20 жовтня 2020 року м. Житомир справа № 240/8160/20
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Шимоновича Р.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Північного регіонального управління (в/ч НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України про стягнення середнього заробітку за весь час затримки,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, у якому просить: стягнути з Північного регіонального управління (в/ч НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України середній заробіток за весь час затримки належних до виплати доплати за додаткову відпустку як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 рік при звільненні ОСОБА_1 з військової служби 08 квітня 2019 року по день набрання законної сили рішення суду.
Обгрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що при звільненні відповідачем не нараховано та не виплачено позивачу компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій. Вказані виплати в повному обсязі виплачено за рішенням суду від 24.03.2020. Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх порушених прав.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 10.06.2020 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
30 червня 2020 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву у якому представник відповідача заперечив щодо задоволення адміністративного позову та зазначив, що наказом начальника Північного регіонального управління від 08.04.2020 №112-ОС "Про особовому складу" не містить виплату грошового компенсації за невикористані у 2015-2018 роках додаткової відпустки як учаснику бойових дій при звільненні. Зауважив, що позивач вказаний наказ при розгляді цієї справи не оскаржує та не оскаржував раніше, з рапортом про не виключення його зі списків особового складу частини без повного розрахунку не звертався, що дає підстави вважати, що він фактично погодився на проведення неповного розрахунку (в частині виплати грошової компенсації за невикористані дні додаткові відпустки) при виключенні зі списків особового складу військової частини.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 07.08.2020 року розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні із викликом сторін. Призначено розгляд справи у судовому засіданні на 16 вересня 2020 р.
Також зазначеною ухвалою суду витребувано у Північного регіонального управління (в/ч НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України: довідку про суми нарахованої та виплаченої позивачу грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки позивача як учаснику бойових дій за час весь перебування на військовій службі; довідку про всі грошові суми, які були нараховані та виплачені позивачу при звільнені; інші наявні докази по суті спору.
01 вересня 2020 року на виконання вимог вказаної ухвали, відповідач надіслав до суду: довідку від 01.09.2020 №172, довідку-розрахунок від 01.09.2020 №272 щодо виплати коштів.
16 вересня 2020 року у судовому засіданні позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити, з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Суд, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач проходив військову службу в Північному регіональному управлінні (в/ч 1497) Державної прикордонної служби України та з 09.04.2019 виключений зі списків особового складу.
З жовтня 2015 року отримав статус учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 від 13.10.2015 року.
Додаткова відпустка, як учаснику бойових дій за 2015-2018 роки йому не надавалась.
Не отримавши при звільненні грошову компенсацію за невикористані календарні дні позивач звернувся до відповідача із заявою, за результатами розгляду якої, листом від 20.12.2019 № 12-1747/0/2-19, останній повідомив позивачу, що в особливий період надання додаткової відпустки учасникам бойових дій припиняється.
Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача, позивач звернувся із позовом до Житомирського окружного адміністративного суду.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24 березня 2020 року позов ОСОБА_1 до Північного регіонального управління (в/ч НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України - задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Північного регіонального управління (в/ч НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за не використані у 2015 - 2018 роках додаткові відпустки, як учаснику бойових дій, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 08.04.2019. Зобов'язано Північне регіональне управління (в/ч 1497) Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за 2015 -2018 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 08.04.2019. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Вказане рішення набрало законної сили 07 серпня 2020 року.
На виконання рішення суду відповідачем виплачена компенсація за невикористані 56 календарних днів додаткової відпустки як учаснику бойових дій у розмірі 34 590,28 грн., про що свідчить наявна у матеріалах справи довідка від 01.09.2020 №172.
Позивач вважає, що відповідачем допущено порушення строку розрахунку, що є підставою для виплати позивачу середнього заробітку за весь час затримки фактичного розрахунку.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, які регулюють спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Спірним у цій справі є стягнення на користь позивача коштів за час затримки розрахунку при звільненні у відповідності до вимог статей 116, 117 КЗпП України.
Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України від 25 березня 1992 року № 2232- ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-ХІІ), згідно частини 3 статті 24 якого закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Порядок проходження військової служби позивача та звільнення регулюється спеціальним законодавством.
За загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.
Варто звернути увагу на те, що питання відповідальності за затримання розрахунку при звільненні осіб рядового і начальницького складу (зокрема, затримку виплати як грошового забезпечення, так і затримку виплати коштів за період вимушеного прогулу на виконання рішення суду, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за невикористану відпустку, які не є складовими заробітної плати (грошового забезпечення) не врегульовані положеннями спеціального законодавства, що регулює порядок, умови, склад, розміри виплати грошового забезпечення. У той же час такі питання врегульовані КЗпП України.
З огляду на неврегульованість спеціальним законодавством питання відповідальності за затримку розрахунку при звільненні з військової служби, до спірних правовідносин підлягають застосуванню приписи КЗпП України, зокрема, його стаття 117, яка передбачає, що в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 09.07.2020 р. по справі №320/6659/18.
Разом з тим, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07.05.2002 р. №8-рп/2002 (справа щодо підвідомчості актів про призначення або звільнення посадових осіб) при розгляді та вирішенні конкретних справ, пов'язаних із спорами щодо проходження публічної служби, адміністративний суд, встановивши відсутність у спеціальних нормативно-правових актах положень, якими врегульовано спірні правовідносини, може застосувати норми Кодексу Законів про працю України, у якому визначені основні трудові права працівників.
Висвітлені у ст.ст. 116,117 КЗпП України норми спрямовані на забезпечення належних фінансових умов для звільнених працівників, оскільки гарантують отримання ними, відповідно до законодавства, всіх виплат в день звільнення та, водночас, стимулюють роботодавців не порушувати свої зобов'язання в частині проведення повного розрахунку із працівником.
Оскільки спеціальним законодавством, яке регулює спірні відносини, не встановлено відповідальність роботодавця за невиплату або несвоєчасну виплату працівнику всіх належних сум при звільненні, з метою забезпечення рівності прав та принципу недискримінації у трудових відносинах, колегія суддів вважає за можливе застосування норм ст.ст.116, 117 КЗпП України як таких, що є загальними та поширюються на правовідносини, які складаються під час звільнення з військової служби.
Відповідно до ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
У разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган у будь-якому випадку повинен у зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.
Згідно ч.1 ст.117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Аналіз наведених вище норм вказує на те, що умовами застосування ч.1 ст.117 КЗпП України є невиплата належних звільненому працівникові сум у відповідні строки, вина власника або уповноваженого ним органу у невиплаті зазначених сум та відсутність спору про розмір таких сум. При дотриманні наведених умов підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Між тим, відповідно до правової позиції, яка була висловлена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 26.02.2020 р. по справі №821/1083/17 під "належними звільненому працівникові сумами" необхідно розуміти усі виплати, на отримання яких працівник має право станом на дату звільнення згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових правовідносинах з роботодавцем (заробітна плата, компенсація за невикористані дні відпустки, вихідна допомога тощо).
Суд звертає увагу на те, що ст.116 КЗпП України на підприємство, установу, організацію покладено обов'язок провести зі звільненим працівником повний розрахунок, виплатити всі суми, що йому належать. Невиконання цього обов'язку спричиняє наслідки, передбачені ст. 117 КЗпП України, якою передбачено, що в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору. Цими нормами на підприємство, установу, організацію покладено обов'язок провести зі звільненим працівником повний розрахунок, виплатити всі суми, що йому належать. У разі невиконання такого обов'язку настає відповідальність, передбачена ст. 117 КЗпП України.
Наведена правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.05.2020 р. по справі № 810/451/17.
Судом з'ясовано, що відповідачем при звільненні позивача з військової служби 08 квітня 2019 року не виплачено всіх належних йому сум, так як при розрахунку таких сум відповідачем не було нараховано та виплачено грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки.
Тому, оскільки відповідач не провів з позивачем при звільнення з військової служби остаточний розрахунок, позивач має право на отримання середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення на користь позивача середнього заробітку за час затримки по день фактичного розрахунку у відповідності до вимог статті 117 КЗпП України.
З матеріалів справи слідує, що позивач просить стягнути з Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України середній заробіток за весь час затримки належних до виплати доплати за додаткову відпустку як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 рік при звільненні ОСОБА_1 з військової служби 08 квітня 2019 року по день набрання законної сили рішення суду (07.08.2020 року).
Як вже зазначалось, на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.03.2020 року, відповідачем виплачена компенсація за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій у розмірі 34590,28 грн., про що свідчить наявна у матеріалах справи довідка від 01.09.2020 №172.
Відповідно до довідки Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України №256 від 04.08.2020 року позивачу за два останні повні місяці перед звільненням нараховано та виплачено грошового забезпечення за лютий 2019 (20171,38 гривень) та березень 2019 (20234, 77 гривень).
Протягом двох останніх місяців перед звільненням позивача зі служби було 59 календарних днів. Отже, середньоденний заробіток становить (20171,38 грн. + 20234, 77 грн.): 59 = 684,85 грн.
За період з 08 квітня 2019 року по 07 серпня 2020 року було 488 календарних дні, а тому, середній заробіток за час затримки виплати позивачеві при звільненні зі служби компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, який підлягає стягненню на користь позивача, складає 334206,80 гривень (488х684,85грн).
Суд зауважує, що у порівнянні із виплаченою сумою компенсації за невикористану додаткову відпустку в розмірі 34590,28 грн., суму 334206,80 грн. не можна вважати співмірною, так як вона значно перевищує суму такої компенсації.
Частиною першою статті 117 КЗпП України визначено, що у разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені у статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
За приписами частини другої статті 117 КЗпП України при наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 26 лютого 2020 року у справі № 821/1083/17 викладені наступні правові висновки: "Оскільки ухвалення судового рішення про стягнення з роботодавця виплат, які передбачені після звільнення, за загальними правилами, встановленими Цивільним кодексом України, не припиняє відповідний обов'язок роботодавця, то відшкодування, передбачене статтею 117 КЗпП України, спрямоване на компенсацію працівнику майнових втрат, яких він зазнає внаслідок несвоєчасного здійснення з ним розрахунку з боку роботодавця, у спосіб, спеціально передбачений для трудових відносин, за весь період такого невиконання, тому числі й після прийняття судового рішення.
Виходячи з принципів розумності, справедливості та пропорційності, суд за певних умов може зменшити розмір відшкодування, передбаченого статтею 117 КЗпП України, враховуючи: розмір простроченої заборгованості роботодавця щодо виплати працівнику при звільненні всіх належних сум, передбачених на день звільнення трудовим законодавством, колективним договором, угодою чи трудовим договором, період затримки (прострочення) виплати такої заборгованості, а також те, з чим була пов'язана тривалість такого періоду з моменту порушення права працівника і до моменту його звернення з вимогою про стягнення відповідних сум; ймовірний розмір пов'язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника, інші обставини справи, встановлені судом, зокрема, дії працівника та роботодавця у спірних правовідносинах, співмірність ймовірного розміру пов'язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника та заявлених позивачем до стягнення сум середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні.
Необхідність застосування судом критеріїв зменшення розміру відшкодування, визначеного виходячи з середнього заробітку за час затримки роботодавцем розрахунку при звільненні відповідно до статті 117 КЗпП України, також викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 26 червня 2019 року у справі № 761/9584/15-ц.
Зменшуючи розмір відшкодування, визначений виходячи з середнього заробітку за час затримки роботодавцем розрахунку при звільненні відповідно до ст.117 КЗпП України, необхідно враховувати: розмір простроченої заборгованості роботодавця щодо виплати працівнику при звільненні всіх належних сум, передбачених на день звільнення трудовим законодавством, колективним договором, угодою чи трудовим договором; період затримки (прострочення) виплати такої заборгованості, а також те, з чим була пов'язана тривалість такого періоду з моменту порушення права працівника і до моменту його звернення з вимогою про стягнення відповідних сум; ймовірний розмір пов'язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника інші обставини справи, встановлені судом, зокрема, дії працівника та роботодавця у спірних правовідносинах, співмірність ймовірного розміру пов'язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника та заявлених позивачем до стягнення сум середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні.
Тобто, з урахуванням конкретних обставин справи, які мають юридичне значення та, зокрема, визначених критеріїв, суд може зменшити розмір середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні працівника незалежно від того, чи він задовольняє позовні вимоги про стягнення належних звільненому працівникові сум у повному обсязі чи частково.
При вирішенні цього питання суд враховує такі обставини, як розмір недоплаченої суми, істотність цієї частки порівняно із середнім заробітком працівника, обставини за яких було встановлено наявність заборгованості, дії відповідача щодо її виплати.
Такий підхід застосований Верховним Судом у постанові від 30.10.2019 року у справі №806/2473/18, від 04 вересня 2020 року у справі №260/348/19, від 29 вересня 2020 року у справі № 807/259/16.
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноваження.
Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас, суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.
Вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, при цьому вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.
Суд вважає, що для ефективного захисту прав та інтересів позивача слід вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо несвоєчасної виплати ОСОБА_1 всіх сум належних йому у день звільнення.
При цьому, враховуючи неспівмірність заявлених до стягнення сум середнього заробітку зі встановленим розміром заборгованості, характером цієї заборгованості, діями позивача та відповідача, суд вважає справедливим, пропорційним і таким, що відповідатиме обставинам даної справи, які мають юридичне значення та наведеним вище критеріям, визначення розміру відповідальності відповідача за прострочення ним належних при звільненні позивача виплат у сумі 34 557 грн.
Статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши докази, наявні у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір", а тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72, 77, 143, 243-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Північного регіонального управління (в/ч НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України (вул. Промислова, 5, м. Житомир, код ЄДРПОУ 23311352) про стягнення середнього заробітку за весь час затримки, - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Північного регіонального управління (в/ч НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України щодо несвоєчасної виплати ОСОБА_1 всіх сум належних йому у день звільнення.
Стягнути з Північного регіонального управління (в/ч НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України середній заробіток за весь час затримки належних до виплати доплати за додаткову відпустку як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 рік при звільненні ОСОБА_1 з військової служби 08 квітня 2019 року по день набрання законної сили рішення суду у сумі 34 557 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 20 жовтня 2020 року.
Суддя Р.М.Шимонович