Рішення від 28.09.2020 по справі 120/1386/20-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

28 вересня 2020 р. Справа № 120/1386/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Крапівницької Н.Л., розглянувши письмово в місті Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_1

до Агрономічної сільської ради Вінницького району

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Агрономічної сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що відповідно до витягу з Державного земельного кадастру ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 1,8500 га за кадастровим номером: 0520680200:01:004:0939. Цільове призначення вказаної земельної ділянки - для ведення особистого селянського господарства. Зважаючи на Генеральний план села Агрономічне позивачем вирішено змінити цільове призначення земельної ділянки з «для ведення особистого селянського господарства» на «для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)». З метою правомірної реалізації вищезазначеної мети ним замовлено проект землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки. 01.01.2020 вказаний проект землеустрою був погоджений Відділом житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури, енергетики та захисту довкілля Вінницької районної державної адміністрації (копія висновку надається). У відповідності до вимог Закону України "Про землеустрій" позивачем було подано проект землеустрою разом із заявою та іншими необхідними документами на розгляд сесії Агрономічної сільської ради, Вінницького району, Вінницької області. Однак, листом від 17.02.2020 року відповідач повідомив ОСОБА_1 , що на 52-й сесії 7 скликання звернення щодо зміни цільового призначення земельної ділянки було розглянуто і за результатами його розгляду було відмовлено, оскільки не задоволене більшістю депутатів.

Вказане рішення позивач вважає протиправним в зв'язку із чим звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 31.03.2020 року відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін, відповідно до положень ст. 262 КАС України. Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

04.05.2020 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Також зазначив, що у провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться справа за №128/2833/17, Рішення по даній справі не винесено. У межах вищеописаного провадження винесено Ухвалу про заборону Агрономічній сільській раді приймати рішення та вчинити будь-які можливі юридичні дії щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність громадян 474,6753 га земель, які включені в межі населеного пункту Агрономічної сільської ради. У число оспорюваних земель увійшла земельна ділянка, зміну цільового призначення якої просить затвердити Позивач. У разі затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється з «для ведення особистого селянського господарства» на «для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд» на території Агрономічної сільської ради, в межах населеного пункту с. Агрономічне Вінницького району, вказані дії були б прямим порушенням принципу обов'язковості судових рішень. Враховуючи вищевикладене, відповідач вважає, що оскаржуване Рішення Агрономічної сільської ради було прийнято у відповідності до чинного законодавства.

12.05.2020 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач не погоджується із твердженням Відповідача та зазначає, що земельна ділянка ОСОБА_1 ніколи не входила до складу угідь, що перебували у постійному користуванні ДП "Агрономічне". Вказує, що до відзиву Відповідачем не долучено жодного підтверджуючого документа який би свідчив про те, що земельна ділянка, що перебуває у власності ОСОБА_1 входить до переліку земельних ділянок на які накладено арешт згідно рішення суду. Окрім того, у тексті рішення 52-й сесії 7 скликання Агрономічної сільської ради від 12.02.2020 року №43 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється з «для ведення особистого селянського господарства» на «для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд» на території Агрономічної сільської ради, в межах населеного пункту с. Агрономічне, Вінницького району, Вінницької області гр. ОСОБА_1 » відсутні підстави для відмови у затвердженні проекту землеустрою, що вказані у відзиві. Відтак за власною правовою природою вони є формальними та надуманими.

Ухвалою суду від 30.06.2020 року витребувано в Агрономічної сільської ради необхідні для повного, всебічного та об'єктивного розгляду цієї справи докази, які запропоновано надати суду в строк до 01 серпня 2020 року.

27.08.2020 року вимоги ухвали суду від 30.06.2020 року відповідачем виконано.

Дослідивши подані позивачем документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , відповідно до витягу з Державного земельного кадастру, є власником земельної ділянки площею 1,85 га за кадастровим номером: 0520680200:01:004:0939. Цільове призначення вказаної земельної ділянки - для ведення особистого селянського господарства.

Зважаючи на Генеральний план села Агрономічне позивачем вирішено змінити цільове призначення земельної ділянки з «для ведення особистого селянського господарства» на «для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)». З метою правомірної реалізації вищезазначеної мети ним замовлено проект землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки.

01.01.2020 року вказаний проект землеустрою був погоджений Відділом житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури, енергетики та захисту довкілля Вінницької районної державної адміністрації (копія висновку надається).

У подальшому позивач звернувся до Агрономічної сільської ради, як до органу уповноваженого приймати рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки з заявою про затвердження відповідного проекту.

12.02.2020 року на 52 сесії 7 скликання Агрономічної сільської ради прийнято рішення №43 про відмову гр. ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки 0520680200:01:004:0939 для ведення особистого селянського господарства для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в с. Агрономічне, Вінницького району, Вінницької області (в межах населеного пункту).

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд звертає увагу на наступне.

Статтею 14 Конституції України гарантується право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до статті 18 Земельного кодексу України до земель України належать усі землі в межах її території, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Кожна категорія земель має узагальнене цільове призначення, що визначає специфіку її особливого правового режиму.

Згідно зі статтею 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Відповідно частини 1 статті 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей (частина перша статті 22 Земельного кодексу України).

Згідно з частиною 3 статті 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Стаття перша Закону України від 22.05.2003 року № 858-ІV "Про землеустрій" містить визначення поняття "цільове призначення земельної ділянки", згідно з яким це є її використання за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою в установленому законодавством порядку.

Згідно з частиною 3 статті 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок.

Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться:

- щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою;

- щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, - районною державною адміністрацією, а щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, що не входять до території району, або в разі якщо районна державна адміністрація не утворена, - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом.

Відповідно до частин 1, 2 статті 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

Згідно з частинами 4, 5 статті 186-1 Земельного кодексу України, розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту. Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації (абзац 1 частини 6 статті 186-1 Земельного кодексу України).

Частиною восьмою статті 186-1 Земельного кодексу України встановлено, що у висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).

Як видно тексті рішення 52-й сесії 7 скликання Агрономічної сільської ради від 12.02.2020 року №43 гр. ОСОБА_1 » відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки 0520680200:01:004:0939 з 01.03. для ведення особистого селянського господарства на 02.01. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в с. Агрономічне, Вінницького району, Вінницької області (в межах населеного пункту), керуючись загальними нормами: зокрема: 186-1, Земельного кодексу України, проте відсутні конкретні причини та підстави такої відмови.

Також, у даному спірному рішенні відсутні підстави для відмови у затвердженні проекту землеустрою, які відповідач зазначає у відзиві, тому суд не приймає їх до уваги.

Більше того, суду не надано жодного підтверджуючого документа який би свідчив про те, що земельна ділянка, що перебуває у власності ОСОБА_1 входить до переліку земельних ділянок на які накладено арешт згідно рішення суду.

Відтак, суд робить висновок про задоволення позовних вимог у даній частині визнання протиправним та скасувати рішення 52-й сесії 7 скликання Агрономічної сільської ради від 12.02.2020 №43 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється з «для ведення особистого селянського господарства» на «для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд» на території Агрономічної сільської ради, в межах населеного пункту с. Агрономічне, Вінницького району, Вінницької області гр. ОСОБА_1 .

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється з «для ведення особистого селянського господарства» на «для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд» на території Агрономічної сільської ради, в межах населеного пункту с. Агрономічне, Вінницького району, Вінницької області» з урахуванням висновків суду та встановлених обставин справи, то така вимога є похідною від першої вимоги, а тому підлягає задоволенню.

За приписами ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно - правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів представників сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення, та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що позовну заяву належить задовольнити.

Так як позивач звільнений від сплати судового збору питання його відшкодування відповідно до статті 139 КАС України судом не вирішується.

Керуючись статтями 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення 52-й сесії 7 скликання Агрономічної сільської ради від 12.02.2020 №43 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється з «для ведення особистого селянського господарства» на «для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд» на території Агрономічної сільської ради, в межах населеного пункту с. Агрономічне, Вінницького району, Вінницької області гр. ОСОБА_1 .

Зобов'язати Агрономічну сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється з «для ведення особистого селянського господарства» на «для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд» на території Агрономічної сільської ради, в межах населеного пункту с. Агрономічне, Вінницького району, Вінницької області» з урахуванням висновків суду та встановлених обставин справи.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 (ел. пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1 , тел.: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач - Агрономічна сільська рада Вінницького району (ел. пошта: agronomichne826@gmail.com, тел.:380432584274, Вінницька обл., Вінницький р-н, с. Агрономічне, вул. Мічуріна, буд. 12, ЄДРПОУ-04525998)

Суддя підпис Крапівницька Н. Л.

Згідно з оригіналом

Суддя

Секретар