про зупинення провадження у справі
Справа № 500/2767/20
20 жовтня 2020 року м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Баб'юка П.М. розглянувши у письмовому провадженні клопотання про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського міського відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії,
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 до Тернопільський міський відділ державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії.
20 жовтня 2020 року від представника позивача - Халіни Анжели Олександрівни надійшло письмове клопотання про зупинення провадження у справі на підставі пункту 3 частини 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) до вирішення клопотання про звільнення від відбування покарання у вигляді конфіскації майна у справі №1-174/06.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку, що клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Таким чином, умовами для зупинення адміністративної справи до набрання законної сили рішенням суду по іншій, в тому числі кримінальній, справі є саме об'єктивна неможливість розгляду справи до вирішення іншої справи.
Так, предметом даного позову є постанова державного виконавця Першого відділу ДВС Тернопільського міського управління юстиції Литвина Романа Миколайовича про арешт майна боржника ОСОБА_1 та оголошення заборони на його відчуження АМ №010493 від 31.05.2007, скасування арешту майна та оголошення заборони на його відчуження, який накладено на все нерухоме майно, яке належить позивачу, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , зобов'язати начальника Тернопільського міського відділу Державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) скасувати інші заходи примусового виконання рішення та вчинити інші дії у зв'язку із завершенням виконавчого провадження стосовно позивача.
Судом встановлено, що вироком Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 30.06.2006 по справі №1-174/2006 року ОСОБА_1 засуджено за ч. 3 ст. 307, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 317 КК України до покарання у вигляді 5 років позбавлення волі у кримінально-виконавчій установі з конфіскацією всього особисто належного їй майна.
На розгляді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області перебуває клопотання представника ОСОБА_1 про звільнення від відбування покарання у вигляді конфіскації майна.
Натомість, в даній адміністративній справі оскаржуються постанова державного виконавця про арешт майна та оголошення заборони його відчуження у виконавчому провадженні щодо виконання виконавчого листа №1-174/2006 від 29.12.2007, виданого на виконання зазначеного вироку суду у частині конфіскації майна.
Для вирішення питання про зупинення провадження у справі адміністративний суд повинен у кожному конкретному випадку з'ясувати: чи існує вмотивований зв'язок між предметом судового розгляду у справі, яка розглядається адміністративним судом, з предметом доказування в конкретній іншій справі, що розглядається в порядку адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального провадження; чим обумовлюється об'єктивна неможливість розгляду цієї справи.
Зупинення провадження у справі до вирішення іншої запобігає постановленню суперечливих рішень у різних, але пов'язаних між собою справах.
Судом з'ясовано, що в Тернопільському міськрайонному суді Тернопільської області судом вирішується питання звільнення від відбування покарання у вигляді конфіскації майна.
Судове рішення за результатами розгляду клопотання представника ОСОБА_1 про звільнення від відбування покарання у вигляді конфіскації майна, яке на даний час не набрало законної сили, матиме істотне значення для правильного вирішення цієї адміністративної справи у відповідності з положеннями п. 3 ч. 1 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства.
На день судового розгляду адміністративної справи №500/2767/20 судового рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області за наслідками розгляду клопотання про звільнення від відбування покарання у вигляді конфіскації майна у кримінальній справі №1-174/06, яке б набрало законної сили, немає.
За таких обставин публічно-правовий спір між сторонами не може бути вирішений судом до набрання законної сили рішенням суду в іншій справі, що розглядається в порядку кримінального судочинства.
Згідно із частиною 4 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.
Враховуючи наведене, провадження у справі підлягає зупиненню до набрання законної сили судовим рішенням за наслідками розгляду клопотання про звільнення від відбування покарання у вигляді конфіскації всього майна ОСОБА_1 , засудженої вироком Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 30.06.2006 по справі №1-174/2006 року до п'яти років позбавлення волі у кримінально-виконавчій установі з конфіскацією всього особисто належного їй майна за скоєння злочинів передбачених ч. 3 ст. 307, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 317 КК України.
Керуючись статтями 236, 241, 248 КАС України, суд,
Клопотання про зупинення провадження у справі задовольнити.
Зупинити провадження в адміністративній справі №500/2767/20 до набрання законної сили судовим рішенням за наслідками розгляду клопотання про звільнення від відбування покарання у вигляді конфіскації всього майна у справі №1-174/06.
Ухвала набирає законної сили в порядку визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.