при ознайомлені зі списком виборців на дільничний виборчій комісії № 510756 вона не знайшла себе у списку виборців, тому звернулася до суду з вказаним позовом та на підставі ч. 3 ст. 274 КАС України та ч.1, 3 ст. 40 Закону України просить зобов'язати дільничну виборчу комісію N 510756 уточнити списки виборців та включити її до списку виборців дільничної виборчої комісії N 510756 територіального виборчого округу для голосування на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

Провадження у справі відкрито 21 жовтня 2020 року та призначено розгляд справи на 22 жовтня 2020 року.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про день та час розгляду справи була сповіщена належним чином. До суду надала заяву, відповідно до якої свої вимоги адміністративного позову підтримала, наполягала на їх задоволенні, справу просила розглянути за її відсутності.

Представник відповідача голова Степанівської ТВК Болгарина С.С. в судове засідання не з'явилася, до початку розгляду справи по суті подала заяву відповідно до якої з вимогами ОСОБА_1 ознайомилася, просила судове засідання провести за відсутністю представника відповідача.

Представник третьої особи - Відділу ведення державного реєстру виборців Роздільнянської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. До суду надав заяву про проведення судового засідання за відсутністю представника третьої особи.

У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України, судом не здійснювалося.

Статтями 274, 278 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), визначено порядок розгляду судом справ щодо уточнення списків виборців.

Статтею 268 КАС України передбачено, що у справах, визначених статтями 273-277, 280 - 283, 285 - 289 цього Кодексу, учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, визначеної частиною першою цієї статті, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду. Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Враховуючи вище наведені положення процесуального законодавства та скорочені строки розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість продовження розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.

У ст. 69 Конституції України закріплено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.

Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років (ст. 70 Конституції).

Водночас відповідність виборчим цензам є не єдиною вимогою реалізації права голосу. З метою забезпечення принципів рівного виборчого права та одноразового голосування у ч. 4 ст. 7 Виборчого Кодексу України (надалі ВК) передбачено, що підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці.

Постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року N 795-IX, постановами Центральної виборчої комісії від 8 серпня 2020 року N 160та 14 серпня 2020 року N 176 призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, місцеві вибори, а саме чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів; перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів; перші вибори депутатів районних рад.

Постановою Центрвиборчкому від 30 серпня 2020 року N 208 оголошено початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року, з 05 вересня 2020 року.

Складання списків виборців, їх перевірка та уточнення відповідно до засад виборчого законодавства є одним з етапів виборчого процесу, який детально регламентовано Законом про Державний реєстр виборців, Законом про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні, Виборчим кодексом України та іншими Законами та нормативними актами.

Для ведення персоніфікованого обліку виборців, складання списків виборців для проведення виборів та обліку виборчих дільниць в Україні ведеться Державний реєстр виборців, правові та організаційні засади створення і ведення якого визначаються Законом України "Про Державний реєстр виборців" N 698-V від 22 лютого 2007 року (надалі Закон N 698-V).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 вказаного Закону N 698-V Державний реєстр виборців (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, обробки даних, які містять передбачені цим Законом відомості, та користування ними, створена для забезпечення державного обліку громадян України, які мають право голосу відповідно до ст. 70 Конституції України (далі - виборці).

Відповідно до ч. 4-6 ст. 7 ВК України підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці відповідно до цього Кодексу. Право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради, сільського, селищного, міського голови мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території відповідної територіальної громади.

Право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради територіальної громади та сільського, селищного, міського голови мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території відповідної територіальної громади. Право голосу на виборах депутатів районної ради мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території однієї з територіальних громад відповідного району. Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначаються його виборчою адресою (крім випадків, передбачених законом).

У відповідності до ч.ч. 1 та 2 ст. 39 ВК України для підготовки та проведення голосування на виборах орган ведення Державного реєстру виборців для кожної звичайної виборчої дільниці, утвореної на території, на яку поширюються його повноваження, складає на основі відомостей Державного реєстру виборців попередні списки виборців. До попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день голосування на виборах виповниться 18 років і які мають право голосу на відповідних виборах та відносяться до цієї виборчої дільниці згідно з відомостями Державного реєстру виборців. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.

Поняття виборчої адреси виборця закріплене у ч. 2 ст. 8 Закону N 698-V - це адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", якщо інше не передбачене цією статтею.

Судом встановлено, що зареєстроване місце проживання позивача - АДРЕСА_1 , що зазначається позивачем та не оспорюються відповідачем. Разом з цим, згідно паспорту позивача остання лише 20.10.2020 року була знята з попереднього місця реєстрації, а саме: АДРЕСА_2 та того ж дня зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .

Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону N 698-V за зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, ніж визначену відповідно до частини другої цієї статті.

Згідно до ч.ч. 3-6 ст. 42 ВК України виборець може звернутися до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця пересуватися самостійно. Виборець особисто подає заяву до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців щодо обставин, передбачених частиною третьою цієї статті. У разі якщо виборець з порушенням здоров'я (у зв'язку з інвалідністю, тимчасовим розладом здоров'я, віком) не може особисто подати заяву, дільнична виборча комісія за зверненням такого виборця зобов'язана забезпечити прийняття заяви у такого виборця в інший спосіб. Така заява до органу ведення Державного реєстру виборців може бути подана також за допомогою електронних сервісів у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією. Заява, зазначена у частині третій цієї статті, може бути подана не пізніш як за п'ять днів до дня голосування і розглядається виборчою комісією протягом одного дня. Заява, подана після зазначеного строку, залишається без розгляду. За результатом розгляду заяви дільнична виборча комісія приймає рішення про передачу такої заяви до органу ведення Державного реєстру виборців. Рішення виборчої комісії невідкладно разом із заявою виборця та доданими до неї документами (копіями документів) направляється до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців і не пізніше наступного дня після дня його прийняття видається особі, яка подала заяву, а також надсилається особі, якої воно стосується (якщо така особа не є особою, яка подала заяву).

Орган ведення Державного реєстру виборців, який отримав від дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці, яка самостійно склала список виборців, відомості про включених до нього виборців, вносить до бази даних Державного реєстру виборців відповідні відмітки стосовно виборців, які не будуть голосувати за своїми виборчими адресами у зв'язку з їх включенням до списків виборців на інших виборчих дільницях ( ч. 3 ст. 43 ВК України).

Також, порядок зміни виборчої адреси визначено і у ст. 22 Закону N 698-V та Постанові ЦВК N 88 від 18 травня 2020 року.

Відповідно до ч. 1, 2, 3, 4 ст. 20 Закону N 698-V кожен виборець у разі зміни його персональних даних може звернутися до органу ведення Реєстру відповідно до своєї виборчої адреси із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі. У разі звернення щодо зміни виборчої адреси виборець подає до органу ведення Реєстру за новою виборчою адресою заяву, до якої додаються документи (копії документів), що підтверджують зміну виборчої адреси виборця. У разі звернення щодо зміни виборчої адреси у заяві виборця вказується адреса житла, за якою він фактично проживає та яку просить визначити його новою виборчою адресою. До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують відповідні зміни. Зазначене у ч. 3, 4 ст. 8 цього Закону звернення щодо зміни виборчої адреси може бути подане виборцем до органу ведення Реєстру, повноваження якого поширюються на територію, до якої віднесено виборчу адресу, на яку змінюватиметься поточна виборча адреса виборця, не пізніше ніж на п'ятий день з дня початку виборчого процесу виборів або процесу референдуму, що проводяться на території, в межах якої виборець просить визначити його виборчу адресу. У разі надходження звернення виборця щодо зміни виборчої адреси пізніше ніж на п'ятий день з дня початку виборчого процесу відповідних виборів або процесу референдуму (з урахуванням особливостей щодо виборів та референдуму, передбачених абзацом першим цієї частини, які проводяться одночасно) орган ведення Реєстру приймає мотивоване рішення про відмову у внесенні зміни до його виборчої адреси, копія якого не пізніше наступного дня після прийняття відповідного рішення надсилається виборцю з одночасним повідомленням про можливість подання звернення щодо зміни виборчої адреси після завершення виборчого процесу відповідних виборів. Згадувана відмова може бути оскаржена до суду.

Пунктом 1.2 розділу І Постанови ЦВК N 88 передбачено, що заява щодо зміни виборчої адреси в паперовій формі може бути подана виборцем особисто або через уповноважену особу, повноваження якої оформлено відповідно до законодавства. Заява в електронній формі може бути надіслана виборцем за підписом, прирівняним до власноручного підпису.

Згідно з п. 3.1 розділу III Постанови ЦВК N 88 заява виборця про зміну виборчої адреси розглядається органом ведення Реєстру не пізніше п'ятнадцяти днів від дня її отримання. Виключні підстави для відмови у задоволенні заяви передбачені у п. 3.6 розділу III Постанови.

Виключення зі списку виборців осіб, які неправомірно включені до нього, здійснюється шляхом викреслення, що засвідчується записом "Виключено" та підписами голови або заступника голови і секретаря дільничної виборчої комісії у графі "Примітки" Реєстру. При цьому в зазначеній графі поруч із прізвищем виборця зазначаються дата і номер рішення суду або повідомлення органу ведення Державного реєстру виборців ( частина 3 ст. 44 ВК України).

Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Стаття 9 КАС України визначає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Як убачається з матеріалів справи та наявних у ній доказів, позивач, будучи тільки 20.10.2020 року зареєстрованою у АДРЕСА_1 , заяву про зміну виборчої адреси у порядку, визначеному ст. 42 ВК України, ст. 22 Закону та постановою ЦВК N 88 до Відділу ведення державного реєстру виборців апарату Роздільнянської районної державної адміністрації не подавала, відомостей про подачу такої заяви позивачем до інших відділів ведення реєстру в паперовій або електронній формі нею не надано, поважних причин, які б свідчили про неможливість звернутися з такою заявою, не наведено.

З відповіді на запит суду, наданої відділом ведення ДРВ апарату Роздільнянської РДА, вбачається, що ОСОБА_1 включена до Державного реєстру виборців за виборчою адресою: Черкаська область, Корсунь-Шевченківський район, с.Виграїв, вулиця Перемоги, 29 до списку виборців на виборчій дільниці N 710357, відповідні будь-які зміни в Державному реєстрі виборців за вказаною адресою відсутні.

Відповідно до ч. 1,6 ст. 3 Закону N 698-V від 22 лютого 2007 року однією із засад ведення реєстру є однократність включення до нього виборця, яка означає, що виборець може бути включений до Реєстру лише один раз за однією виборчою адресою та відповідно віднесений до однієї виборчої дільниці.

Відповідно до ч. 2, 4 ст. 7 Закону N 698-V номер виборчої дільниці, до якої відноситься виборець, визначається на підставі відомостей про його виборчу адресу. На місцевих виборах тимчасова зміна місця голосування виборця без зміни виборчої адреси не застосовується.

Оскільки відповідно до Реєстру виборча адреса позивача ОСОБА_1 знаходиться у с.Виграїв Черкаської області, вказана виборча адреса може бути тільки одна, заяву про зміну виборчої адреси у порядку, визначеному ст. 42 ВК України, ст. 22 Закону та постановою ЦВК N 88, вона не подавала, а орган, уповноважений на ведення Реєстру, не розглядав її заяву з вказаного питання, поважних причин, які б свідчили про неможливість звернутися з такою заявою, позивач не навела, строк звернення до органу ведення Реєстру із вказаною заявою сплинув, а тимчасова зміна місця голосування виборця без зміни виборчої адреси відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону N 698-V на місцевих виборах не застосовується, тому підстави для внесення позивача до списку виборців відповідної виборчої дільниці N 510756 відсутні.

Окрім того, у відповідності до Постанови ВАСУ «Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів про зміну виборчої адреси та місця голосування, уточнення списків виборців, які виникли під час позачергових виборів Президента України та виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних і міських голів» від 12 вересня 2014 року N 9 зазначено, що суди обгрунтовано відмовляли у задоволенні позовних вимог щодо включення осіб до списку виборців у випадках коли позивач вже був внесений до реєстру виборців за виборчою адресою і не звертався з проханням про зміну виборчої адреси відповідно до вимог статті 20 Закону про Державний реєстр виборців, оскільки задоволення позову може призвести до кратного включення позивача до списку виборців, що суперечитиме вимогам пункту 5 частини першої статті 3 Закону про Державний реєстр виборців щодо однократності включення виборця до списку виборців і тим самим порушуватиме права інших суб'єктів виборчого процесу на чесні вибори. Окрім того, вказаною Постановою також визначено, що наявність позивача в Реєстрі виборців за виборчою адресою є підставою для відмови в позові про включення до списку виборців за іншою адресою. Так, якщо суд отримав відповідь від органу ведення Реєстру про те, що виборець включений до списку виборців за виборчою адресою, то відповідно до норм Законів ця особа не може бути включена до списку виборців за іншою адресою, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

За наведених обставин у позові слід відмовити.

На підставі ч. 5 ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, судові витрати не розподіляються та з позивача не стягуються.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст.72,77,139,229,246,274,278,295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 510756, третя особа: відділ ведення Державного реєстру виборців апарату Роздільнянської районної державної адміністрації про уточнення списків виборців - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня його проголошення, з урахуванням п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя: О. В. Іванова