Справа № 161/13600/20
Провадження № 3/161/3983/20
м. Луцьк 12 жовтня 2020 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Івасюта Л.В., з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прож. в АДРЕСА_1 ,
- за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До Луцького міськрайонного суду з Луцького відділу поліції ГУНП у Волинській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 527028 від 28.07.2020 року випливає, що 28.07.2020 року о 17 год. 40хв. ОСОБА_1 , висловлювалась нецензурною лайкою на адресу свого колишнього чоловіка, ОСОБА_2 , чим вчинила домашнє насильство психологічного характеру стосовно останнього.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вини не визнала.
В ході судового розгляду справи ОСОБА_1 зазначила, що вона проживає в АДРЕСА_1 , разом з неповнолітніми дітьми: сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та донькою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Домашнє насильство відносно колишнього чоловіка, ОСОБА_2 , не вчиняла.
Суддя при постановленні рішення виходить з наступного.
Згідно статті 173-2 КУпАП особа притягається до адмінвідповідальності за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 62 Конституції України, виходячи з презумпції невинуватості, обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Згідно статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З протоколу про адмінправопорушення вбачається, що свідків, щодо вчинення ОСОБА_1 адмінправопорушення, немає.
За таких обставин, суддя вважає, що саме по собі складення протоколу про адмінправопорушення не є достатнім доказом, який доводить вину ОСОБА_1 щодо вчинення домашнього насильства.
Таким чином, проаналізувавши зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суддя дійшов до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, не доведена, а тому на підставі п.1 ст.247 КУпАП справа підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п.1 ст. 247, ст. 283, 284 КУпАП, суддя -
Закрити справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення в зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Івасюта Л.В.