15 квітня 2010 р. м. Вінниця Справа № 2-а-1365/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни, розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи за позовом управління Пенсійного фонду України у м. Хмільнику Вінницької області до Приватного підприємства «Перспектива +»про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування
30 березня 2010 року управління Пенсійного фонду України у м. Хмільнику Вінницької області (УПФ України у м. Хмільнику) звернулося в суд з позовом до Приватного підприємства «Перспектива +» (ПП «Перспектива +») про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1396 грн мотивуючи вимоги наступним.
ПП «Перспектива +» зареєстроване в УПФ України у м. Хмільнику і є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Станом на день подачі позовної заяви за відповідачем рахується борг по сплаті страхових внесків у розмірі 1396 грн з них фінансова санкція в розмірі 621 грн 93 коп. та пеня в сумі 774 грн 07 коп.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 31 березня 2010 року провадження відкрито і адміністративна справа призначена до розгляду.
14 квітня 2010 року до початку судового засідання, через канцелярію суду за вхідним №7422 від повноважного представника УПФ України у м. Хмільнику подано заяву в якій просили розглянути справу у їх відсутність і задовольнити позов повністю (а.с. 8).
Також, УПФ України у м. Хмільнику до суду надано документи, які вимагалися ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 31 березня 2010 року та заяву ПП «Перспектива +» за підписом керівника І.О.Неймет про визнання позовних вимог в повному обсязі та з проханням провести розгляд справи у їх відсутність (а.с. 9).
За таких обставин, слід зазначити, що за правилами КАС України розгляд і вирішення справи в судах першої та апеляційної інстанцій здійснюється у двох формах: у судовому засіданні та в порядку письмового провадження.
Відповідно до пункту 10 статті 3 КАС України письмове провадження - це розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Отже, цією процесуальною нормою встановлено те, що судовий розгляд справи в порядку письмового провадження здійснюється: без виклику осіб, які беруть участь у справі; на основі наявних у суду матеріалів; без проведення судового засідання, передбаченого главою третьою розділу третього КАС України.
За правилами частини третьої статті 122 КАС України та частини першої статті 197 КАС України підставою для розгляду справи в порядку письмового провадження, зокрема, в суді першої інстанції є клопотання усіх осіб, які беруть участь у розгляді справи, про розгляд справи за її відсутності. Тобто розгляд і вирішення справи в суді першої інстанції у порядку письмового провадження можливий лише за наявності такого клопотання.
Оскільки сторонами подано клопотання про розгляд справи за їх відсутності, то дану справу можливо розглянути та вирішити в порядку письмового провадження.
Суд повно, всебічно, об'єктивно дослідив надані у справу докази та надав їм юридичну оцінку.
Так, відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV (Закон №1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно положень частини другої статті 5 Закону №1058-IV, виключно цим Законом визначаються принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, а також платники страхових внесків.
Платниками внесків є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, що обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру (ст. 15 Закону №1058).
Як вбачається із свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи, ПП «Перспектива +» зареєстроване Хмільницьким міськвиконкомом 28 березня 2003 року, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ №0088 (а.с. 10).
Згідно з довідкою Вінницького обласного управління статистики від 03 квітня 2003 року №1010 це підприємство включене до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 11).
Відповідно до заяви ПП «Перспектива +» (а.с. 3) його зареєстровано в УПФ України у м. Хмільнику за номером 0228031648, про що свідчить видача повідомлення про реєстрацію від 28 березня 2003 року (а.с. 3).
Таким чином, відповідач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону (ст. 1 Закону №1058).
Обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16 січня 2004 року №64/8663 на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу) виходячи з розміру страхового внеску, що діє на день нарахування виплат (доходу).
Пунктом 6 частини другої статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Зокрема, згідно з підпунктом 5.1.4 пункту 5.1 вказаної Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками (крім гірничих підприємств) шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати (ч. 6 ст. 18 Закону №1058).
Відповідно до частини десятої статті 20 Закону №1058 до страхувальників, які несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Зокрема, пункт 2 цієї статті передбачає, що виконавчими органами Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Підпунктом 9.3.2 Інструкції уточнено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Таким чином, позивачем винесено рішення від 10 березня 2010 року №58 згідно якого до відповідача застосована фінансова санкція в розмірі 621 грн 93 коп. та нарахова пеня в розмірі 774 грн 07 коп. за період з 21 вересня 2009 року по 24 лютого 2010 року (а.с. 4).
Дане рішення отримане відповідачем 11 березня 2010 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №2667 (а.с. 4 на звороті), яке в подальшому ним не оскаржувалось, тобто є узгодженим.
На виконання ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 31 березня 2010 року про надання УПФ України у м. Хмільнику акт взаємозвірки, позивачем не надано в поданій ним заяві про розгляд справи у їх відсутність пояснив, що в цьому немає необхідності, оскільки відповідач повністю визнав позовні вимоги.
Таким чином, сума заборгованості відповідача перед УПФ України у м. Хмільнику у 1396 грн знайшла своє підтвердження фактичними обставинами і матеріалами справи.
В силу частини третьої статті 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Не проведення розрахунків з Пенсійним фондом істотно зачіпає інтереси держави, перешкоджає їй в здійсненні своєчасного та в повному обсязі фінансування пенсійних виплат відповідно до чинного законодавства.
Згідно із пунктом 7 частини першої статті 64 Закону №1058 виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи наділені правом стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків, а згідно із частиною третьою статті 106 цього Закону орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
Відповідно до частини першої статті 136 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Відповідно до частини третьої статті 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Враховуючи те, що вимоги УПФ України у м. Хмільнику є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи й відповідно до заяви ПП «Перспектива +» визнаються ними (що не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи та інтереси), то суд вважає за доцільне позов задовольнити.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статями 70, 71, 79, 86, 94, 122, 128, 158, 162, 163, 167, 254 КАС України, суд
адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства «Перспектива +» (вул. 2 пров. Леніна, 10, м. Хмільник, Вінницька область, 22000, р/р 26007055300955 Приватбанк, МФО 302689, код ЄДРПОУ 32225852) на користь управління Пенсійного фонду України у м. Хмільнику Вінницької області (вул. Столярчука, 10, м. Хмільник, Вінницька область, 22000, р/р 25605323441203 в ОПЕРУ Ощадбанку м. Вінниці, МФО 302076, код 20106440) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1396 грн (одна тисяча триста дев'яносто шість гривень).
Відповідно до статті 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до статті 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Чудак Олеся Миколаївна
15.04.2010