Заводський районний суд м. Запоріжжя
69009 Україна м. Запоріжжя вул. Лізи Чайкіної 65 тел.(061) 236-59-98
Справа № 332/1078/20
Провадження №: 2/332/831/20
21 жовтня 2020 р.
Заводський районний суд м. Запоріжжя у складі:
Головуючого судді: Марченко Н.В.,
при секретарі: Васильченко Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Заводського районного суду м. Запоріжжя цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (не облікованого) об'єму природного газу,
Позивач АТ «Запоріжгаз» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (не облікованого) об'єму природного газу за несанкціоноване підключення до газопроводу. В обґрунтування позовних вимог зазначено, про те, що 03 жовтня 2018 р. за адресою: АДРЕСА_1 , працівниками ПАТ «Запоріжгаз» було виявлено факт несанкціонованого втручання в роботу ГРМ, а саме наявність несанкціонованого газопроводу. Про дане порушення було складено акт про порушення № 0600178995 від 03.10.2018 р., що є вимогою Кодексу газорозподільних систем. Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. 22.02.2019 р. комісією було вирішено задовольнити акт про порушення № 0600178995 від 03.10.2018 р.
За вищевказаним, 22.02.2019 року на підставі задоволеного акта про порушення № № 0600178995 від 03.10.2018 р., Оператором ГРМ було складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. За змістом акту-розрахунку відповідно до пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення але не більше ніж за 6 місяців та з урахуванням строку на його усунення, тобто з 03.04.2018 р. по 02.10.2018 р.), вартість якого у підсумку становить 30580,92 грн., яку просять стягнути з відповідача, а також стягнути судовий збір, сплачений при подачі позовної заяви до суду.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явилася, повідомлена вчасно та належним чином в порядку ч. 11 ст. 128 ЦПК України, якою передбачено, що відповідач, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається до суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи. Оголошення про виклик до суду відповідача було опубліковано на офіційному веб-сайті судової влади 01.09.2020 року. Відзиву на позовну заяву та будь яких клопотань до суду від відповідача не надходило. У зв'язку з чим, суд відповідно до положень ст. 178 ч.8 ЦПК України вирішує справу за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст.223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
На підставі наявних у справі доказів, зі згоди представника позивача, прийнято рішення про заочний розгляд справи на підставі ст. 280 ЦПК України.
У зв'язку з неявкою у судове засідання сторін на підставі ч. 2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Дослідивши докази по справі, встановивши факти та відповідні їм правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з нижченаведених підстав.
Судом встановлено, що 03.10.2018 року за адресою: АДРЕСА_1 працівниками ПАТ «Запоріжгаз» було виявлено факт несанкціонованого втручання в роботу ГРМ, а саме наявність несанкціонованого газопроводу. Про дане порушення було складено акт про порушення № 0600178995 від 03.10.2018 р. (а.с.16-17). За несанкціонований відбір природного газу та втручання в роботу ГРМ, 03 жовтня 2018 р. було проведено припинення розподілу природного газу шляхом механічного від'єднання, про що складено акт № 0600178995 від 03.10.2018 р. (а.с.20-21).
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Комісією було складено протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРМ від 22.02.2019 р. та вирішено задовольнити акт про порушення № 0600178995 від 03.10.2018 р.(а.с.22-23).
Кодексом газорозподільних систем визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об'єм природного газу визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення але не більше ніж за 6 місяців та з урахуванням строку на його усунення.
Розрахунок донарахованого об'єму природного газу з 03.04.2018 р. по 02.10.2018 р. з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (газова плита - 1 шт., газовий котел - 1 шт., газовий водонагрівач - 1 шт.).
Опалювальна площа становить - 89,5 м2, кількість зареєстрованих осіб - 1.
Згідно пункту 11 Розділу 5 Глави XI Кодексу розрахунок здійснюється за цінами закупівлі природного газу протягом періоду необлікованого природного газу.
Таким чином, сума необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу складає 30580,92 грн.
За вищевказаним, 22.02.2019 року на підставі задоволеного акта про порушення № 0600178995 від 03.10.2018 р., Оператором ГРМ було складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. За змістом акту-розрахунку відповідно до пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення але не більше ніж за 6 місяців та з урахуванням строку на його усунення, тобто з 03.04.2018 р. по 02.10.2018 р.
Позивачем на адресу відповідача 27.03.2019 р. направлено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу від 03.10.2018 р. та рахунок на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу (а.с. 30-32). Вказане поштове відправлення було повернуто на адресу ПАТ «Запоріжгаз» з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 32).
Згідно розрахунку за період з 03.04.2018 р. по 02.10.2018 р. сума необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу складає 30580,92 грн. (а.с. 24-27).
В добровільному порядку відповідач вказану суму не сплатила.
Відносини між суб'єктами ринку природного газу та оператором газорозподільних систем, регулюються нормами Кодексу газорозподільних систем, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2493, в редакції, що діяли станом на день виникнення спірних правовідносин.
З 01.11.2016 введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VІІІ, яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України.
У відповідності до пп. 33 п. 1 ст. 1 Закону ринок природного газу це - сукупність правовідносин, що виникають зокрема у процесі постачання природного газу, а також надання послуг з його розподілу.
У відповідності до пп. 35 п.1 ст. 1 Закону розподіл природного газу це - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
За приписами пп. 17 п. 1 ст. 1 Закону оператор газорозподільної системи це - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників). У відповідності до п. 2 ст. 37 Закону оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором.
Підпунктом 32 п.1 ст.1 Закону визначено, що Регулятор це - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
У відповідності до статті 38 Закону права та обов'язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
У відповідності до статті 38 Закону права та обов'язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
За пп. 11 п. ст. 1, п. 1 ст. 41 Закону кодекс газорозподільних систем це - правила експлуатації та доступу до газорозподільної системи, що затверджуються Регулятором.
За приписами статті 40 Закону розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 1 Закону визначено, що:
споживач це - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пп.37 цієї статті);
побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (пп. 23 цієї статті);
суб'єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (пп. 39 цієї статті).
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг відповідно до Закону України "Про ринок природного газу " затверджено Постановою від 30.09.2015 № 2494 Кодекс газорозподільних систем, яким визначено взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем (п.2 гл.1 розд. 1 Кодексу ГРМ).
Пунктом 3 гл. 1 розд. 1 Кодексу ГРМ визначено, що його дія поширюється зокрема, на операторів газорозподільних систем, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
У відповідності до вищевказаних вимог діючого законодавства з 01 липня 2015 р. Публічне акціонерне товариство по газопостачання та газифікації «Запоріжгаз» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Відповідно за вказаним в розумінні Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» серед, суб'єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи.
Пунктом 1 гл. 1 розд. VI Кодексу ГРМ передбачено, що суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2493, в порядку, визначеному цим розділом.
Абзацом 2, 3 п. 1 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ передбачено, що Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.
Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
За п. 3 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641,642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п. 4 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ).
Пунктом 7 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь - яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Відповідно до п. 1 глави 2 розд. XI Кодексу ГРМ до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить - наявність несанкціонованого газопроводу.
Відповідно до п. 4 глави І Розділу І Кодексу ГРМ визначено поняття: несанкціонований газопровід це самовільно під'єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).
До теперішнього часу відповідачем необлікований (донарахований) об'єм природного газу не відшкодований позивачу.
Відповідно до ст. 16 ЦК України юридична особа має право на захист свого особистого немайнового та майнового права та інтересу в суді, а одним із способів захисту є відшкодування збитків.
Ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно ч.1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Статтею 610 Цивільного кодексу України визначено, що порушення зобов'язання - це його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Відповідно до ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч.1 ст. 1192 Цивільного кодексу України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі або відшкодувати завдані збитки в повному обсязі.
З матеріалів справи вбачається, що розрахунок здійснено за Нормами споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників з урахуванням кількості підключених газових приладів, пристроїв (піч газова), розміру опалювальної площі, кількості осіб, яким надавались послуги з газопостачання, та кількості днів з дня останнього контрольного зняття представником газопостачальної або газотранспортної організації показань лічильника газу до дня виявлення порушення.
Розрахунок позивача відповідає Порядку відшкодування збитків, заданих газопостачальному або газорозподільному підприємству внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання і відповідачем не оскаржений.
За таких обставин, аналізуючи наведені вище докази в їх сукупності і взаємозв'язку, суд доходить висновку, що позов підлягає повному задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст.141 ЦПК України у разі задоволення позову судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись пунктом 2 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, ст.ст. 16, 526, 530, 1166, 1192 ЦК України, 526 ЦК України, 141, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд -
Позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (не облікованого) об'єму природного газу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (скорочена назва АТ «Запоріжгаз») (ЄДРПОУ - 03345716) вартість донарахованого необлікованого об'єму та обсягу природного газу у сумі 30580 грн. 92 коп. (тридцять тисяч п'ятсот вісімдесят гривень дев'яносто дві копійки) на рахунок № НОМЕР_1 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 03345716.
Стягнути з ОСОБА_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (скорочена назва АТ «Запоріжгаз») (ЄДРПОУ - 03345716) суму сплачених судових витрат в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. на рахунок АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» № НОМЕР_1 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 03345716).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя Н.В.Марченко