20 жовтня 2020 року Чернігів Справа № 620/3109/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заяць О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Наталіт" до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Наталіт" звернулось до суду з адміністративним позовом у якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області Рішення № 1791654/39436026 від 03.08.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №89 від 13.07.2020, Рішення № 1791655/39436026 від 03.08.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №92 від 17.07.2020, Рішення № 1802731/39436026 від 05.08.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №95 від 02.07.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №89 від 13.07.2020, податкову накладну №92 від 17.07.2020, податкову накладну №95 від 02.07.2020 датою фактичного їх надходження.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що комісії регіонального рівня на підтвердження інформації, зазначеної у спірних податкових накладних, позивачем надано всі необхідні документи, проте при прийнятті оскаржуваних рішень не враховані.
Ухвалою суду від 28.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
23.09.2020 ухвалою суду відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в загальному позовному провадженні.
Представником відповідача 1 подано відзив на позов, в якому ГУ ДПС у Чернігівській області просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки підставою для прийняття оскаржуваних рішень стало ненадання платником документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Відповідачем 2 відзив на позовну заяву не подано.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій останній не погоджується з позицією відповідача, викладеною у відзиві та наполягає, що оскаржувані рішення, прийняті не у спосіб та не в порядку, встановленому Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами України, не містять належної мотивації та конкретизації підстав та причин віднесення позивача до критеріїв ризиковості.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ТОВ «Наталіт» зареєстроване як юридична особа, з 10.10.2014 взято на податковий облік. Видами діяльності позивача, зокрема: за КВЕД 10.41 Виробництво олії та тваринних жирів (основний); КВЕД 10.61 Виробництво продуктів борошномельно- круп'яної промисловості; КВЕД 10.91 Виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах; КВЕД 10.92 Виробництво готових кормів для домашніх тварин; КВЕД 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; КВЕД 81.21 Загальне прибирання будинків; КВЕД 81.22 Інша діяльність із прибирання будинків і промислових об'єктів; КВЕД 81.29 Інші види діяльності із прибирання; КВЕД 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; КВЕД 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно - технічним обладнанням; КВЕД 46.74 Оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткованням приладдям до нього; КВЕД 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; КВЕД 68.20 Надання в оренду й експлуатацію.
По податковій накладній №89 від 13.07.2020.
У рамках провадження господарської діяльності ТОВ «НАТАЛІТ» відповідно до п. 1.1. Договору поставки №27/12-01 від 12.12.2019 зобов'язувалось постачати сільськогосподарську продукцію макуху соєву, олію соєву, макуху соняшникову, олію соняшникову, висівки пшеничні та іншу продукцію ТОВ «Е і М Красива земля». Згідно п. 2.2. вищезазначеного договору: «заявка на Товар може бути подана, як письмово, електронною поштою так і усно. Виставлення рахунку Постачальником є його підтвердження прийняття замовлення».
Постачальником ТОВ «НАТАЛІТ» було здійснено відвантаження макухи соєвої, ТОВ «Е і М Красива земля» згідно видаткової накладної №85 від 13.07.2020 в кількості 10,0 т на суму 129999,96 грн. з ПДВ. Покупцем ТОВ «Е і М Красива земля» було зроблено оплату за товар згідно платіжного доручення №220 від 14.07.2020 у сумі 129999,96 грн.
Так, за правилом першої події, а саме здійснення відвантаження макухи соєвої ТОВ «Е і М Красива земля», згідно договору поставки №27/12-01 від 12.12.2019 у ТОВ «НАТАЛІТ», відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України виникло зобов'язання скласти податкову накладну №89 від 13.07.2020 та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатом обробки податкової накладної № 89 від 13.07.2020 ТОВ «НАТАЛІТ» отримало квитанцію №9171909447 від 20.07.2020 про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної. Підставою для зупинення реєстрації вказаної податкової накладної вказано, що коди УКТЗЕД/ДКППтовару/послуг 2304... відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, тому запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
21.07.2020 позивач до ГУ ДПС у Чернігівській області, засобами електронного зв'язку, направив на підтвердження реальності здійснення операцій, щодо податкової накладної реєстрація якої була зупинена, пояснення №21/07-2020-1 та копії первинних бухгалтерських документів: копію Договору суборенди приміщення №01/01-18 від 01.01.2018, копія акту надання послуг №219 від 30.06.2020 суборенди приміщення та прилеглої території, копію платіжного доручення №286 від 14.07.2020, щодо сплати орендної плати за суборенду приміщення та прилеглої території, копію договору оренди обладнання з ТОВ «Еко Соя Продукт» від 01.03.2018, копію додатку №1-2019 від 01.04.2019 до договору оренди обладнання від 01.03.2018, копію акту надання послуг №12 від 30.06.2020 оренди виробничого обладнання, копію платіжного доручення №215 від 18.06.2020, щодо сплати орендної плати за виробниче обладнання, копію договору поставки з ТОВ «Е і М Красива земля» №27/12-01 від 12.12.2019, копію видаткової накладної №85 від 13 липня 2020 р. про відвантаження макухи соєвої ТОВ «Е і М Красива земля», копію ТТН від 13.07.2020 на перевезення макухи соєвої, копію виписки по рахунку банку АТ «Кредобанк» про отримання коштів від ТОВ «Е і М Красива земля» за макуху соєву, копію договору поставки №93 з Приватно-Торгівельним Підприємством «Джі-Ен-Ел» від 08.05.2018 відповідно до якого ТОВ «НАТАЛІТ» закупав мучку горохову кормову, копію видаткової накладної №0000-000426 від 22.04.2020, що підтверджує отримання ТОВ «НАТАЛІТ» комбікорму-мучки горохової кормової в мішках, копію ТТН № 0000-000426 від 22.04.2020 на перевезення комбікорму-мучки горохової кормової, копію Договору купівлі-продажу №19/05-01 від 19.05.2020 з ПП «Агроспаське» згідно якого ТОВ «НАТАЛІТ» закупав сільськогосподарську продукцію (сою), копію видаткової накладної №56 від 19.05.2020, що підтверджує отримання ТОВ «НАТАЛІТ» сої від ПП «Агроспаське», копію ТТН №211 від 19.05.2020 на перевезення сої (вантажовідправник ПП «Агроспаське» вантажоодержувач ТОВ «НАТАЛІТ»), копію повідомлення Форми №20-ОПП про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 27.04.2018, копію квитанції від 27.04.2018 про отримання контролюючим органом Форми №20-ОПП.
03.08.2020 комісією з питань реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення № 1791654/39436026, яким у реєстрації податкової накладної №89 від 13.07.2020 відмовлено з підстав надання платником податку копій документів, складних із порушенням законодавства: надані документи щодо оренди обладнання не є достатніми для прийняття Комісією рішення про реєстрацію податкової накладної.
По податковій накладній №92 від 17.07.2020.
У рамках провадження господарської діяльності ТОВ «НАТАЛІТ» відповідно до п. 1.1. Договору поставки з ПП «Фенікс Агро» №К10/01/20 від 10.01.2020 зобов'язувалось: «передавати у власність (поставляти), а Покупець приймати та оплачувати: корма для тварин (надалі іменується Товар) найменування, кількість, якість, умови та строки поставки, ціна за одиницю та загальна вартість якого зазначається у специфікаціях) та/або видатковій(их) накладній(их), які являються невід'ємними частинами даного договору».
Постачальником ТОВ «НАТАЛІТ» виставлено рахунок №98 від 17.07.2020 на оплату за макуху соєву та відвантажено макуху соєву згідно видаткової накладної №89 від 17.07.2020 в кількості 25,0 т на суму 320 000,10 грн. з ПДВ. Покупцем ПП «Фенікс Агро» було зроблено часткову оплату за товар згідно платіжного доручення №9434 від 17.07.2020 у сумі 266 666,75 грн.
Так, за правилом першої події, а саме здійснення відвантаження товару ПП «Фенікс Агро», згідно договору поставки №К10/01/20 від 10.01.2020, у ТОВ «НАТАЛІТ», відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України виникло зобов'язання скласти податкову накладну №92 від 17.07.2020 та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатом обробки податкової накладної №92 від 17.07.2020 ТОВ «НАТАЛІТ» отримало квитанцію №9175588027 від 23.07.2020 про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної. Підставою для зупинення реєстрації вказаної податкової накладної вказано, що кодиУКТЗЕД/ДКППтовару/послуг 2304... відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, тому запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
29.07.2020 позивач до ГУ ДПС у Чернігівській області, засобами електронного зв'язку, направив на підтвердження реальності здійснення операцій, щодо податкової накладної реєстрація якої була зупинена, пояснення №29/07-2020-3 та копії первинних бухгалтерських документів: копію Договору суборенди приміщення №01/01-18 від 01.01.2018, копія акту надання послуг №219 від 30.06.2020 суборенди приміщення та прилеглої території, копію платіжного доручення №286 від 14.07.2020, щодо сплати орендної плати за суборенду приміщення та прилеглої території, копію договору оренди обладнання з ТОВ «Еко Соя Продукт» від 01.03.2018, копію додатку №1-2019 від 01.04.2019 до договору оренди обладнання від 01.03.2018, копію акту надання послуг №12 від 30.06.2020 оренди виробничого обладнання, копію платіжного доручення №215 від 18.06.2020, щодо сплати орендної плати за виробниче обладнання, копію договору поставки з ПП «Фенікс Агро» №К10/01/20 від 10.01.2020, копію видаткової накладної №89 від 17 липня 2020 р. про відвантаження макухи соєвої ПП «Фенікс Агро», копію ТТН від 17.07.2020 на перевезення макухи соєвої (вантажовідправник ТОВ «НАТАЛІТ», вантажоодержувач ПП «Фенікс Агро»), копію виписки по рахунку банку АТ «Кредобанк» про отримання коштів від ПП «Фенікс Агро» за макуху соєву, копію договору поставки №93 з Приватно-Торгівельним Підприємством «Доісі-Ен-Ел» від 08.05.2018 відповідно до якого ТОВ «НАТАЛІТ» закупав мучку горохову кормову, копію видаткової накладної №0000-000572 від 15.06.2020, що підтверджує отримання ТОВ «НАТАЛІТ» від Приватно-Торгівельного Підприємства «Джі-Ен-Ел» комбікорму-мучки горохової кормової в мішках, копію ТТН№ 0000-000572 від 15.06.2020 на перевезення комбікорму-мучки горохової кормової (вантажовідправник Приватно-Торгівельного Підприємства «Джі-Ен-Ел», вантажоодержувач ТОВ «НАТАЛІТ), копію Договору купівлі-продажу №05/06-01 від 05.06.2020 з ТОВ «Український Аграрний Союз», копію видаткової накладної №АС-000000076 від 12.06.2020 на одержання ТОВ «НАТАЛІТ» від ТОВ «Український Аграрний Союз» сої, копію ТТН№1 від 12.06.2020 на відвантаження сої (вантажовідправник ТОВ «Український Аграрний Союз», вантажоодержувач ТОВ «НАТАЛІТ), копію повідомлення Форми №20-ОПП про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 27.04.2018, копію квитанції від 27.04.2018 про отримання контролюючим органом Форми №20- ОПП.
03.08.2020 комісією з питань реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення № 1791655/39436026, яким у реєстрації податкової накладної №92 від 17.07.2020 відмовлено з підстав надання платником податку копій документів, складних із порушенням законодавства: надані документи щодо оренди обладнання не є достатніми для прийняття Комісією рішення про реєстрацію податкової накладної.
По податковій накладній №95 від 02.07.2020.
У рамках провадження господарської діяльності ТОВ «НАТАЛІТ» відповідно до п. 1.1. Договору купівлі-продажу з ТОВ «МК-Добробут» №0106/2018 від 01.06.2018 зобов'язувалось: «постачати макуху соєву та олію соєву п. 1.2. «асортимент, кількість Товару та ціни вказуються у накладних, що засвідчують передачу-приймання Товару від Постачальника Покупцю..»
Постачальником ТОВ «НАТАЛІТ» виставлено рахунок №83 від 30.06.2020 на оплату за макуху соєву в кількості 2,0т та олію соєву в кількості 0,2т на загальну суму 30 179,99 грн. з ПДВ. Покупцем ТОВ «МК-Добробут» зроблено попередню оплату за товар згідно платіжного доручення №459 від 02.07.2020 у сумі 30179,99 грн.
Так, за правилом першої події, а саме здійснення передоплати ТОВ «МК- Добробут» за товар, згідно договору купівлі-продажу №0106/2018 від 01.06.2018, у ТОВ «НАТАЛІТ», відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України виникло зобов'язання скласти податкову накладну №95 від 02.07.2020 та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатом обробки податкової накладної №95 від 02.07.2020 ТОВ «НАТАЛІТ» отримало квитанцію №9183492631 від 30.07.2020 про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної. Підставою для зупинення реєстрації вказаної податкової накладної вказано, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1507, 2304... відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, тому запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
31.07.2020 позивач до ГУ ДПС у Чернігівській області, засобами електронного зв'язку, направив на підтвердження реальності здійснення операцій, щодо податкової накладної реєстрація якої була зупинена, пояснення №31/07-2020 та копії первинних бухгалтерських документів: копію Договору суборенди приміщення №01/01-18 від 01.01.2018, копія акту надання послуг №219 від 30.06.2020 суборенди приміщення та прилеглої території, копію платіжного доручення №286 від 14.07.2020, щодо сплати орендної плати за суборенду приміщення та прилеглої території, копію договору оренди обладнання з ТОВ «Еко Соя Продукт» від 01.03.2018, копію додатку №1-2019 від 01.04.2019 до договору оренди обладнання від 01.03.2018, копію акту надання послуг №12 від 30.06.2020 оренди виробничого обладнання, копію платіжного доручення №215 від 18.06.2020, щодо сплати орендної плати за виробниче обладнання, копію Договору купівлі-продажу з ТОВ «МК-Добробут» №0106/2018 від 01.06.2018, копію рахунку на оплату за макуху соєву та олію соєву №83 від 30.06.2020, копію виписки по рахунку банку АТ «Кредобанк» про отримання коштів від ТОВ «МК-Добробут», копію повідомлення Форми №20-ОПП про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 27.04.2018, копію квитанції від 27.04.2018 про отримання контролюючим органом Форми №20-ОПП.
05.08.2020 комісією з питань реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення № 1802731/39436026, яким у реєстрації податкової накладної №95 від 02.07.2020 відмовлено з підстав надання платником податку копій документів, складних із порушенням законодавства: надані документи щодо оренди обладнання не є достатніми для прийняття Комісією рішення про реєстрацію податкової накладної.
Не погодившись з рішеннями комісії позивач оскаржив їх у судовому порядку.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 20.1.45. пункт 20.1. статті 20 Податкового кодексу України ( ПК України) контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку.
Податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (пункт 61.1. статті 61 ПК України).
Згідно з підпунктом 62.1.2. пункту 62.1. статті 62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом, серед іншого, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.
Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій ( пункт 71.1. статті 71ПК України).
Пунктами 74.1., 74.3. статті 74 ПК України передбачено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю.
Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами.
Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Отже, аналізуючи вказані норми, слід зазначити, що контролюючий орган здійснює моніторинг податкових накладних/розрахунків коригування шляхом аналізу наявної податкової інформації, що міститься в інформаційних ресурсах ДФС з метою виявлення ризиків порушення норм податкового законодавства. Здійснюючи моніторинг, контролюючий орган виявляє ризик порушення норм податкового законодавства, який проявляється у ймовірності складання та надання податкової накладної з порушенням ПК України та неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг дані про які зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов'язку.
Дії контролюючого органу щодо внесення до електронної бази даних інформації, незалежно від джерела її отримання (чи то отриманої внаслідок проведення податкової перевірки, чи то за результатами засідання Комісії ГУ ДФС), є службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов'язків в порядку передбаченому ПК України та нормативно-правових актів, прийнятих на виконання вимог цього Кодексу. Способом здійснення таких дій є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів. Інформація, зібрана відповідно до норм ПК України, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165).
Відповідно до пунктів 25-26 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 №1165, визначено такий порядок роботи Комісії контролюючого органу.
Комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком.
У свою чергу відповідно до пунктів 2, 3 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 (далі - Порядок № 520), прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі по тексту - комісія регіонального рівня). У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, який може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Тобто вказаною нормою чітко визначено перелік документів, необхідних для прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної, тобто фактично відсутня будь-яка альтернатива такого вибору.
Пунктом 11 Порядку № 520 передбачено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Відтак, суд дійшов висновку, що використання контролюючим органом податкової інформації наявної в інформаційних системах ДПС або внесення інформації в такі бази за результатами її опрацювання у певних спосіб здійснення податкового контролю, зокрема, віднесення підприємства до платників, які відповідають критеріям ризиковості, є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на відповідача функцій та завдань.
Суд зазначає, що віднесення комісією контролюючого органу підприємства до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості є передумовою зупинення податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. У подальшому відповідність критеріям ризиковості має бути спростовано платником податків шляхом подання на вимогу податкового органу переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, і лише ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування або ненадання платником податку копій документів, визначених пунктом 5 Порядку № 520 або надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства, є підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування.
Так, підставою для відмови у реєстрації спірних податкових накладних Комісія ГУ ДПС у Чернігівській області зазначила: ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи які не подано підкреслити); наданням платником податку копій документів, складних із порушенням законодавства: надані документи щодо оренди обладнання не є достатніми для прийняття Комісією рішення про реєстрацію податкової накладної.
Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Перевіряючи законність оскаржуваних рішень, суд виходить з того, що повноваження комісії ГУ ДПС у Чернігівській області стосовно прийняття рішення про відмову у реєстрації спірних податкових накладних є дискреційними у зв'язку з виключною компетенцією його, як уповноваженого органу. При цьому прийняття рішення відбувається на підставі документів, визначених пунктом 5 порядку № 520.
У свою чергу належними доказами є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування ( ч. 1 ст. 73 КАС України ).
З матеріалів справи суд встановив, що позивачем комісії регіонального рівня надано письмові пояснення та наступні документи: договори суборенди приміщення; договори оренди обладнання; договори поставки; договори купівлі-продажу товару, видаткові накладні, платіжні доручення на оплату товару, що містяться в матеріалах справи.
Проте суд зазначає, що вказані документи не свідчать про зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції по кожній господарській операції. Крім того, позивачем не надано складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі акти приймання-передачі товару, товаро-транспортні накладні, що вимагає положення пункту 5 Порядку № 520 та, відповідно, свідчить про недоведеність позивачем обставин, на яких ґрунтуються його вимоги.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Наталіт" відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 20 жовтня 2020 року.
Суддя О.В. Заяць