Ухвала від 21.10.2020 по справі 460/7797/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позову без розгляду

21 жовтня 2020 року м. Рівне №460/7797/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гудими Н.С. після одержання позовної заяви ОСОБА_1 до Дубенської міської територіальної виборчої комісії Дубенського району Рівненської області про визнання протиправною і скасування постанови та зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

21 жовтня 2020 року о 12 год. 01 хв. ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Дубенської міської територіальної виборчої комісії Дубенського району Рівненської області, в якому просить суд:

-визнати протиправною та скасувати постанову Дубенської міської територіальної виборчої комісії Дубенського району Рівненської області від 27 вересня 2020 року за №6, якою ОСОБА_1 відмовлено у реєстрації кандидатом на посаду Дубенського міського голови на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року;

-зобов'язати Дубенську міську територіальну виборчу комісію Дубенського району Рівненської області зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом на посаду Дубенського міського голови на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

При вирішенні питання про відкриття провадження у цій справі суд керувався та виходив з такого.

Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Позивач звернувся до суду з позовом про оскарження рішення територіальної виборчої комісії, про яке, як стверджує у позовній заяві, дізнався 15 жовтня 2020 року.

Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені статтею 273 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту, - КАС України).

Так, відповідно до вимог частин 1, 2 статті 273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму. Виборець, учасник всеукраїнського референдуму (громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.

Згідно з частиною 4 статті 273 КАС України рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

За правилами частини 6 статті 273 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Вказана норма є спеціальною по відношенню до статті 122 КАС України, якою визначено строк звернення до адміністративного суду, позаяк чітко визначає початок обчислення строку звернення до суду у справах, пов'язаних з виборчим процесом, - день прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності виборчою комісією.

В силу вимог частини 1 статті 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Особливості обчислення процесуальних строків в окремих категоріях адміністративних справ встановлені статтею 270 КАС України.

Так, відповідно до частини 1 статті 270 КАС України на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу.

Згідно з частинами 2, 3 статті 270 КАС України строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами. Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події.

Частиною 5 статті 270 КАС України визначено, що днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що у справах, пов'язаних з виборчим процесом, у суду відсутня необхідність з'ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів, позаяк вирішальним для встановлення моменту початку перебігу строку на звернення до суду у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів комісії є саме дата прийняття такого рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності. Разом з тим, строки подання позовних заяв щодо виборчих спорів є преклюзивними (абсолютними), тобто такими, що не підлягають поновленню, в тому числі незалежно від того, коли позивач дізнався про прийняття рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності.

Судом встановлено, що оскаржувана позивачем постанова Дубенської міської територіальної виборчої комісії Дубенського району Рівненської області «Про відмову у реєстрації кандидату на посаду Дубенського міського голови ОСОБА_1 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року» за № 6 прийнята 27 вересня 2020 року о 14 год. 50 хв.

Таким чином, п'ятиденний строк на подання до суду позовної заяви про визнання протиправною та скасування постанови Дубенської міської територіальної виборчої комісії Дубенського району Рівненської області за №6 від 27.09.2020, почався 28 вересня 2020 року і сплинув 02 жовтня 2020 року.

Водночас, як свідчать матеріали справи, позовну заяву ОСОБА_1 подано до суду 21 жовтня 2020 року (вх.№33595/20), а отже, поза межами строку, визначеного частиною 6 статті 273 КАС України, який не підлягає поновленню.

З огляду на викладене, керуючись вимогами частини 5 статті 270 КАС України, суд дійшов висновку, що позовну заяву слід залишити без розгляду.

Керуючись статтями 241, 256, 270, 273, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Дубенської міської територіальної виборчої комісії Дубенського району Рівненської області про визнання протиправною і скасування постанови та зобов'язання вчинення певних дій - залишити без розгляду.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається у дводенний строк з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повну ухвалу суду складено 21 жовтня 2020 року о 17:40 год.

Суддя Н.С. Гудима