Рішення від 20.10.2020 по справі 420/7781/20

Справа № 420/7781/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Пироговська, 6, м. Одеса, 65044) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Стислий зміст позовних вимог.

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про:

- визнання протиправними дій Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, які виразилися у відмові направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, із зазначенням в ній посадового окладу за 25 тарифним розрядом;

- визнання протиправними дій Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року;

- зобов'язання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виходячи з 25 тарифного розряду та з визначенням розмірів посадового окладу, окладу за військовим, шляхом множення 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідні тарифні коефіцієнти, та виходячи з цього, встановити нові розміри надбавки за вислугу років (45%), а саме:

- з 01.01.2018 року: посадовий оклад в розмірі 5 510,04 грн. та оклад за військовим званням в розмірі 1489,20 грн.; надбавка за вислугу років (45%) в розмірі 3 149,66 грн.;

- з 01.01.2019 року: посадовий оклад в розмірі 6 176,04 грн. та оклад за військовим званням в розмірі 1 669, 20 грн.; надбавка за вислугу років (45%) в розмірі 3 530,36 грн.;

- з 01.01.2020 року: посадовий оклад в розмірі 6 990,04 грн. та оклад за військовим званням в розмірі 1 889,66 грн. надбавка за вислугу років (45%) в розмірі 3 995,66 грн.

Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова 103) Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України від 23.03.2018 року. Згідно даної Довідки та Перерахунку пенсії з 01.01.2018р. пенсійної справи №ЮО088020, за посадою та військовим званням позивача встановлено посадовий оклад у розмірі 5220,00 грн.; оклад за військовим званням-1410,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) -2 983,50 грн. На переконання позивача розрахунки мали проводитись шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. Як вказує позивач, відповідно до Додатку 1 Постанови №704 «Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу» тарифний коефіцієнт посади, яку обіймав позивач на день звільнення з військової служби, складає 2,96 що відповідає тарифному розряду 25. З урахуванням норм Законів України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», «Про Державний бюджет України на 2019 рік», «Про Державний бюджет України на 2020 рік», позивач вважає, що вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою, повинен бути: з 01.01.2018 року- 1 861,50 грн; з 01.01.2019 року- 2 086,50 грн; з 01.01.2020 року - 2 361,50 грн. Отже, на думку позивача, його посадовий оклад у 2018 році повинен складати 5 510,04 грн.

У позовній заяві вказано, що Відповідно до Додатку 14 Постанови №704 «Схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу» тарифний коефіцієнт військового звання «підполковник», складає 0,8. Таким чином, позивач стверджує, що оклад за військовим званням у 2018 році повинен складати 1 489,20 грн.

Як вказує позивач, посадовий оклад у 2019 році повинен складати 6 176,04 грн; оклад за військовим званням у 2019 році повинен складати 1 669,20 грн.; посадовий оклад у 2020 році повинен складати 6 990,04 грн. ; оклад за військовим званням у 2020 році повинен складати 1889,20 грн.

Позивач також зазначає, що надбавка за вислугу років (45%), яка розраховується як 50% від суми посадового окладу та окладу за військовим званням, таким чином повинна складати: з 01.01.2018 року 3149,66 грн; з 01.01.2019 року 3530,36 грн; з 01.01.2020 року - 3995,66 грн.

Не погоджуючись із зазначеними розмірами посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років (45%), позивач звернувся до відповідача з проханням направити до ГУПФУ в Одеській області оновлену довідку про розміри грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, із зазначенням в ній нових посадових окладів, окладів за військовим званням та надбавки за вислугу років (45%) у період з 2018-2020 роки, що відповідають 25 тарифному розряду. Однак, як стверджує позивач, відповідач листом від 23.07.2019 року відмовив у виготовленні оновленої довідки.

Суд зауважує, що Відповідач відзив на адміністративний позов не надав.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Заяв чи клопотань від сторін, до суду не надходило.

Процесуальні дії вчиненні судом.

Ухвалою суду від 21.08.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Обставини справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України, який перебуває на обліку в Головному управління ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років призначену, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ, у розмірі 56 відсотків грошового забезпечення (вислуга років - 22 роки). При цьому, відповідно до матеріалів справи, позивач звільнений у військовому званні «підполковник».

03 квітня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року з урахуванням посадового окладу у розмірі 5220,00 грн., окладу за військове звання - 1410,00 грн та процентної надбавки за вислугу років у розмірі 45 відсотків - 2983,00 грн.

23 липня 2020 року Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки надано відповідь №6628 на звернення позивача від 08.07.2020 року. У вказаній відповіді зазначено, що на підставі наданих Головним Управлінням Пенсійного фонду України у Одеській області списків, уповноважений орган (Одеський ОВК) готував довідки про розмір грошового забезпечення, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою (згідно з додатками 2 і 3) та у місячний строк подав їх до Головного Управління Пенсійного фонду України у Одеській області, відповідно до постанови КМУ від 13 лютого 2008 №45. Для встановлення нового посадового окладу використовувались визначені в постанові КМУ №704 посади та уперше введені по ним тарифні розряди (додаток №1,2 до постанови), по іншим - тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 наказу МОУ №90. По тим посадам, які не зазначені в додатках 1- 22, наказу МОУ № 90, співвідношення, встановлених до 01 березня 2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України ті осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, проводити до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройний Сил України, згідно зі схемами, визначеними у додатках 23. 24 цього наказу.

У відповіді Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надано відповідь №6628 від 23.07.2020 року зазначено, що на дату звільнення позивача із служби, останній займав посаду - старшин інженер відділення відділу ЗРВ корпусу ППО (в/ч А152). Оскільки у схемах тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, визначених у додатках 1-22 наказі Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90, відповідної або аналогічно посади, яку займав позивач на дату звільнення із служби не має, то керуючись абзацом 2 пункту 1 цього ж наказу, за цією посадою станом на 01.03.2018р. встановлено 25 тарифний розряд.

Пунктом 4 ПКМУ від 30.08.2017 №704 (із змінами внесеними ПКМУ від 21.02.2018 №103) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Як вказано у відповіді №6628 від 23.07.2020 року, сума прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р складала - 1762,00 грн. Згідно додатку 1 до ПКМУ від 30.08.2017 №704 - 25 тарифному розряду відповідає тарифний коефіцієнт - 2,96. Отже, посадовий оклад позивача станом на 01.03.2018 за посадою займаною на дату звільнення із служби Збройних Сил - інженер відділення відділу ЗРВ корпусу ППО - визначено: 1762x2,96= 5215,52 грн. Згідно приміток до додатку 1 ПКМУ від 30.08.2017 №704 у разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище і заокруглюються до десяти гривень. Отже з урахуванням округлень посадовий оклад становить 5220,00 грн. Згідно матеріалів пенсійної справи, на день звільнення позивач перебував у військовому званні підполковник. Згідно додатку 14 до ПКМУ від 30.08.2017 №704 цьому званню відповідає тарифний коефіцієнт - 0,8. Отже, 1762x0,8т 1409,60 грн. З урахуванням округлень оклад за військовим званням підполковник становить - 1410,00 грн. Згідно матеріалів пенсійної справи, на день звільнення позивача вислуга років становила: календарна - 22 роки, загальна - 22 роки. Згідно додатку 16 до ПКМУ від 30.08.2017 №704, за вислугу років 22 роки розмір надбавки, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням становить - 50% ((ПО+ОВЗ)х%)). Отже (5220+1410)х45% =2983,50,00. Зазначені вище розміри складових грошового забезпечення були включені в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку Вашої пенсії станом на 01.03.2018 року.

У відповіді Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надано відповідь №6628 від 23.07.2020 року також зазначено, що після 5 березня 2019 року та по теперішній час списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, з прізвищами від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Одеського ОТЦК та СП не надходило, а тому не має правових підстав скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

ОСОБА_1 , вважаючи протиправними дії відповідача щодо не оформлення та ненадання до ГУ ПФУ в Одеській області оновленої довідки про його грошове забезпечення, звернувся до суду з даним позовом.

Джерела права й акти їх застосування.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

В свою чергу в п.6 ч.1 ст.92 Конституції України зазначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ), Законом України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ).

Так, частиною першою статті 9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону №2011-ХІІ,пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Частинами першою та другою статті 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" встановлено, що Кабінет Міністрів України на основі, та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження. Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.

Суд зазначає, що 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 1 Постанови №704 від 30.08.2017 року затверджені, зокрема тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (Додаток 1), схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (Додаток 14).

Відповідно до норми пункту 4 Постанови №704, на час прийняття цієї постанови передбачалось, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Додатки 1 та 14 до Постанови №704, в яких у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти, мають примітки пояснюючого характеру. Зокрема, у цих примітках наведена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, в залежності від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. У цих примітках норми права не містяться.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова №103) до пункту 4 Постанови №704 внесено зміни, якими встановлено залежність розмірів посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на 01.01.2018 року, та вилучено умову, що такий розрахунок повинен проводиться виходячи із 50% розміру мінімальної зарплати, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Проте, зміст приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови №704 не був приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови.

Висновки суду.

Суд зазначає, що у даній справі спірним є визначення відповідачем посадового окладу та окладу за військовим звання позивача із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, замість 50 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної станом на 01 січня календарного року.

У той же час, відповідно до матеріалів справи, між сторонами відсутній спір щодо застосування відповідачем при визначенні посадового окладу та окладу за військовим звання позивача 25 тарифного розряду та тарифного коефіцієнту.

Суд звертає увагу, що пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII, який набрав чинності 01.01.2017, установлено, що після набрання чинності цим Законом, мінімальна заробітна плата (на чому наполягає позивач) не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

Згідно з Постановою №704 (в редакції Постанови №103), розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.

Такі ж правила діють при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби.

При цьому, за загальним правилом норма права діє стосовно відносин, які виникли після набрання чинності цією нормою. Тобто, до певних юридичних фактів застосовується той закон (інший нормативно-правовий акт), під час дії якого вони настали.

Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини Рішення № 4-зп від 03.10.1997 року, у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив, що загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.

Відповідний підхід застосований і Верховним Судом під час винесення постанови по справі №700/668/16-а від 21.11.2018 року, в якій суд визнав, що суб'єкт владних повноважень під час розгляду питання, пов'язаного з реалізацією особою свого права, зокрема, права на соціальний захист, зобов'язаний застосовувати той закон або інший нормативно-правовий акт, який набув чинності та залишається чинним на момент виникнення відповідних правовідносин між особою та державою, в особі її уповноважених органів.

Отже, враховуючи те, що Додатки 1 і 14 до Постанови №704 затверджені 30.08.2017 року, а пункт 4 цієї ж постанови змінено 21.02.2018 року на підставі Постанови №103, то пріоритетним у даному випадку є положення саме пункту 4 Постанови КМУ №704 в редакції Постанови №103.

Доводи позивача щодо необхідності застосування при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням, що враховуються для такої розрахункової величини як мінімальна заробітна плата, обґрунтовані посиланням на текст приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови №704, суд відхиляє, оскільки ці примітки не містять норм права та не узгоджуються з пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 року №1774-VIII.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що відповідач діяв правомірно, застосовуючи при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням таку розрахункову величину як прожитковий мінімум для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018 рік та 01.01.2019 рік, то підстав для визнання протиправними дій відповідача, які полягають у не застосуванні п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні позивачу в період з 01.01.2018 року по 31.12.2019 року розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018, 01.01.2019, не встановлено.

За таких підстав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, не підлягають задоволенню.

Відповідно до п.23 ч.1 ст.4 КАС України, похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Оскільки позовні вимоги про зобов'язання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виходячи з 25 тарифного розряду та з визначенням розмірів посадового окладу, окладу за військовим, шляхом множення 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідні тарифні коефіцієнти, та виходячи з цього, встановити нові розміри надбавки за вислугу років (45%), а саме: з 01.01.2018 року: посадовий оклад в розмірі 5 510,04 грн. та оклад за військовим званням в розмірі 1489,20 грн.; надбавка за вислугу років (45%) в розмірі 3 149,66 грн.; з 01.01.2019 року: посадовий оклад в розмірі 6 176,04 грн. та оклад за військовим званням в розмірі 1 669, 20 грн.; надбавка за вислугу років (45%) в розмірі 3 530,36 грн.; з 01.01.2020 року: посадовий оклад в розмірі 6 990,04 грн. та оклад за військовим званням в розмірі 1 889,66 грн. надбавка за вислугу років (45%) в розмірі 3 995,66 грн., - є похідними позовними вимогами від вимоги про визнання протиправними дій Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, вони також не підлягають задоволенню.

Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, згідно з якого внесено зміни до вказаного вище пункту 4 Постанови №704.

Таким чином, з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/6453/18 діє редакція пункту 4 Постанови №704, яка діяла до зазначених змін.

При цьому, порядок дій, які повинен вчинити відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями пункту 6 Постанови №103 та змін до пункту 4 Постанови №704, не змінився.

Наведена позиція є аналогічна висновкам суду, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №160/8324/19.

Отже, з 29.01.2020 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/6453/18 виникли підстави для визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, у межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що з метою ефективного захисту прав позивача необхідно вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача щодо відмови скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020, в якій такі складові грошового забезпечення, як посадовий оклад та оклад за військовим званням, будуть розраховані у відповідності до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 з урахуванням Приміток до Додатків 1, 14.

Крім того, у рішенні від 17.12.2019, за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19, Верховний Суд зазначив про обов'язок уповноваженого органу подати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача.

При цьому суд зазначає, що розміри додаткових видів грошового забезпечення позивача мають бути перераховані з урахуванням викладених висновків суду.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що для відновлення порушеного права позивача необхідно також вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , в якій зазначити розмір посадового окладу та окладу за військовим званням станом на 29.01.2020 шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, тощо) для проведення перерахунку основного розміру його пенсії, у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9, 12, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Пироговська, 6, м. Одеса, 65044) - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, в якій такі складові грошового забезпечення, як посадовий оклад та оклад за військовим званням, будуть розраховані у відповідності до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, з урахуванням Приміток до Додатків 1, 14.

Зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , в якій зазначити розмір посадового окладу та окладу за військовим званням станом на 29.01.2020 шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, тощо) для проведення перерахунку основного розміру його пенсії, у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08402040) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 840,80 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Суддя Бутенко А.В.

.