Провадження №3/760/8092/20
у справі №760/12461/20
31 липня 2020 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., при секретарі судового засідання Ступак М.С., за участю представника Київської митниці Держмитслужби Тищенка Ю.В., особи, яка притягується о адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи, що надійшли з Київської митниці Держмитслужби ДМС України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт гр. України № НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , за ознаками порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України,-
До Солом'янського районного суду м. Києва від Київської міської митниці ДФС України надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил № 0960/10000/20 від 07.05.2020 року, складений відносно громадянина України ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 483 МК України.
З зазначеного протоколу вбачається, що 23.12.2019 року в зоні митного контролю відділу митного оформлення № 1 м/п "Спеціалізований" Київської міської митниці ДФС, на території цеху № 2 АТ «Укрпошта» за адресою: м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2, до митного контролю було подано міжнародне поштове відправлення, яке переміщувалось з України до Казахстану за міжнародною поштовою митною декларацією CN 22 № RJ030537756UA.
Згідно даних зазначених в митній декларації CN 22 та на оболонці міжнародного поштового відправлення № RJ030537756UA:
- відправником бандеролі є гр. ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_2 ;
- одержувачем бандеролі є ОСОБА_2 адреса: АДРЕСА_3 .
В митній декларації CN 22 № RJ030537756UA, яка є підставою для переміщення через митний кордон України, в графах «Кількість і детальний опис вкладення/ Вартість та валюта», громадянином ОСОБА_1 зазначено «2 шт комплектуючі спортивно ігрових тренажерів б/у».
Відправник міжнародного поштового відправлення, громадянин ОСОБА_1 , особисто своїм підписом завірив інформацію, зазначену в митній декларації CN 22 № RJ030537756UA.
При здійсненні митного огляду з розпакуванням даного міжнародного поштового відправлення, було встановлено, що в ньому знаходяться металеві частини в комплекті з кріпленнями та додатковими аксесуарами - 27 (двадцять сім деталей) можливо до зброї.
Листом Київської митниці Держмитслужби від 27.12.2019 № 7.8-28.4/144, вказані зразки направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (СЛЕД Держмитслужби).
Відповідно до висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (СЛЕД Держмитслужби) від 10 січня 2020 року № 1420003302-0004, надані на дослідження компоненти, що спеціально розроблені та призначені для використання з нарізною вогнепальною зброєю типу «AR-15», а саме: цівка з газовідвідною муфтою, в комплекті з ствольною гайкою, планкою Пікатінні, елементами кріплення та інструментом, модель: «O2 Lite M-LOK Forend - 12.5"» (Product Code:F-12-ML-O2), виробництва «ODIN Works, Inc.»., мають ознаки товарів зазначених в списку товарів військового призначення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення».
Міжнародна передача таких товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, оригінал якого під час митного оформлення разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний надати відповідний суб'єкт.
Оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю до митного органу не надавався.
На адресу Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області направлено Повідомлення про кримінальне правопорушення № 62 від 28.02.2020 р., за ознаками ст. 201, 333 Кримінального кодексу України.
У протоколі вказано, що Київською митницею Держмитслужби отримано матеріали щодо повідомлення про кримінальне правопорушення № 62 від 28.02.2020 (лист ГУ СБ України у м. Києві та Київській області від 02.03.2020 № 51/12-1693), згідно з яким відповідні відомості не можуть бути внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідно до ст. 214 КПК України.
Відповідно до статті 236 Кодексу товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.
Згідно частини 1 пункту 70 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 відправник у встановленому порядку заповнює митні декларації.
Статтею 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
В своїх письмових поясненнях громадянин ОСОБА_1 підтвердив те, що упакування товару у МПВ № RJ030537756UA та його відправку до Казахстану він здійснював особисто. Декларування товару як «2 шт комплектуючі спортивно ігрових тренажерів б/у» в митній декларації CN 22 № RJ030537756UA та її завірення здійснено ним власноручно. Відправку товару громадянин ОСОБА_1 здійснював як подарунок для друзів.
Вказане свідчить про те, що підставою для переміщення через митний кордон України товару у міжнародному поштовому відправленні № RJ030537756UA, стала митна декларація CN 22, яка містить неправдиві дані щодо найменування та кількості товару.
Таким чином, в діях громадянина ОСОБА_1 , встановлені ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 статті 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві дані щодо найменування та кількості товару.
При перевірці в ПІК «Боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил» ЄАІС Держмитслужби України встановлено, що громадянин ОСОБА_1 до відповідальності за ст.ст. 482, 483 МК України не притягувався.
Отже, в діях громадянина ОСОБА_1 , наявні ознаки порушення митних правил передбачених ч.1 ст. 483 Митного кодексу України.
Предмет правопорушення - Цівка з газовідвідною муфтою, в комплекті з ствольною гайкою, планкою Пікатінні, елементами кріплення та інструментом, модель: «O2 Lite M-LOK Forend 12.5"» (Product Code:F-12-ML-O2), виробництва «ODIN Works, Inc.», вилучені та знаходиться на відповідальному зберіганні на складі Київської міської митниці ДФС за адресою: м. Київ, бульвар В. Гавела, 8А.
Представник Київської митниці Держмитслужби Тищенко Ю.В. вважав обставини викладені в протоколі про порушення митних правил № 0960/10000/20 від 07.05 2020 року доведеними та просив притягнути громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останньої.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил громадянин ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні правопорушення визнав, просив суд не застосовувати відносно нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Заслухавши пояснення представника митних органів, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши та оцінивши письмові докази, суд приходить до наступного висновку.
За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил, як це визначено у ч 2 ст.459 МК України, можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами ? посадові особи цих підприємств.
Згідно з положеннями п. 43 ч. 1 ст. 4 МК України посадові особи підприємств ? керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових)обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
При цьому, згідно зі ст.489 МК України та 280 КУпАП, при розгляді справи підлягають з'ясуванню такі обставини: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують її відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами у справі про порушення митних правил згідно зі ст.495 МК України є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до диспозиції ст.483 МК України відповідальність настає у разі переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Таким чином, основним безпосереднім об'єктом є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи.
Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, які містять неправдиві дані.
Необхідно враховувати, що підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, зокрема, що це можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, товарно-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів тощо.
Документами, що містять неправдиві дані, є такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості предметів, щодо їх відправника чи одержувача, щодо держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, тощо не відповідають дійсності: - недійсні документи, тобто документи, що втратили юридичну силу.
Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні злочину чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
При цьому відповідно до пункту 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 року № 8, судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Судом встановлено, що 23.12.2019 року в зоні митного контролю відділу митного оформлення № 1 м/п "Спеціалізований" Київської міської митниці ДФС, на території цеху № 2 АТ «Укрпошта» за адресою: м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2, до митного контролю було подано міжнародне поштове відправлення, яке переміщувалось з України до Казахстану за міжнародною поштовою митною декларацією CN 22 № RJ030537756UA.
Згідно даних зазначених в митній декларації CN 22 та на оболонці міжнародного поштового відправлення № RJ030537756UA:
- відправником бандеролі є гр. ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_2 ;
- одержувачем бандеролі є ОСОБА_2 адреса: АДРЕСА_3 .
В митній декларації CN 22 № RJ030537756UA, яка є підставою для переміщення через митний кордон України, в графах «Кількість і детальний опис вкладення/ Вартість та валюта», громадянином ОСОБА_1 зазначено «2 шт комплектуючі спортивно ігрових тренажерів б/у».
Відправник міжнародного поштового відправлення, громадянин ОСОБА_1 , особисто своїм підписом завірив інформацію, зазначену в митній декларації CN 22 № RJ030537756UA.
При здійсненні митного огляду з розпакуванням даного міжнародного поштового відправлення, було встановлено, що в ньому знаходяться металеві частини в комплекті з кріпленнями та додатковими аксесуарами - 27 (двадцять сім деталей) можливо до зброї.
Відповідно до висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (СЛЕД Держмитслужби) від 10 січня 2020 року № 1420003302-0004, надані на дослідження компоненти, що спеціально розроблені та призначені для використання з нарізною вогнепальною зброєю типу «AR-15», а саме: цівка з газовідвідною муфтою, в комплекті з ствольною гайкою, планкою Пікатінні, елементами кріплення та інструментом, модель: «O2 Lite M-LOK Forend - 12.5"» (Product Code:F-12-ML-O2), виробництва «ODIN Works, Inc.»., мають ознаки товарів зазначених в списку товарів військового призначення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення».
Міжнародна передача таких товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, оригінал якого під час митного оформлення разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний надати відповідний суб'єкт.
Оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю до митного органу не надавався.
В своїх письмових поясненнях громадянин ОСОБА_1 підтвердив те, що упакування товару у МПВ № RJ030537756UA та його відправку до Казахстану він здійснював особисто. Декларування товару як «2 шт комплектуючі спортивно ігрових тренажерів б/у» в митній декларації CN 22 № RJ030537756UA та її завірення здійснено ним власноручно. Відправку товару громадянин ОСОБА_1 здійснював як подарунок для друзів.
Вказане свідчить про те, що підставою для переміщення через митний кордон України товару у міжнародному поштовому відправленні № RJ030537756UA, стала митна декларація CN 22, яка містить неправдиві дані щодо найменування та кількості товару.
У судовому засіданні ОСОБА_1 визнав свою вину у вчиненні правопорушення, проте заперечував щодо вартості предметів правопорушення.
Постановою судді Солом'янського районного суду м. Києва від 05.06.2020 матеріла справи повернуто Київської митниці Держмитслужби для проведення додаткової перевірки.
10.08.2020 Управлінням товарознавчої, інженерно-технічної та криміналістичної експертизи було складено висновок № 1420003302-0362 відповідно до якого вартість наданих на експертизу компонентів, а саме: цівка з газовідвідною муфтою, в комплекті з ствольною гайкою, планкою Пікатінні, елементами кріплення та інструментом, модель: «O2 Lite M-LOK Forend - 12.5"» (Product Code:F-12-ML-O2), виробництва «ODIN Works, Inc.» у кількості 1 комплект становить 10 951,65 грн.
Згідно доводів митного органу вартість вилучених згідно протоколу № 0960/10000/20 від 07.05.2020 27 комплектів становить 295 694,55 грн.
Оцінюючи в сукупності надані докази, суддя знаходить їх належними та допустимими, у зв'язку з чим приходить до висновку, що факт зазначення у митній декларації CN 22 № RJ030537756UA ОСОБА_1 недостовірних відомостей щодо найменування та кількості товару є доведеним, та вчинення порушення митних правил передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України повністю підтверджене в ході розгляду справи.
У відповідності до ст. 459 МК України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
З урахуванням викладеного суд вважає, що за фактичних обставин справи наведених вище саме ОСОБА_1 є суб'єктом правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, у зв'язку з чим останній підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно санкції ч. 1 ст. 483 МК України, вчинення правопорушення передбаченого диспозицією даної норми, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Як встановлено вище вартість безпосередніх предметів порушення митних правил складає 295 694,55 грн.
Таким чином, з урахуванням обставин справи, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 295 694,55 грн. та конфіскації безпосередніх предметів порушення митних правил - цівка з газовідвідною муфтою, в комплекті з ствольною гайкою, планкою Пікатінні, елементами кріплення та інструментом, модель: «O2 Lite M-LOK Forend - 12.5"» (Product Code:F-12-ML-O2), виробництва «ODIN Works, Inc.» у кількості 27 шт.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з громадянина ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 420,40 грн.
На підставі ч. 1 ст. 483 та керуючись ст.ст. 467, 486, 489, 495, 522, 527 МК України, ст.ст. 40-1, 251, 252, 280, 283, 287, 294 КУпАП України, суддя, -
Громадянина України ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 295 694 (двісті дев'яносто п'ять тисяч шістсот дев'яносто чотири) грн. 55 коп.
Конфіскувати в дохід держави безпосередні предмети порушення митних правил - цівка з газовідвідною муфтою, в комплекті з ствольною гайкою, планкою Пікатінні, елементами кріплення та інструментом, модель: «O2 Lite M-LOK Forend - 12.5"» (Product Code:F-12-ML-O2), виробництва «ODIN Works, Inc.» у кількості 27 шт., що вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0960/10000/20 від 07 травня 2020 року.
Стягнути з громадянина України ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О.М. Букіна