43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а
"15" серпня 2007 р.
Справа № 5/53-10А.
за позовом Луцького районного відділу земельних ресурсів
до Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області
про скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №9-К від 15.03.2007р
Суддя Слупко В.Л.
Представники:
від позивача: Ліщук Т.В. -гол.бухгалтер (дов.№2860 від 26.06.2007р.), Стасюк О.Л. -адвокат (дов.№2859 від 25.06.2007р.), Михалевич Г.Д. -спеціаліст ІІ кат. (дов.№3050 від 15.08.2007р.)
від відповідача: Романюк Т.В. -гол.спеціаліст (дов.№01-12/558 від 02.07.2007р.), Чабарай Р.В. -гол.спеціаліст-юрисконсульт (дов. від 29.05.2007р.)
В судовому засіданні 07.08.2007р. оголошувалась перерва до 15.08.2007р. для надання позивачем копій довідок, які видавались громадянам, зазначеним в додатку до акта перевірки, а також обгрунтування необхідності їх видачі та практичного використання інформації, що в них міститься.
Суть спору: Позивач -Луцький районний відділ земельних ресурсів просить скасувати рішення №9-К від 15.03.2007р., яким Державна інспекція з контролю за цінами у Волинській області (далі -Інспекція), застосувала економічні санкції на загальну суму 18975грн., посилаючись на те, що в акті перевірки безпідставно вказано, що Луцьким районним відділом земельних ресурсів отримувалась з громадян плата в розмірі 5грн. за присвоєння кадастрового номера, в той час як фактично кошти отримувались від фізичних осіб за видачу довідок про правовий статус, кількісні та якісні характеристики земельних ділянок. Вартість послуги включала приймання та реєстрацію заявки, вартість визначення обсягу роботи, підбір планово-картографічного матеріалу, складання довідки та її друкування.
Представники позивача в судових засіданнях підтримали позовні вимоги та пояснили суду, що в довідках помилково вказано, що це довідка «про присвоєння кадастрових номерів».
Відповідач у відзиві на позов та представники в судовому засіданні проти позову заперечують, мотивуючи тим, що Луцьким районним відділом земельних ресурсів безпідставно бралась плата за довідки про присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, що не передбачено постановою Кабінету Міністрів України №1619 від 01.11.2000р. «Про затвердження Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів», в зв'язку з чим до позивача правомірно оспорюваним рішенням застосовано економічну санкцію.
Дослідивши надані сторонами докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне:
В лютому 2007р. Інспекцією проведено перевірку порядку формування та застосування розмірів плати за послуги, що надаються Луцьким районним відділом земельних ресурсів, про що складено акт перевірки від 28.02.2007р. Перевіркою охоплено період з 01.03.2006р. по 28.02.2007р. В акті перевірки зафіксовано, що протягом перевіреного періоду позивач безпідставно стягував з фізичних осіб -замовників по 5грн. плати за присвоєння кадастрового номера, всього надійшло на рахунок відділу від фізичних осіб -6325грн.
Позивач не заперечує, що чинним законодавством не передбачено плати за присвоєння кадастрового номера та видачу про це платної довідки.
Посилання позивача на те, що фактично бралась плата з громадян за видачу довідок про правовий статус, кількісні та якісні характеристики земельних ділянок, а в довідках помилково зазначено «про присвоєння кадастрових номерів»спростовується наступним:
Луцька районна державна адміністрація 16.07.2007р. листом №1205/09/2-07 на адресу головного управління економіки облдержадміністрації надала Інформацію щодо оплати адміністративних послуг, наданих органами виконавчої влади. Із зазначеної Інформації під №2 вбачається, що відділом земельних ресурсів Луцького району видавались населенню району платні довідки (по 5грн.) про присвоєння кадастрового номера земельній ділянці з посиланням як на підставу надання платної послуги -Наказ голови Державного комітету по земельних ресурсах «Про затвердження Розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг»від 15.06.2001р. №97/298/124, Наказ голови Державного комітету по земельних ресурсах «Про внесення змін і доповнень до Розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг Держкомзему, Мінфіну і Мінекономіки від 15.06.2001р. №97/298/124»від 24.12.2001р. №213/593/319, Наказ начальника відділу земельних ресурсів Луцького району від 10.07.2001р. №34.
Проте, вказаними наказами не встановлено плати за видачу довідок про присвоєння кадастрового номера.
Із наданих Інспекцією копій договорів, заяв та квитанцій на оплату послуг вбачається, що в заявах значиться видача довідки про присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, предметом договору є видача довідки про присвоєння кадастрового номера на земельну ділянку і тією ж датою, що значиться на заяві та договорі сплачено на рахунок позивача 5 грн. «за послуги».
Із наданих позивачем суду копій довідок про присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам вбачається, що в них значиться кадастровий номер ділянки та її площа, жодних якісних показників земель в них не вказано.
Оглядом в судовому засіданні 15.08.2007р. технічної документації із землеустрою, що посвідчують право власності конкретних громадян на землю для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд, для ведення особистого господарства, наданих позивачем суду, встановлено, що технічна документація сформована в окрему папку на конкретного власника із змістом документів, що є в даній справі, сторінки справи пронумеровані. Проте в переліку наявних в справі документів «довідка про присвоєння кадастрових номерів на земельну ділянку»не значиться, що дає суду підстави вважати, що вказані довідки вшиті після формування справи і не використовувались надавачем послуг (зокрема ТзОВ «Горизонт», підприємцем Колошвою О.В.) при виготовленні технічної документації.
Здійснення державної політики цін, визначення переліку продукції, товарів і послуг, на які встановлюються державні фіксовані та регульовані ціни (тарифи) віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки матеріалами справи доведено неправомірність одержання позивачем плати за видачу довідок про присвоєння кадастрового номера земельній ділянці , Інспекція правомірно на підставі ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення»оспорюваним рішенням застосувала до позивача економічну санкцію у вигляді вилучення необґрунтовано отриманої виручки в сумі 6325грн. та штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Керуючись ст.ст. 19, 116 Конституції України, ст.ст. 8, 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення»», ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
постановив:
В позові відмовити.
Постанову може бути оскаржено у строк і порядку, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.Л.Слупко