ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № 16/35
м. Київ
10 вересня 2009 року 14:45 № 16/35
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кишинському М.І. при секретарі судового засідання Попадин О.Б. вирішив адміністративну справу
за позовом Закрите акціонерне товариство "Джей Ті Інтернешнл Компані Україна"
до Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (Департамент САТ) державної податкової адміністрації України
про визнання недійсним рішення
за участю представників сторін:
< тип представника >, < ПІБ представника >, довіреність № < Текст >, від < Дата >, < юр. особа або примітка >
На підставі ч.3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 10.09.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача про визнання протиправним, недійсним та скасування рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України від 13.11.2008 року № 000135 про застосування фінансових санкцій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що висновки Акту перевірки, на яких ґрунтується оскаржуване рішення, суперечать законодавству України та не відповідають фактичним обставинам справи, приймаючи рішення відповідач вийшов за межі повноважень, визначених законом, внаслідок чого оскаржуване рішення є протиправним. В своєму позові, позивач зазначив, що з березня 2003 року зберігає власну продукцію -тютюнові вироби на складі, розташованому у місті Львові по вул. Городоцька, 355, в одному й тому ж складському приміщенні, що має єдиний простір, не розділений перегородками та використовується на умовах оренди. Розмір орендованої площі змінюється в залежності від господарських потреб позивача. Тому не погоджується з висновками акту перевірки, що фактично оптові партії тютюнових виробів зберігаються у складському приміщенні площею 965 кв.м та 1635 кв.м, які розділені перегородкою, а приміщення площею 1635 кв.м не внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання. Внесення місця зберігання до Єдиного реєстру підтверджується довідкою, яка була надана відповідачу і три рази переоформлялась. В усіх трьох довідках вказана одна адреса місця зберігання, а тому приміщення 965 кв. м та 1635 кв. м не є окремими приміщеннями, а є частинами одного складського приміщення.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги і просив задовольнити їх в повному обсязі.
Відповідач проти задоволення позову заперечував. В обґрунтування своїх заперечень зазначав, що оптові партії тютюнових виробів позивача зберігаються у двох складських приміщеннях, одне площею 965 кв.м, інше -1635 кв.м, які розділені сітчатою перегородкою. До перевірки було надано копії довідок про внесення місць зберігання до Єдиного державного реєстру і станом на 15.10.2008 р. за даною адресою діє довідка про внесення місця зберігання оптових партій тютюнових виробів від 30.01.2007 р. № 13170107139 (бланк № 019209) на загальну площу 965 кв.м. Інша площа 1635 кв.м. на час перевірки не внесена до Єдиного реєстру. Таким чином, позивачем порушено п. 4.3 Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання. Вважає оспорюване рішення законним та обґрунтованим, а тому в задоволенні позову просить відмовити.
За результатами розгляду наданих сторонами документів, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва,
встановив:
Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Львівській області проведено позапланову виїзну перевірку Закритого акціонерного товариства «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна»за адресою: м. Львів, вул. Городоцька, 355.
За результатами перевірки складено Акт № 130115/1304-154/32-1 від 14.10.2008 року.
На підставі Акту перевірки Департаментом САТ ДПА України винесено рішення №000135 від 13.11.2008 р. про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 9280999,70 грн.
Так, перевіркою встановлено, що ЗАТ «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна»орендує у ВАТ «Львівелектромаш»складські приміщення загальною площею 2600 кв.м, що підтверджується договором оренди від 06.08.08 № 66, де зберігає тютюнові вироби. Оптові партії тютюнових виробів зберігаються у двох складських приміщеннях, одне площею 965 кв.м, інше -1635 кв.м, які розділені сітчатою перегородкою. До перевірки були надані копії довідок про внесення місць зберігання до Єдиного державного реєстру. Станом на 15.10.2008 р. за даною адресою діє довідка про внесення місця зберігання оптових партій тютюнових виробів на загальну площу 965 кв.м від 30.01.2007 р. №13170107139 (бланк № 019209). Згідно з Актом перевірки № 130115/1304-154/32-1 від 14.10.2008 року тютюнові вироби на момент перевірки зберігалися у складському приміщенні на площі 1635 кв.м., яке не внесене до Єдиного державного реєстру місць зберігання оптових партій тютюнових виробів, чим було порушено Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру.
Суд, заслухавши сторін та дослідивши матеріали справи приходить до наступних висновків.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР (із змінами і доповненнями, внесеними, зокрема ЗУ №3032-III від 07.02.2002), місце зберігання -місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) -перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Статтею 15 цього Закону визначено, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта підприємницької діяльності таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта підприємницької діяльності з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Внесення місць зберігання тютюнових виробів до Єдиного державного реєстру здійснюється у порядку, визначеному наказом Державної податкової адміністрації України від 28 травня 2002 року № 251 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 серпня 2002 року за № 670/6958.
Відповідно до п. 1.1 Порядку до Єдиного реєстру вносяться відомості про місце зберігання, а саме, площа місця зберігання (місткість місця зберігання спирту), вид продукції, що зберігається.
Пунктом 2.2 Порядку передбачено, що для внесення до Єдиного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв або тютюнових виробів, суб'єкти підприємницької діяльності подають заяву до Департаменту, нотаріально засвідчену копію ліцензії на відповідний вид діяльності та документ, що підтверджує право користування приміщенням.
Пунктом 4.3 Порядку визначено, що у разі зміни відомостей про заявника місця зберігання або характеристик місця зберігання орган державної податкової служби, який вносив місце зберігання до Єдиного реєстру, на підставі заяви суб'єкта підприємницької діяльності протягом семи календарних днів вносить зміни до Єдиного реєстру та видає суб'єкту підприємницької діяльності довідку, оформлену на новому бланку з урахуванням змін.
Як вбачається з матеріалів справи, місце зберігання оптових партій тютюнових виробів за адресою: м. Львів, вул. Городоцька, площею 1781,4 кв.м, підтверджується довідкою № 12170101540 від 06.03.2003 р. (бланк № 003788), виключено з ЄДР у зв'язку із закінченням терміну дії ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами розпорядженням Департаменту від 28.09.2006 р. № 1217-р. Місце зберігання оптових партій тютюнових виробів за адресою: м.Львів, вул. Городоцька, 355, площею 1781,4 кв.м (№13160107139 від 17.08.2006 р. (бланк № 018563), внесено за заявою підприємства (вх. від 15.08.2006 р. № 3562/6) згідно договору оренди № 82578/05 від 01.11.2005 р., укладеного між ВАТ «Львівелектромаш»та ЗАТ «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна»на складські приміщення загальною площею 1781 кв.м.
За заявою підприємства від 26.01.2007 р. № 316/6 зазначене місце зберігання переоформлено у зв'язку зі зменшенням площі на 965 кв. м , відповідно до договору оренди № 111 від 01.12.2006 р. і видано довідку про внесення місця зберігання оптових партій тютюнових виробів № 13170107139 від 30.01.2007 р. (бланк № 019209).
Як було зазначено відповідачем, 01.12.2008 р. позивач звертався до Департаменту із заявою (вх. № 4343/6 від 02.12.2008 р.) про внесення змін до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв (тютюнових виробів) у зв'язку зі зміною характеристики місця зберігання тютюнових виробів, а саме, збільшення його площі з 965,0 кв.м до 2600,0 кв.м. у відповідності до Договору оренди № 66 від 06.08.2008 р. Проте, на час перевірки, 14.10.2008р, як встановлено у судовому засіданні, підтверджено внесенням до ЄДР, лише місце зберігання загальною площею 965 кв.м.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що твердження позивача, що складське приміщення за адресою м.Львів, вул. Городоцька, 355, орендоване згідно договору № 66 від 06.08.2008 р., є саме тим приміщенням, яке використовується суб'єктом підприємництва для зберігання тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру, є помилковим, оскільки, у відповідності з наведеними вище нормами, необхідною умовою є не лише адреса місцезнаходження зберігання тютюнових виробів, але й площа місця зберігання, яка має бути підтверджена відповідною довідкою.
Статтею 17 Закону України «Про державне регулювання»передбачено, що за порушення норм цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру -100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
Як вбачається з матеріалів перевірки у складському приміщенні площею 965 кв.м знаходилось товару на 4443024,3 грн.; у складському приміщенні площею 1635 кв.м -на суму 9280999,7 грн.
Так, як приміщення площею 1635 кв.м. не було внесено до Єдиного реєстру, застосування штрафу у розмірі 9280999,7 грн. є правомірним.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони у відповідності з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності прийнятого ним оскаржуваного рішення.
Суд, всебічно, повно та об'єктивно, за правилами, встановленими ст. 86 КАС України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги є не обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони -суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Оскільки у судове засідання свідки не викликались і експертизи не проводились, судові витрати, які підлягають стягненню відсутні.
На підставі наведеного, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У позові відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя М.І. Кишинський