30.07.07р.
Справа № А12/171-07
За позовом Нікопольського комунального підприємства "Нікопольтеплоенерго",
м. Нікополь
до Управління пенсійного фонду України в м. Нікополь Дніпропетровської області,
м. Нікополь
про скасування рішення № 0136 від 05.03.2007р.
Суддя Жукова Л.В.
при секретарі - пом. судді Конєва С.О.
Представники сторін:
Від позивача не з'явився
Від позивача Бабенко Ю.Ю. довіреність № 39-08/11-18 від 16.06.2007р.
Позивач просить скасувати рішення відповідача № 0136 від 05.03.2007р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.
Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що оспорюване рішення прийнято відповідачем з порушенням Закону, оскільки протягом 2006-2007р. органами Пенсійного фонду не проводилось на підприємстві позивача жодної планової чи позапланової перевірки, а відповідно не складався жодний акт, яким би було зафіксовано порушення пенсійного законодавства, і відповідно застосовано фінансові санкції. Крім того, в обгрунтуванні до позовної заяви від 30.07.2007р. позивач вказує на те, що в рішенні № 0136 від 05.03.2007р. відповідачем не вказаний період несвоєчасної оплати (відсутнє посилання на декларацію) та у зв'язку з чим позивач не має можливості перевірити правильність нарахування фінансових санкцій та пені.
Представник відповідача у судовому засіданні та у письмових запереченнях на позов просить рішення № 0136 від 05.03.2007р. залишити без змін посилаючись на те, що дане рішення прийняте на підставі ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. та згідно з п.п. 9.3.2 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663, яка передбачає розрахунок цієї фінансової санкції на підставі даних картки особового рахунку платника, розрахованих самостійно. Тобто, проведення перевірки для застосування таких санкцій не потрібне. Представник відповідача вважає, що оспорюване позивачем рішення було прийнято відповідно до вимог чинного законодавства.
В судове засідання 30.07.2007р. представник позивача не з'явився, причину неявки не повідомив, з клопотанням про відкладення розгляду справи чи слухання справи за відсутності його представника суду не надав, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином про що свідчить наявне в матеріалах справи поштове повідомлення від 23.07.2007р. та позивач, як юридична особа, міг уповноважити свого представника для участі в судовому засіданні.
При даних обставинах, враховуючи строки розгляду справи, суд розглядає справу за наявними в ній доказами, без участі представника позивача, оскільки відповідно до ч.2 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які не прибули в судове засідання, або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника відповідача, господарський суд -
05.03.2007р. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Нікополь було прийнято рішення № 0136 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду про стягнення з Нікопольського комунального підприємства “Нікопольтеплоенерго» пені та штрафних санкцій на загальну суму 196 596 грн. 02 коп.
Відповідно до ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 р. та “Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.03р. зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663 на позивача покладено обов'язок по нарахуванню, обчисленню і сплаті в установлені строки та в повному обсязі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 2 ч. 9 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду накладається штраф залежно від строку затримки платежу. Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 вказаного Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду вважаються недоїмкою і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Згідно п.п.9.3.2“Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.03р. зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663 у разі коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу. При цьому, складається рішення за формою згідно з додатком 14. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Виходячи з наведеного вище посилання позивача на те, що відповідачем у 2006-2007р. не проводилась перевірки на підприємстві позивача, жодний акт не складався є безпідставними, оскільки відповідно до вищезазначеного п.п.9.3.2 “Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.03р. розрахунок фінансової санкції проводиться за даними картки особового рахунку платника.
Як вбачається зі змісту оспорюваного рішення воно прийнято на підставі п. 2 ч.9 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідає вимогам “Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.03р., а тому є таким, що прийняте з дотриманням вимог діючого законодавства України.
Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 20, 106 Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058» від 09.07.2003р., п.п.9.3.2 “Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.03р., ст.ст. 94, 128, 160, 161, 162, 163, КАСУ, господарський суд -
В позові відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
Л.В. Жукова
Постанова підписана 06.08.2007р. відповідно до ст. 160 КАСУ.