21 жовтня 2020 р. Справа № 480/3146/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості,-
Головне управління ДПС у Сумській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Сумській області) звернулось до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якій просить стягнути з відповідача податковий борг в загальному розмірі 902520,47 грн., в тому числі 794938,13 грн. податку на доходи фізичних осіб; 66493,90 грн. військового збору; 15527,10 грн. акцизного податку; 680,00 грн. штрафних санкцій; 66493,90 грн. податку на додану вартість; та 510,00 грн. податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачем обліковується вказана вище сума податкового боргу, яка була нарахована податковим органом за результатами проведеної документальної позапланової перевірки за окремими видами податкових зобов'язань. Так, перевірка була проведена за період, в якому відповідач здійснював підприємницьку діяльність, в тому числі був платником податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, акцизного податку тощо. Проведеною перевіркою встановлено порушення ОСОБА_1 вимог податкового законодавства в частині правильності та своєчасності сплати податкових зобов'язань у зв'язку із чим відповідачу донараховано суми податкових зобов'язань, штрафних санкцій та пені.
З метою погашення податкового боргу позивачу направлялась податкова вимога, однак сума такого боргу в добровільному порядку не погашена.
Ухвалою від 18.06.2020 судом відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання. Ухвалою від 23.09.2020 закрито підготовче засідання, призначено судовий розгляд справи.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
ОСОБА_1 відзиву на позов Головного управління ДПС у Сумській області не подав. Судом неодноразово вживались заходи щодо повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду даної адміністративної справи.
Так, копія ухвали про відкриття провадження та повістки про виклик до суду неодноразово направлялись на адресу ОСОБА_1 , отриману в тому числі відповідно до ч. 3 ст. 171 КАС України. Документи про виклик направлялись на адресу відповідача, зазначену в довідці Центру надання адміністративних послуг у м. Суми про реєстрацію місця проживання - АДРЕСА_1 . Однак конверти із поштовими відправленнями повернуто до суду тому, враховуючи положення ст. ст. 124, 126 КАС України, ОСОБА_1 вважається таким, що належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду даної справи.
Враховуючи неявку представників сторін у судове засідання, відповідно до вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання у справі не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що до 15.05.2017 ОСОБА_1 здійснював підприємницьку діяльність, був зареєстрований як фізична особа-підприємець у зв'язку із чим перебував на обліку як платник податків.
Так, 01.08.2018 Головним управлінням ДФС у Сумській області (правонаступником якого є ГУ ДПС у Сумській області) проведено камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації ФОП ОСОБА_1 податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за лютий-вересень 2016 року, за результатами якої складено акт від 01.08.2018 № 001675/18-28-13-08/ НОМЕР_1 (а.с. 90).
На підставі вказаного акту податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.09.2018 № 0057271308, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 124,16 грн. (а.с. 91).
Крім того, з 06.05.2019 по 11.05.2019 Головним управлінням ДФС у Сумській області (правонаступником якого є ГУ ДПС у Сумській області) була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 15.05.2017, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 15.05.2017.
За результатами перевірки складено акт від 17.05.2019 № 546/18-28-13-03/ НОМЕР_1 (а.с.73-89).
Проведеною перевіркою встановлено порушення відповідачем:
- п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України, що виявилось у неподанні повідомлення за формою 20-ОПП;
- п. 177.5 ст. 177 Податкового кодексу України, що виявилось у неподанні декларації про майновий стан і доходи за 2017 рік;
- п. 164.1 ст.164, п. 177.1 ст. 177 Податкового Кодексу України, внаслідок чого донараховано податку на доходи фізичних осіб в сумі 481711,69 грн., в тому числі за 2016 рік - 427962,94 грн., за 2017 рік - 53748,75 грн.;
- п. 51.1 ст. 51, п.п. "б" п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України, п. 2.1, п. 2.2 , п. 2.3 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 21.01.2014 № 49, а саме не подано розрахунки за 2 квартал 2016 року, за 1 квартал 2017 року та за 2 квартал 2017 року;
- п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та п. 2 розділу III Наказу № 435 від 14.04.2015 "Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а саме неподання звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017 рік;
- п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та п. 1 розділу III Наказу № 435 від 14.04.2015 "Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а саме неподання звіту про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за квітень 2017 року;
- п. 4 ч. 1 ст. 4, п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 5 ст. 8, п. 2 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загально обов'язкове державне соціальне страхування", внаслідок чого донараховано єдиного внеску в сумі 113864,26 грн., в тому числі за 2016 рік - 77960,26 грн., за 2017 рік - 35904,00 грн.;
- п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загально обов'язкове державне соціальне страхування", а саме порушення строків сплати єдиного внеску, нарахованого роботодавцем на суми заробітної плати, внаслідок чого нарахована штрафна санкція в сумі 1277,78 грн. та пеня в сумі 254,87 грн.;
- п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загально обов'язкове державне соціальне страхування", а саме порушення строків сплати єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців;
- пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16, п. 46.1 ст. 46, пп. 47.1.2 п. 47.1 ст. 47, п. 48.1 ст. 48, п. 49.1, п. 49.2, пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49, п. 202.1 ст. 202, п. 203.1 ст. 203 Податкового Кодексу України, а саме неподання податкових декларацій з податку на додану вартість за квітень та травень 2017 року;
- п.п. "б" п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, пп. 194.1.1 п. 194.1 ст. 194, п.п. 200.1, п.п. 200.2 ст.200 Податкового Кодексу України, донараховано податку на додану вартість, на суму 13279,00 грн., у т.ч. за квітень 2017 року на суму 13279,00 грн.;
- ст. 203 Податкового кодексу України, а саме порушення строків сплати податку на додану вартість;
- п.п. 16-1 п. 10 розділу XX Податкового Кодексу України, внаслідок чого донараховано військового збору в сумі 40142,64 грн., в тому числі за 2016 рік - 35663,58 грн. за 2017 рік - 4479,06 грн.;
- ст. 223 Податкового кодексу України, а саме неподання декларацій акцизного податку за квітень 2017 року;
- п.п. 213.1.9, п. 213.1 ст. 213, п.п. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214, п.п. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215, п.п. 222.1.1 п. 222.1 ст. 222 Податкового кодексу України, внаслідок чого донараховано акцизного податку в сумі 9369,00 грн., в т.ч. за 2016 рік - 5495,00 грн., за 2016 рік - 3874,00 грн.;
- п. 44.1, п. 44.3, п. 44.5, п. 44.6 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України, а саме ненаданням на перевірку первинних документів;
На підставі вказаного акту перевірки Головним управлінням ДФС у Сумській області (правонаступником якого є ГУ ДПС у Сумській області) прийнято наступні податкові повідомлення-рішення:
- від 04.07.2019 № 0008151303 про застосування до ОСОБА_1 штрафу в розмірі 439,90 грн. за платежем: податок на додану вартість (а.с. 26);
- від 04.07.2019 № 0008141303 про застосування до ОСОБА_1 штрафу в розмірі 2442,80 грн. за платежем: податок на додану вартість (а.с. 27);
- від 05.07.2019 № 0008161303 про застосування до ОСОБА_1 штрафу в розмірі 340,00 грн. за платежем: податок на додану вартість (а.с. 28);
- від 05.07.2019 № 0008181303 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 16598,75 грн., в тому числі 13279,00 грн. податкового зобов'язання та 3319,75 грн. штрафних (фінансових) санкцій (а.с. 29);
- від 05.07.2019 № 0008121303 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 50178,30 грн., в тому числі 40142,64 грн. податкового зобов'язання та 10035,66 грн. штрафних (фінансових) санкцій (а.с. 31);
- від 05.07.2019 № 0008041303 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 602139,61 грн., в тому числі 481711,69 грн. податкового зобов'язання та 120427,92 грн. штрафних (фінансових) санкцій (а.с. 17);
- від 05.07.2019 № 0008031303 про застосування до ОСОБА_1 штрафу в розмірі 170,00 грн. за платежем: податок на доходи фізичних осіб (а.с. 19);
- від 05.07.2019 № 0008051303 про застосування до ОСОБА_1 штрафу в розмірі 510,00 грн. за платежем: податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати (а.с. 20);
- від 05.07.2019 № 0008171303 про застосування до ОСОБА_1 штрафу в розмірі 170,00 грн. за платежем: акцизний податок (а.с. 21);
- від 05.07.2019 № 0008191303 про збільшення суми грошового зобов'язання по акцизному податку на суму 11711,25 грн., в тому числі 9369,00 грн. податкового зобов'язання та 2342,25 грн. штрафних (фінансових) санкцій (а.с. 22);
- від 05.07.2019 № 0008131303 про застосування до ОСОБА_1 штрафу в розмірі 510,00 грн. за платежем: адміністративні штрафи та інші санкції (а.с. 24);
- від 05.07.2019 № 0008021303 про застосування до ОСОБА_1 штрафу в розмірі 170,00 грн. за платежем: адміністративні штрафи та інші санкції (а.с. 25).
Зазначені податкові повідомлення-рішення направлялись на адресу відповідача, ним не оскаржені та у встановленому законом порядку скасовані не були (а.с. 47-52, 92).
Як вбачається із розрахунку, сума податкового боргу ОСОБА_1 складає 902520,47 грн., в тому числі 794938,13 грн. податку на доходи фізичних осіб; 66493,90 грн. військового збору; 15527,10 грн. акцизного податку; 680,00 грн. штрафних санкцій; 24371,34 грн. податку на додану вартість; та 510,00 грн. податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами (а.с. 57).
Відповідно до вимог п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України відповідачу направлена податкова вимога від 01.02.2017 року № 1245-17 (а.с. 16).
При цьому звернувшись до суду, ГУ ДПС у Сумській області просить стягнути з відповідача податковий борг в загальному розмірі 902520,47 грн., в тому числі 794938,13 грн. податку на доходи фізичних осіб; 66493,90 грн. військового збору; 15527,10 грн. акцизного податку; 680,00 грн. штрафних санкцій; 66493,90 грн. податку на додану вартість; та 510,00 грн. податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами.
Натомість підтверджена матеріалами справи сума податкового боргу відповідача з податку на додану вартість складає 24371,34 грн. Таким чином позовні вимоги ГУ ДПС у Сумській області в частині стягнення податкового боргу з податку на додану вартість піддягають частковому задоволенню, а саме стягненню підлягає саме сума 24371,34 грн.
Відповідно до пп. 14.1.175. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно п. 16.1.4. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 95.2 ст. 95 Податкового Кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Враховуючи те, що сума податкового боргу ОСОБА_1 в загальному розмірі становить 902520,47 грн., не сплачена відповідачем на момент розгляду справи, суд вважає позовні вимоги щодо стягнення такого боргу правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в доход бюджету податковий борг в загальному розмірі 902520,47 грн., в тому числі:
- 794938,13 грн. податку на доходи фізичних осіб (р/р UA408999980333119341000018540; одержувач Сумська міська ОТГ/11010500; код одержувача 37970593; банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998);
- 66493,90 грн. військового збору (р/р UA738999980313000137000018540; одержувач Сумська міська ОТГ/11011001; код одержувача 37970593; банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998);
- 15527,10 грн. акцизного податку (р/р UA848999980314090531000018540; одержувач Сумська міська ОТГ/14040000; код одержувача 37970593; банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998);
- 680,00 грн. штрафних санкцій (р/р UA088999980313060106000018540; одержувач Сумська міська ОТГ/21081100; код одержувача 37970593; банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998);
- 24371,34 грн. податку на додану вартість (р/р UA158999980313040029000018540; одержувач Сумська міська ОТГ/14060100; код одержувача 37970593; банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998);
- 510,00 грн. податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами (р/р UA348999980333149340000018540; одержувач Сумська міська ОТГ/11010100; код одержувача 37970593; банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998).
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 21.10.2020.
Суддя С.М. Гелета