Провадження № 3/702/242/20
Справа № 702/532/20
про накладення адміністративного стягнення
21 жовтня 2020 року м. Монастирище
Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Жежер Ю.М., з участю секретаря судового засідання Шковири А.М., прокурора Семеруня О.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянув матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Владиславчик Монастирищенського району Черкаської області, місце реєстрації та місце фактичного проживання АДРЕСА_1 , голову Владиславчицької сільської ради Монастирищенського району Черкаської області,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи сільським головою Владиславчицької сільської ради Монастирищенського району Черкаської області та відповідно до пп. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", без поважних причин, несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.05.2020, а декларація фактично подана 12.06.2020, чим вчинив адміністративне правопорушення пов"язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Права особі, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , відповідно до ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП - роз'яснено.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав повністю, щиро розкаявся та пояснив, що не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік в строк передбачений законом, оскільки забув її подати.
Прокурор в судовому засіданні протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтримав, просив притягнути особу до адміністративної відповідальності та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 850 грн.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові матеріали справи суддя приходить до наступних висновків.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 233/2020 від 24.09.2020 ОСОБА_1 , будучи сільським головою Владиславчицької сільської ради Монастирищенського району Черкаської області та відповідно до пп. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", без поважних причин, несвоєчасно подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік (а.с.2-8).
Відповідно до протоколу Владисдавчицької ТВК про результати виборів сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі ОСОБА_1 обрано головою Владиславчицької сільської ради (а.с. 22 - 25).
Згідно з рішенням Владиславчицької сільської ради Монастирищенського району Черкаської області № 1-1/УІІ від 31.11.2015 «Про обрання на посаду сільського голови с. Владиславчик» затверджено на посаду сільського голови села Владиславчик ОСОБА_1 (а.с. 26).
Відповідно до ч. 1,2,5 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідного села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
На сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Згідно з ч.2 ст.12 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України "Про запобігання корупції".
Відповідно до пп. б) п. 1) ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» до суб'єктів на яких поширюється дія цього Закону є: народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Згідно з приміткою до ст.172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суддею встановлено, що ОСОБА_1 обрано головою Владиславчицької сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, він набув повноважень голови сільської ради у порядку передбаченому законом, є суб'єктом на якого поширюються дія Закону України «Про запобігання корупції» та яка, відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов'язана подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п. 11 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 530-IX від 17.03.2020 Розділ XIII Прикінцеві положення Закону України "Про запобігання корупції" доповнено пунктом 2-1 такого змісту: " Встановити, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.
Суб'єкти декларування, які у період до 1 червня 2020 року не мали можливості подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачену абзацом першим частини другої статті 45 цього Закону, або повідомлення про суттєві зміни у майновому стані відповідно до статті 52 цього Закону у зв'язку із встановленням на території їх проживання карантинно-обмежувальних заходів, звільняються від відповідальності за несвоєчасне подання такої декларації чи повідомлення у зазначений період".
Підпунктом 1 п.1 Роз'яснень Національного агентства з питань запобігання корупції "Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю" № 1 від 13.02.2020, визначено, що законом передбачено чотири типи декларацій суб'єкта декларування, одна із них - щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація.
Відповідно до роздруківки сторінки публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи “Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування” public.nazk.gov.ua за параметрами пошуку " ОСОБА_1 " вбачається, що ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2019 рік подав 12.06.2020 о 16:26 (а.с.13-18).
З 1 січня 2020 року розпочався етап подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік.
Граничним терміном подачі декларації для ОСОБА_1 за 2019 рік було 31.05.2020.
Декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави і місцевого самоврядування ОСОБА_1 подав 12.06.2020.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на яку поширюється дія Закону згідно з п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону не подав щорічну декларацію особи, яка уповноважена на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (за минулий рік) в строк передбачений Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відомостей про наявність технічних збоїв у роботі інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» у період часу січень-червень 2020 року учасниками провадження не надано.
Інформації щодо неможливості подати щорічну декларацію, у зв'язку з встановленням на території проживання ОСОБА_1 карантинно-обмежувальних заходів чи інших поважних причин несвоєчасного подання декларації судді не надано.
Таким чином, поважних причин несвоєчасного подання електронної декларації суб'єкта декларування ОСОБА_1 за 2019 рік встановлено не було.
Датою вчинення адміністративного правопорушення суддя вважає дату наступну за граничною датою до закінчення якої необхідно було подати вказану декларацію, тобто 01.06.2020.
Датою виявлення правопорушення суддя вважає момент отримання інформації про таке порушення уповноваженою особою чи органом державної влади. При цьому складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов'язаного з корупцією - є лише окремою процесуальною дією, вчиненою на підставі виявленого факту порушення, пов'язаного з корупцією (факт виявлення порушення - це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення).
Матеріали справи містять рапорт оперуповноваженого УСР в Черкаській області ДСР НП України лейтенанта поліції Никогда О. від 14.07.2020 (а.с.11,12), відповідно до якого, зокрема, було виявлено факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
На підставі рапорту Управлінням стратегічних розслідувань в Черкаській області 31.07.2020 на адресу Владиславчицької сільської ради було надіслано запит щодо надання відомостей та належним чином завірених копій документів відносно ОСОБА_1 (а.с. 19).
Суддя не погоджується із твердженням посадової особи, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, що фактичним моментом виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є дата зібрання усіх матеріалів перевірки та складення протоколу.
Так, правопорушення, відповідальність за яке передбачає ч.1 ст. 172-6 КУпАП, не є триваючим правопорушенням, а його подія є разовою і моментом її виявлення є день отримання компетентними органами інформації, з якої вбачається наявність ознак правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Відповідно до ч. 2 ст.254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Тобто, виявленню особи, яка вчинила правопорушення, може передувати момент виявлення ознак правопорушення, який не перевищує 24-х годин.
Зібрання усіх матеріалів перевірки є повноваженнями Національної поліції України, передбаченими ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», які передують складенню протоколу про адміністративне правопорушення.
Отже, суддя вважає моментом виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, день отримання компетентними органами інформації, з якої вбачається наявність ознак правопорушення, пов'язаного з корупцією. У даному випадку моментом виявлення адміністративного правопорушення є складання уповноваженою особою рапорту, згідно з яким виявлено факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 , тобто 14.07.2020.
Місцем вчинення правопорушення суддя вважає місце виникнення обов'язку дотримуватися вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», тобто Владиславчицьку сільську раду Монастирищенського району Черкаської області.
З урахування викладеного вище, суддею встановлено, що ОСОБА_1 був зобов'язаний у визначений законом строк подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за 2019 рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, однак вказаного не зробив, подав вказану декларацію лише 12.06.2020 о 16 год 26 хв, поважність причин пропуску строку не підтвердив.
З огляду на вказане, суддя вважає, що у діянні ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, пов'язаний з корупцією, передбачений ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 є його щире розкаяння у вчиненому правопорушенні.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.
При накладенні адміністративного стягнення суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, обставину, що пом'якшує відповідальність, а тому вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі наближеному до нижньої межі санкції.
З урахуванням положень ст. 40-1 КУпАП, Закону України «Про судовий збір» судовий збір підлягає стягненню з особи у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.23, 24, 33, 34, 35, ч. 1 ст. 172-6, 283, 284, 287, 294, 307, 308 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 коп.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в 15 днів в порядку примусового виконання штраф стягнути в подвійному розмірі в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду. Скаргу на постанову у справі, може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, через Монастирищенський районний суд Черкаської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу про апеляційне оскарження, не було подано.
Суддя Ю.М. Жежер