Постанова від 13.10.2020 по справі 755/9700/20

Справа № 755/9700/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" жовтня 2020 р. суддя Днiпровського районного суду м.Києва Марченко М.В., за участю адвоката Борзенкової Ю.М., розглянувши справу про адмiнiстративне правопорушення, що надiйшла з Головного управління Держпродспоживслужби в м.Києві про притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого у ТДВ СК «Альфа-Гарант» на посаді першого заступника Генерального директора, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

- за ст.44-3 КУпАП,-

встановив:

Згідно з даними протоколу про адміністративне правопорушення №07 від 08 липня 2020 року, складеного головним спеціалістом відділу санітарно-епідеміологічного нагляду та організації розслідування спалахів Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в місті Києві Кисіль Н.В., під час контролю за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо проведення профілактичних та протиепідемічних заходів на період карантину, було встановлено порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм у приміщення ТДВ «Страхова компанія «Альфа- Гарант» за адресою: м.Київ, вул. Тороповського, 14, а саме: перший заступник Генерального директора ТДВ «Страхова компанія «Альфа-Гарант» ОСОБА_1 08.07.2020 року о 10 годині 47 хвилин не забезпечив вхідний санітарний контроль відвідувачів, не надав документального підтвердження щодо запровадження вхідного санітарного контролю, не забезпечив проведення щоденної термометрії всіх працівників двічі на день з оформленням листів термометрії, не організований централізований збір використаних засобів індивідуального захисту, чим порушено вимогу статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», пункту 2 Постанови Кабінету міністрів України від 20 травня 2020 року №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», пунктів 1,2,4 абзацу 5 п.7 Постанови Головного державного санітарного лікаря України «Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів при здійсненні дозволених видів діяльності, які передбачають приймання відвідувачів у офісних приміщеннях в період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» №16 від 09.05.2020, пунктів 164-169, 7, 15 Особливого порядку проведення профілактичних і протиепідемічних, у тому числі дезінфекційних та інших заходів у місті Києві на час ліквідації наслідків надзвичайної ситуації регіонального рівня, яка відноситься до категорії «Медико-біологічні НС» код 20713 «Надзвичайна ситуація, пов'язана з епідемічним спалахом небезпечних інфекційних хвороб», затвердженої Розпорядженням керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації від 22.06.2020 року №62, що є порушенням правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, за яке ст.44-3 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність.

В наданих суду письмових поясненнях ОСОБА_1 просив розглянути справу за його відсутності та за участю його представника адвоката адвокатського бюро «Грідін і Партнери» та закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого за ст.44-3 КУпАП. Зазначив, він що не є відповідальною особою за дотримання вимог щодо проведення профілактичних та протиепідемічних заходів в Товаристві, а є лише особою, яка заміняє Генерального директора на час його відпустки /хвороби/ відрядження та виконує інші функції визначені безпосередньо Генеральним директором в межах повноважень на підставі відповідних наказів та довіреностей. На його зауваження про те, що всі вимоги чинного законодавства, в тому числі і норми та вимоги по запобіганню поширенню на території України коронавірусу Covid-19, встановлені відповідними нормативно-правовими актами, ТДВ СК «Альфа-Гарант» дотримується належним чином та в повному обсязі, що підтверджується станом приміщення в якому ведеться прийом відвідувачів, при цьому персонал має всі необхідні засоби індивідуального захисту. Особа, що складала протокол про адміністративне правопорушення №07 від 08.07.2020 року, не реагувала; за допомогою спиртометра було встановлено, що в приміщенні ТДВ СК «Альфа-Гарант» спиртовмісні антисептики мають концентрацію діючої речовини 85% при допустимій нормі в 75%, проте це жодним чином не відображено у складеному протоколі. Крім того, під час складання протоколу, особі, що його складала, було надано документальне підтвердження забезпечення вхідного санітарного контролю відвідувачів, проведення щоденної термометрії всіх працівників двічі на день з оформленням листів термометрії, організацію централізованого збору використаних засобів індивідуального захисту.

Представник ОСОБА_1 - адвокат Борзенкова Ю.М. в своїх письмових поясненнях від 21.07.2020 року просила закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, при цьому зазначила, що перевіряючі особи у кількості 7 осіб, без жодних засобів індивідуального захисту, не пред'являючи жодних документів, зайшли на перший поверх будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , яку взагалі не орендує ТДВ СК «Альфа-Гарант», та яка знаходиться у володінні, користуванні та розпорядженні власника будівлі ФОП ОСОБА_2 , на підтвердження чого власник будівлі того ж дня, а саме - 08.07.2020 року, надав на адресу ТДВ СК «Альфа-Гарант» відповідний лист з копією договору купівлі-продажу житлового будинку, в якому зазначено, що ТДВ СК «Альфа-Гарант» надано в оренду, на підставі відповідних договорів оренди, лише цокольний поверх, частково другий та третій поверхи, четвертий та п'ятий поверхи вказаної будівлі. ОСОБА_1 , будучи особою, яка не є відповідальною за дотримання вимог щодо проведення профілактичних та протиепідемічних заходів в Товаристві, а є особою, яка заміняє Генерального директора на час його відпустки/ хвороби/ відрядження та виконує інші функції, визначені безпосередньо Генеральним директором в межах повноважень на підставі відповідних наказів та довіреностей, оскільки, відповідно до п.7.37 Статуту Товариства, саме Генеральний директор Товариства без довіреності представляє Товариство у всіх питаннях його діяльності, згідно визначеної компетенції, та виконує будь-які юридичні дії від його імені у відносинах з органами державної влади, установами, організаціями, підприємствами, як на Україні, так і за кордоном. Крім того, ОСОБА_1 також повідомив про те, що перший поверх будівлі за адресою: м.Київ, вул. Г. Топоровського, 14 Товариство не орендує та запропонував пройти у відділ, який здійснює прийом та обслуговування відвідувачів. Зазначила, що матеріали адміністративної справи не містять жодного об'єктивного доказу в розумінні ст. 251 КУпАП, зокрема до протоколу про адміністративне правопорушення, не долучено ні пояснень свідків, ні пояснень відвідувачів, які в той час перебували у приміщенні, що орендується ТДВ СК «Альфа-Гарант», ні фото, відеоматеріалів тощо на підтвердження обставин, викладених у протоколі щодо ОСОБА_1 , які б підтверджували факт, що дійсно мала місце подія адміністративного правопорушення. Разом з тим, вже до матеріалів справи, а не до протоколу долучено фотографію, яка не вказана в додатках до протоколу №7 від 08.07.2020р., без зазначення приладу, його серійного номеру, яким була здійснена вказана фотографія, на якій зображено особу в масці, яка показує відвідувачу без маски на вхідні двері до будівлі, в якій орендує приміщення ТДВ СК «Альфа-Гарант», на яких викладені інформаційні оголошення щодо встановлених обмежень та умов обслуговування. ТДВ СК «Альфа-Гарант», як суб'єкт господарської діяльності, дотримувався норм та вимог щодо запобігання поширенню на території України коронавірусу Covid-19, встановлені відповідними нормативно-правовими актами. Зокрема, Товариством було видано наказ №5-а/г, яким переведено працівників на індивідуальний та дистанційний графік роботи, розміщено відповідні оголошення в приміщеннях Товариства та на власному сайті; наказом №6-а/г від 17.03.2020 року забезпечено безпечні умови праці на час карантину, зобов'язано працівників, що працюють в офісі, дотримуватися маскового режиму, запровадити обмеження кількості відвідувачів у приміщенні, згідно встановлених норм, дозволити вхід у приміщення лише у захисних масках, на завідувача господарством ОСОБА_3 покладено обов'язок забезпечити в офісі проведення дезінфекційних заходів (вологі прибирання з використанням дезінфікуючих засобів у приміщеннях), дотримання нормативних показників температури повітря та передбачити режим провітрювання приміщень, а також, забезпечити працівників необхідними засобами індивідуального захисту та для дотримання правил особистої гігієни (маски, рукавички, мило, одноразові рушники, вологі серветки тощо). Також з метою забезпечення безпечних умов праці працівників та відвідувачів Товариства на час карантину, Товариством було прийнято наказ №8-а/г від 27.03.2020 року, яким Генеральним директором наказано, зокрема, проводити індивідуальний вхідний санітарний контроль щодо кожного відвідувача, та не обслуговувати відвідувачів (клієнтів) з ознаками гострого респіраторного інфекційного захворювання. Також на виконання розпорядження №12 від 04.04.2020 року Керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) Генеральним директором Товариства наказом №9-а/г від 06.04.2020 року визначено: - на вході в приміщення організовувати місце для обробки рук спиртовмісними антисептиками з концентрацією активно діючої речовини понад 60% для ізопропиленових спиртів та понад 70% для етилових спиртів та розмістити яскравий вказівник про необхідність дезінфекції рук - відповідальним з що призначено завідувача господарством Товариства ОСОБА_3 ; -забезпечити проведення щоденної термометрії всіх працівників (перед початком роботи та після її завершення), а результати термометрії вносити до оформлених на кожного працівника листків термометрії, відповідальність за що покласти на менеджера з персоналу Товариства ОСОБА_4 . Також, на вході в приміщення, організовано спеціальні скриньки для прийому кореспонденції, щоб громадяни могли залишити документи не відвідуючи приміщення Товариства та не контактуючи з персоналом. Наказом №4-а/г від 28.05.2020 року Генеральним директором Товариства визначено, зокрема: -працівникам Товариства продовжувати дотримуватися правил карантину, особистої гігієни, продовжувати носити маски, респіратори, у тому числі виготовлені самостійно, та дезінфікувати руки; працівникам, які працюють з відвідувачами (клієнтами) проводити індивідуальний вхідний санітарний контроль (візуальний огляд) щодо кожного відвідувача (клієнта) Товариства, який приходить на прийом. Не обслуговувати відвідувачів (клієнтів) з ознаками гострого респіраторного інфекційного захворювання; провести навчання працівників щодо одягання, використання, зняття засобів індивідуального захисту, їх утилізації після використання, встановити контроль за дотриманням цих вимог та покласти за це відповідальність на менеджера з персоналу ОСОБА_4 ; організовано централізований збір використаних засобів індивідуального захисту, паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками та одноразовими поліетиленовими пакетами, відповідальність за що покладено на завідувача господарством ОСОБА_3 .

Вивчивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного.

Положеннями ст. 44-3 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

Так, відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Разом з тим, ст.245 КУпАП визначає, що завданням адміністративного провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне, з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно з вимогами ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.

Положеннями ст. 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Разом з тим, з матеріалів адміністративної справи, вбачається, що до протоколу про адміністративне правопорушення особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення не виконано, відповідно до вимог ст.255 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів, оскільки матеріали адміністративної справи не міститься жодного об'єктивного доказу, в розумінні ст.251 КУпАП, зокрема до протоколу про адміністративне правопорушення, не долучено ні пояснень свідків, ні відеоматеріалів, тощо на підтвердження обставин викладених в протоколі щодо ОСОБА_1 , які б свідчили та підтверджували факт, що дійсно мала місце подія адміністративного правопорушення.

Відповідно до розпорядження керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації № 62 від 01.07.2020 року організацію збору використаних засобів індивідуального захисту, паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками та одноразовими поліетиленовими пакетами покладається на суб"єктів господарювання.

В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що ТДВ СК «Альфа-Гарант», як суб'єкт господарської діяльності, не дотримувався норм та вимог щодо запобігання поширенню на території України коронавірусу Covid-19, встановлені відповідними нормативно-правовими актами. Зокрема, на спростування обставин адміністративного правопорушення, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення, суду надано наказ №5-а/г, яким переведено працівників на індивідуальний та дистанційний графік роботи, розміщено відповідні оголошення в приміщеннях Товариства та на власному сайті; наказ №6-а/г від 17.03.2020 року, яким забезпечено безпечні умови праці на час карантину, зобов'язано працівників, що працюють в офісі, дотримуватися маскового режиму, запроваджено обмеження кількості відвідувачів у приміщенні, згідно встановлених норм, дозволено вхід у приміщення лише у захисних масках, на завідувача господарством ОСОБА_3 покладено обов'язок забезпечити в офісі проведення дезінфекційних заходів (вологі прибирання з використанням дезінфікуючих засобів у приміщеннях), дотримання нормативних показників температури повітря та передбачити режим провітрювання приміщень, а також, забезпечити працівників необхідними засобами індивідуального захисту та для дотримання правил особистої гігієни (маски, рукавички, мило, одноразові рушники, вологі серветки тощо). Також з метою забезпечення безпечних умов праці працівників та відвідувачів Товариства на час карантину, Товариством було прийнято наказ №8-а/г від 27.03.2020 року, яким Генеральним директором наказано, зокрема, проводити індивідуальний вхідний санітарний контроль щодо кожного відвідувача, та не обслуговувати відвідувачів (клієнтів) з ознаками гострого респіраторного інфекційного захворювання. Крім того, на виконання розпорядження №12 від 04.04.2020 року Керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) Генеральним директором Товариства наказом №9-а/г від 06.04.2020 року визначено: - на вході в приміщення організовувати місце для обробки рук спиртовмісними антисептиками з концентрацією активно діючої речовини понад 60% для ізопропиленових спиртів та понад 70% для етилових спиртів та розмістити яскравий вказівник про необхідність дезінфекції рук - відповідальним з що призначено завідувача господарством Товариства ОСОБА_3 ; -забезпечено проведення щоденної термометрії всіх працівників (перед початком роботи та після її завершення), а результати термометрії вносити до оформлених на кожного працівника листків термометрії, відповідальність за що покласти на менеджера з персоналу Товариства ОСОБА_4 . Також, на вході в приміщення, організовано спеціальні скриньки для прийому кореспонденції, щоб громадяни могли залишити документи не відвідуючи приміщення Товариства та не контактуючи з персоналом. Наказом №14-а/г від 28.05.2020 року Генеральним директором Товариства визначено, зокрема: -працівникам Товариства продовжувати дотримуватися правил карантину, особистої гігієни, продовжувати носити маски, респіратори, у тому числі виготовлені самостійно, та дезінфікувати руки; працівникам, які працюють з відвідувачами (клієнтами) проводити індивідуальний вхідний санітарний контроль (візуальний огляд) щодо кожного відвідувача (клієнта) Товариства, який приходить на прийом. Не обслуговувати відвідувачів (клієнтів) з ознаками гострого респіраторного інфекційного захворювання; провести навчання працівників щодо одягання, використання, зняття засобів індивідуального захисту, їх утилізації після використання, встановити контроль за дотриманням цим вимог та покласти за це відповідальність на менеджера з персоналу ОСОБА_4 ; організовано централізований збір використаних засобів індивідуального захисту, паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками та одноразовими поліетиленовими пакетами, відповідальність за що покладено на завідувача господарством ОСОБА_3 .

Також, як вбачається з наявного в матеріалах справи опитувальника, в п.2 якого зазначено, що проведення щоденної термометрії всіх працівників та оформлення листків термометрії не здійснюється, разом з тим, у п.3 зазначено, що Товариство дотримується вимог законодавства щодо недопуску до роботи осіб з ознаками гострого респіраторного захворювання, підвищеною температурою тіла, що суперечать один одному.

Крім того, відповідно до наказу Товарства №14-а/г від 28.05.2020 року Генеральним директором Товариства було визначено, зокрема: -працівникам Товариства продовжувати дотримуватися правил карантину, особистої гігієни, продовжувати носити маски, респіратори, у тому числі виготовлені самостійно, та дезінфікувати руки; працівникам, які працюють з відвідувачами (клієнтами) проводити індивідуальний вхідний санітарний контроль (візуальний огляд) щодо кожного відвідувача (клієнта) Товариства, який приходить на прийом. Не обслуговувати відвідувачів (клієнтів) з ознаками гострого респіраторного інфекційного захворювання; провести навчання працівників щодо одягання, використання, зняття засобів індивідуального захисту, їх утилізації після використання, встановити контроль за дотриманням цим вимог та покласти за це відповідальність на менеджера з персоналу ОСОБА_4 ; організовано централізований збір використаних засобів індивідуального захисту, паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками та одноразовими поліетиленовими пакетами, відповідальність за що покладено на завідувача господарством ОСОБА_3 .

Щодо забезпечення вхідного санітарного контролю відвідувачів, його запровадження та дотримання підтверджується наявними в матеріалами справи наказами, а також диском, на якому міститься відеозапис з цокольного поверху, куди зайшли перевіряючі особи та де безпосередньо було складено протокол про адміністративне правопорушення, який було досліджено в судовому засіданні, та на якому чітко видно, що всі працівники до приходу перевіряючих знаходяться в ЗІЗ, та на столах розміщені антисептичні засоби, в цей час також присутні відвідувачі, які також знаходяться в ЗІЗ, о 10 годині 57 хвилин в приміщення заходить відвідувач - жінка, без засобів індивідуального захисту, після чого працівники зупинили її, не дозволили проходити далі сходів, та, після чого видали їй засіб індивідуального захисту, при цьому із відеозапису видно, що в і подальшому до приміщення не заходило жодного відвідувача без ЗІЗ.

Відповідно до статті 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст.19 Конституції України). Вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (ст.62 Конституції України).

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що за відсутності у справі належних доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, провадження по адміністративній справі щодо ОСОБА_1 за ст.44-3 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі наведеного, керуючись вимогами п.1 ст.247, ст.ст.251, 252, 283-285, 289 КУпАП, суддя, -

постановив:

Закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП на підставі ст.247 п.1 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м.Києва протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя: