Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
19.05.2009 р. № 2-а- 32904/08/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцева О.В. при секретарі судового засідання Чубукіній М.В.
за участю:
позивача -не прибув
представника 1 відповідача -не прибув
представника 2 відповідача -не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради
про зобов'язання вчинити дії щодо нарахування та виплати суми недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд зобов'язати Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради вчинити дії щодо нарахування та виплаті позивачу недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку станом на грудень 2008 року - 8763,22 грн. Відшкодувати понесені витрати на оплату держмита.
В обґрунтування позовних вимог зазначила наступне.
ОСОБА_1 є отримувачем допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В супереч вимогам закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» позивач отримувала з січня 2007 року по грудень 2008 року вказану допомогу у розмірі значно нижчому ніж прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років. Станом на грудень 2008 року сума недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 8763,22 грн.
Позивач в судове засідання не прибула надала заяву про розгляд справи без її участі.
Відповідач Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації свого представника в судове засідання не направив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі. Надав до суду заперечення на адміністративний позов, в яких просив суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, в обґрунтування заперечень зазначив наступне.
Позивачу була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у відповідності до абзацу 3 частини другої статті 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік». Рішенням Конституційного суду України від 09.07.07. визнано неконституційними положення абзацу 3 частини 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», але будь-яких змін до вказаної статті не внесено та додаткового фінансування на ці цілі не надано. Окрім того, Центр отримує справу на кожну особу від відповідного Управління праці та соціального захисту населення м. Харкова., в якій особі вже призначена ця виплата. Центр немає права вносити зміни до будь-яких нормативно-правових актів або самостійно визначати розміри соціальних виплат. Також Центр отримує від Управління відповідні кошти через банківську установу для виплати цій особі, оскільки відповідно до Положення про управління праці та соціального захисту населення Управління є розпорядником бюджетних коштів у частині субвенцій з виконання державних програм соціального захисту населення щодо призначення допомоги сім'ям з дітьми.
Відповідач Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради свого представника в судове засідання не направив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі. Надав до суду заперечення на адміністративний позов, в яких просив суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, в обґрунтування заперечень зазначив наступне.
У 2007 році відповідачем проводились виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зі змінами та доповненнями , внесеними Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік», як незастрахованій особі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.07. визнано неконституційними положення абзацу 3 частини 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік». Однак додаткових бюджетних асигнувань на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку управлінню не були надані.
У 2008 році виплата вказаної допомоги проводилася відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (із змінами відповідно до п.23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р.). Рішення Конституційного Суду України щодо визнання неконституційності вказаного положення Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» не виносилось. Тому вважає, позовні вимоги не підлягають задоволенню. Надав до суду клопотання про розгляд позовних вимог в обсязі річної позовної давності.
Суд дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила доньку ОСОБА_4 про, що в Книзі реєстрації народжень 18 квітня 2006 року зроблений актовий запис № 1235 та видано свідоцтво про народження серії 1 -ВЛ № НОМЕР_1 міським відділом реєстрації актів цивільного стану № 3 Харківського обласного управління юстиції. (а.с.6).
Позивач 25 квітня 2006 року звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради № 8314 позивачу була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 21 червня 2006 року по 03 квітня 2009 року у сумі 90 грн. у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (а.с.37).
Позивачу з червня по грудень 2007 року проводилася виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як незастрахованій особі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у відповідності до абзацу 3 частини другої статті 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» від 30,54 грн. до 110,88 грн., що підтверджується довідкою Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради № 319 від 18.12.08р. (а.с.5) При здійсненні нарахування зазначеної допомоги рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р. не враховувалось.
Відповідно до Конституції України гарантований державою рівень грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей встановлений Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Частиною першою ст. 1 цього Закону передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими Законами України. Згідно з ст. 3 зазначеного Закону - одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений у ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму( в редакції Закону з 01.01.07 року.)
Абзацом 3 частини 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» зупинено на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення абзацу третього частини другої статті 56 та пункту 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Як вбачається з матеріалів справи, і не заперечується відповідачем позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради, як отримувач державної соціальної допомоги на доньку ОСОБА_4 до досягнення ним трирічного віку. Тому обов'язок по призначенню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку покладено на Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради.
Отже на підставі вищенаведеного вбачається, що Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради повинно було призначити позивачу щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав. Посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений річний строк звернення до адміністративного суду.
Позивачка звернулася до суду з позовом 22.12.2008 року, а тому, враховуючи річний строк на звернення до суду, права позивача підлягають захисту з 22.12.2007 року.
Відповідно до ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.
Клопотання про поновлення строку до суду позивач не надала, причини пропуску строку звернення до суду не вказала. Позивачу вказана допомога виплачувалася з 21 червня 2006 року щомісячно. Клопотання про поновлення строку до суду не надала.
Статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України визначені наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Відповідач в своїх в запереченнях на адміністративний позов наполягав на відмові в задоволенні позову з підстав пропущення строку для звернення до адміністративного суду, встановленою ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України ( а.с.16-18).
На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку, що позивач мала право на призначення та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 21 червня 2006 року по 31 грудня 2007 року у розмірі, встановленому ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», однак враховуючи, що при зверненні до суду позивачем було пропущено річний строк звернення до суду, то суд задовольняє позовні вимоги позивача з 22 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року і зобов'язує Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за періоди з 22.12.2007 року по 31.12.2007 року, Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації здійснити виплату вказаної допомоги за цей період, оскільки вказаний орган оформлює виплатні документи та здійснює виплату соціальної допомоги на підставі даних Управлінням праці та соціального захисту населення.
Відповідно до п.п.7 п.23 Розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину першу статті 15 Закону України «Про державну допомогу з дітьми» викладено у такій редакції:"Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень".
Відповідно до п.п.8 п.23 Розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» пункт 3 розділу 8 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу з дітьми» викладено у такій редакції: « допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».
Розпорядженням від 23.01.08р. позивачу установлений розмір допомоги з 01.01.08р. по 03.04.2009 р. в сумі 130 грн. (а.с.38)
З січня по грудень 2008 року позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була призначена і виплачувалася у розмірі з 130 грн., що підтверджується довідкою Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради № 319 від 18.12.08р. (а.с.5). На час виплати позивачці у 2008 році допомоги по догляду за дитиною вказана норма закону не була змінена і не скасована, а також не визнана Конституційним Судом України неконституційною. Тому у 2008 році Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради діяло у відповідності до вимог чинного законодавства, і його дії є правомірними.
Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч.3 ст.94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 22 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21.11.92, ст.ст. 56, Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. № 489-V, Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VI, Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) № 6-рп/2007 від 09.07.07, ст.ст. 94, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162, ст.ст. 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради про зобов'язання вчинити дії щодо нарахування та виплати суми недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.
2. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дзержинської районної в м. Харкові ради перерахувати ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції станом на 09.07.2007 року за період з 22.12.07 року по 31.12.2007 року.
3. Зобов'язати Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації здійснити виплату ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції станом на 09.07.2007 року за період з 22.12.07 року по 31.12.2007 року.
4. В задоволені іншій частині позовних вимог відмовити.
5. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 ( місце проживання:АДРЕСА_1) витрати зі сплати державного мита в сумі 1,70 (одна грн.)70 коп.
6. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
7. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений 21 травня 2009 року.
< Сума задоволення > < Текст >
Суддя Старосєльцева О.В.