ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № < Внутрішній Номер справи >
м. Київ
22 грудня 2009 року 09:45 № 2а-16706/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьян С.К. при секретарі Попов В.С., розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Дніпровського районного управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві
до ОСОБА_1
про примусове видворення іноземного громадянина за межі України
Оболонське районне управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві звернулося до суду із адміністративним позовом про видворення з України громадянина Азербайджана ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач прибув в Україну поза межами КПП без в'ізної візи , при цьому постійного джерела існування та коштів на своє утримання відповідач не має.
До органів внутрішніх справ відповідач для реєстрації місця проживання в місті Києві не звертався.
В порядку статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України сторони заявили письмові клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 3, частини третьої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження без участі сторін на підставі наявних у справі матеріалів.
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Громадянин Азейбаржану ОСОБА_1 прибув в Україну поза межами КПП по дійсному паспорту з метою подальшого працевлаштування. Офіційного запрошення та гарантій свого утримання приймаючою стороною відповідач не має, до органів внутрішніх справ для реєстрації місця проживання в місті Києві не звертався. Постійного джерела існування не має, коштів на своє утримання також.
Дніпровським РУ ГУМВС України 14 листопада 2009 року було прийняте рішення про видворення відповідача в адміністративному порядку та заборону його в'їзду на територію України терміном на 1 рік.
Постановою Дніпровського районного суду міста Києва від 10.11.09р. відповідач притягувався до адміністративної відповідальності відповідно до частини першої статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до розписки, відібраної у відповідача старшим інспектором ВГІРФО Дніпровського РУ ГУМВС України в місті Києві, через його перекладача ОСОБА_1 ознайомлений з змістом рішення про видворення та порядком його виконання. Відповідач зобов'язався самостійно отримати у відповідному посольстві транзитні візи, необхідні для переїзду до місця постійного проживання та до 14.12.2009р. залишити територію України. Незважаючи на прийняте рішення іноземець залишився в Україні і станом на 14.12.2009р. територію України не покинув.
Статтею 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»передбачено, що іноземці та особи без громадянства можуть у встановленому порядку іммігрувати в Україну на постійне проживання або прибути для працевлаштування на визначений термін, а також тимчасово перебувати на її території. Іноземці та особи без громадянства, які іммігрували на постійне проживання або прибули для тимчасового працевлаштування, отримують посвідки відповідно на постійне або тимчасове проживання. Порядок видачі дозволу на імміграцію, а також посвідки на постійне проживання та вирішення інших питань, пов'язаних з імміграцією іноземців та осіб без громадянства, визначається Законом України про імміграцію. Іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на іншій законній підставі, вважаються такими, що тимчасово перебувають в Україні. Вони зобов'язані в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, зареєструвати свої паспортні документи і виїхати з України після закінчення відповідного терміну перебування. Якщо іноземці та особи без громадянства, які тимчасово перебувають в Україні, змінюють місце проживання, вони зобов'язані повідомити про це органи внутрішніх справ, у яких зареєстровано їх паспортні документи.
Відповідно до статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»за порушення іноземцями та особами без громадянства встановленого порядку перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні або проживання за недійсними документами, недотримання встановленого порядку реєстрації або пересування і вибору місця проживання, працевлаштування, ухилення від виїзду після закінчення терміну перебування, а також за недотримання Правил транзитного проїзду через територію України до них застосовуються заходи відповідно до законодавства України.
Згідно з частиною п'ятою статті 32 названого Закону орган внутрішніх справ чи орган охорони державного кордону можуть затримати і примусово видворити з України іноземця або особу без громадянства тільки на підставі постанови адміністративного суду. Така постанова приймається судом за зверненням органу внутрішніх справ, органу охорони державного кордону або Служби безпеки України, якщо іноземець або особа без громадянства ухиляються від виїзду після прийняття рішення про видворення або є обґрунтовані підстави вважати, що вони будуть ухилятися від виїзду.
Враховуючи, що відповідачем недотримано встановленого порядку реєстрації, працевлаштування, виїзду з України після закінчення терміну перебування, суд доходить висновку про необхідність примусового видворення з території України громадянина Азейбаржану Гусейнов Мехді Рафік оглу, 21.05.1977року народження за межі України в примусовому порядку.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою позивача вважає за необхідне звернути постанову до негайного виконання. «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»
З огляду на викладене, керуючись статтями 122, 160, 161-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Видворити громадянина Азейбаржану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі України в примусовому порядку.
3. Звернути постанову до негайного виконання.
Постанова відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Каракашьян С.К.