Справа № 420/877/20
12 жовтня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
за участі секретаря судового засідання Музики І.О.,
за участі сторін:
представника позивача: адвоката Нефедова В.С. (згідно з ордером),
представника відповідача: Рикіної Ю.І. (згідно довіреності),
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одеса за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не призначення пенсії, у зв'язку з втратою годувальника та зобов'язання призначити та виплачувати пенсію
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за результатом розгляду якого позивачка просить суд:
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з втратою годувальника - неправомірною;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області замість пенсії за віком призначити та виплачувати ОСОБА_1 - вдові померлого судді у відставці пенсію у зв'язку із втратою годувальника в розмірі 50% щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на час смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) годувальника та чоловіка - ОСОБА_2 , починаючи з дня, що настає за днем смерті годувальника, а саме - з 18.07.2019 року та виплачувати такий вид пенсії довічно згідно проведеного перерахунку без обмеження граничного розміру.
В обґрунтування адміністративного позову позивачка зазначає, що вона є пенсіонеркою та отримує пенсію за віком на підставі ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у Малиновському відділі обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Її чоловік ОСОБА_2 до 29.11.2001 року був суддею Військового апеляційного суду південного регіону після відставки з посади судді отримував з 2001 року щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці на підставі ЗУ «Про статус суддів». ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Позивачка та годувальник ОСОБА_2 проживали разом. ОСОБА_1 була на повному утриманні ОСОБА_2 05.12.2019 року вдова судді у відставці ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника. Проте, станом на час звернення позивачки до суду із позовом, відповідач не надав відповіді на вказану заяву.
Ухвалою суду від 07.02.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 19.03.2020 року.
24.02.2020 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов з огляду на який, представник відповідача вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не належать до задоволення. Представник відповідача зазначає, що 05.12.2019 року позивачка звернулася до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про виплату допомоги на поховання, недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера. Проте, відповідач зазначає, що заява була адресована начальнику Малиновського ОУПФУ в м. Одесі, яке припинено з 10.09.2019 року , про що позивачку було повідомлено усно спеціалістом ГУ ПФУ в Одеській області. Також, позивачку було повідомлено про те, що заява не відповідає встановленій формі. Після цього позивачка подала заяву № 7625 від 05.12.2019 року про виплату допомоги на поховання. Представник відповідача зазначає, що оскільки позивачка не зверталася до відповідача із заявою про призначення їй пенсії у зв'язку із втратою годувальника, у Головного управління відсутні підстави для призначення позивачці пенсії у зв'язку із втратою годувальника в розмірі 50% пенсії за віком померлого годувальника.
23.07.2020 року від позивачки надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов.
Ухвалою суду від 11.09.2020 року суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 30.09.2020 року.
Під час судового розгляду справи представник позивачки позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та просила відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Суд вислухав представника позивача, представника відповідача, розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
05.12.2019 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою на ім'я начальника Малиновського ОУПФУ в м. Одесі про призначенні замість пенсії за віком пенсії у зв'язку із втратою годувальника як непрацездатному члену сім'ї померлого годувальника, який був на його утриманні та про виплату допомоги на поховання чоловіка ОСОБА_2 у розмірі двомісячної пенсії, яку він отримував на момент смерті (арк. с. 14).
Як встановив суд та підтвердив представник відповідача, у зв'язку із невідповідністю форми заяви, ОСОБА_1 в управлінні 05.12.2019 року заповнила форму заяви № 7625 про виплату допомоги на поховання, недоотриманої пенсії у зв'язку із смертю пенсіонера.
Тобто, метою звернення позивачки до ГУ ПФУ в Одеській області був перехід з одного виду пенсії на інший та отримання допомоги на поховання, про що позивачка подала відповідну заяву.
Разом з тим, ГУ ПФУ в Одеській області не надало суду доказів щодо розгляду заяви позивачки.
Відповідно до статті 81 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування прийнято Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який визначає, зокрема, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника встановлені статтею 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за змістом якої пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. Непрацездатними членами сім'ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону. Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника (частина перша, пункт 1 частини другої, абзац другий пункту 2 частини третьої цієї статті).
Питання, пов'язані з обчисленням розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника, унормовані статтею 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Згідно з ч.1 ст.44 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до п.1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Згідно п.1.7 розділу І Порядку №22-1, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Приписами п. 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Відповідно до п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Згідно з п. 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.
Тобто, з огляду на наведені положення законодавства, ГУ ПФУ в Одеській області за результатом розгляду заяви особи про переведення з одного виду пенсії на інший повинне прийняти відповідне рішення, що є актом індивідуальної дії.
При цьому, при зверненні особи із заявою про перехід з одного виду пенсії на інший, уповноважена особа управління перевіряє, у тому числі, правильність оформлення заяви.
Суд встановив, що позивачка звернулася до управління з однією заявою від 05.12.2019 року про призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника замість пенсії за віком та про виплату допомоги на поховання.
При цьому, уповноваженою особою фонду було встановлено, що заява подана не за відповідною формою, форма заяви № 7625 від 05.12.2019 була заповнена позивачкою у приміщенні управління, проте, вказана заява стосувалася виплати допомоги на поховання та недоотриманої пенсії померлого ОСОБА_2 , а заява позивачки про перехід з одного виду пенсії на інший залишилася поза увагою та не розглянута відповідачем.
Таким чином, суд робить висновок, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 05.12.2019 року є протиправною.
Враховуючи, що питання призначення позивачці пенсії у зв'язку із втратою годувальника відповідачем належним чином розглянуто не було, суд не може прийняти рішення у вигляді зобов'язання управління Пенсійного фонду призначити позивачу відповідну пенсію.
Суд може розглянути питання щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень прийняти конкретне рішення лише у випадку систематичного грубого порушення законних прав позивача, повторної відмови суб'єкта владних повноважень у вирішенні питання за відсутності права у суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За таких обставин належним способом захисту порушених прав позивача в даному випадку є покладення зобов'язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника від 05.12.2019 року та прийняти рішення по суті заяви.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 належить до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд
Задовольнити частково позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не призначення пенсії, у зв'язку з втратою годувальника та зобов'язання призначити та виплачувати пенсію.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 05.12.2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.12.2019 року та прийняти рішення по суті заяви.
В іншій частині позову відмовити.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ: 20987385).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 21 жовтня 2020 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.