Справа № 500/1931/19
16 жовтня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання Шаблій Ю.П., представника позивача - Завадського В.М., представника відповідача - Чорнописької В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Тернопільводоканал" до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Комунальне підприємство "Тернопільводоканал" (далі - позивач) 19.08.2019 звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (далі - відповідач) в якому просить визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення - рішення від 01.03.2019 №0018065405, №0018255405, №0018275405, №0018135405, №0018155405, №0018165405, №0018175405, №0018215405, №0018225405, №0018235405, №0018245405, №0018265405, №0018095405, №0018285405, №0018035405.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем протиправно винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення та застосовано штрафні санкції щодо порушення строків реєстрації податкових накладних, оскільки затримка реєстрації податкових накладених відбулася не з вини позивача, а в наслідок незаконної бездіяльності Державної фіскальної служби. В позові зокрема, зазначено, що КП "Тернопільводоканал" протягом 2015 року виконувались податкові зобов'язання згідно з нормами постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 04.06.2015 року "Питання погашення у 2015 році заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню" за рахунок коштів, що поступали з бюджету у вигляді субвенцій в рахунок відшкодування різниці в тарифах. Виплата таких субвенцій з бюджету та сплата податкових зобов'язань здійснювалась згідно з довідками про податкову заборгованість, які видавались Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Тернопільській області та за договорами про організацію взаєморозрахунків згідно вищезгаданої постанови КМУ. Вказані кошти були спрямовані на погашення заборгованості з податку на додану вартість, проте не зараховані на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника коштів. Позивач стверджує, що внаслідок цього Державною фіскальною службою протиправно утворено від'ємний баланс на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість КП "Тернопільводоканал", що в свою чергу унеможливило реєстрацію податкових накладних. Вказані обставини встановлені постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2016 року у справі № 826/26189/15. Враховуючи викладене, позивач вважає, що винесені відповідачем податкові повідомлення-рішення, якими застосовано до КП "Тернопільводоканал" штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних є протиправними та підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 27 серпня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2019 року позовну заяву залишено без розгляду.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2020 ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі №500/1931/19 скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Під час розгляду справи в апеляційній інстанції проведено заміну відповідача на процесуального правонаступника - ГУ ДПС в Тернопільській області.
Ухвалою суду від 12.03.20 справу прийнято для продовження розгляду та призначено судове засідання на 31.03.20.
У зв'язку з запровадженням карантинних заходів на території України та відповідними клопотаннями учасників справи розгляд справи неодноразово відкладався, а саме: 31.03.20, 28.04.20, 20.05.20, 15.06.20, 07.07.20.
Розгляд справи по суті розпочатий 27.08.20.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з мотивів, викладених у позовній заяві. Просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила, свою позицію виклала у письмових запереченнях на адміністративний позов, долучених до матеріалів справи. Зокрема, пояснила, що Головного управління ДФС у Тернопільській області проведено камеральну перевірку даних податкової звітності з податку на додану вартість та даних Єдиного реєстру податкових накладних КП "Тернопільводоканал" за період з 01.07.2017 року по 30.01.2019 року, результати якої оформлено актом від 05.02.2019 №764/19-00-5405/03353845. Перевіркою встановлено, що згідно з ІС "Єдиний реєстр податкових накладних" (далі - ЄРПН) податкові накладні, виписані КП "Тернопільводоканал", що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість за обревізований період, перелік яких наведено в акті перевірки від 05.02.2019, зареєстровані в ЄРПН з порушенням законодавчо встановлених термінів, а саме: порушено терміни реєстрації 7 195 податкових накладних на загальну суму ПДВ 4 394 063, 77 грн., що підтверджено інформацією з ЄРПН. За результатами перевірки 01.03.2019 року прийнято податкові повідомлення-рішення, якими до позивача застосовано штрафні санкції на загальну суму 669 209, 59 грн.
Представник відповідача вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийнято податковим органом обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим просила відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Головним управлінням ДФС у Тернопільській області проведено камеральну перевірку даних податкової звітності з податку на додану вартість та даних Єдиного реєстру податкових накладних КП "Тернопільводоканал" за період з з 01.07.2017 року по 30.01.2019 року, результати якої оформлено актом від 05.02.2019 №764/19-00-5405/03353845 (Том 2 аркуш справи 153-245).
Перевіркою встановлено, що згідно з ІС "Єдиний реєстр податкових накладних" податкові накладні, виписані КП "Тернопільводоканал", що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість за обревізований період, перелік яких наведено в акті перевірки від 05.02.2019, зареєстровані в ЄРПН з порушенням законодавчо встановлених термінів, а саме: порушено терміни реєстрації 7 195 податкових накладних на загальну суму ПДВ 4 394 063, 77 грн., що підтверджено інформацією з ЄРПН.
На підставі вищезгаданого акта перевірки та відповідно до вимог п.1201.1 ст.1201 Податкового кодексу України Тернопільською ОДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 01.03.2019 року: №0018065405, №0018255405, №0018275405, №0018135405, №0018155405, №0018165405, №0018175405, №0018215405, №0018225405, №0018235405, №0018245405, №0018265405, №0018095405, №0018285405, №0018035405, якими застосовано штрафні санкції на загальну суму 669 209, 59 грн (Том 1 аркуш справи 9-165).
Не погодившись з вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями КП "Тернопільводоканал" оскаржив їх в адміністративному порядку. Проте 24.05.2019 року Державною фіскальною службою України було прийнято рішення про результати розгляду скарги (Том 1 аркуш справи 199), яким залишено скаргу КП "Тернопільводоканал" без задоволення, що змусило позивача звернутись до суду з даним адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного:
Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України (далі - ПК України) та Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 (далі - Порядок 569).
Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Норми статті 201 ПК України регулюють відносини, пов'язані з оформленням і легітимацією податкової накладної. У цій нормі містяться обов'язкові правила щодо форми та порядку заповнення податкових накладних, недотримання яких тягне визнання податкової накладної недійсною; визначено правову природу цього документа, підстави, порядок, умови його складання і надання; встановлено права й обов'язки учасників податкових відносини, пов'язані із складанням, наданням та реєстрацією податкової накладної; передбачено наслідки недотримання обов'язкових вимог щодо форми, змісту та інших дій зі складання, надання та реєстрації податкових накладних.
Положеннями пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
З аналізу досліджених в судовому засіданні доказів, встановлено, що податкові накладні КП "Тернопільводоканал", складені за період з 01.07.2017 по 30.01.2019, позивач зареєстрував у Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням термінів реєстрації. Як видно з аналізу акту перевірки від 05.02.2019 кількість днів порушення термінів реєстрації коливається від 1 до 20 днів (20 днів тільки дві ПН). Дана обставина не заперечувалась учасниками справи, а тому відповідно до ч.1 ст.78 КАС України не підлягає доказуванню.
Положеннями пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу, розмір якого залежить від кількості днів прострочення.
Отже, допущення платником податку податкового правопорушення щодо недотримання граничного строку реєстрації податкових накладних має наслідком застосування відповідальності у вигляді штрафу, розмір якого залежить від кількості пропущених днів реєстрації.
При цьому, необхідно враховувати, що відповідно до пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Вищенаведені приписи дають підстави для висновку про те, що саме протиправність дії/бездіяльності є обов'язковою умовою для визнання такої дії/бездіяльності правопорушенням.
З системного аналізу наведених положень вбачається, що для вирішення питання про наявність/відсутність підстав для застосування до платника податку відповідальності за затримку реєстрації податкових накладних необхідно встановити причини, що зумовили допущення такого пропуску, та перевірити чи вчинив платник податку усі залежні від нього дії з метою належного виконання податкового обов'язку щодо своєчасної реєстрації таких документів.
Як наголошує позивач, затримка реєстрації податкових накладених відбулася не з вини позивача, а в наслідок незаконної бездіяльності Державної фіскальної служби України, оскільки ДФС протиправно утворено від'ємний баланс на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість КП "Тернопільводоканал", що в свою чергу унеможливило реєстрацію податкових накладних. Вказані обставини встановлені постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2016 року у справі № 826/26189/15.
Судом встановлено, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2016 року у справі № 826/26189/15 постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 квітня 2016 року у частині відмови у задоволенні позовних вимог скасовано. Прийнято у цій частині нову постанову, якою позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Державної фіскальної служби України щодо незарахування на рахунок Комунального підприємства "Тернопільводоканал" у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника коштів з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджуються та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, в рахунок субвенції державного бюджету місцевим бюджетам у сумі 2056577,26 грн. з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет та зобов'язання Державної фіскальної служби України зарахувати шляхом збільшення суми поповнення електронного рахунку Комунального підприємства "Тернопільводоканал" у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника кошти у сумі 2056577,26 грн., відповідно до договору №3 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 04 червня 2015 року - задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо незарахування на рахунок Комунального підприємства "Тернопільводоканал" у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника коштів з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджуються та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, в рахунок субвенції державного бюджету місцевим бюджетам у сумі 2056577,26 грн. з подальшим спрямуванням коштів. Зобов'язано Державну фіскальну службу України зарахувати шляхом збільшення суми поповнення електронного рахунку комунального підприємства "Тернопільводоканал" у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника кошти у сумі 2056577,26 грн., відповідно до договору №3 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №375 від 04 червня 2015 року (дані Єдиного державного реєстру судових рішень).
Суд погоджується з позицією представника позивача з приводу того, що ДФС було штучно та протиправно утворено від'ємний баланс на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Проте, суд категорично не погоджується з твердженнями представника позивача, що саме ця обставина унеможливила реєстрацію податкових накладних за період з 01.07.2017 по 30.01.2019.
По - перше: якщо від'ємний баланс на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість був би причиною несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН, то така реєстрація мала бути би проведена тільки в квітні-травні 2019 року, оскільки як вбачається з листа ДФС України від 10.05.20 №2194/6199-99-12-03-0915 сума коштів субвенції на загальну суму 4415849, 90 грн в повному обсязі зарахована на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість КП "Тернопільводоканал" саме станом на 10.05.2019 (Том 3 аркуш справи 3). Натомість, як зазначено вище, кількість днів порушення термінів реєстрації податкових накладних складених в період з 01.07.2017 по 30.01.2019 коливається в межах від 1 до 20 днів.
По - друге: долучені представником позивача до матеріалів справи Баланси (звіти про фінансовий стан) КП "Тернопільводоканал" станом на: 30.06.2017, 30.09.2017, 31.12.2017, 31.03.2018, 30.06.2018, 30.09.2018 та 31.12.2018 не можуть слугувати належними та допустимими доказами, які б доводили ту обставину, що станом на день реєстрації всіх 7 195 податкових накладних на рахунку позивача у системі електронного адміністрування податку на додану вартість були відсутні необхідні суми коштів.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступні вимоги чинного законодавства:
Згідно з п.2001.5. ст.2001 ПК України з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у виданих податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.
На запит платника податку йому шляхом надсилання електронного повідомлення надається інформація про рух коштів на його рахунках у системі електронного адміністрування податку.
Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1177), (далі - Порядок № 569) визначено, що рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку (п.2 Порядку № 569).
Відповідно до п.13 Порядку № 569, ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).
Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка (в тому числі додаткових електронних рахунків), а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН.
Вищенаведені положення нормативних актів, та встановлені обставини справи, дозволяють суду прийти до висновку про те, що затримка реєстрації податкових накладених відбулася з вини позивача, а не в наслідок того, що ДФС протиправно утворено від'ємний баланс на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, оскільки позивачем не доведено, що саме такий від'ємний баланс був період несвоєчасної реєстрації ПН (з 01.07.2017 по 30.01.2019).
Відповідно до п. 120-1.1 цієї статті порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Виходячи із наведених норм чинного податкового законодавства, а також вищеописаних доказів, суд дійшов висновку про правомірність застосування контролюючим органом штрафних санкцій за порушення КП "Тернопільводоканал" строків реєстрації податкових накладних.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що відповідач довів правомірність винесених податкових-повідомлень рішень, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Відповідно до положень статті 139 КАС України не підлягають стягненню з відповідача понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В задоволенні позову комунального підприємства "Тернопільводоканал" до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0018065405, №0018255405, №0018275405, №0018135405, №0018155405, №0018165405, №0018175405, №0018215405, №0018225405, №0018235405, №0018245405, №0018265405, №0018095405, №0018285405, №0018035405 від 01.03.2019, винесених Головним управлінням ДФС у Тернопільській області, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 21.10.2020.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Комунальне підприємство "Тернопільводоканал" - місцезнаходження/місце проживання вул. Танцорова 7,м. Тернопіль,46006, код ЄДРПОУ/РНОКПП 03353845;
відповідач:
- Головне управління ДПС у Тернопільській області - місцезнаходження/місце проживання вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,46003, код ЄДРПОУ/РНОКПП 43142763;
Головуючий суддя Осташ А.В.