Рішення від 21.10.2020 по справі 560/4022/20

Справа № 560/4022/20

РІШЕННЯ

іменем України

21 жовтня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Хмельницькій області до Приватного підприємства "Пакт" про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом №3356/20 від 21.07.2020 в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Приватного підприємства «ПАКТ», а саме зупинення: 1) експлуатації трансформаторної підстанції 10/0,4кВ, (ЗТП №317); 2) виконання робіт в діючих електроустановках напругою В понад 1000; 3) експлуатації талі електричної Т-10422, інв. №00366, в/п 1т (склад пластікату) - 1 од; 4) експлуатації талі електричної ТЄ320-51120-01, інв. №00033, в/п 3,2т (склад пластікату 2) - 1 од; 5) експлуатації крану підвісного електричного однобалкового, інв. №00084, в/п 0,5т (важка скрутка) - 1 од; 6) експлуатації крану підвісного електричного однобалкового, інв. №00394, в/п 0,5т (крутильна машина) - 1 од; 7) експлуатації талі електричної ТЄ-511, інв. №00124, в/п 1т (скручувальна машина) - 1 од; 8) експлуатації талі електричної Т-10412, інв. №00173, в/п 0,5т (водяний віджиг) - 1 од; 9) експлуатації талі електричної Т-10412, інв. №00144, в/п 1т (машина ВСК-13) - 1 од; 10) виконання стропальних робіт; 11) обслуговування обладнання під тиском (твердопаливного котла Данко-200ТС, 2015 року випуску, зав. № НОМЕР_1 ); 12) експлуатації манометра ДМ-0,5.160-1.0 на твердопаливному котлі Данко-200ТС, 2015 року випуску, зав. № НОМЕР_1 - 1 од; 13) експлуатації навантажувача Dогех б/н - 1 од; 14) експлуатації Львівського навантажувача 40810 б/н - 1 од.

В обгрунтування позовних вимог вказує, що Управлінням Держпраці у Хмельницькій області виявлені порушення які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників, тому відповідно до вимог Законів України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", "Про охорону праці", потрібно негайно зупинити експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, та виконання робіт.

Згідно з ухвалою від 30.07.2020, суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, та витребував у відповідача докази про усунення виявлених перевіркою недоліків (арк. спр. 25), яку позивач отримав 05.08.2020, а відповідач - 04.08.2020, відповідно до Рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення, однак доказів та відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідачем не надано, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами з урахуванням ст. 126 КАС України, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.

З'ясувавши обставини на які позивач покликається у позові та оцінивши надані ним докази, за відсутності заперечення відповідача, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Управлінням Держпраці у Хмельницькій області у період з 04.02.2020 по 13.02.2020, проведено перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у Приватному підприємстві "Пакт", про що складено Акт №22-02/93 від 13 лютого 2020 року (далі - Акт перевірки).

У розділі 5 Акту перевірки зафіксовані 41 порушення (арк. спр. 8-14), однак у позові позивач визначив окремі порушення, які є підставою для зупинення експлуатації, зокрема:

1. Не одержаний дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та па експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки у відповідності до Постанови КМУ №1107 від 26.10.2011, а саме:

- закрита трансформаторна підстанція 10/0,4кВ, диспетчерський №317, (ЗТП №317).

(порушення вимог ст. 21 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХІІ, Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 48)).

2. Не подана (відсутня) декларація на виконання робіт підвищеної небезпеки у відповідності до Постанови КМУ №1107 від 26.10.2011р., а саме:

- виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В. (порушення вимог ст. 21 Закону України «Про охорону праці» № 2694-Х11).

3. Суб'єктом господарювання не отриманий дозвіл на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки, а саме:

- вантажопідіймальні крани і машини (таль електричний Т-10422, інв.№00366, в/п 1т (склад пластікату); таль електричний ТЄ320-51120-01, інв.№00033, в/п 3,2т (склад пластікату 2); кран підвісний електричний однобалковий, інв.№00084, в/п 0,5т (важка скрутка); кран підвісний електричний однобалковий, інв.№00394, в/п 0,5т (крутильна машина); таль електричний ТЄ-511, інв.№00124, в/п 1т (скручувальна машина); таль електрична Т-10412, інв.№00173, в/п 0,5т (водяний віджиг); таль електрична Т- 10412, інв.№00144, в/п 1т (машина ВСК-13)).

(порушення вимог ст. 21 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХІІ, п.11 Додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 48)).

4. Підвішування вантажу на гак вантажопідіймальних механізмів, не виконують стропальники, які пройшли професійну підготовку.

(порушення вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХІІ, п. 5 глави 9 розділу VI Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання НПАОП 0.00-1.80-18, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 19.01.2018 р. № 62, зареєстрованих в Мін'юсті 27 лютого 2018 р. за №244/31696).

5. До обслуговування обладнання під тиском (твердопаливного котла Данко-200ТС, 2015 року випуску, зав.№ НОМЕР_1 ) допущені особи, які не пройшли медичний огляд, навчання з охорони праці та перевірку знань в установленому порядку.

(порушення вимог ст. 18 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХІІ, п.1 глави 2 розділу VII Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики

України від 05.03.2018 № 333, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 за № 433/31885 (НПАОП 0.00-1.81-18)).

6. Допускається використання манометра ДМ-0,5.160-1.0 на твердопаливному котлі Данко-200ТС, 2015 року випуску, зав.№799330 із простроченим терміном перевірки.

(порушення вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХІІ, п.1.10 розділу VIII «Правил охорони праці на автомобільному транспорті», НПАОП 0.00-1.61-12).

7. Навантажувачам Dогех б/н та Львівському навантажувачу 40810 б/н, не проведено обов'язковий технічний контроль (технічний огляд) відповідно до вимог Закону України «Про дорожній рух».

(порушення вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХІІ, п. 6 розділу V Правил охорони праці під час експлуатації навантажувачів (НПАОП 0.00-1.83-18), затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 27 серпня 2018 року № 1220, зареєстрованих в Мін'юсті 19 вересня 2018 р. за № 1082/32534).

8. Наявні у власності в суб'єкта господарювання навантажувачі Dогех б/н та львівський навантажувач 40810 б/н, не зареєстровані відповідно до вимог Закону України «Про дорожній рух».

(порушення вимог ст. 21 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХІІ, п.9 Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 6 січня 2010 р. N 8).

9. Суб'єктом господарювання не подана до територіального Управління Держпраці Декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, а саме експлуатації технологічних транспортних засобів.

(порушення вимог ст. 21 Закону України «Про охорону праці» № 2694-ХІІ, п.5 Додатку 7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 48)).

Також, позивач виніс два Приписи від 13.02.2020 №22-02/93-73 та №22-02/93-74 (арк. спр. 16-20).

Охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності, відповідно до ст.1 Закону України від 14.10.1992 № 2694-XII "Про охорону праці" (далі - Закон № 2694-XII).

Згідно з ст. 13 Закону №2694-XII, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Статтею 39 Закону №2694-XII визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право: безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції; одержувати від роботодавця і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан профілактичної роботи, причини порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення; видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих; притягати до адміністративної відповідальності працівників, винних у порушенні законодавства про охорону праці; надсилати роботодавцям подання про невідповідність окремих посадових осіб займаній посаді, передавати матеріали відповідним органам для притягнення цих осіб до відповідальності згідно із законом.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877-V), виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Згідно з ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень довів, що діяв у спосіб і порядок визначений Конституцією та законами України, без порушень прав ПП "Пакт", яке не надало жодних доказів що усунення порушень зафіксованих у Акті перевірки, що підтверджено доказами перевіреними судом, тому позов задовольняється.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов №3356/20 від 21.07.2020 Управління Держпраці у Хмельницькій області задовольнити.

Застосувати заходи реагування до Приватного підприємства "Пакт", у вигляді зупинення:

1) експлуатації трансформаторної підстанції 10/0,4кВ, (ЗТП №317);

2) виконання робіт в діючих електроустановках напругою В понад 1000;

3) експлуатації талі електричної Т-10422, інв. №00366, в/п 1т (склад пластікату) - 1 од;

4) експлуатації талі електричної ТЄ320-51120-01, інв. №00033, в/п 3,2т (склад пластікату 2) - 1 од;

5) експлуатації крану підвісного електричного однобалкового, інв. №00084, в/п 0,5т (важка скрутка) - 1 од;

6) експлуатації крану підвісного електричного однобалкового, інв. №00394, в/п 0,5т (крутильна машина) - 1 од;

7) експлуатації талі електричної ТЄ-511, інв. №00124, в/п 1т (скручувальна машина) - 1 од;

8) експлуатації талі електричної Т-10412, інв. №00173, в/п 0,5т (водяний віджиг) - 1 од;

9) експлуатації талі електричної Т-10412, інв. №00144, в/п 1т (машина ВСК-13) - 1 од;

10) виконання стропальних робіт;

11) обслуговування обладнання під тиском (твердопаливного котла Данко-200ТС, 2015 року випуску, зав. № НОМЕР_1 );

12) експлуатації манометра ДМ-0,5.160-1.0 на твердопаливному котлі Данко-200ТС, 2015 року випуску, зав. № НОМЕР_1 - 1 од;

13) експлуатації навантажувача Dогех б/н - 1 од;

14) експлуатації Львівського навантажувача 40810 б/н - 1 од.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 21 жовтня 2020 року

Позивач:Управління Держпраці у Хмельницькій області (вул. Камянецька, 74, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 39793137)

Відповідач:Приватне підприємство "Пакт" (пр-т Грушевського, 43, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, 32300 , код ЄДРПОУ - 21332137)

Головуючий суддя А.І. Петричкович