Постанова від 15.02.2010 по справі 2а-14425/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

15 лютого 2010 року 17:30 № 2а-14425/09/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К. при секретарі судового засідання Попові В.С. , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1

до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва

про визнання нечинним податкового рішення №000891704/28740 від 26.06.2009р.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2, представник

від відповідача: Бурківська Н.Л. (за дов. від 08.01.2009р. №2), Ковальова М.В. (за дов. від 14.01.2010р. № 39)

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 15.02.2010р. проголошено ступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась суб'єкт підприємницької діяльності- фізична особа ОСОБА_1 з позовом про визнання нечинним податкового рішення №000891704/28740 від 26.06.2009р.

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що штрафні санкції було застосовано до позивача поза межами строків застосування штрафних санкцій, встановленого статтею 250 Господарського кодексу України.

Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на те, що застосований до позивача штраф не є за своєю природою штрафом, до строків стягнення якого застосовуються строки, встановлені Господарським кодексом України.

Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі міста Києва (далі -відповідач) проведена планова виїзна перевірка Суб'єкта підприємницької діяльності- фізичної особи ОСОБА_1 (далі -позивач) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006р. по 31.03.2009р., про що складено акт перевірки від 12.06.2009р. №02873/17/4/НОМЕР_1.

Перевіркою встановлено, що позивач несвоєчасно оприбуткував готівку в сумі 371463,39 грн. Таких висновків відповідач дійшов з урахуванням того, що зазначену платником податку у звітах суми не внесено до книги облуку доходів і витрат, зареєстровану у відповідача 13.03.06р.

За несвоєчасне оприбуткування готівки на загальну суму 371463,39 грн. ДПІ у Дарницькому районі м. Києва рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 26.06.2009р. №000861704/28740 згідно з п.2.6 Положення №637 на підставі п.1 Указу Президента України від 12.06.1995р. №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки" до суб'єкта господарювання були застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1857316,95 грн. (371463,39 грн. х 5).

Позивачем не заперечувалася обставина несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів.

Проте, позивач стверджував про пропуск строку застосування відповідачем адміністративно -господарських санкцій, встановлених статтею 250 ГК України та відсутність бланків суворого обліку нового зразка, оскільки встановлене порушення порядку здійснення касових операцій було вчинено фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 в період з 01.04.2006р. по 31.12.2006р., а фінансові санкції застосовані ДПІ у Дарницькому районі м.Києва оспорюваним рішенням -26.06.2009р.

Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

З огляду на викладене, фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення норм регулювання обігу готівки є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 Господарського кодексу України, отже, повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.

Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Отже, застосування до позивача адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу за порушення норм регулювання обігу готівки після закінчення одного року з дня його вчинення є неправомірним.

При цьому, суд враховує позицію Вищого адміністративного суду України, викладену в оглядовому листі від 24.10.2008 № 1776/100/13-08 «Про деякі питання практики вирішення спорів у справах за участю органів державної податкової служби».

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000861704/28740 від 26.06.2009р.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя С.К. Каракашьян