Рішення від 06.10.2020 по справі 917/1949/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.10.2020р. Справа № 917/1949/19

Суддя господарського суду Полтавської області Ореховська О.О., при секретарі судового засідання Кобець Н.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовною заявою Комунального підприємства "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради, пров. Г.Бреста, 35А, м. Кременчук, Полтавська область, 39623, код ЄДРПОУ 03361655

до Фізичної особи-підприємця Горбань Миколи Олександровича, АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1

( АДРЕСА_2 )

про стягнення 50 017,06 грн.,

Сторони у справі явку своїх представників в судове засідання не забезпечили, їх явка в судове засідання обов"язковою не визнавалась

В судовому засіданні 06.10.2020р. судом ухвалено та складено вступну та резолютивну частини рішення.

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради (далі - КП "Кременчукводоканал", позивач) звернулась до господарського суду Полтавської області із позовною заявою (вх. № 2231/19 від 08.11.2019р.) до Фізичної особи-підприємця Горбань Миколи Олександровича (далі - ФОП Горбань М.О., відповідач) про стягнення 50 017, 06грн. плати за понаднормові скиди стічних вод до системи централізованого водовідведення.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що відповідачем в порушення умов Договору № 2011 на послуги з водопостачання та водовідведення від 01.01.2013р. та умов Правил прийому стічних вод у систему міської каналізації від підприємств міста Кременчука не здійснено оплату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій за жовтень 2017р., листопад 2017р., грудень 2017р., січень 2018р., лютий 2018р., травень 2018р., липень, серпень, вересень 2018 року.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.11.2019р. справа передана на розгляд судді Білоусову С.М.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 14.11.2019р. (суддя Білоусов С.М.) зазначену позовну заяву КП "Кременчукводоканал" до ФОП Горбань М.О. прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).

Згідно ухвали господарського суду Полтавської області від 14.01.2020р. суддя Білоусов С.М. заявив самовідвід від розгляду справи № 917/1949/19.

Згідно витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.01.2020р. справа передана на розгляд судді Ореховській О.О.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 21.01.2020р. суддя Ореховська О.О. прийняла справу до свого провадження. Також зазначеною ухвалою суду постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 18.02.2020р.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 18.02.2020р. відкладено розгляд справи на 19.03.2020р.

19.03.2020р. судове засідання не відбулося у зв"язку з відпусткою судді Ореховської О.О.

У зв"язку з введенням на території України карантинних заходів, запроваджених згідно Постанови Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11.03.2020р. № 211 ( зі змінами), в ухвалі господарського суду Полтавської області від 14.04.2020р. зазначено, що про дату і час судового засідання суду учасники справи будуть повідомлені додатково ухвалою суду.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 02.06.2020р. повідомлено учасників справи, що розгляд справи відбудеться 25.06.2020р.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 25.06.2020р. відкладено розгляд справи на 23.07.2020р.

23.07.2020р. судове засідання не відбулося у зв"язку з відпусткою судді Ореховської О.О., у зв'язку з чим ухвалою суду від 17.08.2020р. визначено нові дату та час судового засідання - 03.09.2020р.

Від представника відповідача через канцелярію суду надійшло клопотання (вх. № 9443 від 03.09.2020р.) про відкладення розгляду справи, для надання часу подання доказів на обґрунтування своїх заперечень проти позову, а також повідомив про неможливість явки в судове засідання у зв"язку з участю в інших судових засіданнях.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 03.09.2020р. розгляд справи відкладено на 06.10.2020р. явка представників сторін в судове засідання обов"язковою не визнавалась.

Сторони у справі належним чином повідомлені про час, дату та місце проведення судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення рекомендованого поштового відправлення - ухвали суду від 06.10.2020р.

Від представника відповідача на електронну адресу суду надійшло клопотання (вх. № 9530 від 04.09.2020р.), відповідно до якого представник, з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України від 26.08.2020р. № 76 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України", якою поміж іншим внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020р. № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS- CoV-2" (зі змінами) та продовжено термін дії карантину з 31 серпня 2020р. до 31 жовтня 2020р., просить суд перенести розгляд справи на іншу дату та період, коли загострення хвороби спаде.

В реагування на заяву позивача про відкладення розгляду справи суд зазначає, що явка в судове засідання уповноваженого представника позивача в судове засідання 06.10.2020р. обов"язковою не визнавалась.

Суд зауважує, що саме по собі оголошення карантину, на які вказує представник відповідача, не зупиняє роботи судів, а відповідач та/або його представник не був позбавлений можливості взяти участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції поза межами приміщенням суду відповідно до ч. 4 ст. 197 Господарського процесуального кодексу України, проте не скористався своїм правом, у клопотанні про відкладення розгляду справи не зазначив причин, які безпосередньо перешкоджають йому взяти участь у судовому засіданні.

Також слід зауважити, що попередньою ухвалою суду від 03.09.2020р. розгляд справи вже відкладався за клопотанням відповідача (вх. № 9443 від 03.09.2020р.) про відкладення розгляду справи, яке було вмотивоване необхідністю надання відповідачеві часу на подання доказів в обґрунтування своїх заперечень проти позову.

Станом на дату прийняття рішення відповідач свою правову позицію щодо позову не надав.

При цьому суд зауважує, що в зазначеному клопотанні відповідачем не наведено обставин, які перешкодили йому надати документи, зокрема, відзив на позов та направити його на адресу господарського суду засобами поштового зв"язку.

Також суд, враховуючи невиконання відповідачем вимог попередніх ухвал суду щодо надання відзиву у справі і посилання відповідача на дію карантинних заходів, запроваджених на всій території України згідно Постанови Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, вважає за необхідне зауважити наступне.

17.07.2020р. набрав чинності Закон України від 18.06.2020р. № 731-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" (далі - Закон № 731-IX), в п. 2 розділу ІІ якого встановлено, що процесуальні строки, які були продовжені, зокрема, відповідно до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України, в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.

Відповідно до п.4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону № 731-IX) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.

Тобто, згідно Закону № 731-IX можливе продовження процесуальних строків сторонам на вчинення відповідних процесуальних дій у разі доведення сторонами неможливості вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не було виконано вимоги ухвал господарського суду Полтавської області від 14.11.2019р., 21.01.2020р., 18.02.2020р. В той час як карантинні заходи, на які посилається позивач у клопотанні, були введені постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020р. № 211 (зі змінами) "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" лише з 12.03.2020р. Отже, строк для подання витребуваних судом документів вичерпався ще до запровадження карантину на території України.

При цьому, судом враховано, що ухвала господарського суду Полтавської області від 21.01.2020р. була отримана відповідачем 03.02.2020р., що підтверджується відповідним поштовим повідомленням (а.с. 110).

Ухвали господарського суду Полтавської області від 14.11.2019р. та від 18.02.2020р., які направлялась відповідачу за адресою, зазначеною у позовній заяві, повернуті підприємством зв"язку до господарського суду у зв"язку з відсутністю адресата (а.с. 93-96, 119-122).

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідач - ФОП Горбань Микола Олександрович зареєстрований за адресою: вул. Кірова (на даний час має назву Лебедина), 77, м. Кременчук, Полтавська область, що співпадає з його місцезнаходженням, зазначеним у позовній заяві.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.

У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів звязку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає (ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України).

За змістом ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Згідно ст. 232 Господарського процесуального кодексу України судовим рішенням, зокрема, ухвали.

Отже, відповідно до ч. 7 ст. 120, ст. 242 Господарського процесуального кодексу України ухвали суду від 14.11.2019р., від 21.01.2020р. та від 18.02.2020р., вважаються врученими відповідачу.

Також суд зауважує, що всі ухвали господарського суду Полтавської області у даній справі по даній справі розміщені в Єдиному Державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua). Відповідно до Закону України "Про доступ до судових рішень" судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України. Загальний доступ до судових рішень на офіційному веб-порталі судової влади України забезпечується з дотриманням вимог статті 7 цього Закону. Для реалізації права доступу до судових рішень, внесених до Реєстру, користувачу надаються можливості пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов до висновку, що клопотання відповідача про відкладення розгляду справи не обґрунтована жодними поважними причинами пропуску строку для надання відзиву на позов. Крім того, позивачем не наведено якими обмеженнями зумовлено порушення процесуального строку подання відзиву та неможливість його направлення засобами поштового зв"язку.

З огляду на вищевикладене у сукупності суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні клопотання відповідача (вх. № 9530 від 04.09.2020р.) про відкладення розгляду справи.

Відповідно до ст. 165 (ч. 9) Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

З огляду на вищевикладене, враховуючи, що явка в судове засідання представників позивача і відповідача обов"язковою не визнавалась, а ненадання відповідачем відзиву на позов встановлений судом строк без поважних причин не перешкоджає розгляду справи по суті, суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами.

Оскільки представники сторін в судове засідання 16.12.2019р. не з'явились, відповідно до ч. 5 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного тексту рішення.

Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті .

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

01.01.2013р. між Комунальним підприємством "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради (позивач, за умовами договору - Водоканал) та Фізичною особою - підприємцем Горбань Миколою Олександровичем (відповідач, за умовами договору - Споживач) укладено Договір № 2011 на послуги з водопостачання та водовідведоння (далі по тексту - Договір) (а.с. 22-25).

Згідно п.1.2. Договору Водоканал зобов'язався надати Споживачеві послуги з постачання питної води та прийняти від Споживача каналізаційні стоки, а Споживач зобов'язався розрахуватися за вищевказані послуги на умовах, які визначені цим Договором, дотримуючись порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і приймання стічних вод, що встановлені "Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" (затв. наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України" від 27.06.2008р. № 190), "Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України" (затв. наказом Держжитлокомунгоспу України від 05.07.1995р. № 30), "Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України" (затв. наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37), "Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів" ( затв. наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37), "Правилами приймання стічних вод в систему міської каналізації від підприємств м. Кременчука" (затв. рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 22.12.2003р. № 1197) та іншими нормативно - правовими актами.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що п. 2 Порядку розроблення нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.09.1996 р. № 1100 (надалі по тексту - Порядок) визначено, що гранично допустиме скидання (ГДС) речовини - це маса речовини у зворотній воді, що є максимально допустимою для відведення за встановленим режимом даного пункту водного об'єкта одиницю часу.

За приписами п. 4 Порядку нормативи ГДС забруднюючих речовин встановлюються для водокористувачів, які скидають зворотні води у водні об'єкти, відповідно до переліку забруднюючих речовин скидання яких у водні об'єкти нормується в усіх випадках.

Статтею 13-1 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови дотримання нормативів допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.

Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 22.12.2003р. № 1197 затверджені "Правила прийому стічних вод в систему міської каналізації від підприємств м. Кременчука" (надалі по тексту - Правила) (чинне на момент виникнення спірних правовідносин).

В п. 1.3. Правил встановлено, що допустимі концентрації забруднюючих речовин в стічних водах підприємств встановлюються цими Правилами та договором на послуги водопостачання та водовідведення.

В п. 3.8. Договору Споживачу встановлений перелік допустимих концентрацій забруднюючих речовин, а саме: Амоній сольовий -10 мг/л; Залізо загальне - 1 мг/л; завислі речовини - 200 мг/л; ХСК (хімічне споживання кисню) - 500 мг/л; хлориди - 80 мг/л; Фосфати - 5,0 мг/л; Сульфати - 80 мг/г; Мінералізація - 500 мг/л; Жири-30 мг/л; АПАР - 2,0 мг/л; БСК5 (біологічне споживання кисню за 5 діб) - 200 мг/л; рН - 6,5-9,0 мг/л; Температура - 40 С.

Згідно з п.4.3.2 Договору Водоканал має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод від Споживача.

На виконання вищевказаного пункту, Наказом по КП "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради від 26.01.2016р. № 66 затверджений графік проведення контролю за скиданням абонентами стічних вод у систему каналізації м. Кременчука на 2016 рік.

Як вбачається з матеріалів справи, у відповідності до п. п.4.3.2 Договору та затверджених графіків уповноваженими працівниками позивача у період 2016-2018рр. вжито ряд контрольно-перевірочних заходів на предмет встановлення наявності/відсутності перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідача, зокрема 12.10.2017р., 28.11.2017р., 21.12.2017р., 25.01.2018 р., 16.02.2018р., 14.05.2018р., 17.07.2018р., 27.08.2018р. та 11.09.2018р. були здійснені відбори проб стічних вод, які оформлені відповідними актами.

З актів відбору проб стічних вод № 1102 від 12.10.2017р., № 1258 від 28.11.201р. № 1346 від 21.12.2017р., № 70 від 25.01.2018р. вбачається, що представників позивача не було допущено до відбору проб (а.с. 35, 40, 45). Актом відбору проб стічних вод № 1102 від 12.10.2017р. зафіксовано відмову відповідача відбору стічних вод (а.с. 30).

Позивач зазначає, на підставі умов Договору та у відповідності до Правил ним виконаний розрахунок розміру плати за скид понаднормативних забруднень за формулою:

Пс = Нп х (Vn : Кдм х Кд) х Кк, де Пс - плата за скид понаднормативно забруднених стічних вод;

Нп - норматив плати на рівні виробничої собівартості очищення 1 м3 стічних вод;

Vn - об'єм скинутих стоків за місяць;

Кдм - кількість днів у місяці в якому встановлено порушення;

Кд - період (кількість днів) за який нараховується плата за скид понаднормативно забруднених стічних вод;

Кк - загальний коефіцієнт кратності.

При цьому, в обґрунтування проведених нарахувань плати позивач зазначає наступне.

Приписами пункту 3.14 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008р. № 190 передбачено, що у разі відсутності у споживача засобів обліку на каналізаційних випусках, кількість стічних вод визначається за кількістю води, що надходить з мереж централізованого водопостачання та інших джерел, що фактично означає, що обсяг відведеної води дорівнює обсягу поставленої води.

Приймаючи до уваги те, що каналізаційний випуск відповідача засобами обліку не обладнаний, обсяг відведеної води (об'єм скинутих стоків Vn) для нього визначається обсягом централізовано поставленої води. Одночасно кількість централізовано поставленої відповідачу води визначається за показаннями приладів обліку, а саме: вузол обліку споживання води типу КВ 1-5/13, заводський номер 047006, що підтверджується актом прийняття вузлів обліку споживання води на комерційний облік від 11.03.2016р. (а.с. 29).

Позивач зазначає, що згідно показників вищевказаних вузлів обліку споживання води визначено, що на користь відповідача поставлено у жовтні 2017 року - 187,00 куб.м., у листопаді 2017 року - 198.0 куб.м., у грудні 2017 року - 171,0 куб.м., у січні 2018 року - 227,0 куб.м., що потверджується витягами з книг обліку показників лічильників (а.с. 26-28).

Згідно з 6.7. Правил період, за який стягується плата за скид Абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій (Кд), встановлений разовим аналізом, визначається з моменту фіксації виявленого порушення, до його усунення але не більше одного календарного місяця. Плата за понаднормативне забруднення стягується за весь об'єм стічних вод, скинутих підприємством за цей період.

Період оплати за жовтень 2017 року становить 31 день та починає свій перебіг з 01.10.2017р. (момент фіксації порушення згідно акту відбору проб стічних вод згідно акту № 1002) та закінчується 31.10.2017р.

Період оплати листопад 2017р. становить 30 днів та починає свій перебіг з 01.11.2017р. (момент фіксації порушення згідно акту відбору проб стічних вод згідно акту № 1258) та закінчується 31.11.2017р.

Період оплати грудень 2017 року становить 31 день та починає свій перебіг з 01.12.2017р. (момент фіксації порушення згідно акту відбору проб стічних вод згідно акту № 1346) та закінчується 31.12.2017р.

Період оплати за січень 2018 року становить 31 день та починає свій перебіг з 01.01.2018р. (момент фіксації порушення згідно акту відбору проб стічних вод згідно акту № 1346) та закінчується 31.01.2018р.

Статтею 3 Закону України "Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" передбачено, що до основних функцій Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) віднесено реалізацію цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно з п.1.6. Процедури становлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення (затвердженої постановою НКРЕКП від 24.03.2016 року № 364, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.04.2016р. за № 643/28773, надалі по тексту - Процедура) встановлено, що рішення про встановлення тарифів приймається НКРЕКП оформлюється постановами.

Пунктом 1.7. Процедури передбачено, що до рішення про встановлення тарифів додається структура тарифу.

Відповідно до пункту 2.2. Процедури визначено, що складовою структури тарифу є розрахунок повної собівартості водовідведення.

Таким чином, як вказує позивач, норматив плати на рівні виробничої собівартості очищення 1 м3 стічних вод (Нп) при розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень стічних вод за період з березня 2016р. по грудень 2016р. складає 4,24 грн/м3, в жовтні 2017р. - 5,903 грн/м3, в листопаді 2017р. - 6,300 грн/м3 та 6,151 грн/м3, з 25 січня 2018р. - 6.606 грн/м3.

Додатком до Постанови НКРЕКП від 26.03.2015р. №.875 позивачу визначено повну собівартість водовідведення на рівні 3,5295 грн/м3 без ПДВ, а з ПДВ 4,24 грн/м3.

Додатком до Постанови НКРЕКП від 02.02.2017р. № 160 позивачу визначено повну собівартість водовідведення на рівні 4,919 грн/м3 без ПДВ, а з ПДВ 5,903 грн/м3.

Додатком до Постанови НКРЕКП від 02.02.2017р. № 161 позивачу визначено повну собівартість водовідведення на рівні 5,250 грн/м3 без ПДВ, а з ПДВ 6,300 грн/м3.

Додатком до Постанови НКРЕКП від 02.11.2017р. № 1344 позивачу визначено повну собівартість водовідведення на рівні 5,125 грн/м3 без ПДВ, а з ПДВ 6,151 грн/м3.

Додатком до Постанови НКРЕКП від 28.12.2017р. № 1576 позивачу визначено повну собівартість водовідведення на рівні 5,505 грн/м3 без ПДВ, а з ПДВ 6,606 грн/м3.

Відповідно до п. 7.5. Правил приймання стічних вод в систему міської каналізації від підприємств Кременчука, затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 1197 від 22.12.2003р. при встановленні факту одночасного скидання в міську каналізацію декількох забруднюючих речовин, у концентраціях, що перевищують ДК, коефіцієнт кратності Кк, визначається за формулою:

Кк = ? (Сфі - ДКі) : ДКі, де

Сфі - фактична концентрація і-го показника в стічних водах Абонент, мг/л.

ДКі - допустима концентрація і-го показника, що встановлена для даного Абонента, мг/л.

При цьому, розмір коефіцієнта кратності з урахуванням наднормативного скидання декількох речовин незалежно від отриманого значення Кк не може перевищувати 10, крім випадків, передбачених у п. 7.7. Правил.

Одночасно необхідно враховувати, що відхилення показника рН від установлених меж на одну одиницю застосовується Кк = 2 на 2 та більше одиниць Кк = 10.

Разом з тим, пунктом 6.9. Правил передбачено, що Водоканал виставляє Підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кк=5 за розрахунковий місяць при відмові Підприємства виділити відповідальну особу для відбору зволіканні з допуском представника Водоканалу на територію підприємства (більше ніж 30 хвилин після його прибуття) або створені перешкод з боку представників Підприємства.

З огляду на те, що згідно акту відбору проб стічних вод № 1102 від 12.10.2017р. відповідач відмовився від відбору, а згідно актів відбору проб стічних вод № 1258 від 28.11.201р. № 1346 від 21.12.2017р., № 70 від 25.01.2018р. зафіксовано факт недопущення представників позивача до відбору проб, відповідачу виставлено рахунки по кожному акту за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кк=5.

Враховуючи вищевикладене, позивач виконав розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень стічних вод наступним чином:

за жовтень 2017р. на загальну суму 5 519,32грн.: Пс=5,903 х(187:31х31)х5 = 5 519,32грн.

за листопад 2017р. на загальну суму 6 227,17грн.: Пс = 6,300х(198:30х28)х5 = 5 821,20грн.; Пс = 6,151 х (198:30х2)х5 = 405,97грн.

за грудень 2017р. на загальну суму 5 259,11грн.: Пс = 6,151 х (171:31х31)х5 = 5 259,11грн.

за січень 2018р. на загальну суму 7 098,00грн.: Пс = 6,151 х (227:31х24)х5 = 5 404,94грн., Пс = 6,606 х (227:31х7)х5 = 1 693,06грн.

Загальний розмір плати за скид понаднормативних забруднень стічних вод за жовтень, листопад, грудень 2017р. та січень 2018р. склав 24 103, 60 грн. (5 519,32+6 227,17+5 259,11+ 7 098,00 =24 103,60).

Пунктом 3.7. Договору визначено, що розмір та порядок плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням (з перевищенням ДК забруднюючих речовин) визначається згідно Інструкції. Період, за який стягується плата за скид Споживачем стічних вод з перевищенням ДК визначається з моменту встановлення порушення до наступного контрольного аналізу і до усунення порушення, але не більше одного календарного місяця. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод скинутих Споживачем за цей період.

Відповідно до пункту 6.6. Правил прийому стічних вод в систему міської каналізації від підприємств міста Кременчука при виявленні перевищення ДК забруднень, встановлених цими Правилами, Водоканал після закінчення аналізу направляє Абоненту повідомлення про результати аналізів стічних вод у термін, що не перевищує 15 днів з моменту відбору проби.

По закінченню поточного місяця з моменту відбору абоненту надсилається рахунок до сплати за користування послугами водовідведення, розрахованими за склад понаднормативних забруднень.

На виконання умов Договору та Правил позивач направив на адресу відповідача з:

- супровідним листом № 17/8232 від 19.12.2017р. рахунок-фактуру № 1030 від 08.12.2017р., повідомлення про порушення "Правил прийому промислових стічних вод в міську каналізаційну мережу" за жовтень 2017р. (а.с. 31-34) (отримано відповідачем 28.12.2018р.);

- супровідним листом №17/1466 від 21.02.2018р. рахунок-фактуру № 44 від 05.02.2017р., повідомлення про порушення "Правил прийому промислових стічних вод в міську каналізаційну мережу" за листопад 2017р.(а.с. 36-39) (отримано відповідачем 26.02.2018р.);

- супровідним листом №17/1746 від 02.03.2018р. рахунок-фактуру № 107 від 20.02.2018р., повідомлення про порушення "Правил прийому промислових стічних вод в міську каналізаційну мережу" за грудень 2017р. (а.с. 41-44) (отримано відповідачем 13.04.2018р.);

- супровідним листом №17/2741 від 10.04.2018р. рахунок-фактуру № 198 від 23.03.2018р., повідомлення про порушення "Правил прийому промислових стічних вод в міську каналізаційну мережу" за січень 2018р. (а.с. 46- 48).

Згідно з п. 13 Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до системи централізованого водовідведення плата за скид стічних вод до системи централізованого водовідведення у разі порушення вимог щодо якості і режиму їх скидання вноситься споживачем на рахунок виробника у порядку та в строки, що передбачені місцевими Правилами приймання та/або договором.

02.02.2018р. набрав чинності Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 01.12.2017р. № 316, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.01.2018р. за № 57/31509 (надалі по тексту Порядок).

Як вже зазначалося вище, у відповідності до п. п.4.3.2 Договору та затверджених графіків уповноваженими працівниками позивача 16.02.2018р., 14.05.2018р., 17.07.2018р.,27.08.2018р. та 11.09.2018р. були здійснені відбори проб стічних вод, які оформлені відповідними актами, а саме:

- 16.02.2018р. складений акт відбору проб стічних вод № 168 від 16.02.2018р., відповідно до якого зафіксовано факт недопуску представників КП "Кременчукводоканал" до забору стічних вод з боку з боку відповідача (а.с. 49);

- 14.05.2018р. згідно акта відбору проб стічних вод № 402 від 14.05.2018р. (а.с. 53) представниками позивача було проведено відбір разових проб стічних вод відповідача та за результатами хімічного аналізу (протокол вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 16.05.2018 р. - а.с. 58) виявлено відхилення від встановлених допустимих концентрацій по показникам: амоній сольовий 14,4 ±1,3 мг/л при встановленій ДК на рівні 10 мг/л, залізо загальне 1,97 мг/л±0,33 при встановленій ДК на рівні 1,0 мг/л; фосфати 17,8 ±3,2 при встановленій ДК на рівні 5,0 мг/л; мінералізація 670 ±34 мг/л при встановленій ДК на рівні 500 мг/л;

- 17.07.2018р. згідно акта відбору проб стічних вод № 602 від 17.07.2018р. (а.с. 61) представниками позивача було проведено відбір разових проб стічних вод відповідача та за результатами хімічного аналізу (протокол вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 19.07.2018р. (а.с. 66) виявлено відхилення від встановлених допустимих концентрацій (надалі по тексту ДК) по показникам: амоній сольовий 11,9 ±1,07 при встановленій ДК на рівні 10 мг/л , сухий залишок 646 ±32 при встановленій ДК на рівні 500 мг/л;

- 27.08.2018р. згідно акта відбору проб стічних вод № 727 від 27.08.2018р. (а.с. 69) представниками позивача було проведено відбір разових проб стічних вод відповідача та за результатами хімічного аналізу (протокол вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 29.08.2018 - а.с. 74) виявлено відхилення від встановлених допустимих концентрацій (надалі по тексту ДК) по показникам: завислі речовини 310±31 при встановленій ДК на рівні 200 мг/л, ХСК 1250±100 при встановленій ДК на рівні 500 мг/л, хлориди 102±23 при встановленій ДК на рівні 80 мг/л, фосфати 10,7±1,9 при встановленій ДК на рівні 5,0 мг/л, сухий залишок 857±43 при встановленій ДК на рівні 500 мг/л;

- 11.09.2018 року згідно акта відбору проб стічних вод № 782 від 11.09.2018р. (а.с. 76) представниками позивача було проведено відбір разових проб стічних вод відповідача та за результатами хімічного аналізу (протокол вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 11.09.2018р. - а.с. 81) виявлено відхилення від встановлених допустимих концентрацій (надалі по тексту ДК) по показникам: амоній сольовий 26,0±2,3 при встановленій ДК на рівні 10 мг/л, завислі речовини 274±27 при встановленій ДК на рівні 200 мг/л, ХСК 1212±97 при встановленій ДК на рівні 500 мг/л, хлориди 131±26 при встановленій ДК на рівні 80 мг/л, фосфати 14,7±2,7 при встановленій ДК на рівні 5,0 мг/л, сухий залишок 784±39 при встановленій ДК на рівні 500 мг/л, жири 59,5±19 при встановленій ДК на рівні 30 мг/л.

Пунктом 3 розділу II Порядку визначено, що величина плати за скид стічних вод у систему централізованого водовідведення (Рс) розраховується за формулою:

Рс = Кк х Т х (Qpz : Кдм х Кд), де Кк - коефіцієнт кратності, Т - тариф встановлений за надання послуг централізованого водовідведення, віднесеним до відповідної категорії, грн./м3, Qpz - об'єм скинутих споживачем стічних вод з понаднормативними забрудненнями, Кдм - кількість днів у місяці коли встановлено порушення, Кд- період (загальна кількість днів) за який нараховується плата за скид понаднормативно забруднених вод.

Постановою НКРЕКП № 1576 від 28.12.2017р. "Про внесення змін до постанови національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.06.2016 року № 1141" для КП "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради з 25.01.2018р. встановлено тариф для відведення 1 м3 стічної води на рівні 6,67 грн. (без ПДВ), а з ПДВ 8,004 грн.

Таким чином, як вказує позивач, Т (при розрахунку плати за скид понаднормативно забруднених стічних вод за лютий, березень, квітень, травень 2018 рік) складає 8,004 грн.

Згідно показників вищевказаних вузлів обліку споживання води визначено, що на користь відповідача у лютому 2018р. - 162 куб.м., у квітні 2018р. - 128 куб.м., у травні 2018р. - 216 куб.м., у червні 2018 року 181 р. - 181 куб.м., липні 2018р. 210 куб.м., у серпні 2018р. - 210 куб.м., у вересні 2018р. - 150 куб.м., а отже об'єм скинутих стоків у вищевказаних місцях фактично відповідає зазначеним обсягам поставки води, а отже об'єм скинутих стоків у вищевказаних місяцях фактично відповідає зазначеним обсягам поставки води, що стверджується витягами з книг обліку показників лічильників.

Пунктом 12 Порядку визначено, що плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев'яноста днів. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод скинутих споживачем за цей період з певного об'єкта.

Відповідно до пункту 11 Порядку якщо виробником встановлено факт одночасного скиду до системи централізованого водовідведення кількох забруднень у концентраціях, що перевищують ДК, коефіцієнт кратності Кк визначають за формулою:

Кк = ? (Сfi - Дкі) : ДКі, де Сfi - фактична концентрація в стічних водах споживача і - ої речовини, ДКі - допустима концентрація і-ої речовини

З акту відбору проб стічних вод № 168 від 16.02.2018 р. вбачається, що представників КП "Кременчукводоканал" не було допущено до відбору проб, у зв'язку з чим відповідачу за лютий 2018р. виставлено рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кк=5.

Приймаючи до уваги вищевикладене Кк при обрахунку плати за скид понаднормативних забруднень

За травень 2018р. визначений наступним чином: Кк (амоній сольовий) = (14,4 - 10): 10 =0,44; Кк (залізо загальне)= (1,97-1,0): 1,0=0,97; Кк (фосфати) = (17,8 - 5): 5=2,56; Кк (мінералізація)= (670-500):500=0,34.

Таким чином, загальний коефіцієнт кратності за травень 2018 року склав: 0,44 + 0,97 + 2,56+0,34 = 4,31.

Аналогічним способом визначений КК при обрахунку за скид понаднормативних забруднень за інші періоди:

За липень 2018р.: Кк (амоній сольовий) = (11,9-10): 10 =0,19; Кк (сухий залишок)= (646-500):500=0,29; Кк (АПАР)= (5,38-2):2=1,69.

Загальний коефіцієнт кратності за липень 2018 р. склав: 0,19 + 0,29 + 1,69 = 2,17.

За серпень 2018 р.: Кк (завислі речовини) = (310 - 200): 200 =0,55; Кк (ХСК)= (1250-500):500=1,50; Кк (хлориди)= (102-80):80=1,14; Кк (фосфати) = (10,7 - 5,0): 5,0 =0,71

Загальний коефіцієнт кратності за серпень 2018р.склав: 0,55 + 1,50 + 1,14+0,71 = 3,90.

За вересень 2018 р.: Кк (амоній сольовий) = (26,0-10) : 10=1,6; Кк (завислі речовини)= (274-200):200=0,37; Кк (ХСК)=(1212-500):500 = 1,42; Кк (хлорили) = (131 - 80): 80 =0,64; Кк (фосфати)= (14,7-5):5=1,94; Кк (сухий залишок)= (784-500):500=0,98

Загальний коефіцієнт кратності за вересень 2018р. склав: 1,6 + ,037 + 1,42+0,64+1,94+0,98 = 6,95.

Враховуючи вищевикладене, розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень стічних вод за лютий 2018р. виконаний наступним чином:

Рс =5х 6,606 х (162 : 28 х 1) = 191,10

Рс=5х 8,004 х (162 : 28 х 27) =6 251,70

Всього за лютий 2018р. розмір плати за скид понаднормативних забруднень стічних вод становить: 6 442,80 грн. (191,10 +6251,70 =6 442,80).

За травень 2018р. виконаний наступним чином:

Рс =4,31 х 8,004 х (216 : 31 х 14) = 3 364,15,

Рс =4,31х 8,004 х (128 : 30 х 6) =883,13

Всього за травень 2018р. розмір плати за скид понаднормативних забруднень стінних вод становить: 4 248,28 грн. (3 364,15 + 883,13 =4 248,28).

За липень 2018р. виконаний наступним чином:

Рс =2,17х 8,004 х (210 : 31 х 17) = 2 000,20

Рс =2,17х 8,004 х (181 : 30х10) = 1 047,91

Всього за липень2018 року розмір плати за скид понаднормативних забруднень стічних вод становить: 3 048,11 грн. (2 000,20 +1047,91 =3 048,11).

За серпень 2018р. виконаний наступним чином:

Рс =3,90х 8,004 х (150 : 31 х 27) = 4 078,17

Рс =3,90х 8,004 х (210 : 31 хі4) = 2 960,45

Всього за серпень 2018 року розмір плати за скид понаднормативних забруднень стічних вод становить: 7 038,62 грн. (4 078,17 +2 960,45 =7 038,62).

За вересень 2018р. виконаний наступним чином:

Рс =3,90х 8,004 х (199 : 30 х Ц) = 4 058,98

Рс =3,90х 8,004 х (150 : 31 х4) = 1 076,67

Всього за серпень 2018 року розмір плати за скид понаднормативних забруднень стічних вод становить: 5 135,65 грн. (4 058,98 +1 076,67 =5 135,65).

Загальний розмір плати за скид понаднормативних забруднень стічних вод за лютий, травень, липень, серпень, вересень 2018 року склав 25 913,46 гри. (6 442,80 + -248,28+3 048,11+7 038,62+5 135,65 = 25 913,46).

Пунктом 3.7 Договору № 2011 на послуги з водопостачання та водовідведення від 01.01.2013р., укладеного між сторонами, визначено, що розмір та порядок плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням (з перевищенням ДК забруднюючих речовин) визначається згідно Інструкції. Період, за який стягується плата за скид Споживачем стічних вод з перевищенням ДК визначається з моменту встановлення порушення до наступного контрольною аналізу і до усунення порушення, але не більше одного календарного місяця. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод скинутих за цей період.

Згідно з п.8 розділу VI Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення, затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2018р. за № 56/31508 у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами та місцевими правилами приймання, виробник у строк не більше п'яти робочих днів з дати відбору контрольної проби направляє споживачу лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та результати хімічного аналізу.

У строк, що не перевищує шести місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій, виробник направляє споживачу рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та копії підтвердних документів.

Матеріали справи свідчать, що з на виконання умов Договору та приписів чинного законодавства України, позивачем направлено на адресу відповідача:

- з супровідним листом № 17/3537 від 10.05.2018 року направлено рахунок-фактуру № 302 від 03.05.2018р., повідомлення про порушення "Правил прийому стічних вод в міську каналізаційну мережу" за лютий 2018р., Акт відбору проб стічних вод №168 від 16.02.2018р. (а.с. 49-52);

- направлено лист-повідомлення №17/3725 від 17.05.2018р. про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у пробі стічних вод, відібраних 14.05.2018р. (а.с. 59,60);

- з супровідним листом № 17/5164 від 02.07.2018р. направлено рахунок - фактуру № 512 від 25.06.2018р., повідомлення про порушення "Правил прийому промислових стічних вод в міську каналізаційну мережу" за травень 2018р.; Акт відбору проб стічних вод № 402 від 14.05.2018р. (а.с. 53-56) (отримано відповідачем 04.07.2018р. - а.с. 57);

- направлено лист-повідомлення №17/5776 від 23.07.2018р. про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у пробі стічних вод, відібраних 17.07.2018р. (а.с. 67-68);

- з супровідним листом № 17/6315 від 13.08.2018р. направлено рахунок-фактуру № -644 від 07.08.2018р., повідомлення про порушення "Правил прийому промислових стічних вод в міську каналізаційну мережу" за липень 2018р.; акт відбору проб стічних вод № 602 від 17.07.2018р. (а.с. 61-64) (отримано відповідачем 14.08.2018р. - а.с. 65);

- направлено лист-повідомлення №17/6756 від 30.08.2018р. про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у пробі стічних вод, відібраних 27.08.2018р. (а.с. 75);

- з супровідним листом № 17/7306 від 21.09.2018р. направлено рахунок-фактуру № 727 від 17.09.2018р., повідомлення про порушення "Правил прийому промислових стічних вод в міську каналізаційну мережу" за серпень 2018р.; акт відбору проб стічних вод № 727 від 27.08.2018р. (а.с 69-72) (отримано відповідачем 01.10.2018р. - а.с. 73);

- направлено лист-повідомлення №17/7129 від 14.09.2018р. про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у пробі стічних вод, відібраних 11.09.2018р. (а.с. 82-83);

- з супровідним листом № 17/8177 від 24.10.2018р. направлено рахунок-фактуру №-784 від 16.10.2018р., повідомлення про порушення "Правил прийому промислових стічних вод в міську каналізаційну мережу" за вересень 2018р.; акт відбору проб стічних вод № 782 від 11.09.2018р. (а.с. 76-79) (отримано відповідачем 26.10.2018р.- а.с. 80).

Згідно з пунктом 13 Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до системи централізованого водовідведення плата за скид стічних вод до системи централізованого водовідведення у разі порушення вимог щодо якості і режиму їх скидання вноситься споживачем на рахунок виробника у порядку та в строки, що передбачені місцевими Правилами приймання та/або договором.

Пунктом 4.2.5. Договору № 2011 на послуги з водопостачання та водовідведення від 01.01.2013р. передбачений обов'язок відповідача оплачувати відповідні рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.

В п. 3.1. Договору № 2011 на послуги з водопостачання та водовідведення від 01.01.2013р. сторони погодили, що оплата наданого рахунку проводиться Споживачем протягом 3-х банківських днів, з дати отримання рахунку.

Позивач стверджує, що відповідач виставлені рахунки про оплату грошових коштів за скид понаднормативних забруднень стічних вод не оплатив.

Вважаючи свої права порушеними, позивач просить суд стягнути з відповідача плату за скид понаднормативних забруднень стічних вод на загальну суму 50 017,06грн.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно з ч. 1 ст. 181 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Відповідно ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст.629 Цивільного кодексу України).

Відповідно ст.631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права та виконати обов'язки відповідно до договору.

Дослідивши зміст укладеного між сторонами договору, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором надання послуг.

Відповідно до ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій. а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Частиною 1 ст. 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Відповідно до вимог ст. 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.(ст.525 ЦК України).

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (ст. 610 ЦК України).

Як вже зазначалося вище, в матеріалах справи містяться акти відбору стічних вод № 1002 від 12.10.2017р., № 1258 від 28.11.2017р., № 1346 від 21.12.2017р., № 70 від 25.01.2018 р., №168 від 16.02.2018р., № 402 від 14.05.2018 р., № 602 від 17.07.2018р., № 727 від 17.09.2018р., № 782 від 11.09.2018р. з метою контролю їх складу та якості.

При цьому, акт № 1002 від 12.10.2017р. свідчить про відмову від відбору стічних вод, а акти № 1258 від 28.11.2017р., № 1346 від 21.12.2017р., № 70 від 25.01.2018 р., №168 від 16.02.2018р. підтверджують факт недопуску працівників позивача до здійснення відбору.

Нарахування за вказаними актами позивачем здійснено з урахуванням приписів п.п. 6.9. Правил приймання стічних вод в систему міської каналізації від підприємств м. Кременчука" (затв. рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 22.12.2003р. № 1197) та п.8 розділу VI Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення (затв. Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2018р. за № 56/31508) (чинні у спірний період), якими визначено, що при відмові Підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб та створення перешкод у відборі проб з боку працівників Підприємства, Водоканал виставляє підприємству рахунок за понаднормований скид забруднення з к=5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинено дане порушення.

Отже, нарахування плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями згідно виставлених для оплати рахунків № 1030 від 08.12.2017р. (на суму 5 519,32грн.), № 44 від 05.02.2018р. (на суму 6 227,17грн.), № 107 від 20.02.2018р. (на суму 5 259,11грн.), № 198 від 23.03.2018р. (на суму 7 098,00грн.) здійснено правомірно.

Суд встановив, що решта актів, а саме № 402 від 14.05.2018 р., № 602 від 17.07.2018р., № 727 від 17.09.2018р., № 782 від 11.09.2018р. складені працівниками позивача в присутності уповноважених представників відповідача і підписані останніми без будь-яких зауважень.

Зроблені підприємством позивача лабораторні дослідження, зафіксували перевищення допустимих концентрацій, а отже нарахування плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями згідно виставлених для оплати рахунків № 512 від 25.06.2018р. (на суму 4 248,28грн.), № 644 від 07.08.2018р. (на суму 3 048,11грн.), № 727 від 17.09.2018р. (на суму 7 038,62грн.), № 784 від 16.10.2018р. (на суму 5 135,65грн.) є правомірним (аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд у своїх постанові від 02.05.18 р. у справі № 904/8186/16 ).

Доказів здійснення відповідачем плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин суду не надано.

Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ст.77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч.1 ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в сумі 50 017,06грн. обґрунтовані, підтверджені документально та нормами матеріального права, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України понесені позивачем при зверненні з даним позовом судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 232-233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Горбань Миколи Олександровича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Комунального підприємства "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради (пров. Г.Бреста, 35А, м. Кременчук, Полтавська область, 39623, код ЄДРПОУ 03361655) 50 017,06грн. плати за скид понаднормативних забруднень стічних вод (за жовтень 2017р., листопад 2017р., грудень 2017р., січень 2018р., лютий 2018р., травень 2018р., липень 2018р., серпень 2018р., вересень 2018р.), а також 1 921,00 грн. витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.ст.256 ГПК України). Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повний текст рішення складено 16.10.2020р.

Суддя О.О. Ореховська