Справа № 500/2197/20
13 жовтня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді : Шульгача М.П.,
при секретарі: Музиці О. М.,
за участю:
представника позивача: Квятковський Д. В.,
представника відповідача: Нацюк О. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, суд,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, а саме просить:
- Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, оформлене листом від 17.07.2020 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України 'Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 18.05.2020 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та пояснив, що позивач у зв'язку з досягненням відповідного віку, як потерпілий внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС звернувся з заявою від 10.05.2020 року № 1580 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо призначення пенсії за віком згідно статті 55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, подавши необхідні документи.
Однак, за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів, відповідач своїм рішенням, оформленим листом від 17.07.2020 року відмовив позичу у призначенні пенсії, мотивуючи тим, що останній не підтвердив мінімальний необхідний період роботи чи проживання в зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4 років станом на 01.01.1993 рік.
Вважає, що відмова є протиправною.
Просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засідання проти позову заперечив, та пояснив, що позивач надав документи з яких вбачається, що не має мінімального необхідного періоду роботи чи проживання в зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4 років станом на 01.01.1993 рік для призначення пенсії за віком згідно статті 55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Просить в позові відмовити.
Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти:
ОСОБА_1 у зв'язку з досягненням відповідного віку, як потерпілий внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС звернувся з заявою від 10.05.2020 року № 1580 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо призначення пенсії за віком згідно статті 55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, подавши необхідні документи.
Однак, за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів, відповідач своїм рішенням, оформленим листом від 17.07.2020 року відмовив позичу у призначенні пенсії, мотивуючи тим, що останній не підтвердив мінімальний необхідний період роботи чи проживання в зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4 років станом на 01.01.1993 рік.
20.02.1995 року Тернопільською обласною державною адміністрацією позивачу видано посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) серії НОМЕР_1
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено такий Порядок ( далі - Порядок).
Згідно з пунктом 2 Порядку посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.
У пункті 6 Порядку передбачено, що особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В. Підставою для видачі такого посвідчення, за змістом пункту 10 цього Порядку, є довідка встановленого зразка, яка наведена у додатку 7 згаданого Порядку.
Згідно п.4 ч.1 ст.11 Закону №796-ХІІ особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, є такими, що належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.14 Закону №796-ХІІ, що визначає категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій встановлено, що особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років. - категорія 4.
Відповідно до ч.3 ст.65 Закону №796-ХІІ посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом (ст.55), тобто особам, якщо вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Системний аналіз положень статей 9,14 Закону №796-ХІІ у поєднанні із нормою ч.3 ст.65 цього Закону дають підстави дійти до висновку, що основним доказам проживання, роботи або навчання на території зони радіоактивного забруднення чи участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи або посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яке відповідно до змісту ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є підставою для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років ( ст.55 Закону №796-ХІІ).
З аналізу наведених норм права також слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21.11.2006 року № 21 -1048во06 та від 04.09. 2015 року № 690/23/15-а.
Верховний Суд підтримав таку позицію у своїй постанові від 27.02.2018 року у справі №344/9789/17.
На час звернення позивача до суду дане посвідчення ніким не скасовано, не оспорювано чи визнано недійсним, отже є таким, що підлягає для застосування і надання пільг, встановлених Законом №796-ХІІ. Однією із пільг є зменшення віку, необхідною для призначення і виплати пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Таким чином, наявність у позивача зазначеного посвідчення, є достатнім підтвердженням факту, що він на протязі 4 років проживав або постійно працював у зоні посиленого радіологічного контролю.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23 липня 1991 року смт.Заводське включено до переліку населених пунктів, віднесених до IV зони посиленого радіоекологічного контролю.
Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, передбачено, що у разі призначення пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надаються також документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Крім того факт проживання ОСОБА_1 підтверджується довідкою від 13.05.2020 року № 227, виданою Заводською селищною радою Чортківського району Тернопільської області про те, що ОСОБА_1 проживав та був зареєстрований в смт. Заводське, Чортківського району, Тернопільської області: 1. з 25.04.1990 року по 10.04.1992 рік за адресою АДРЕСА_1 ; 2. з 10.04.1992 року по 21.07.2009 рік за адресою АДРЕСА_2 ; 3. з 21.07.2009 року по теперішній час за адресою Спортивна 9 кв. 66.
Таким чином ОСОБА_1 має право на призначення пенсії на пільгових умовах за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 18.05.2020 року, а тому позов підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, оформлене листом від 17.07.2020 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України 'Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 18.05.2020 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан волі, 3, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 14035769) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) сплачений ним судовий збір в сумі 840,80 грн.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 16 жовтня 2020 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 місцезнаходження/місце проживання АДРЕСА_4 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 ;
відповідач:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області місцезнаходження/місце проживання Майдан Волі, 3,м. Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ/РНОКПП 14035769;
Головуючий суддя Шульгач М.П.