Окрема ухвала від 13.10.2020 по справі 910/16844/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

ОКРЕМА УХВАЛА

м. Київ

13.10.2020Справа №910/16844/19

За скаргоюТовариства з обмеженою відповідальністю "Нор-Ест Агро"

на бездіяльністьШевченківського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)

у справі№910/16844/19

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Нор-Ест Агро"

доДержавного підприємства "Укрліктрави"

простягнення 1 248 738,73 грн.

Суддя Бойко Р.В.

секретар судового засідання Кучерява О.М.

Представники учасників справи:

від позивача (скаржник): Бонтлаб В.В.;

від відповідача: не з'явився;

від державного виконавця: не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

На розгляді Господарського суду міста Києва перебувала справа №910/16844/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нор-Ест Агро" до Державного підприємства "Укрліктрави" про стягнення 1 248 738,73 грн.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 13.03.2020 у справі №910/16844/19 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Нор-Ест Агро" задоволено повністю. Стягнуто з Державного підприємства "Укрліктрави" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Нор-Ест Агро" за договором №8/17/62 від 07.02.2017 заборгованість у розмірі 660 898,60 грн. та штрафні санкції (пеня та штраф) у розмірі 364 019,12 грн. Стягнуто з Державного підприємства "Укрліктрави" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Нор-Ест Агро" за договором №8/17/152 від 03.05.2017 заборгованість у розмірі 149 135,02 грн. та штрафні санкції (пеня та штраф) у розмірі 74 685,99 грн. Стягнуто з Державного підприємства "Укрліктрави" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Нор-Ест Агро" судовий збір у розмірі 18 731,08 грн.

12.08.2020 на виконання вказаного рішення Господарським судом міста Києва було видано відповідні накази.

21.09.2020 через відділ діловодства суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Нор-Ест Агро" надійшла скарга на бездіяльність Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якій скаржник просить суд визнати неправомірною бездіяльність органу виконавчої служби щодо розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Нор-Ест Агро" про відкриття виконавчого провадження за наказами Господарського суду міста Києва №910/16844/19 від 12.08.2020 та зобов'язати вчинити дії, щодо направлення постанови (або іншого процесуального документа) винесеної за результатами розгляду заяв стягувача.

В судовому засіданні 13.10.2020 було оголошено вступну та резолютивну частини ухвали про відмову в задоволенні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Нор-Ест Агро" на бездіяльність Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) з виконання наказів Господарського суду міста Києва №910/16844/19 від 12.08.2020.

Водночас, під час розгляду у судовому засіданні 13.10.2020 скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Нор-Ест Агро" на бездіяльність Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) судом було встановлено, що органом державної виконавчої служби порушено вимоги Закону України "Про виконавче провадження" стосовно строків реєстрації виконавчих документів, їх передачі державним виконавцям та строків доведення до учасників виконавчого провадження документів виконавчого провадження.

За приписами частини 1 статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" строки у виконавчому провадженні - це періоди часу, в межах яких учасники виконавчого провадження зобов'язані або мають право прийняти рішення або вчинити дію. Строки у виконавчому провадженні встановлюються законом, а якщо вони не визначені законом - встановлюються виконавцем.

Будь-яка дія або сукупність дій під час виконавчого провадження повинна бути виконана не пізніше граничного строку, визначеного цим Законом (частина 2 статті 11 Закону України "Про виконавче провадження").

Частиною 3 статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що строки, встановлені цим Законом, обчислюються в робочих днях, місяцях і роках, а також можуть визначатися посиланням на подію, яка повинна неминуче настати.

Частиною 1 статті 13 Закону України "Про виконавче провадження" унормовано, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

За порушення строків прийняття рішень та вчинення виконавчих дій виконавці несуть відповідальність в порядку, встановленому законом.

Закон України "Про виконавче провадження" є спеціальним законом, який регулює порядок вчинення виконавчих дій, при цьому детально дії виконавців під час вчинення виконавчих дій регламентуються Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 №512/5, яка визначає окремі питання організації виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб), що підлягають примусовому виконанню.

Пункти 4 та 5 розділу ІІІ цієї Інструкції регламентують дії державного виконавця, які передують відкриттю виконавчого провадження: виконавчий документ повертається без прийняття до виконання у випадках, передбачених частиною четвертою статті 4 Закону, про що орган державної виконавчої служби або приватний виконавець надсилає стягувачу повідомлення протягом трьох робочих днів з дня пред'явлення виконавчого документа; у разі відсутності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття його до виконання виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до приписів статті 8 Закону України "Про виконавче провадження" реєстрація виконавчих документів, документів виконавчого провадження, фіксування виконавчих дій здійснюється в автоматизованій системі виконавчого провадження, порядок функціонування якої визначається Міністерством юстиції України.

Відповідно до п. 1 Розділу ІІ Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження, затвердженого наказ Міністерства юстиції України від 05.08.2016 №2432/5 (надалі - Положення), вхідна кореспонденція, в тому числі виконавчі документи, приймається й опрацьовується відповідальною особою органу державної виконавчої служби (приватним виконавцем, помічником або відповідальною особою приватного виконавця) і реєструється у Системі в день її надходження, крім виконавчих документів, виданих у формі електронних документів, реєстрація яких здійснюється у Системі автоматично. У разі наявності технічних підстав, що унеможливлюють роботу Системи, реєстрація вхідної кореспонденції здійснюється невідкладно після відновлення функціонування Системи.

Згідно п. 3 Положення дата реєстрації та вхідний номер документа, що є номером за порядком у відповідному році, формуються Системою автоматично. Кожному виконавчому провадженню надається єдиний унікальний номер, який формується Системою.

Пунктами 1, 2 Положення передбачено, що автоматичний розподіл виконавчих документів в органі державної виконавчої служби здійснюється в день їх реєстрації на підставі інформації, внесеної до Системи відповідальною особою органу державної виконавчої служби, або відразу після реєстрації Системою виконавчих документів, виданих у формі електронних документів та пред'явлених в рамках інформаційної взаємодії. Виконавчі документи розподіляються між державними виконавцями у довільному порядку із дотриманням черговості та з урахуванням встановленого коефіцієнта й кількості виконавчих проваджень, які перебувають на виконанні у державного виконавця, крім випадків, передбачених пунктами 6, 7 цього розділу.

Як вбачається з матеріалів справи, 01.09.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю "Нор-Ест Агро" направило засобами поштового зв'язку заяви про відкриття виконавчого провадження, в якій просило Шевченківський районний відділ державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) прийняти до виконання накази Господарського суду міста Києва №910/16844/19 від 12.08.2020, що підтверджується накладною підприємства поштового зв'язку №0304010139138 від 01.09.2020, фіскальним чеком від 01.09.2020 та описом вкладення у цінний лист.

Згідно інформації з пошукової системи Акціонерного товариства "Укрпошта" в мережі Інтернет поштове відправлення №0304010139138 отримано Шевченківським районним відділом державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 03.09.2020.

Тобто, у відповідності до опису вкладення у цінний лист три накази Господарського суду міста Києва №910/16844/19 від 12.08.2020 направлялись в одному конверті, а отже і надійшли до органу державної виконавчої служби одночасно (в одну і ту ж дату - 03.09.2020).

Проте, заяви стягувача про відкриття виконавчих проваджень з примусового виконання наказів Господарського суду міста Києва №910/16844/19 від 12.08.2020 зареєстровані у різні дні, а саме: заява про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання наказу про стягнення заборгованості у розмірі 660 898,60 грн. та штрафних санкцій (пеня та штраф) у розмірі 364 019,12 грн. зареєстрована за №61663 - 04.09.2020 та передана державному виконавцю Коваленко Є.І.; заява про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання наказу про стягнення заборгованості у розмірі 149 135,02 грн. та штрафних санкцій (пеня та штраф) у розмірі 74 685,99 грн. зареєстрована за №62034 - 07.09.2020 та передана державному виконавцю Борисюк Р.А.; заява про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання наказу про стягнення з судового збір у розмірі 18 731,08 грн. зареєстрована за №62028 - 07.09.2020 та передана державному виконавцю Борисюк Р.А.

Доказів наявності технічної неможливості реєстрації трьох наказів Господарського суду міста Києва №910/16844/19 від 12.08.2020 в день їх надходження до органу державної виконавчої служби - 03.09.2020, матеріали справи не містять, а органом ДВС про них не зазначалось, а отже заяви стягувача за №61663 - 04.09.2020, за №62034 - 07.09.2020 та за №62028 - 07.09.2020 зареєстровані з порушенням п. 1 Розділу ІІ Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження.

Більше того, всі три накази Господарського суду міста Києва №910/16844/19 від 12.08.2020 хоча і надійшли до органу державної виконавчої служби одночасно (03.09.2020), проте були зареєстровані у різні дати, що є, по-перше, порушенням п. 1 Розділу ІІ Положення, а по-друге, фактично є зазначенням Шевченківським районним відділом державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) недостовірної інформації про дату надходження до органу виконавчої служби заяв стягувача за №62034 та за №62028 - 07.09.2020.

04.09.2020 державним виконавцем Шевченківського районному відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Коваленко Є.І. відкрито виконавче провадження №62960426 з примусового виконання наказу Господарського суду міста Києва №910/16844/19 від 12.08.2020 про стягнення з Державного підприємства "Укрліктрави" заборгованості у розмірі 660 898,60 грн. та штрафних санкцій (пеня та штраф) у розмірі 364 019,12 грн.

08.09.2020 державним виконавцем Шевченківського районному відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Борисюк Р.А. відкрито виконавче провадження №62974589 з примусового виконання наказу Господарського суду міста Києва №910/16844/19 від 12.08.2020 про стягнення з Державного підприємства "Укрліктрави" заборгованості у розмірі 149 135,02 грн. та штрафних санкцій (пеня та штраф) у розмірі 74 685,99 грн.

08.09.2020 державним виконавцем Шевченківського районному відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Борисюк Р.А. відкрито виконавче провадження №62974467 з примусового виконання наказу Господарського суду міста Києва №910/16844/19 від 12.08.2020 про стягнення з Державного підприємства "Укрліктрави" судового збір у розмірі 18 731,08 грн.

Частиною 5 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

Тобто, неналежна організація документообігу в частині дотримання вимог нормативно-правових актів стосовно строків реєстрації виконавчих документів та їх передачі державним виконавцям Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) мала наслідком порушення встановленого ч. 5 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" строку на відкриття виконавчих проваджень №62974589 та №62974467 з примусового виконання наказів Господарського суду міста Києва №910/16844/19 від 12.08.2020, оскільки останні повинні були бути відкриті 04.09.2020, проте фактично були відкриті лише 08.09.2020.

Частиною 1 статті 28 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур'єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1 - 4 частини дев'ятої статті 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі. Документи виконавчого провадження надсилаються стягувачу та боржнику за їхніми адресами, зазначеними у виконавчому документі. У разі зміни стороною місця проживання чи перебування або місцезнаходження документи виконавчого провадження надсилаються за адресою, зазначеною у відповідній заяві сторони виконавчого провадження. Документи виконавчого провадження доводяться до відома або надсилаються адресатам не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.

Як зазначає скаржник, ним було отримано постанову про відкриття виконавчого провадження №62960426 - 17.09.2020, що підтверджується поштовим відправленням №0103074714283 (направлено органом ДВС 15.09.2020), постанови про відкриття виконавчих проваджень №62974589 та №62974467 - 02.10.2020, що підтверджується поштовим відправленням №0103075041827 (направлено органом ДВС 30.09.2020).

Таким чином, постанову про відкриття виконавчого провадження №62960426 державним виконавцем направлено стягувачу більше ніж через тиждень після винесення постанови про відкриття відповідного виконавчого провадження, а постанови про відкриття виконавчих проваджень №62974589 та №62974467 через три тижні після їх постановлення, що є порушенням частини 1 статті 28 Закону України "Про виконавче провадження".

З огляду на встановлений ч. 5 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" строк прийняття рішення за наслідками пред'явлення виконавчого документа до виконання - не пізніше наступного дня від дати надходження такого документу до ВДВС, а також встановлений ч. 1 ст. 28 Закону України "Про виконавче провадження" строк направлення документів виконавчого провадження - не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення, суд вважає неприпустимими встановлені під час розгляду скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Нор-Ест Агро" порушення строків, тим більше на 20 днів.

Такі дії Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) не відповідають закріпленим в ст. 2 Закону України "Про виконавче провадження" засадам здійснення виконавчого провадження, а саме: справедливості, неупередженості, об'єктивності та розумності строків виконавчого провадження, а також свідчать про недобросовісне ставлення органу виконавчої служби до покладених на нього Законом України "Про виконавче провадження" обов'язків.

Відповідно до ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, визначеними виконавчим документом і цим Законом.

Таким чином, викладене свідчить про безпідставне ігнорування Шевченківським районним відділом державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) положень ст. 19 Конституції України, ч. 5 ст. 26, ч. 1 ст. 28 Закону України "Про виконавче провадження" та п. 1 Розділу ІІ Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження, затвердженого наказ Міністерства юстиції України від 05.08.2016 №2432/5.

Частиною 1 статті 246 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.

В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення (ч. 5 ст. 246 Господарського процесуального кодексу України).

Неналежна організації документообігу у Шевченківському районному відділі державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (порушення строків реєстрації виконавчих документів та їх передачі державним виконавцям, а також направлення виконавчих документів сторонам виконавчого провадження) призвела до порушення строків винесення процесуальних документів за результатами розгляду заяв про відкриття виконавчого провадження, а також щодо їх направлення таких документів стягувачу, що є порушенням положень ст. 19 Конституції України, ч. 5 ст. 26, ч. 1 ст. 28 Закону України "Про виконавче провадження" та п. 1 Розділу ІІ Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження, затвердженого наказ Міністерства юстиції України від 05.08.2016 №2432/5.

Згідно ч. 6 ст. 246 Господарського процесуального кодексу України окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню.

Оскільки судом, було виявлено наведені порушення у діяльності Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), то суд вбачає за необхідне направити дану окрему ухвалу начальнику Шевченківського районному відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання (ч. 7 ст. 246 Господарського процесуального кодексу України).

За таких обставин, Господарський суд міста Києва виносить на адресу начальника Шевченківського районному відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) окрему ухвалу про необхідність усунення допущених порушень законодавства в частині дотримання строків, визначених ч. 5 ст. 26 та ч. 1 ст. 28 Закону України "Про виконавче провадження", п. 1 Розділу ІІ Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження, затвердженого наказ Міністерства юстиції України від 05.08.2016 №2432/5, та вважає, що достатнім та обґрунтованим строком для надання ним відповіді є - один місяць з моменту одержання окремої ухвали.

При цьому, суд вважає за необхідне звернути увагу Шевченківського районному відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), що залишення посадовою особою без розгляду окремої ухвали суду або невжиття заходів до усунення зазначених в ній порушень закону, а так само несвоєчасна відповідь на окрему ухвалу суду, є підставою для притягнення такої особи до адміністративної відповідальності на підставі ст. 185-6 Кодексу про адміністративні правопорушення України.

Керуючись статтями 2, 234, 246 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

УХВАЛИВ:

1. Винести на адресу начальника Шевченківського районному відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) окрему ухвалу щодо вжиття заходів для належної організації документообігу в частині дотримання вимог Закону України "Про виконавче провадження" стосовно строків реєстрації виконавчих документів, їх передачі державним виконавцям та строків доведення до учасників виконавчого провадження документів виконавчого провадження.

2. Визначити Шевченківському районному відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) строк для надання відповіді щодо обставин, з яких постановлено дану окрему ухвалу, - один місяць з моменту одержання даної окремої ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (13.10.2020) та може бути оскарження протягом десяти днів з дати складання повного тексу шляхом подання у відповідності до п. 17.5 ч. 1 ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬ Господарського процесуального кодексу України апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду або через Господарський суд міста Києва.

Повний текст ухвали складено 21.10.2020.

Суддя Р.В. Бойко