Рішення від 19.10.2020 по справі 420/2662/20

Справа № 420/2662/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Завальнюка І.В.,

за участю секретаря - Салюк О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Комунального закладу «Білгород-Дністровський педагогічний коледж» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, в якому позивач просить застосувати до Комунального закладу «Білгород-Дністровський педагогічний коледж» заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації будівель шляхом відключення будівель від джерел електропостачання, обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків, до повного усунення порушень законодавства.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в ході перевірки дотримання Комунальним закладом «Білгород-Дністровський педагогічний коледж» (виконання) законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, оформленої актом від 28.12.2019 № 786, встановлено порушення Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні та інших нормативно-правових актів, стандартів, норм і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки (всього 25 порушень за переліком, 1-4 та 6-25 з яких впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливість її ефективної ліквідації та рятування людей). Подальша робота Комунального закладу «Білгород-Дністровський педагогічний коледж» з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей, що зумовило позивача звернутися до суду із даним адміністративним позовом.

Ухвалою судді від 12.08.2020 позовну заяву прийнято до провадження, відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін відповідно до ст. 262 КАС України.

27.08.2020 до суду від Комунального закладу «Білгород-Дністровський педагогічний коледж» надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зважаючи на описку в номері акту перевірки: « 787» замість « 786». Також зазначив, що усе майно Коледжу закріплено за ним на праві оперативного управління в особі Одеської обласної ради, якою здійснюється все фінансування. Вказав, що після отримання припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, було проведено нараду та розроблені заходи щодо усунення порушень; наведено детальний план усунення недоліків на виконання припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки № 786 від 28.12.2019, частина з яких вже усунена. Крім того, в разі зупинення роботи будівель Коледжу за адресу: Білгород-Дністровсьикй, вул. Пушкіна, 17, буде порушено права працівників на працю, а також права здобувачів на освіту.

31.08.2020 від ГУ ДСНС в Одеській області надійшла відповідь на відзив, в якому зазначено, що відсутність доказів усунення відповідачем у повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, свідчить про обґрунтованість необхідності застосування до КЗ «БДПК» заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації будівель, а застосування такого заходу є цілком співрозмірним з характером неусунених на час розгляду цієї справи відповідачем порушень законодавства щодо забезпечення пожежної безпеки.

04.09.2020 до суду від КЗ «БДПК» надійшли заперечення на відповідь позивача, в якому відповідач підкреслює важливість здобуття освіти та наводить правові державні гарантії доступу до освіти. Відповідач зауважує, що значна кількість недоліків ним усунена, а роботи по кінцевому усуненню недоліків тривають, підстави для припинення використання будівель КЗ «БДПК» відсутні, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Ухвалою суду від 15.09.2020 постановлено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги із викладених вище підстав підтримав у повному обсязі та просив задовольнити позов.

Представник відповідача в задоволенні позову просила відмовити; в останні судові засідання повторно не з'явилася, про час та місце судового розгляду повідомлена належним чином.

Вислухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.

Судом встановлено, що у періоді з 26.12.2019 по 28.12.2019 відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу ГУ ДСНС України в Одеській області № 148 від 30.03.2018 «Про здійснення позапланової перевірки», на підставі посвідчення від 23.12.2019 № 803 провідним інспектором Б-Дністровського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту Гащенко Р.А. у присутності керівника КЗ «БДПК» ОСОБА_1 здійснено позапланову перевірку Комунального закладу «Білгород-Дністровський педагогічний коледж», який розташований за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкіна, 17, під час якої перевірені будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт № 786 від 28.12.2019.

В ході перевірки встановлено 25 порушень нормативно-правових актів у сфері техногенної та пожежної безпеки, 1-4, 6-25 з яких створюють загрозу життю та здоров'ю людей:

В гуртожитку за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкінська, 17:

1) до Б-Дністровського МРВ ГУ ДСНС України в Одеські області не надано копію акту виконаних робіт щодо вогнезахисному оброблянню дерев'яних конструкцій будівлі, за винятком вікон, , дверей, воріт, підлоги, стелажів (КЦЗУ № 5403-V1 ст. 20; Розділ III. п.2, п. п. 2.5. ППБУ);

2) приміщення та споруди не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту" (КЦЗУ № 5403-VI ст. 20; ДБН В.2.5-56:2014 Розділ V п.1, п. п. 1.2);

3) сигнал про спрацювання АУПС не виведено на пульт пожежного спостереження (КЦЗУ № 5403-VI ст. 20; ДБН В.2.5-56:2014 Розділ V. п.1, п. п. 1.4.п. 4.7 ППБУ);

4) на території об'єкта не забезпечено освітлення зовнішніх пожежних драбин, протипожежного обладнання, входів до будинків та споруд (КЦЗУ № 5403-VI ст. 20; Розділ III. п. 1. п. 1.10 ППБУ);

В гуртожитку для працівників КЗ «БДПК» за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Незалежності, 21:

5) При в'їзді на територію об'єкта не встановлені схеми території, в якої вказати розміщення будівель, водойм, гідрантів, пірсів та градирень, під'їздів пожежних автомобілів до них (КЦЗУ № 5403-УІ ст. 20; Розділ III. п.1.15 ППБУ);

6) на другому поверсі гуртожитку для працівників КЗ «Білгород- Дністровського педагогічного коледжу» в коридорі на шляхах евакуації допускають експлуатацію горючих матеріалів для облицювання стін (КЦЗУ № 5403-УІ ст. 20; Розділ III. п. 2.31 ППБУ);

7) на другому поверсі гуртожитку для працівників КЗ «Білгород- Дністровського педагогічного коледжу», не забезпечено другий евакуаційний вихід з будівлі (Пункт 7.2.4. ДБН В.1.1-7:2016 «ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА ОБ'ЄКТІВ БУДІВНИЦТВА»);

8) на шляхах евакуації приміщень,, коридор другого поверху та сходові марші з другого по перший поверх, не демонтовано горючі матеріали якими облицьовані стіни. Також не демонтовано дерев'яну горючу вагонку на шляхах евакуації на першому та другому поверсі (КЦЗУ № 5403-УІ ст. 20; Розділ III. п.2, п. п. 2.17. ППБУ);

9) на території об'єкта не забезпечено освітлення зовнішніх пожежних драбин, протипожежного обладнання, входів до будинків та споруд (КЦЗУ № 5403-УІ ст. 20; Розділ III. п. 1. п. 1.10 ППБУ);

10) приміщення не забезпечено вогнегасниками відповідно до Типових норм належності вогнегасників (КЦЗУ № 5403-УІ ст. 20; Розділ V. п. 3,9 ППБУ);

11) не проведені роботи щодо вогнезахисного обробляння дерев'яних конструкцій будівлі, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів (КЦЗУ № 5403-УІ ст. 20; Розділ III. п.2, п. п. 2.5. ППБУ);

12) територія гуртожитку, кімнати, споруди не забезпечені в повному обсязі первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку (КЦЗУ № 5403-УІ ст. 20; Типові норми належності вогнегасників, затверджені наказом МНС від 02 квітня 2004 року N 151 Розділ V. п.3, п. п. 3.6, 3.7, 3.8, 3.9 ППБУ);

Адміністративний корпус за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкіна, 17:

13) у разі необхідності встановлення на вікнах приміщень,, де перебувають люди, ґрат, останні не виконані такі які розкриваються, розсуваються або знімаються. Під час перебування в цих приміщеннях людей ґрати мають бути відчинені (зняті) (КЦЗУ № 5403-УІ ст. 20; Розділ III. п.2. п.2.16 ППБУ);

14) для раннього виявлення пожежі та подавання сигналу тривоги для вжиття необхідних заходів, приміщення та споруди об'єкту не обладнані системою пожежної сигналізації відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту" (КЦЗУ № 5403-УІ, ст. 20; Розділ V. п. 1, п.п. 1.2 ППБУ пункт 7 ДБН В.2.5- 56:2014 );

15) будівлі та приміщення не обладнані системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей (Додаток Б (обов'язковий) Таблиця Б.1 ДБН В.2.5-56:2014);

16) приміщення кухні в навчальному закладі не обладнані системою автоматичного пожежогасіння (модульна система локального пожежогасіння) (п. 8.1.5 ДБН В.2.5-56-2014);

17) не проведені роботи щодо вогнезахисного обробляння дерев'яних конструкцій будівлі, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів (КЦЗУ № 5403-VI ст. 20; Розділ III. п.2, п. п. 2.5.);

Корпус музичної освіти за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкіна, 17:

18) приміщення бібліотеки не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту". (КЦЗУ № 5403-VI ст. 20; ДБН В.2.5-56:2014 Розділ V. п. 1, п. п. 1.2.);

19) на шляхах евакуації приміщень, коридор другого поверху та сходові марші з другого по першого поверхів, не демонтовані горючі матеріали якими облицьовані стіни та стелі. Також не демонтовано дерев'яну горючу вагонку на шляхах евакуації на першому та другому поверсі (КЦЗУ № 5403-VI ст. 20; Розділ III. п.2, п. п. 2.17. ППБУ);

20) у разі необхідності встановлення на вікнах приміщень, де перебувають люди, ґрат останні не виконані що розкриваються, розсуваються або знімаються (КЦЗУ № 5403-VI ст. 20; Розділ III. п.2. п. 2.16 ППБУ);

21) на території об'єкта не забезпечено освітлення зовнішніх пожежних драбин, протипожежного обладнання, входів до будинків та споруд (КЦЗУ № 5403-VI ст. 20; Розділ III. п. 1 п. 1.10 ППБУ);

22) стаціонарні зовнішні пожежні сходи, сходи на перепадах висот і огорожі на покриттях будівель та споруд не утримуються справними, пофарбованими (КЦЗУ № 5403-VI ст. 20; Розділ III. п.2. п. 2.15 ППБУ);

23) не проведені роботи щодо вогнезахисного обробляння дерев'янці конструкцій будівлі, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів (КЦЗУ № 5403-Vl ст. 20; Розділ III. п.2, пп. 2.5. ППБУ);

Корпус дошкільної освіти за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкіна, 17

24) стаціонарні зовнішні пожежні сходи, сходи на перепадах висот і огорожі на покриттях будівель та споруд не утримуються справними, пофарбованими (КЦЗУ № 5403-VI ст. 20; Розділ III. п, 2. п. 2.15 ППБУ);

25) не проведені роботи щодо вогнезахисного обробляння дерев'яних конструкцій будівлі, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів (КЦЗУ № 5403-VI ст. 20; Розділ III. п.2, п. п. 2.5).

Будь-яких скарг чи заперечень під час проведення планового заходу з боку директора КЗ «БДПК» ОСОБА_1 , якому вручено копію акту № 786 від 28.12.2019, не надходило.

Також за результатами контрольного заходу відповідачу вручено Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, яким зобов'язано вжити відповідні заходи щодо усунення виявлених порушень.

Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, регулює Кодекс цивільного захисту України (далі - Кодекс).

Відповідно до ч.3 ст.55 Кодексу забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Згідно п.12 ч.1 ст.67 Кодексу до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.68 Кодексу посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом. У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно з ст.70 Кодексу підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:

1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;

8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;

11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до п.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Вирішуючи спір, суд враховує, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а відповідачем їх наявність не спростована, рівно як і не надано доказів виконання всіх вимог припису. При цьому метою адміністративного позову є превентивна міра, усунення умов, які несуть ризик спричинення шкоди людям.

На момент вирішення справи судом встановлено, що зазначені в акті перевірки № 786 від 28.12.2019 порушення за номерами 1-3, 6-12, 14-18, 23, 25 залишаються неусуненими, що обумовлює необхідність зупинення експлуатації відповідних будівель. При цьому відсутність доказів усунення відповідачем у повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, свідчить про обґрунтованість необхідності застосування до закладу відповідних заходів реагування, а застосування заходу у вигляді зупинення експлуатації будівель є цілком пропорційним з характером неусунених на час розгляду цієї справи відповідачем порушень законодавства щодо забезпечення пожежної безпеки. Зазначене підтверджується актом № 150 від 29.09.2020 позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання КЗ «БДПК» вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Крім того, суд не приймає до уваги доводи сторони відповідача, як підставу для відмови у задоволенні позовних вимог, про гарантоване Конституцією України право на здобуття освіти, оскільки за об'єктивним критерієм виявлені порушення вимог законодавства є такими, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, оскільки стосуються, зокрема, протипожежних норм, а відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08.02.2019 по справі № 805/4256/17-а, адміністративне провадження № К/9901/63597/18.

Відтак, є очевидною неможливість забезпечення гарантованого права на здобуття освіти в умовах наявної небезпеки життю та здоров'ю людей, адже порушення, які можуть впливати на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі - можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливість її ефективної ліквідації та рятування людей.

Однієї із головних засад (принципу) адміністративного судочинства, відповідно до ст. 2 КАС України є принцип верховенства права. Відповідно до ст. 3 Конституції України та ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.

В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.

З урахування вищевикладеного та беручи до уваги загрозу життю та/або здоров'ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області та застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального закладу «Білгород-Дністровський педагогічний коледж» до повного усунення порушень, які зазначені в акті перевірки № 786 від 28.12.2019 за номерами 1-3, 6-12, 14-18, 23, 25, зважаючи на наявну загрозу життю та здоров'ю людей.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (65091, м. Одеса, вул. Прохорівська, 6; ЄДРПОУ 38643633) до Комунального закладу «Білгород-Дністровський педагогічний коледж» (67700, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкіна, 17; ЄДРПОУ 35657567) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального закладу «Білгород-Дністровський педагогічний коледж» у вигляді повного зупинення експлуатації будівель за адресою: 67770, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкіна, 17 та Незалежності, 21 шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій будівель від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків наданих в акті перевірки № 786 від 28.12.2019, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, зазначених в акті перевірки № 786 від 28.12.2019 за номерами 1-3, 6-12, 14-18, 23, 25.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 19.10.2020.

Суддя І.В. Завальнюк