справа № 2а-8227/09/0670
категорія 2.11.16
14 січня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Іваненко Т.В.,
при секретарі - Духновській В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Державної податкової інспекції у м. Житомирі
про зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Державну податкову інспекцію у м.Житомир (далі - ДПІ) вилучити інформацію про неї з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, скасувати наданий їй ідентифікаційний номер, здійснювати в подальшому облік як платника податків та інших обов'язкових платежів, за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номера ( за прізвищем, іменем, по-батькові та місцем проживання). Також позивач в позовній заяві просить зобов'язати ДПІ у м.Житомирі зробити в її паспорті відмітку про наявність у неї права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою.
Посилається на те, що в силу своїх релігійних переконань, відповідно до чинного законодавства, має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера. Оскільки раніше їй був присвоєний номер, вона бажає відмовитись від нього, проте відповідач протиправно залишив її заяву з цього питання без задоволення.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник ДПІ у м.Житомирі позов не визнав, з тих підстав, що позивач порушила процедуру звернення з питанням, стосовно анулювання ідентифікаційного номеру, яка передбачена Порядком унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, який затверджений спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2004р. №602/1226.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" (далі -Закон), позивач була зареєстрована як платник податків та інших обов'язкових платежів, має ідентифікаційний номер.
Відповідно до ст.1 Закону, для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
У зв'язку із релігійними переконаннями позивач висловлює бажання відмовитись від ідентифікаційного номеру, у зв'язку з чим зверталася із заявою до відповідача. Просила скасувати ідентифікаційний номер, виключити ідентифікаційний номер та всю інформацію з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, здійснювати її облік як платника податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номера, поставити відповідну відмітку в паспорті.
ЇЇ заява була залишена без задоволення. Відповідач посилається на необхідність дотримання процедури, визначеної Порядком унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, який затверджений наказом Державної податкової адміністрації України і Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року №602/1226 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.10.2004р. за №1345/9944.
Позивач не погоджується з такою відмовою і посилається на те, що визначена названим вище Порядком процедура суперечить чинному законодавству, оскільки відповідну відмітку у паспорті повинна зробити саме податкова інспекція, а не посадова особа органу внутрішніх справ, як передбачено Порядком. Крім того, на її думку, передбачена Порядком реєстрація платників податків та інших обов'язкових платежів за серією та номером паспорта свідчить про фактичне збереження ідентифікаційного номера.
Суд вважає, що вимога позивача до ДПІ в м.Житомирі про скасування (виключення з реєстру) присвоєного їй ідентифікаційного номеру, який міститься у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, а також вимога про виключення даних про ідентифікаційний номер з інформаційного фонду бази даних ДПІ у м.Житомирі, підлягає задоволенню, оскільки право позивача на збереження раніше встановлених форм обліку платників податків та інших обов'язкових платежів з релігійних переконань гарантоване статтею 1 Закону.
Облік позивача як платника податків та інших обов'язкових платежів відповідач зобов'язаний здійснювати відповідно до раніше встановлених форм обліку.
Що стосується вимоги до ДПІ у м.Житомирі про внесення до паспортів відмітки про наявність у позивача права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, то вона задоволенню не підлягає. Відмова відповідача від внесення такої відмітки не може бути визнана протиправною, оскільки жодним нормативно-правовим актом такий обов'язок на нього не покладений.
Як вже зазначалось, позивач не погоджується з Порядком унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів (затверджений наказом Державної податкової адміністрації України і Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року №602/1226, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.10.2004р. за №1345/9944), проте суд не входить в обговорення цього питання, оскільки цей нормативно-правовий акт може бути оскаржений позивачами з дотриманням правил ч.3 ст.19 КАС України щодо територіальної підсудності адміністративних справ.
Аналогічну позицію висловила і судова палата в адміністративних справах Верховного Суду України в постанові від 24.08.2008 року № 08/142.
Керуючись Законом України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів", Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб", Порядком унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів (затверджений наказом Державної податкової адміністрації України і Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року №602/1226, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.10.2004р. за №1345/9944), ст. ст. 158-163, 167, 254 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію в м.Житомирі виключити з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків і обов'язкових платежів індивідуальний ідентифікаційний номер, наданий ОСОБА_1, та здійснювати її облік як платника податків та інших обов'язкових платежів відповідно до раніше встановлених форм обліку платників податків та інших обов'язкових платежів.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію в м. Житомирі виключити з інформаційного фонду бази даних ДПІ у м. Житомирі дані про ідентифікаційний номер ОСОБА_1.
В решті позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: Т.В. Іваненко
Повний текст постанови виготовлено: 15 січня 2010 р.