Провадження №3/760/9090/20
Справа №760/21332/20
02 жовтня 2020 суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., при секретарі Ступак М.С., за участю представника Київської митниці Держмитслужби Тищенка Ю.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає: АДРЕСА_2 , зі слів громадянина: не працює, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 18.11.2015 року, -
До Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці Держмитслужби Державної митної служби України надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил № 1480/10000/20 від 07.09.2020 року, складений відносно громадянина України ОСОБА_1 , за порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.
З зазначеного протоколу вбачається, що 07.09.2020 о 18 год. 00 хв. в зоні митного контролю «Приліт» терміналу А митного посту «Аеропорт Київ «Жуляни» Київської митниці Держмитслужби при здійсненні митного контролю пасажира та багажу рейсу W66290 сполученням «Познань - Київ» для проведення вибіркового митного контролю було зупинено громадянина України ОСОБА_1 .
Для здійснення митних формальностей пасажира було запрошено до службового приміщення для проведення огляду багажу та ручної поклажі, при усному опитуванні громадянином було заявлено, що він переміщує нові речі (обладнання до комп'ютера) на суму більше 1000 євро.
Під час проведення митного контролю було встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 , переміщував через митний кордон два місця багажу. В ході проведення митного огляду було встановлено, що окрім особистих речей в багажі знаходились відеокарти для комп'ютера, а саме: MSI RX5700XT - 2 шт, MSI RX5700 GAM - 3шт., ASUS RADEON RX570 DUAL - 2 шт. Загальна вартість вищезазначених відеокарт становить 11951,04 польських злотих, що становить еквівалент 2684,24 євро.
Норму в 1000 євро на одну особу громадянину було пропущено.
За квитанцією МД-1 РА № 075280 за нові товари сплачені митні платежі на суму 17 709, 50 грн.
Товари переміщувались без ознак приховування.
Частиною 5 статті 366 МК України встановлено, що обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 1 ст. 374 МК України товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до статті 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об'єктами оподаткування митними платежами.
Своїми діями пасажир - громадянин України ОСОБА_1 , порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
У зв'язку з чим, 07.09.2020 посадовою особою Київської митниці Держмитслужби у відношенні громадянина України ОСОБА_1 було складено протокол № 1480/10000/20 про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.
Представник митного органу у судовому засіданні підтримав позицію Київської митниці Держмитслужби України та просив притягнути правопорушника до адміністративної відповідальності за ст. 471 МК України, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останньої. Також, представник митного органу зазначив, що ОСОБА_1 сплатив митні платежі на товар.
В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - гр. ОСОБА_1 не з'явилася, будучи належним чином повідомлений про дату та час судового засідання. З письмових пояснень, які містяться в матеріалах справи, вбачається, що останній з порушенням згоден.
З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Стаття 471 МК України передбачає відповідальність особи за вчинення дій, щодо порушення встановленого порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Відповідно до п.4, п.5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Статтями 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Відповідно до ч. 1 ст. 374 МК України товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1 000 євро, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, та товари (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до статті 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об'єктами оподаткування митними платежами.
Таким чином, оскільки сумарна фактурна вартість товарів перевищує еквівалент 1 000 євро, то він підлягає оподаткуванню і не може переміщуватись через «зелений коридор».
При цьому, громадянин України ОСОБА_1 переміщуючи через «зелений коридор» товар в обсягах, що перевищує неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, порушила встановлений відповідно до Митного кодексу України порядок проходження митного контролю у зонах спрощеного митного контролю.
Вказані обставини повністю підтверджуються матеріалами адміністративної справи, зокрема, протоколом про порушення митних правил № 1480/10000/20 від 07.09.2020 року, доповідною запискою інспектора Київської митниці ДМСУ, уніфікованою митною квитанцією, поясненнями громадянина України ОСОБА_1 , з яких вбачається, що останній визнав факт переміщення товару, обрання «зеленого коридору» та не заповнення митної декларації.
Разом з тим, судом встановлено, що ОСОБА_1 сплатив митні платежі на товар.
Суд, заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, долучені до протоколу про порушення митних правил, приходить до висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, вважає за необхідне призначити йому покарання у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян без конфіскації безпосереднього предмету порушення митних правил, оскільки на дані предмети не встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з гр. ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 420,40 грн.
Керуючись ст.ст. 40-1, 245, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 196-197, 366, 374, 471, 526-529 Митного кодексу України, -
Громадянина України ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1700 (одну тисячу сімсот) грн. 00 коп.
Стягнути з громадянина України ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О.М. Букіна