Рішення від 21.10.2020 по справі 300/1201/20

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" жовтня 2020 р. справа № 300/1201/20

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" до Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради, Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради, Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради про визнання протиправними дій відповідачів щодо відмови позивачу в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га в АДРЕСА_1 , та зобов'язання відповідачів повторно розглянути та погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га по вул. Коперніка, 2 в м. Івано-Франківську, з врахуванням приписів частини 6 статті 186-1 Земельного кодексу України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відмова відповідачів в погодженні проекту землеустрою з підстав непогодження меж ЖЕД "Експрес Комфорт" і рекомендацій узгоджувальної комісії дійти взаємної згоди, не ґрунтується на вимогах чинного законодавства та суперечить положенням частин 6, 7, 8 статті 186-1 Земельного кодексу України, тому є протиправною. Зазначено, що за даними з містобудівного кадастру земельна ділянка площею 304 кв.м. по АДРЕСА_1 знаходиться на території Івано-Франківської міської ради багатоквартирної забудови згідно Генерального плану міста, затвердженого на 26 сесії міської ради №137-26 та відповідає містобудівній документації. Разом з тим, посилаючись як на підставу відмови в погодженні проекту землеустрою - непогодження межі земельної ділянки суміжним землекористувачем ЖЕД "Експрес-Комфорт", відповідачі не врахували, що ЖЕД "Експрес-Комфорт" є обслуговуючою багатоквартирний будинок АДРЕСА_2 організацією, а не суміжним землекористувачем, прибудинкова територія якого є комунальною власністю.

Ухвалою від 09.06.2020 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження в даній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

06.07.2020 від відповідача Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов (а.с.52-60). У відзиві представник відповідача не погодився з доводами позивача. В обґрунтування заперечень зазначив, що Департамент не є територіальним органом виконавчої влади у сфері земельних відносин та повноваження Департаменту у сфері земельних відносин не передбачають повноважень в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з наданням відповідного висновку згідно статті 186-1 Земельного кодексу України. В задоволенні позову просив відмовити.

08.07.2020 від відповідача Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до якого представник відповідача заперечує доводи позивача (а.с.85-88). Відзив мотивований тим, що розглянувши клопотання та проект землеустрою щодо відведення земельної керуючись частиною 6 статті 186-1 Земельного кодексу України Управлінням не погоджено проект відведення земельної ділянки, про що позивачу було надано вмотивовану відмову. Зокрема про те, що межі земельної ділянки, яка відводиться згідно проекту відведення не погоджені суміжним землекористувачем ЖЕД "Експрес-Комфорт", тому не відповідають рішенню узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради по розгляду земельних спорів від 27.12.2019, яким визначено порядок виконання нормативно-правового акту - рішення органу місцевого самоврядування. В задоволенні позову просив відмовити.

Позивач 13.07.2020 подав відповідь на відзиви, в якій зазначив, що протокол засідання узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради по розгляду звернень з приводу вирішення земельних спорів, не є нормативно-правовим актом чи рішенням органу місцевого самоврядування, а носить рекомендаційний характер, що спрямований на мирне врегулювання земельних спорів, яким права і обов'язки щодо землекористування не визначаються. Також, зазначено, що Департамент комунальних ресурсів в порядку надання адміністративних послуг згідно затверджених інформаційних карток про надання кожної конкретно адміністративної послуги відповідно до Закону України "Про адміністративні послуги", як уповноважений представник Івано-Франківської міської ради, протиправно відмовив в погоджені проекту землеустрою в частині встановлення і погодження меж земельної ділянки ОСББ "Коперніка, 2", оскільки відповідно до матеріалів проекту землеустрою земельна ділянка, яка відводиться, з усіх сторін межує з землями комунальної власності, які не є сформованими, не мають кадастрового номера, тому межівниками є лише міська рада (а.с.95-97).

Суд зазначає, що розділ VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України, було доповнено пунктом 3 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" №540-IX від 30.03.2020, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення продовжуються на строк дії такого карантину.

Відповідно до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» №731-IX від 18.06.2020, який набрав чинності 17.07.2020, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону №540-IX від 30.03.2020, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим кодексом), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.

Відповідно до частини 3 Прикінцевих положень розділу VI Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції Закону №731-IX від 18.06.2020, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.

Однак, у встановлений судом строк відповідачі не скористалися правом на подання заперечення на відповідь на відзив. Протягом 20-денного строку з відповідною заявою про продовження процесуального строку, встановленого судом для подання заперечення, відповідачі не зверталися.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

Рішенням Івано-Франківської міської ради від 15.09.2011 №382-14 затверджено тимчасові схеми прибудинкових територій багатоквартирних житлових будинків житлового фонду, що передаються на баланс КП "Єдиний розрахунковий центр", у тому числі схеми прибудинкової території АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 (а.с.9-13).

За результатом звернення до міського голови Івано-Франківської міської ради з питання утримання прибудинкової території поруч із будинком АДРЕСА_1 , відповіддю №М/2478 від 27.09.2017 повідомлено керівництво ОСББ про можливість передачі безоплатно у власність або в користування об'єднанню співвласників, в порядку встановленому статтею 42 Земельного кодексу України. Зазначено, що для вказаного необхідно надати в Центр надання адміністративних послуг необхідний пакет документів (а.с.14).

22.11.2017 Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" зареєстроване як юридична особа, за місцезнаходженням багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , з метою, в тому числі, забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

Рішенням Івано-Франківської міської ради від 15.02.2018 №53-18 Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0338 га на АДРЕСА_1 для обслуговування багатоквартирного житлового будинку (пункт 13 додатку №1 до рішення від 15.02.2018 №53-18) (ас.15).

Сертифікованими інженерами землевпорядниками Комунального виробничого підприємства "Архітектурно-планувальне бюро-ІФ" виготовлено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.19-41).

Відповідно до висновку Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності №6341/51-08/24 від 06.08.2019 земельна дана ділянка знаходиться в межах міста Івано-Франківська та відповідає містобудівній документації на місцевому рівні-генеральному плану міста затвердженому рішенням міської ради від 07.06.2019 №137-26 (а.с.40).

Згідно протокольного рішення №204 від 27.12.2019, узгоджувальна комісія Івано-Франківської міської ради розглянувши лист Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" зазначила, що межа вказаної земельної ділянки (від Б до В), згідно інформації, наданої проектною землевпорядною організацією не погоджена з ЖЕД "Експрес-Комфорт". Оскільки мешканці будинків №2 та №4 так і не дійшли до взаємної згоди, у випадку земельного спору на вул. Коперніка, 2, 4 це питання розглядається повторно. Узгоджувальна комісія вирішила: рекомендувати обом сторонам дійти до взаємної згоди у вирішенні земельного спору на вул. Коперніка, 2, 4. В разі її відсутності, рекомендувати відвести Івано-Франківській міській раді земельну ділянку між будинками №2 та №4 на АДРЕСА_2 для обслуговування скверу (а.с.41).

Відповідно до талону про реєстрацію адміністративної послуги, Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" звернулося до Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради з заявою та відповідними документами про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га в м. Івано-Франківську на вул. Коперніка, 2 (а.с.16).

20.03.2020 Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради, керуючись частиною 6 статті 186-1 Земельного кодексу України, прийняло відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки №К/10580, з підстав, що межі земельної ділянки, яка відводиться згідно проекту відведення не погоджені суміжним землекористувачем ЖЕД "Експрес-Комфорт", тому не відповідають рішенню узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради по розгляду земельних спорів від 27.12.2019, яким рекомендовано обом сторонам конфлікту ОСББ "Коперніка, 2" і ЖЕД "Експрес-Комфорт" дійти до взаємної згоди. У разі її відсутності рекомендовано відвести Івано-Франківській міській раді земельну ділянку між будинками №2 і №4 для обслуговування скверу (а.с.17).

Також, на лист ОСББ "Коперніка, 2" щодо погодження проекту землеустрою, Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради відповіддю №34/34.1-03/331 від 19.05.2020, повідомив, що відповідно до листа ОСББ "Коперніка, 2" земельний спір на вул. Коперніка, 2, 4 у присутності представників спірних сторін було розглянуто на засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради по розгляду земельних спорів протокол №204 від 27.12.2019. Комісією рекомендовано обом сторонам дійти до взаємної згоди у вирішенні земельного спору на вул. Коперніка, 2, 4. В разі відсутності, рекомендувати відвести Івано-Франківській міській раді земельну ділянку між будинками №2 та АДРЕСА_2 для обслуговування скверу. Зазначено, що в разі незгоди з рішенням органів місцевого самоврядування, згідно частини 5 статті 158 Земельного кодексу України, спір вирішується судом (а.с.18).

Вважаючи протиправними дії Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради та Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради щодо відмов Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га в м. Івано-Франківську на вул. Коперніка, 2, позивач звернувся до суду з даним позовом, просить суд зобов'язати відповідачів повторно розглянути та погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га по вул. Коперніка, 2 в м. Івано-Франківську, з врахуванням приписів частини 6 статті 186-1 Земельного кодексу України.

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

У частині другій статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 6 статті 186 Земельного кодексу України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок врегульовані статтею 186-1 Земельного кодексу України, відповідно до частини 1 якої визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури (частина 2 статті 186-1 Земельного кодексу України).

Розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту (частина 4 статті 186-1 Земельного кодексу України).

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері (частина 5 статті 186-1 Земельного кодексу України).

Органам, зазначеним у частинах першій-третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій"; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк (частина 7 статті 186-1 Земельного кодексу України).

У висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений) (частина 8 статті 186-1 Земельного кодексу України).

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що погодження меж земельної ділянки є складовою частиною технічної документації, необхідної для передачі земельних ділянок у власність чи у користування. Встановлення меж земельної ділянки по суті зводиться до вирішення питань, чи не належить земельна ділянка іншому власнику чи правомірному користувачеві та чи не накладаються межі земельної ділянки на суміжні земельні ділянки. Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки здійснюється з метою визначення в натурі (на місцевості) метричних даних земельної ділянки, у тому числі місцеположення поворотних точок її меж та їх закріплення межовими знаками.

За правовими висновками Великої Палати Верховного Суду, висловленими у постанові від 20.03.2019 справі №350/67/15-ц (провадження № 14-652цс18) стадія погодження меж земельної ділянки при виготовленні землевпорядної документації є допоміжною. При цьому стаття 198 Земельного України лише вказує, що складовою кадастрових зйомок є погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами. Із цього не слідує, що у випадку відмови суміжного землевласника або землекористувача від підписання відповідного документа - акта погодження меж - слід вважати, що його права порушено. Погодження меж полягає у тому, щоб суміжнику було запропоновано підписати відповідний акт. Якщо він відмовляється це робити, орган, уповноважений вирішувати питання про приватизацію ділянки по суті, повинен виходити не із самого факту відмови від підписання акта, а із мотивів відмови. Підписання акта погодження меж самостійного значення не має, воно не призводить до виникнення, зміни або припинення прав на земельну ділянку, як і будь-яких інших прав у процедурі приватизації. Непогодження меж земельної ділянки із суміжними власниками та землекористувачами не може слугувати підставою для відмови відповідної місцевої ради в затвердженні технічної документації, за умови правомірних дій кожного із землекористувачів.

Отже, 20.03.2020 Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради та 19.05.2020 Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради безпідставно відмовили позивачу в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з обґрунтувань непогодження меж земельної ділянки, яка відводиться згідно проекту відведення суміжним землекористувачем ЖЕД "Експрес-Комфорт".

Щодо посилань відповідачів на протокольне рішення узгоджувальної комісії Івано-Франківської міської ради №204 від 27.12.2019, як на підставу відмови у погодженні проекту землеустрою, суд зазначає наступне.

Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації (частина 6 статті 186-1 Земельного кодексу України).

Відповідно до протокольного рішення №204 від 27.12.2019, узгоджувальна комісія Івано-Франківської міської ради розглянувши лист Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" зазначила, що межа вказаної земельної ділянки (від Б до В), згідно інформації, наданої проектною землевпорядною організацією не погоджена з ЖЕД "Експрес-Комфорт". Оскільки мешканці будинків №2 та №4 так і не дійшли до взаємної згоди, у випадку земельного спору на вул. Коперніка, 2, 4 це питання розглядається повторно. Узгоджувальна комісія вирішила: рекомендувати обом сторонам дійти до взаємної згоди у вирішенні земельного спору на АДРЕСА_1 , 4. В разі її відсутності, рекомендувати відвести Івано-Франківській міській раді земельну ділянку між будинками №2 та АДРЕСА_2 для обслуговування скверу (а.с.41).

Відповідно до пункту 18 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.

Відтак, протокольне рішення узгоджувальної комісії Івано-Франківської міської ради №204 від 27.12.2019 має рекомендаційний характер та не є прийнятим відповідно до закону нормативно-правовим актом, оскільки не встановлює, не змінює та не припиняє (не скасовує) загальні правила регулювання відносин.

Отже, відповідачі необґрунтовано відмовили позивачу в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з посиланням на протокольне рішення узгоджувальної комісії Івано-Франківської міської ради №204 від 27.12.2019, яке має рекомендаційний характер, як на нормативно-правовий акт.

Щодо аргументів Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради про те, що до повноважень Департаменту не входить погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з наданням відповідного висновку згідно статті 186-1 Земельного кодексу України, суд зазначає, що вказане не було підставою для оскаржуваної відмови.

Відповідно до Положення про Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради від 24.01.2020 №26-36 Департамент є виконавчим органом Івано-Франківської міської ради, юридичною особою, створений для надання адміністративних послуг фізичним та юридичним особам у сфері ефективного використання комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради.

У сфері земельних відносин, серед іншого, Департамент здійснює організаційне забезпечення здійснення міською радою повноважень у сфері регулювання земельних відносин в межах, визначених законодавством України (п.п.2.1.2.1 Положення про Департамент) та здійснює повноваження з організації проведення робіт, пов'язаних із здійсненням землеустрою, надання адміністративних послуг у порядку встановленому законодавством (п.п.2.2.2.3, 2.2.2.9 Положення про Департамент).

Те, що Департамент комунальних ресурсів, як представник Івано-Франківської міської ради підписує акт встановлення та узгодження меж земельної ділянки відповідачем не заперечується (а.с.58).

Відповідно до матеріалів справи розробник проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки КВП "Архітектурно-планувальне бюро-ІФ" направило в оригіналі проект землеустрою Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради - як представнику Івано-Франківської міської ради для його погодження в частині акту встановлення і погодження меж земельної ділянки, що є складовою проекту землеустрою.

В акті встановлення та узгодження меж земельної ділянки від 02.03.2020 у відсутні підписи власника суміжних земельних ділянок - представника Івано-Франківської міської ради та землекористувача - керівника ЖЕД "Експрес-комфорт") (а.с.29).

При цьому, Департамент комунальних ресурсів не погодив і не підписав Акт встановлення і погодження меж та оскаржуваною відмовою від 19.05.2020, повернув подану документацію на доопрацювання, посилаючись рекомендацію узгоджувальної комісії виконавчого комітету сторонам будинків АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 дійти взаємної згоди, а в разі відсутності відвести земельну ділянку для обслуговування скверу (а.с.18).

Слід зазначити, що відповідно до матеріалів проекту землеустрою земельна ділянка, яка відводиться для ОСББ "Коперніка, 2", з усіх сторін, зокрема, від А до Б, від Б до В, від Г до В межує з землями комунальної власності, які не є сформованими, не мають кадастрового номера (а.с.25-28). При цьому, ЖЕД "Експрес-Комфорт" є обслуговуючою багатоквартирний будинок АДРЕСА_2 організацією, прибудинкова територія якого є також комунальною власністю.

Відтак, до повноважень Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради входить підписання акту встановлення та узгодження меж земельної ділянки, що є складовою погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з наданням відповідного висновку згідно статті 186-1 Земельного кодексу України, оскільки для проходження процедури отримання висновку про погодження документації із землеустрою територіальним органом Держгеокадастру в м. Івано-Франківськ подається оригінал документації із землеустрою у паперовому та електронному вигляді, з погодженням меж проекту землеустрою Департаментом комунальних ресурсів.

При цьому, як зазначено вище Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради відмовив позивачу в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зокрема з посиланням на протокольне рішення узгоджувальної комісії міської ради, яке не є нормативно-правовим актом, а має рекомендаційний характер, водночас, підставою для оскаржуваної відмови не була відсутність у відповідача відповідних повноважень, і відповідачем не заперечуються його повноваження щодо підписання акту встановлення та узгодження меж земельної ділянки.

Враховуючи наведене, посилання Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради на те, що до повноважень Департаменту не входить погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з наданням відповідного висновку згідно статті 186-1 Земельного кодексу України, як на підставу правомірності оскаржуваної відмови є необґрунтованими.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення, слід: визнати протиправними дій Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради та Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради щодо відмови Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га в м. Івано-Франківську на вул. Коперніка, 2; зобов'язати Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради повторно розглянути та погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га по вул. Коперніка, 2 в м. Івано-Франківську; зобов'язати Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради повторно розглянути та погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га по вул. Коперніка, 2 в м. Івано-Франківську.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути з відповідачів, за рахунок їх бюджетних асигнувань, на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору: з Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради - в розмірі 1051,00 грн., з Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради - в розмірі 1051,00 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради та Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради щодо відмови Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га в м. Івано-Франківську на вул. Коперніка, 2.

Зобов'язати Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради повторно розглянути та погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га по вул. Коперніка, 2 в м. Івано-Франківську.

Зобов'язати Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради повторно розглянути та погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га по вул. Коперніка, 2 в м. Івано-Франківську.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради (код ЄДРПОУ 42909845, вул. Незалежності, 9, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" (код ЄДРПОУ 41751819, вул. Коперніка, 2, м. Івано-Франківськ, 76018) сплачений судовий збір в розмірі 1051,00 (одна тисяча п'ятдесят одна) грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради (код ЄДРПОУ 40228135, вул. Л.Курбаса, 2, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" (код ЄДРПОУ 41751819, вул. Коперніка, 2, м. Івано-Франківськ, 76018) сплачений судовий збір в розмірі 1051,00 (одна тисяча п'ятдесят одна) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до частини 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Григорук О.Б.