Постанова від 23.12.2009 по справі 2а-14037/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № < Внутрішній Номер справи >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

23 грудня 2009 року 11:36 № 2а-14037/09/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К. при секретарі судового засідання Попові В.С. , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Пілот”

до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва

про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій

від 06.07.2009р. № 0003072303

за участю представників сторін:

від позивача: Усік І.М. (за дво. від 01.12.2009р. б/н), Петрик С.А. (за дов. від 02.11.2009р. б/н)

від відповідача: Горбенко І.М. (за дов. від 08.01.2009р № 3)

прокуратури Дарницького району м.Києва Пахар Ю.С.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 23.12.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальність „Пілот” з позовом до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 06.07.2009р. № 0003072303.

Позивач вважає, що не порушував вимог пунктів 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». На думку позивача, прийняте відповідачем рішення №0003072303 від 06.07.2009 року (далі - Рішення) про застосування до ТОВ «Пілот»(далі - Позивач) штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 8750532,5 грн. є неправомірним, оскільки реалізація авіаквитків без застосування реєстратора розрахункових операцій здійснюється філією відповідно до п. 4 ст. 9 Закону та надані до перевірки відповідні документи, агентські купони бланків суворої звітності..

Відповідачем у наданому відзиві позовні вимоги заперечуються з підстав правомірності прийняття оспорюваного рішення. Зокрема відповідач посилається на те що, при проведенні розрахункових операцій по продажу електронних білетів за готівку, реєстратор розрахункових операцій не застосовувався, відповідний розрахунковий документ (касовий чек, розрахункова квитанція, проїзні документи з використанням бланків суворого обліку з урахуванням п.4, ст.9 Закону України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(із змінами та доповненнями), прибуткові касові ордери, які підтверджують факт оплати наданої послуги) не роздруковувались та не видавались.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Співробітниками ДПА у АР Крим була проведена перевірка за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій представництва за адресою: м.Сімферополь, аеропорт «Центральний», яке належить Сімферопольській філії ТОВ «Пілот»(код 26177836). За результатами перевірки був складений акт перевірки № 1103/01/01/23/26177836 від 12.06.2009р.

Вищезазначеним актом перевірки було встановлено, що представництво СФ ТОВ «Пілот»здійснює реалізацію за готівку електронних пасажирських білетів, які є підтвердженням в електронній формі договору перевезення та проведення розрахунків пасажирів і багажу авіаційним транспортом. Так, згідно касової книги підприємства в період з 01.01.2009р. по 15.06.2009р. підприємством було реалізовано за готівкові кошти (електронних пасажирських білетів на загальну суму 1 750 106,50 грн.

При цьому, при проведенні розрахункових операцій по продажу електронних білетів за готівку, реєстратор розрахункових операцій не застосовувався, відповідний розрахунковий документ (касовий чек, розрахункова квитанція, проїзні документи з використанням бланків суворого обліку з урахуванням п.4, ст.9 Закону України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(із змінами та доповненнями), прибуткові касові ордери, які підтверджують факт оплати наданої послуги) не роздруковувались та не видавались.

Також акт перевірки містить посилання на те, що позивачем здійснюється продаж квитків з видачею роздрукованого на бланку суворого обліку документу.

Зазначені договори містять умови щодо постачання позивачу бланків суворого обліку, роздрукування авіаквитків позивачем підтверджується також актом перевірки. Згідно наданих суду позивачем пояснень до вартості авіаквитка входить тільки сума, зазначена у самому квитку, авіаквиток видається безпосередньо після одержання коштів.

Правова позиція відповідача ґрунтується на необхідності застосування реєстратора розрахункових операцій у випадку продажу авіаквитків.

Позивач в свою чергу зазначаю що, реалізація авіаквитків без застосування реєстратора розрахункових операцій здійснюється філією відповідно до п. 4 ст. 9 Закону та надані до перевірки відповідні документи, агентські купони бланків суворої звітності, договори з авіакомпаніями, ордери на передачу бланків суворого обліку для роздрукування авіаквитків.

Згідно п.1,2 ст. З Закону України» від 06.07.1995р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (із змінами та доповненнями) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Пунктом 1 ст. 17 зазначеного Закону встановлено, що у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг).

Згідно п. 4 ст. 9 Закону реєстратор розрахункових операцій та розрахункові книжки не використовуються при продажу проїзних і перевізних документів із застосуванням бланків суворого обліку на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів та на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю, а також при продажу білетів державних лотерей через електронну систему прийняття ставок, що контролюється у режимі реального часу Державним казначейством України, та квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів.

Отже, вищезазначеною правовою нормою встановлено наступну можливість здійснення реалізації авіаквитків без застосування РРО та розрахункових книжок -застосування бланків суворого обліку та видачу розрахункового документу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 283 «Про встановлення порядку виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку»проїзні документи, зокрема: квитки на проїзд у залізничному, морському, річковому і повітряному транспорті віднесено до бланків документів суворого обліку.

Продаж електронних авіаквитків Сімферопольською філією Позивача здійснюється з використанням бланків авіаквитків серії 950 ДП «Український обчислювальний центр цивільної авіації», які є бланками суворого обліку і виготовлені у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року «Про встановлення порядку виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку»№ 283, форма яких погоджена з Департаментом по контролю за виробництвом цінних паперів, акцизних марок, документів суворої звітності та голографічних захисних елементів (Держзнак) Міністерства фінансів України (копія листа погодження №32000-08/223 від 26.03.07 додається), порядок використання яких встановлено наказом Укравіатрансу від 06.06.03 №257 та наказом Державіаслужби від 31.05.05 №362.

Згідно ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Вказані бланки авіаквитків серії 950 є проїзним документом встановленої форми, а отже є згідно визначення, що міститься в ст. 2 Закону, належними розрахунковими документами.

У відповідності до п.п. 1.3.2 п. 1.3 розділу І Правил виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку, затверджених наказом Міністерства фінансів, Служби безпеки, Міністерства внутрішніх справ України від 25, 15, 24 листопада 1993 року № 98/118/740 бланки документів суворого обліку:

-документи, що засвідчують особу, подію, освіту, трудовий стаж тощо (паспорт, свідоцтво про народження, одруження і розірвання шлюбу, переміну прізвища, імені, по батькові; трудова книжка і вкладиш до неї; посвідчення водія, службові, військові, ветеранів, інвалідів; дипломи про освіту, присвоєння звання; пенсійна книжка; пенсійні листки, листки тимчасової непрацездатності);

-проїзні документи (квитки на проїзд у залізничному, морському, річковому і повітряному транспорті; документи на перевезення вантажів; військові проїзні документи); знаки поштової сплати (поштові марки, конверти з марками, листівки з марками);

-документи, що обслуговують грошовий обіг (книжки ощадні, чекові, депозитні; чеки грошові, майнові, розрахункові; бланки фінансування, страхування; акредитиви; марки податкові, митні; доручення на видачу коштів, пенсій, майна; сертифікати якості, на право вивезення та ввезення; поліси страхування; ліцензії);

-бланки білетів тиражних та миттєвих лотерей.

Виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку здійснюється тільки на державних спеціалізованих підприємствах, які охороняються органами внутрішніх справ (п. 1.2 розділу І зазначених Правил).

Судому ході розгляду справи встановлено, що позивачем при продажу квитків використовувались бланки суворого обліку, отримані позивачем за агентськими угодами, укладеними з авіаперевізниками. Зазначені бланки позивач отримував за накладними та звітував перед авіаперевізниками про їх використання, що підтверджується відповідними документами які наявні в матеріалах справи.

Таким чином, суд вважає, що надання позивачем послуг з продажу авіаквитків підтверджується відповідними розрахунковими документами (проїзним документом - квитком на проїзд), які за своїми формою та змістом повністю відповідають вимогам щодо розрахункового документа, встановленим ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Пунктом 4 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»при продажу проїзних і перевізних документів із застосуванням бланків суворого обліку на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів та на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю, а також при продажу білетів державних лотерей через електронну систему прийняття ставок, що контролюється у режимі реального часу Державним казначейством України, та квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються.

Таким чином, оскільки як встановлено у ході розгляду справи, позивач здійснював продаж проїзних і перевізних документів на авіаційному транспорті із застосуванням бланків суворого обліку з оформленням відповідних розрахункових та звітних документів, а у відповідності до п. 4 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»під час здійснення таких операцій реєстратори розрахункових операцій не застосовуються, то висновок ДПІ у Дарницькому районі м. Києва щодо порушення позивачем п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»є необгрунтованим.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 162 КАС України суд при вирішенні справи по суті може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення..

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, в задоволенні позовних вимог частково.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю „Пілот” задовольнити частково.

2. Скасувати податкове повідомлення-рішення №0003072303 від 06.07.2009р. винесене Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі міста Києва.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження

Суддя Каракашьян С.К.