21 жовтня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2421/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить визнати незаконним рішення Головного управління Пенсійного фонду України Херсонської області (далі-відповідач, Пенсійний фонд) від 23.07.2020 №212950004204 щодо відмови у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку пункт «в» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Херсонської області зарахувати до стажу роботи для призначення пенсії за вислугу років період роботи з 02.01.1991 по 04.02.2016 та призначити пенсію за вислугою років відповідно до пункту «в» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з часу звернення за призначенням пенсії, а саме з 15.07.2020.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 01.10.1990 працював робітником дослідного лісництва Нижньодніпровської НДС. З 01.01.1991, наказом від 02.01.1991 №1 переведений звальщиком лісу 6 розряду. За наслідками реорганізації та перейменування місця роботи, станцію Нижньодніпровської НДС було перейменовано в "Степовий філіал УкрНДІЛГА" згідно наказу від 24.05.1993 №67, та проведено реорганізацію в ДП "Степовий філіал УкрНДІЛГА" відповідно до наказу від 24.11.2008 №86. 04.07.2014 робоче місце лісоруба 6 розряду було атестоване відповідно до наказу ДП "Степовий філіал УкрНДІЛГА" від 04.07.2014 №50, з 04.01.2016 позивач звільнений з посади на підставі наказу від 30.12.2015 №26-к. Дані відомості внесені до трудової книжки НОМЕР_1 і особистої справи ОСОБА_1 . Позивач зазначив про те, що загальний страховий стаж роботи, відповідно до записів трудової книжки та індивідуальних відомостей про застраховану особу становить 38 років 04 місяці 9 днів, а спеціальний стаж на посаді звальщика лісу 6 розряду, яка передбачена Списком № 583, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року складає 25 років 02 дні. Відповідно, 15.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до відповідача щодо призначення пенсії за вислугою років на підставі пункту «в» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але листом від 31.07.2020 № 2100-0301-8/30553 отримав відмову в зв'язку з тим, що надані документи не містять інформації щодо підтвердження повного періоду роботи звальщиком та лісорубом з 02 січня 1991 року по 04 січня 2016 року з посиланням на первинні документи, які б підтверджували виконання роботи за Списком №583. Дану відмову позивач вважає протиправною, оскільки має всі необхідні умови для призначення пенсії на пільгових умовах, вважає, що відповідачем порушені положення ст.ст. 3, 19, 22, 46 Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII, та положення Постанови Кабінету Міністрів України № 583 від 12 жовтня 1992 року «Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення» і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, та зазначає, що усі необхідні відомості щодо проходження роботи в ДП «Степовий філіал УкрНДІЛГА» наявні в трудовій книжці, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, записи про прийняття та звільнення є послідовними, а також скріплені печаткою та підписом відповідальної посадової особи, тому не викликає сумніву у їх достовірності. Також, відомості в трудовій книжці підтверджуються довідкою від 14.07.2020 №4-06/109 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Позивач вважає необґрунтованою відмову Пенсійного фонду у зарахуванні до спеціального стажу період роботи з 02.01.1991 по 04.01.2016 на підставі реорганізації підприємства у вказаному періоді, в якому працював позивач, рішення Головного управління Пенсійного фонду України Херсонської області від 23.07.2020 №212950004204 вважає незаконним та просить суд скасувати.
02.09.2020 ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
18.09.2020 до суду надійшов відзив від Головного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, в якому відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову з підстав необґрунтованості та зазначає про те, що в діях Пенсійного фонду відсутні ознаки протиправності, під час прийняття спірного рішення від 23.07.2020 №212950004204 відповідач діяв відповідно до Конституції України, Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015р. за № 40/26485, заяву позивача було розглянуто відповідно до норм пункту 2-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Списку професій і посад працівників підприємств лісової промисловості та лісового господарства, постійно діючих лісопунктів, лісництв, лісозаготівельних дільниць, зайнятих на заготівлі лісу, лісогосподарських роботах, підсочці лісу та лісосплаві, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 № 583. Відповідач не заперечує наявності записів у трудовій книжці позивача та зазначає, що відповідно до довідки від 14.07.2020 №4-06/109 виданої ДП "Степовий ім.В.М.Виноградова філіал УкрНДІЛГА" вбачається, що дане державне підприємство є науково-дослідним підприємством в галузі лісового господарства України, та відповідно не підпадає під дію постанови КМУ № 583. Також, відповідач вважає, що дана довідка не містить в собі даних про характер виконуваної роботи, із зазначенням на виконанні яких саме робіт був зайнятий працівник, довідки мають підтверджуватись документами того часу, коли виконувалась робота, на них в документі має бути відповідне посилання (штатні розписи, табелі робочого часу, наряди, тощо). Довідка надана позивачем не відповідає вимогам п. 20 Порядку та п. «в» ст. 55 Закону «Про пенсійне забезпечення», яка також не містить відомостей щодо підтвердження роботи позивача з 1991 року до моменту реорганізації на підприємстві Нижньодніпровська НДС. Відповідач вважає, що оскільки документи, надані позивачем до Пенсійного фонду не містять інформації щодо підтвердження повного періоду роботи звальщиком та лісорубом з 02 січня 1991 року по 04 січня 2016 року відповідно до Списку № 583, спірне рішення є законним та обґрунтованим.
24.09.2020 до суду надійшла заява від ОСОБА_1 на відзив відповідача, в якій позивач зазначив, що обставини викладені у відзиві не спростовують обставин викладених у позові та зауважив, що ДП «Степовий ім.В.М.Виноградова філіал УкрНДІЛГА» є державним підприємством в галузі лісового господарства, наполягав на задоволенні позовних вимог, справу просив розглянути за відсутності позивача у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст.262 КАС України).
25.09.2020 ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом зазначає наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до копії трудової книжки НОМЕР_1 запис № 9 зазначено, що 01.10.1990 року згідно наказу від 01.10.1990 року № 104 прийнятий робітником дослідного лісництва до Нижньодніпровської НДС; записом № 10 зазначено 01.01.1991 року наказом від 02.01.1991 року № 1 переведений звальщиком лісу 6 розряду. Станцію Нижньодніпровської НДС перейменовано в "Степовий філіал Укр НДІЛГА" згідно наказу від 24.05.1993 року № 67, проведено реорганізацію в ДП "Степовий філіал УкрНДІЛГА" відповідно до наказу від 24.11.2008 року №86; запис № 11 містить відомості щодо 04.07.2014 року робоче місце лісоруба 6 розряду атестоване відповідно до наказу від 04.07.2014 року №50 ДП "Степовий філіал УкрНДІЛГА"; запис № 12 містить відомості щодо 04.01.2016 року звільнений з посади згідно п. 1 ст. 36 КЗпП України за згодою сторін на підставі наказу від 30.12.2015р. №26-к ДП "Степовий філіал УкрНДІЛГА".
15.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до Олешківського сектору обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України Херсонської області із заявою про призначення пенсії відповідно до п. «в» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
За наслідками перевірки поданого звернення позивача, Головне управління Пенсійного фонду України Херсонської області прийнято рішення від 23.07.2020 №212950004204 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку пункт «в» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
У своєму листі, адресованому ОСОБА_1 , від 31.07.2020 № 2100-0301-8/30553, Головне управління Пенсійного фонду України Херсонської області повідомило про прийняте рішення від 23.07.2020 №212950004204 та зазначило, що відмова полягає у відсутності в поданих до Пенсійного фонду документів, відомостей щодо підтвердження роботи з 02.01.1991 по 04.01.2016 на підприємстві Нижньодніпровська НДС у відповідності до вимог п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 №637 та у відповідності до Списку професій і посад працівників підприємств лісової промисловості та лісового господарства, постійно діючих лісопунктів, лісництв, лісозаготівельних дільниць, зайнятих на заготівлі лісу, лісогосподарських роботах, підсочці лісу та лісосплаві від 12.10.1992 № 583 та пункту «в» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Пенсійний фонд також свою позицію обґрунтовує тим, що відповідно до довідки від 14.07.2020 №4-06/110 виданої ДП «Степовий ім..В.М.Виноградова філіал УкрНДІЛГА» (ДП «СФ УкрНДІЛГА») про склад і виробничу діяльність ДП «Степовий філіал УкрНДІЛГА», яке є державним науково-дослідним підприємством в галузі лісового господарства України, засноване на державній власності, створене на підставі наказу Державного комітету лісового господарства України від 15.06.2005 № 348, дослідно-експериментальна база ДП «Степовий філіал УкрНДІЛГА» має дослідне лісництво, науково-дослідне мисливське господарство «Нижньодніпровське», яке в переліку підприємств відповідно до Списку № 583 дослідно-експериментальних та науково-дослідних мисливських господарств не виявлено. Відповідач вважає, що ОСОБА_1 має стаж застрахованої особи 38 років 4 місяці та 9 днів, в довідці від 14.07.2020 №4-06/109 не зазначено характер виконуваної роботи, на яких саме роботах працював позивач, посада має відповідати п. «в» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та в якому структурному підрозділі проходила робота, займана посада чи професія, тривалість стажу, а також зазначає,що дані про характер виконуваної роботи повинні підтверджуватись документами того часу, коли виконувалась робота, на них має бути відповідне посилання (штатні розписи, табелі робочого часу, наряди, тощо).
Таким чином, предметом розгляду у даній справі є рішення Головного управління Пенсійного фонду України від 23.07.2020 №212950004204 та з'ясування наявності чи відсутності права позивача ОСОБА_1 на отримання пенсії відповідно до п. «в» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Суд вважає необхідним зазначити, що згідно ч. 2 та ч. 3 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій.
Відповідно до ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Положеннями ст. 24 Конституції України передбачено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 2 положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485, Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 23.07.2020 №212950004204 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку пункт «в» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки не надано належної довідки, що уточнює особливий характер виконуваної роботи позивача згідно п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі-Порядок № 637).
Водночас, з даною позицією відповідача, погодитись неможливо, з урахуванням наступного.
Як встановлено судом, та вбачається з наявної у матеріалах справи копії трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 з 23.07.1984 року по 09.10.2019 працював офіційно та відповідно мав період для нарахування стажу для виходу на пенсію. Дані обставини відповідачем не заперечувались. В зазначеній трудовій книжці також міститься запис щодо ОСОБА_1 з 02.01.1991 року працював звальщиком лісу 6 розряду ДП "Степовий філіал УкрНДІЛГА" та 04.01.2016 року звільнений з посади згідно п. 1 ст. 36 КЗпП України, період який відповідач не визнає.
Таким чином, загальний страховий стаж роботи ОСОБА_1 , відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 становить: стаж застрахованої особи - 38 років 04 місяці 9 днів, а спеціальний стаж на посаді звальщика лісу 6 розряду - 25 років 02 дні.
Згідно копії пенсійної справи № 212950004204, наданої до суду відповідачем, позивач ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного фонду 15.07.2020 із заявою для призначення пенсії за вислугу років, надав відповідно копію паспорта, довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, заяву про призначення/перерахунок пенсії, копію трудової книжки НОМЕР_1 , військовий квиток № НОМЕР_2 , диплом (свідоцтво, атестат) про навчання № НОМЕР_3 , № 9008, документи щодо стажу згідно Порядку № 637 - довідки №№ 4-06/109, 4-06/110, 3, 6141, П 2, 104, 1, 26, 100153072, 7, 20.
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788) пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Відповідно до пункту «в» ст. 55 Закону № 1788 право на пенсію за вислугу років мають: робітники, майстри (у тому числі старші майстри), безпосередньо зайняті на лісозаготівлях і лісосплаві, включаючи зайнятих на обслуговуванні механізмів і обладнання, - за списком професій, посад і виробництв, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 55 років і при стажі роботи для чоловіків - не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 та ч. 3 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон № 1058) заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Пунктами 4.2 та 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1) визначено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п. 4.7 Порядку № 22-1).
Статтею 62 Закону № 1788 та п. 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 № 583 затверджено Список професій і посад працівників підприємств лісової промисловості та лісового господарства, постійно діючих лісопунктів, лісництв, лісозаготівельних дільниць, зайнятих на заготівлі лісу, лісогосподарських роботах, підсочці лісу та лісосплаві, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, відповідно до якого мають, зокрема робітники - звальщики лісу, лісоруби, чокеровщики.
З наявної у пенсійній справі ОСОБА_1 довідки від 14.07.2020 № 4-06/109 виданої ДП «Степовий ім. В.М. Виноградова філіал УкрНДІЛГА» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній вбачається, що ДП «СФ УкрНДІЛГА» підтверджує обставини трудового стажу ОСОБА_1 з 02.01.1991 по 04.01.2016, який виконував роботи на заготівлі лісу та лісогосподарських роботах в якості звальщика, лісоруба (код КП - 6141); згідно списку № 583 посада ОСОБА_1 відноситься до посад зварювальника, лісоруба, чокеровщика. Також у даній довідці зазначено про те, що у період проведення рубок догляду за лісом вів керівництво бригадою лісорубів не будучи звільненим від основної роботи лісоруба; працюючи лісорубом виконував роботи по обрізці гілля хвойних дерев до 2-х метрів, обрубуванні сучків топором, підносці колод до 10 метрів та складанні в склади, збирання хмизу та його спалювання, навантаженні лісо продукції на транспорт, скошуванні трави тримером, працював з мотобуром; будучи вальником лісу працював з бензопилою на звалюванні лісу та розкряжуванні деревини, що дає право на пенсію за вислугу років згідно «в» ст. 55 Закону № 1788. В довідці також міститься відмітка про атестування робочого місця лісоруба 6 розряду 04.07.2014 та зазначено про реорганізацію Степовий ім.. В.М.Виноградова філіал УкрНДІЛГА в ДП «Степовий ім.. В.М. Виноградова філіал УкрНДІЛГА» на підставі наказу № 55 від 04.08.2008.
Таким чином, зазначена вище довідка має в собі підтвердження щодо періоду роботи ОСОБА_1 в ДП «Степовий ім. В.М. Виноградова філіал УкрНДІЛГА» за період з 02.01.1991 по 04.01.2016, із зазначенням посади, з відповідним описом характеру виконуваних робіт за час роботи на підприємстві та підстава видачі довідки на підставі Книги наказів по підприємству, відомостей по заробітній платі.
В даній пенсійній справі також міститься довідка від 14.07.2020 №4-06/110 ДП «Степовий ім. В.М. Виноградова філіал УкрНДІЛГА» про склад та виробничу діяльність ДП «Степовий філіал УкрНДІЛГА», в якій зазначено про те, що останній є державним науково-дослідним підприємством в галузі лісового господарства України, засноване на державній власності, створене на підставі наказу Державного комітету лісового господарства України від 15.06.2005 № 348.
На підтвердження поданої заяви від 15.07.2020 про призначення пенсії за вислугу років, в пенсійній справі міститься також копія посадової інструкції лісоруба 6 розряду (код КП 6141) Дослідного лісництва з Додатком 3 Переліку робіт, професій, посад працівників філіалу на додаткові відпустки; довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників «Лісове господарство і пов'язані з ним послуг»; виписки щодо наказів № 104, № 104 щодо переведення ОСОБА_1 з 02.01.1991 на посаду звальщика лісу у зв'язку із закінченням курсів звальщиків в Чугуєво-Бабчанському лісовому технікумі; наказ про звільнення від 30.12.2015 № 26-к; особова картка працівника № П-2, затверджена наказом Держкомстату та Міністерства оборони України від 25.12.2009 № 495/656; довідка від 14.07.2020 № 4-06/111 на підтвердження того, що ОСОБА_1 працював в ДП «Степовий філіал УкрНДІЛГА» з п'ятиденним робочим тижнем з 01.10.1990 року по 04.01.2016 рік; довідка ДП «Степовий ім. В.М. Виноградова філіал УкрНДІЛГА» від 11.09.2013 № 7-05/256-1 щодо обставин реорганізації та перейменування підприємства; копія статуту ДП «СФ УкрНДІЛГА»; копія статуту ДП «Степовий ім. В.М.Виноградова філіал Українського ордена «Знак пошани» Науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького»; виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 22.11.2017; наказ про проведення атестації робочих місць за умовами праці №46 від 06.06.2014 ДП «Степовий ім. В.М. Виноградова філіал УкрНДІЛГА» щодо тестування ОСОБА_1 ; виписка щодо розрахунку стажу роботи для отримання пенсії за вислугу років.
Таким чином, виходячи з вищевикладеного, враховуючи те, що чинне законодавство для підтвердження стажу роботи в разі призначення особі пенсії вимагає наявність трудової книжки та відповідні в ній записи, та у зв'язку із пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Для вирішення питання щодо призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугою років за п «в» ст. 55 Закону № 1788, Пенсійний фонд отримав відповідну довідку від позивача від 14.07.2020 № 4-06/109 та інші документи, які суд за наслідками їх дослідження вважає достатніми для прийняття належного рішення за заявою ОСОБА_1 від 15.07.2020.
Суд вважає необґрунтованою позицію відповідача щодо твердження відсутності у Списку № 583 дослідно-експериментальних та науково-дослідних мисливських господарств, яким є ДП «Степовий філіал УкрНДІЛГА», що є наслідком реорганізації підприємства, оскільки обставини реорганізації останнього не можуть впливати на призначення пенсії працівнику за вислугою років, діяльність підприємства підтверджена витягом з ЄДР та статутом, посада позивача відповідає посаді за Списом № 583.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 4 Закону № 1058 передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 8 Закону № 1058 передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Суд зазначає, що право на пенсійне забезпечення особи не повинно безумовно залежати від дій чи бездіяльності осіб, які ведуть облік трудового стажу своїх працівників і відповідно зберігають всю інформацію щодо проходження трудової служби на підприємстві, установі чи організації, видають необхідні довідки, відповідно до положень Порядку № 637.
Відповідно, не можна вважати невірне заповнення в трудовій книжці чи у довідці, та зазначення в даних документах неповної інформації щодо роботи працівника, проходження ним служби виданій підприємством, установою чи організацією підставою для не призначення пенсії за вислугою років.
Таким чином, вважати, що видана позивачу довідка від 14.07.2020 № 4-06/109, видана такою, що не містить в собі даних про характер виконуваної ОСОБА_1 роботи та іншої інформації відповідно до Порядку № 637, та не є підставою для призначення пенсії за вислугу років, є необґрунтованим, оскільки таких обставин судом не встановлено, відповідачем в свою чергу відомості в даній довідці належними та допустимими доказами не спростовані. Документи, надані позивачем до заяви про призначення пенсії за вислугу років мають в собі усі необхідні відомості для призначення відповідної пенсії, які відповідач мав належним чином перевірити та прийняти відповідне рішення.
Частина 1 статті 9 КАС України визначає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Відповідач в свою чергу не надав суду належних та допустимих доказів в обґрунтування законності прийнятого спірного рішення від 23.07.2020 №212950004204.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 3 ст. 242 КАС України).
Виходячи з вищевикладеного, оцінивши докази, які є у справі, задля захисту порушеного права позивача на отримання пенсії за вислугу років, суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України Херсонської області від 23.07.2020 №212950004204 та зобов'язати відповідача зарахувати до стажу роботи для призначення пенсії за вислугу років період роботи з 02.01.1991 року по 04.02.2016 року, призначити з 15.07.2020 пенсію за вислугою років відповідно до пункту «в» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Частиною 1 статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, відшкодуванню підлягає сума сплаченого позивачем судового збору, згідно з квитанцією № 2_12 від 26.08.2020 у розмірі 840,80 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 257, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України Херсонської області від 23.07.2020 №212950004204 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку пункт «в» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Херсонської області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи для призначення пенсії за вислугу років період роботи з 02.01.1991 року по 04.02.2016 року та призначити пенсію за вислугою років відповідно до пункту «в» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 15.07.2020.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_4 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя І.І. Войтович
кат. 112010200