Cправа № 2-а-3731/09/0770
Ряд стат. звіту № 6.6.4
Код - 06
02 лютого 2010 р. м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Большакової О.О.,
при секретарі судового засідання Совга Н.В.,
з участю представника позивача Савицького С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ужгороді адміністративну справу за адміністративним позовом Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 73950 гривень 67 копійок, -
встановив:
01 вересня 2009 року Ужгородська міжрайонна державна податкова інспекція звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу по податку на додану вартість у розмірі 2210 гривень по застосованим штрафним санкціям.
Представник позивача подав суду заяву про уточнення суми позовних вимог у зв'язку із збільшенням податкового боргу. Сума збільшених позовних вимог становить 73950 гривень 67 копійок. Суд розглядає уточнені позовні вимоги.
У судовому засіданні представник Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції уточнені позовні вимоги підтримав в повному обсязі та пояснив, що відповідачем було допущено порушення вимог пп. 4.1.4. п.4.1., пп. “б” пп.4.2.2, ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в частині неподання декларації з податку на додану вартість за червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2007 року та січень, лютий, березень, квітень, травень, червень 2008 року, порушено ст. 2, 3, 4, 6, 7 Закону України “Про податок на додану вартість”, ст. 7, 19, 22 ЗУ “Про податок з доходів фізичних осіб”, с. 13 ДКМУ “Про прибутковий податок з громадян“, ст. 44, ст. 46 ЗУ “Про охорону навколишнього природного середовища”, п. 9 “Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору”, внаслідок чого виникла податкова заборгованість в розмірі 73950 гривень 67 копійок, яка сплачена не була та підлягає стягненню з боржника.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явився, будучи належним чином повідомлений про час та місце слухання справи. Про причини неявки відповідач суду не повідомив та заяви про відкладення розгляду справи не подав. Відповідач також не надіслав суду письмових заперечень щодо позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку про повне задоволення уточнених позовних вимог з наступних підстав.
Державним реєстратором Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області було проведено державну реєстрацію фізичної особи -ОСОБА_1 04.12.1998 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.
Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України та пунктом 3 частини 1 статті 9 Закону України „Про систему оподаткування", кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до держбюджету в порядку і розмірах, встановлених законом. Відповідно до пп.17.1.7. п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181-111 (далі Закон № 2181), штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Відповідно пп.5.2.1 н.5.2 сі.5 Закону України про «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачено, що податкове зобов'язання нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті вказаного Закону вважається узгодженим з дня отримання платником податків податкового повідомлення, крім випадків, визначених підпунктом 5.2.2 вказаного Закону.
Відповідно до п.п.2, 3 ч. 1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування”, платники податків повинні подавати до державних податкових органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), а також сплачувати належні суми податків, зборів та інших обов'язкових платежів у встановлені законами терміни.
У відповідності із п. п. 4.1.1 п. 4.1.1 п.4.1 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Згідно із п. п. 4.1.4 п. 4.1 ст. Закону України № 2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків) -протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
13.05.2008 року працівниками Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції проведено документальну невиїзну перевірку по питанню дотримання встановлених законодавством строків подання звітності по податку на додану вартість Відповідачем. Перевіркою було встановлено, що в порушення пп.. 4.1.4. п.4.1. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" Відповідач не подав декларації з податку на додану вартість за червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад та грудень 2007 року та січень, лютий, березень 2008 року. За наслідками перевірки було складено акт № 1/170о. На основі акта перевірки було прийнято податкове повідомлення рішення № 1/1700/0 від 30.05.2008 року яким до Відповідача було застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 1700 гривень.
Податкове повідомлення -рішення від 24.07.2008 року було вручено Відповідачу 03.06.2008 року.
22.07.2008 року працівниками Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції проведено документальну невиїзну перевірку по питанню дотримання встановлених законодавством строків подання звітності по податку на додану вартість Відповідачем. Перевіркою було встановлено, що в порушення пп.. 4.1.4. п.4.1. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" Відповідач не подав декларації з податку на додану вартість за квітень, травень, червень 2008 року. За наслідками перевірки було складено акт № 47/1700. На основі акта перевірки було прийнято податкове повідомлення рішення № 471700/0 від 24.07.2008 року яким до Відповідача було застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 510 гривень.
Зазначене вище, податкове повідомлення -рішення було вручено Відповідачу 31.07.2008 року.
Відповідачем вищевказані податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій не оскаржувалося в судовому чи адміністративному порядку, отже воно є узгодженим відповідно до ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Відповідно до пп. 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені Законом строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
В зв'язку з тим, що Відповідачем не було сплачено узгоджені суми у встановлені строки, Ужгородською міжрайонною державною податковою інспекцією на підставі п. п. 6.2.1 п.6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»було направлено на адресу Відповідача податкову вимогу №1/184 від 24.06.2008 р., а також податкову вимогу №2/376 від 15.07.2009 р., які ним не були погашені.
27.10.2008 року працівниками Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції було проведено документальну планову перевірку своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, зборів (обовґязкових платежів) по питанню дотримання вимог податкового законодавства фізичної особи-підприємця ОСОБА_1. На основі акту перевірки було прийнято наступні податкові повідомлення-рішення:
- №125/17-2/2762307215 від 26.11.2008 року, яким донараховано податкові зобовґязання по податку на додану вартість на загальну суму 53808 гривень 90 копійок;
- №126/17-2/2762307215 від 26.11.2008 року, яким донараховано податкові зобовґязання по податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 17081 гривень 77 копійок;
- №127/17-2/2762307215 від 26.11.2008 року, яким донараховано штрафну санкцію за неподання податкової звітності по забрудненню навколишнього середовища на загальну суму 850 гривень.
Відповідачем вищевказані податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій оскаржувались в адміністративному порядку, шляхом подання до Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції первинної скарги б/н від 08.12.2008 року на податкові повідомлення-рішення від 26.11.2008 року №125/17-2/2762307215, №126/17-2/2762307215, №127/17-2/2762307215, однак Рішенням Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції про результати розгляду первинної скарги № 1299/ф/10 від 02.02.2009 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а вищевказані податкові-повідомлення рішення без змін.
У свою чергу, до Державної податкової адміністрації у Закарпатській області надійшла скарга фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 від 16.02.2009 року, від 06.03.2009 року на податкові повідомлення-рішення Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції від 02.02.2009 року №125/17-2/2762307215/1, №126/17-2/2762307215/1, №127/17-2/2762307215/1 та на рішення Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції від 02 лютого 2009 року №1299/ф/10 про результати розгляду первинної скарги, за результатами розгляду якої Державною податковою адміністрацією у Закарпатській області було прийнято рішення №1953/7/25-058 від 16.04.2009 року про залишення скарги без розгляду.
Відповідачем за результатами розгляду скарги вищевказані податкові повідомлення-рішення оскаржувались в судовому порядку, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2009 року було залишено адміністративний позов без розгляду.
У відповідності до пп.5.2.3, п.5.2. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" заява, подана із дотриманням строків, встановлених даним законом, зупиняє виконання платником податків податкових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні, на строк від дня подання такої заяви до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума податкового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
Процедура адміністративного оскарження закінчується днем отримання платником податків рішення контролюючого органу, що не підлягає подальшому адміністративному оскарженню.
У випадку звернення платника податку до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
Отже, відповідно до ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” вищевказані (неузгодженні) суми з моменту розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення є узгодженим.
Відповідно до пп. 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені Законом строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
У зв'язку із зазначеним, станом на 26.10.2009 року за Відповідачем рахується загальна податкова заборгованість у розмірі 73950 гривень 67 копійок по наступним платежам:
- податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) -56018 гривень 90 копійок;
- податок з доходів фізичних осіб - субґєктів підприємницької діяльності -17081 гривень 77 копійок;
- надходження від сплати збору за забруднення навколишнього середовища фізичними особами -850 копійок.
Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», активи платників податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, збільшені позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 19, 94, 104-106, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Збільшені позовні вимоги Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 73950 гривень 67 копійок задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, П/р НОМЕР_2, НОМЕР_3
В Ф-Ї ЗАК.РУ ЗАТ КБ "ПРИВАТБАНК", МФО 312464) 73950 гривень 67 копійок податкової заборгованості на користь бюджету.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження в 10 денний термін з дня її складання повного тексту постанови та подання апеляційної скарги у 20 -денний термін після подання заяви про апеляційне оскарження, в порядку, визначеному ст.186 КАС України .
Постанова відповідно до ч.1 ст.254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано .
Головуюча О.О.Большакова
Постанова суду в повному обсязі виготовлена та підписана 15 лютого 2010 року у зв'язку з перебуванням головуючої судді на лікарняному.
Суддя О.О.Большакова