Ухвала від 21.10.2020 по справі 816/575/18

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

21 жовтня 2020 року м. ПолтаваСправа № 816/575/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Удовіченка С.О., розглянувши клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 року позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 ) до Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області (код ЄДРПОУ 03195292, адреса місцезнаходження: проспект Полтавський, 42, місто Кременчук, Полтавська область, 39627) про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області (код ЄДРПОУ 03195292) від 06 жовтня 2017 року про відмову громадянці ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) в поновленні виплати допомоги при народженні дитини. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області (код ЄДРПОУ 03195292) поновити виплати, здійснити нарахування та здійснити виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) недоотриманої суми допомоги при народженні дитини, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з 01 квітня 2016 року включно.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду по справі №816/575/18 набрало законної сили 17.04.2018 після перегляду його у апеляційному порядку Харківським апеляційним адміністративним судом.

Так, в силу приписів частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У свою чергу, подання касаційної скарги не зупиняє виконання рішення суду, проте суд касаційної інстанції, в порядку підготовки справи до касаційного розгляду, може зупинити виконання судових рішень, що оскаржуються (пункт 4 частини першої статті 340 Кодексу адміністративного судочинства України).

29 травня 2020 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про встановлення у справі № 816/275/18 судового контролю, шляхом зобов'язання Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01 червня 2020 року призначено до розгляду у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. Витребувано від Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області докази повного виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 року по справі № 816/575/18.

22 червня 2020 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов лист Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області у якому боржник зазначив, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 року по справі № 816/575/18 проведено нарахування та виплачено ОСОБА_1 недоотримані суми допомоги при народженні дитини починаючи із 01 квітня 2018 року по 30 вересня 2019 року на загальну суму 26 730 грн. Однак, що стосується виконання рішення в частині нарахування та виплати стягувачу недоотриманої суми допомоги при народженні дитини починаючи з 01 квітня 2016 року буде виконуватися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 року № 335 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365", а саме: суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Ухвалою суду від 24.06.2020 повторно зобов'язано Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області подати до суду у тримісячний строк після набрання чинності ухвали, звіт про виконання рішення суду від 15 березня 2018 року по справі № 816/575/18.

07.08.2020 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов лист Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області у якому боржник зазначив, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 року по справі № 816/575/18 проведено нарахування та виплачено ОСОБА_1 недоотримані суми допомоги при народженні дитини починаючи із 01 квітня 2018 року по 30 вересня 2019 року на загальну суму 26 730 грн. Однак, що стосується виконання рішення в частині нарахування та виплати стягувачу недоотриманої суми допомоги при народженні дитини починаючи з 01 квітня 2016 року боржник зазначив, що згідно листа Управління державної Казначейської служби у Кременчуцькому районі Полтавської області №02-26/471 від 30.07.2020 механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників , прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначені постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845. А тому для отримання недоотриманої суми допомоги при народженні дитини стягувачу необхідно особисто звернутися до Управління державної Казначейської служби у Кременчуцькому районі Полтавської області і надати необхідний список документів.

Розглянувши клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю, суд дійшов наступних висновків.

Згідно зі статтею 1291 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує особі право на справедливий суд. У свою чергу, Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (пункт 1 статті 32 Конвенції) наголосив, що "<…> Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок <…> саме на державу покладено обов'язок дбати про те, щоб остаточні рішення, винесені проти її органів, установ чи підприємств, які перебувають у державній власності або контролюються державою, виконувалися відповідно до зазначених вище вимог Конвенції" (рішення у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України" від 15.10.09 (заява №40450/04), пункти 51, 54).

Отже, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Відповідно до положень частини другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судом встановлено, та не заперечується Управлінням соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області що відповідачем частково виконано рішення суду, а саме не виконано рішення суду в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 недоотриманої суми допомоги при народженні дитини починаючи з 01.04.2016.

Суд зазначає, що бездіяльністю визнається пасивна форма поведінки особи, що полягає у не вчиненні нею конкретної дії (дій), які вона повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області в частині невиконання вимог рішення суду у цій справі щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 недоотриманої суми допомоги при народженні дитини починаючи з 01.04.2016.

Частиною першою статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

За змістом частин четвертої та п'ятої статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України в окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

Згідно пункту 15, 16 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365 поновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі, припинених відповідно до підпункту 2 пункту 12 цього Порядку, здійснюється за рішенням комісії, прийнятим на підставі подання структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, що внесене разом з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.

У разі прийняття позитивного рішення комісією згідно з пунктом 15 цього Порядку соціальні виплати поновлюються через два місяці з місяця прийняття рішення про припинення таких виплат. Комісія може прийняти рішення про поновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі з місяця припинення таких виплат у разі, коли така особа перебуває у складних життєвих обставинах і з поважних причин не виконала вимоги структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, передбачені пунктами 6 і 7 цього Порядку. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

З огляду на вищевикладене, та на виконання вимог частини четвертої статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд зазначає, що відповідачем порушено приписи Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365 та не нараховано і не виплачено ОСОБА_1 недоотриманої суми допомоги при народженні дитини починаючи з 01.04.2016.

Отже, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.03.2018 по справі №816/575/18 повністю не виконано.

Керуючись статтями 241, 243, 248, 249, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Встановити відсутність належного виконання судового рішення у справі №816/575/18 Управлінням соціального захисту населення Кременчуцької РДА без поважних причин.

Повідомити Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації та Міністерство соціальної політики України про бездіяльність Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області щодо невиконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.03.2018 року у справі №816/575/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Надіслати окрему ухвалу Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації та Міністерству соціальної політики України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону Управління соціального захисту населення Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області.

Встановити строк для надання відповіді на окрему ухвалу упродовж тридцяти днів з дня її одержання, а у разі оскарження окремої ухвали - упродовж тридцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому ухвалу суду не вручено у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя С.О. Удовіченко