справа № 361/1693/20
провадження № 2/361/2109/20
30.09.2020
Іменем України
30 вересня 2020 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого суддіПетришин Н.М.
за участю секретаря Плиси В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
Зміст позовних вимог, з якими звертається позивач.
У березні 2020 року до суду звернувся ОСОБА_1 із вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначає, що є інвалідом війни, військовослужбовцем звільненим у запас та відповідно до рішення Броварського МВК №16 з 19.01.1993 року перебуває у пільговій черзі першочергового надання житла як військовослужбовець звільнений в запас. Рішенням Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 17.03.1998 позивач включений в список для одержання житла поза чергою як сім'я інваліда. Проте, рішенням відповідача №257 від 13.06.2006 року позивача знято з квартирного обліку у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання до іншого населеного пункту. Вказане рішення вважає незаконним, так як понад 20 років знаходився на квартирному обліку. Наголошує, що був переведений по службі до Поліського району Київської області, де не ведеться облік осіб, потребуючих поліпшення житлових умов, так як на території району не ведуться будівельні роботи, соціальне житло відсутнє. Отже, позивач має право на першочергове отримання житла. Для захисту порушених прав просить: визнати протиправними дії відповідача щодо виключення ОСОБА_1 з черги та зняття з квартирного обліку, скасувати рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області щодо виключення позивача з черги та зняття з квартирного обліку; зобов'язати відповідача поновити позивача на квартирному обліку в списках першочергового надання житла як військовослужбовця звільненого в запас з урахуванням попереднього часу перебування на квартирному обліку з 19 січня 1993 року.
Заперечення відповідача.
У відзиві на позов представник відповідача посилається на те, що оспорюване рішення щодо зняття позивача з квартирного обліку прийнято на підставі та в межах повноважень, які передбачені законодавством України. Також посилається на те, що позивач пропустив строки позовної давності, оскільки звернувся до суду майже через 14 років після прийняття оскаржуваного рішення.
Заяви, інші процесуальні дії.
У судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_2 доводи позову підтримали, просили про задоволення позовних вимог.
Представник відповідача ОСОБА_3 заперечувала проти задоволення позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.
Фактичні обставини справи, що встановлені судом.
Установлено, що ОСОБА_1 відповідно до рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області №16 від 19 січня 1993 року взятий на квартирний облік та включений до пільгової черги першочергового надання житла як військовослужбовець звільнений в запас, одинокий. (а.с. 9)
З протоколу №11 розширеного засідання комісії з житлових питань від 19.11.2009 року встановлено, що рішенням виконкому від 17.03.1998 №349 до складу сім'ї ОСОБА_1 враховано мати та батька, маючого пільги інваліда війни 1 групи, та включено до відповідного списку на позачергове отримання житла.
Згідно наказу Головного управління МВС України в Київській області №41о/с від 10.04.1998 року капітана міліції ОСОБА_1 призначено на посаду експерта Поліського районного відділу, звільнивши його від посади експерта-криміналіста Броварського міського відділу з 06 квітня 1998 року.
Матеріалами справи встановлено, що позивач 11 січня 2002 року знятий з реєстрації місця проживання в м. Бровари у зв'язку з вибуттям до с. Радинки Поліського району Київської області.
Наказом Головного управління МВС України в Київській області №287о/с від 21 листопада 2005 року ОСОБА_1 звільнено з кадрів МВС в запас з 24 листопада 2005 року. (а.с. 8)
Рішенням Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області №257 від 13.06.2006 року знято з квартирного обліку у міськвиконкомі у зв'язку з виїздом на постійне місця проживання до іншого населеного пункту ОСОБА_1 , склад сім'ї - 3 чол., перебуваючого на квартирному обліку в списках для одержання житла у першу чергу як військовослужбовець звільнений в запас з 19.01.1993 року (рішення виконкому №16)
На підтвердження доводів позовних вимог позивачем також надано акт обстеження матеріально-побутових умов проживання жителя села Радинка Поліського району ОСОБА_1 , складений 29 березня 2011 року, де наданий висновок про те, що нежитлове приміщення, згідно технічної документації, по АДРЕСА_1 , потребує капітального ремонту для створення належних умов для проживання та офіційного переведення нежитлового приміщення у житлове.(а.с. 17)
Довідкою управління соціального захисту населення Поліської районної державної адміністрації від 24.11.2017 року підтверджується, що станом на 24.11.2017 рік в районі не ведеться облік осіб, що стоять в черзі на поліпшення житлових умов, так як не ведуться будівельні роботи на території району, соціальне житло відсутнє. (а.с. 16)
Мотиви, з яких виходить суд, та застосування норм права, що регулюють дані правовідносини.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно із статтями 34 та 37 ЖК Української РСР потребуючими поліпшення умов визнаються громадяни, забезпечені житловою площею нижчою за рівень, визначений чинним законодавством, а облік таких осіб здійснюється за їх місцем роботи або за їх місцем проживання.
Статтею 43 ЖК Української РСР встановлено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
На день взяття позивача на квартирний облік в 1993 році діяло Положенням про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України (введене в дію наказом Міністра оборони України від 23 грудня 1992 р. №220 з наступними змінами, затвердженими наказом Міністерства оборони України від 03 лютого 1995 року № 20).
Відповідно до пункту 37 вказаного Положення військовослужбовці, які перебувають на квартирному обліку, при звільненні з військової служби у запас чи відставку за віком, за станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або організаційними заходами у разі неможливості використання на службі залишаються на квартирному обліку до одержання житла у військовій частині (у випадку її розформування-військових комісаріатах) і КЕЧ районів та користуються правом на позачергове одержання житла.
Якщо такий військовослужбовець обирає для проживання після звільнення з військової служби, з урахуванням існуючого порядку прописки, інший населений пункт, відповідний командир військової частини, за проханням військовослужбовця за 3 роки до звільнення у запас або у відставку за віком, подає до військового комісаріату і квартирно-експлуатаційної частини району необхідні документи для зарахування військовослужбовця на квартирний облік, на якому він перебуває до одержання житла.
На підставі повідомлення КЕЧ району про зарахування такого військовослужбовця до черги на отримання житла у військовому комісаріаті він знімається з квартирного обліку за останнім місцем служби. Він також може скористатися правом отримати житло після звільнення з військової служби від виконавчих комітетів місцевих Рад народних депутатів відповідно до чинного законодавства.
Отже, як встановлено вище, позивач був взятий на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов за місцем свого проживання у виконавчому комітеті Броварської міської ради Київської області.
Посилання позивача на застосування до даних правовідносин Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року №1081, є безпідставним, оскільки цей Порядок прийнятий уже після прийняття відповідачем оскаржуваного рішення.
Обставини, за яких особа може бути знята з квартирного обліку передбачені у статті 40 Житлового кодексу Української РСР і у пунктах 26, 27 Правил.
У відповідності до вимог вищевказаних правових норм громадяни знімаються з квартирного обліку у випадках: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення; 1-1) одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку 2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту; 3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, Житловим кодексом УРСР, пунктом 29 цих Правил та іншими актами законодавства Української РСР; 4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання; 5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Громадяни виключаються із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, якщо вони були необґрунтовано включені до цих списків або втратили вказане право.
Перелік підстав, зазначених у наведених правових нормах є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Згідно пункту 28 Правил зняття з квартирного обліку та виключення із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік (включення до вказаного списку).
При розгляді цих питань на засідання відповідних органів запрошуються заінтересовані особи. Про зняття з обліку (виключення із списку) громадяни у 15-денний строк повідомляються у письмовій формі із зазначенням підстав зняття з обліку (виключення із списку).
Окрім цього, за визначенням статті 3 Закону України від 11 грудня 2003 року «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце проживання - адміністративно - територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.
Реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
При цьому, документи, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні.
Згідно наявних у матеріалах справи даних, позивач, починаючи з 2002 року вибув на постійне місце проживання з м. Бровари до іншого населеного пункту, про що стало відомо відповідачу при перевірці облікових даних ОСОБА_1 . Вибуття позивача на постійне місце проживання в інший населений пункт є підставою для зняття з квартирного обліку, яка передбачена чинним законодавством.
Разом з тим, позивач стверджує, що про розгляд питання про зняття з квартирної черги його ніхто не повідомляв та на засіданні житлової комісії він не був присутній. У свою чергу, відповідач не надав доказів на спростування вказаних обставин, посилаючись на те, що облікова справа позивача знищена у зв'язку із закінченням строків зберігання. Отже, відповідач не довів у судовому засіданні, що ОСОБА_1 був запрошений на засідання житлової комісії, де могли бути з'ясовані питання щодо черговості перебування позивача на квартирному обліку, причини проживання в іншому населеному пункту та інші обставини, які мають значення для розгляду даного питання.
Вказаний факт свідчить про грубе порушення процедури розгляду питання про зняття позивача з квартирного обліку, що може мати наслідком скасування прийнятого рішення виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області від 13 червня 2006 року
Разом з тим, відповідач, посилаючись на те, що рішення прийняте ще в червні 2006 року, про яке позивача було повідомлено, звернувся лише у 2020 році з позовом про оскарження вказаного рішення, тому пропустив строк позовної давності. Представник відповідача просить застосувати наслідки спливу строків позовної давності.
Так, статтею 256 ЦК України визначено, що позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Частиною 1 статті 261 ЦК України передбачено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Згідно із ст. 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю в три роки.
З матеріалів справи видно, що на звернення позивача за № 4379.2 від 31.10.2007, йому було повідомлено про зняття з квартирного обліку у виконавчому комітеті Броварської міської ради та про підстави зняття з квартобліку- лист № 2.17-В-359 від 13.11.2007 (а.с. 15).
Крім того, позивач неодноразово (у 2009, 2017, 2019 р.р.) звертався до виконавчого комітету Броварської міської ради стосовно поновлення його на квартирному обліку: заява Позивача (вх.№ 365 від 27.10.09) про поновлення його на квартобліку у виконкомі Броварської міської ради розглядалась 19.11.2009 на засіданні комісії з житлових питань (витяг з протоколу засідання комісії з житлових питань від 19.11.2009) (а.с. 32)
У судовому засідання позивач не заперечував тих обставин, що отримував повідомлення відповідача про зняття його з квартирного обліку у 2007 році, проте текст рішення отримав лише у 2019 році, тому вважає, що строк позовної давності не пропустив.
Враховуючи те, що закон визначає, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права, а позивач про зняття його з квартирного обліку довідався ще в листопаді 2007 року, тому строк позовної давності минув у листопаді 2010 року.
Позивач не навів поважних причин, які об'єктивно перешкоджали звернутися до суду з позовом про оскарження рішення відповідача протягом трьох років з моменту, коли дізнався про порушення своїх прав, тому суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправними дій відповідача та скасування рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 13.06.2006 року у зв'язку із пропуском строку позовної давності.
У зв'язку із наведеним, відсутні підстави для поновлення позивача на квартирному обліку в списках першочергового надання житла, тому позовні вимоги у цій частині також не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 36, 38, 40 ЖК України, Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, ст. ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд,
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Виконавчий комітет Броварської міської ради Київської області, адреса місцезнаходження: вул. Гагаріна, 15, м. Бровари, Київська обл., 07400.
Суддя Н.М. Петришин